Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie kolonie
     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 