Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
49 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy i najgorszy król elekcyjny
     
Batory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 523

 
 
post 28/03/2004, 20:20 Quote Post

Jako rolę odegrali królowie elekcyjni w Polsce. prosze o wyrażanie opini na ich temat.






Edytowane przez Sarissoforoj w dniu 13.02.2005r
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 28/03/2004, 22:40 Quote Post

najgorszy: malowany
najlepszy: niemalowany


No cóż Henryk Walezjusz byłby ciekawym władcą, ale cenił niestety bardziej swoją rodzinną Francje w której miał silniejszą władzę . Nie można też niezauwazyć, że był nieco (a nawet bardzo) zniewieściały król co odbiło się jego polityce (mowa o francuskiej, bo polska nie istniała smile.gif) skupiał się na rzeczach błachych. Ale chciał jak najlepiej.

Ja w nim widze człowieka który chciał być dobrym królem, który dbał o swoje państwo (mowa o Francji, bo Polskę sobie olał), który był wiekim miłośnikiem kultury, sztuki, historii i przede wszystkim człowiek wrażliwy. Lecz jednak marna postać w historii Polski. W sumie to on nic nie zrobił w Polsce.

A co do niemalowanego, to jego poczynania (proby wzmocnienia władzy królewskiej, reformy wojskowe, zwolennik tolerancji religijnej oraz piękne zwycięstwa nad sąsiadami) zasługują na uwagę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 29/03/2004, 11:59 Quote Post

Najlepszy król Elekcyjny - Stefan Batory
Najgorszy: August III Sas - o włos przed Michałem Korybutem Wiśniowieckim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 29/03/2004, 18:51 Quote Post

gdzieś czytałam że Henryk Walezy był transwestytą, ale to tak by the way...a królem to cóż najlepszym nie był..uciekł do Francji, obiecywał złoty most na Wisle, najlepszy był więc Batory i Sobieski...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 29/03/2004, 19:22 Quote Post

heh takie różne (mylne w większości )seksualne historie o Walezym chodzą podobno tylko dlatego, że Polacy nie mogli zrozumieć obyczajów francuskich - szczególnie tych seksualnych w które Francja zawsze obfitowała . smile.gif

A co do jego różnych seksualncyh historyjek to tak na marginesie powiem, że jego ulubionym sportem (nie lubił polowań, na które chorował jego brat Karol i pół Europy) było podpalanie intymnych miejsc prostytutkom paryskim tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 30/03/2004, 11:17 Quote Post

Uważam, że najgorszym królem elekcyjnym był August III Sas. Za jego panowania nie doszedł do skutku żaden sejm - wszystkie zostały zerwane. Nie zgadzam się jednak, że najgorszym krórem był Henryk Walezy. Panował zbyt krótko w Rzeczpospolitej , aby go można było oceniać. Natomiast najlepszym królem według mnie był Stefan Batory. Odnowił wojsko , powołał piechotę wybraniecką odzyskał Inflanty, które chciał zagarnąć dla siebie car moskiewski Iwan IV Groźny. I co najważniejsze: nie dał sie aby szlachta miała nad nm władzę i nim manipulowała według własnych zachcianek i dla własnego interesu nie licząc się z dobrem państwa. Owszem niektórzy twierdzą, że tytuł ten powinien przypaść Janowi III Sobieskiemu, za złamanie potęgi tureckiej pod Wiedniem w 1683 roku. Nie zapominajmy jednak,że nie wykazał się zbytnio w czasie wojny Ligi Świętej z Wysoką Portą (m.in. nieudana wyprawa na Mołdawię) , odzyskując tylko tereny zagarnięte przez Turcję w 1672 roku. A gdyby odnowiłby wojsko przyłączyłby nie tylko Mołdawię ale też i Prusy Królewskie (snuł takie plany). A tak Polska odzyskała tylko Podole nic nie zyskując w zamian, podczas gdy taka Republika Wenecka zyskała Moreę, a Austria zdobyła Węgry i Siedmiogród powiększając ponad dwukrotnie swoją powierzchnię. Tak więc lenistwo króla i brak u niego odwagi , aby sprzeciwić się szlachcie doprowadziły do zmiejszenia znaczenia Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej. mad.gif mad.gif mad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mariusz-ek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 644

 
 
post 30/03/2004, 14:40 Quote Post

Faktycznie Walezego trudno oceniać. Najgorszy zdecydowanie August III Sas. Wtedy doszłedł naż kraj na skraj upodlenia. A najlepszy? hm. Wybieram pomiędzy Sobieskim a Batorym. Fakt, że Sobieski nie zreformował wojska, ale działał jednak w trudniejszych warunkach niż Batory. Osobiście postawiłbym obu na równi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 1/04/2004, 13:17 Quote Post

Moja lista królów elekcyjnych Rzeczpospolitej (od najleprzego do najgorszego):

1.Stefan Batory -dlaczego? Napisałem 30 marca . rolleyes.gif
2.Jan III Sobieski- chyba wiadomo dlaczego?
3.WładysławIV Waza
4.ZygmuntIIIWaza
5.Jan Kazimierz Waza
6.Stanisław Leszczyński-chciał dobrze dla Polski i nie jego wina, że zależny był od Szwecji
7.Stanisław August Poniatowski-fakt, uległość wobec Rosji i rozbiór Polski, ale mecenas iwzrost kultury w państwie
8.August II Sas-upadek obyczajów ale miał ambicje
9.Michał Korybut Wiśniowiecki-utrata Podola
10.AugustIIISas-ciemnota!!!!!! Ojciec przynajmniej miał ambicje sad.gif blink.gif wacko.gif

Pozdrawiam

Fryderyk, król pruski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Morgoth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 802

 
 
post 1/04/2004, 13:51 Quote Post

Według mnie najlepszym królem elekcyjnym był: Jan III Sobieski, a zaraz za nim Stefan Batory. Oni potrafili wznieść nasz kraj na wyżyny po upadku za czasów dynastii Wazów.

A najgorszy: to któryś z saskich. Raczej August III - pogrązył nasz kraj sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 6/04/2004, 10:17 Quote Post

QUOTE(Morgoth @ Apr 1 2004, 02:51 PM)
Według mnie najlepszym królem elekcyjnym był: Jan III Sobieski, a zaraz za nim Stefan Batory. Oni potrafili wznieść nasz kraj na wyżyny po upadku za czasów dynastii Wazów.

A najgorszy: to któryś z saskich. Raczej August III - pogrązył nasz kraj sad.gif

Drogi panie Morgoth. Owszem , nie uważam Jana Sobieskiego za najgorszego króla elekcyjnego w Polsce , ale niewart jest tego , aby mu przyznać tytuł najlepszego , polskiego władcy. Utarło się , że Sobieski to znakomity wódz i pogromca Turków Osmańskich. Niestety tak naprawdę błysnął on swoim talentem wojskowym tylko na początku swych rządów (odsiecz wiedeńska 12 IX 1683 r.), ale też nie należy zapominać o tym, że w czasie wojny Ligi Świętej z Turcją nie powiodły mu się wszystkie trzy wyprawy , jakie organizował na zależną od Wysokiej Porty Mołdawię. I tym sposobem , kiedy mógł w toku tej wojny odzyskać nie tylko zagarnięte przez Turcję w 1672 roku Podole , ale mógł też przyłączyć do Rzeczpospolitej lub chociażby uzależnić od niej Mołdawię. Tak się jednak nie stało i w najważniejszym momencie zawiódł. Po jego śmierci Polska odzyskała tylko Podole , podczas gdy Austria zyskała Węgry i Siedmiogród a Wenecja Moreę. Zresztą napisałem o tym w poście z 30 marca.
Napisałeś, że Stefan Batory i Jan Sobieski wznieśli nasz kraj na wyżyny po upadku za dynastii Wazów. Z Sobieskim się zgodzę, że panował po Wazach , ale Batory????????? laugh.gif laugh.gif laugh.gif Śmiać mi się chce. laugh.gif Przecież Stefan Batory panował przed Wazami w latach 1575-1587 podczas gdy pierwszy przedstawiciel na tronie polskim z dynastii Wazów czyli Zygmunt III Waza panował zaraz po Batorym w latach 1587-1632. Tak więc drogi panie Morgoth mocnoś się pan pomylił wacko.gif
Natomiast najlepszym elekcyjnym królem Polski był właśnie wspomniany przeze mnie Stefan batory rodem z Siedmiogrodu. Dlaczego uważam go najleprzego władcę napisałem w poście z 30 marca.
Natomiast zgadzam się z Tobą, że najgorszym królem był August III Sas z dynastii Wettinów ( panował w latach 1733-63). Argumenty przemawiające za tym również przedstawiłem 30 marca.

Pozdrawiam

Fryderyk Hohenzollern
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 6/04/2004, 10:30 Quote Post

[quote=Fryderyk Wielki,Apr 6 2004, 11:17 AM] [/QUOTE]
Utarło się , że Sobieski to znakomity wódz i pogromca Turków Osmańskich. Niestety tak naprawdę błysnął on swoim talentem wojskowym tylko na początku swych rządów (odsiecz wiedeńska 12 IX 1683 r.), [/quote]
hmmm......na początku??! (1683r)......ciekawe rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 6/04/2004, 11:34 Quote Post

[quote=Gryzio,Apr 6 2004, 11:30 AM] [QUOTE=Fryderyk Wielki,Apr 6 2004, 11:17 AM] [/QUOTE]
Utarło się , że Sobieski to znakomity wódz i pogromca Turków Osmańskich. Niestety tak naprawdę błysnął on swoim talentem wojskowym tylko na początku swych rządów (odsiecz wiedeńska 12 IX 1683 r.), [/QUOTE]
hmmm......na początku??! (1683r)......ciekawe rolleyes.gif [/quote]
Co ma to oznaczać , Drogi Gryziu?????? huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 6/04/2004, 11:42 Quote Post

Czy nie uważacie że o tytuł najlepszego króla elekcyjnego mógłby się ubiegać Stanisław Leszczyński? Wiadomo, że dostrzegał zagrożenie dla Rzeczpospolitej ze strony państw ościennych i złotej wolności szlacheckiej. Szkoda tylko że był zależny od króla szwedzkiego , Karola XII , bo gdyby nie to byłby bez wątpienia jeden z najlepszych polskich królów elekcyjnych.

Fryderyk pruski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 6/04/2004, 15:07 Quote Post

[quote=Fryderyk Wielki,Apr 6 2004, 12:34 PM] [QUOTE=Gryzio,Apr 6 2004, 11:30 AM] [QUOTE=Fryderyk Wielki,Apr 6 2004, 11:17 AM] [/QUOTE]
Utarło się , że Sobieski to znakomity wódz i pogromca Turków Osmańskich. Niestety tak naprawdę błysnął on swoim talentem wojskowym tylko na początku swych rządów (odsiecz wiedeńska 12 IX 1683 r.), [/QUOTE]
hmmm......na początku??! (1683r)......ciekawe rolleyes.gif [/QUOTE]
Co ma to oznaczać , Drogi Gryziu?????? huh.gif [/quote]
no...tylko tyle, że był już wówczas królem od ponad dziewięciu lat.....więc trudno mówić o początku panowania. Ponadto dał dowody swych zdolności taktycznych jeszcze wcześniej..nie będąc królem cool.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 7/04/2004, 11:49 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ Apr 6 2004, 04:07 PM)
no...tylko tyle, że był już wówczas królem od ponad dziewięciu lat.....więc trudno mówić o początku panowania. Ponadto dał  dowody swych zdolności taktycznych jeszcze wcześniej..nie będąc królem cool.gif .

Dzień dobry , Gryziu.

Owszem , Jan III Sobieski panował już z woli Boga dziewięć lat na polskim tronie , kiedy przyszło mu przyjść z odsieczą cesarzowi Leopoldowi I , zagrożonemu przez Turków , lecz ja mówiąc o początkach jego panowania , miałem na myśli to , że tylko w tym okresie odnosił sukcesy w walce z Turkami. Oczywiście nie zapomniałem , Drogi Gryziu o chwalebnym polskim zwycięstwie pod Chocimiem w 1673 roku ,gdzie dowódcą był właśnie Sobieski. Przecież to właśnie to zwycięstwo zapewniło mu przychylność szlachty i zwycięstwo w wyborach na króla Rzeczpospolitej.
Chodziło mi tylko o to, że Sobieski tylko na początku ( walk z niewiernymi i na początku swojego panowania ) odnosił sukcesy w walce z Wysoką Portą , które zakończyły się odsieczą wiedeńską w 1683 roku. Przecież pózniej nie odniósł on znaczących sukcesów w walce z Turkami. Skończyły się wiktorie husarii polskiej....
O wyprawach mołdawskich po raz kolejny wspominać nie będę...

Kłaniam się nisko do nóg

Fryderyk pruski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

49 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej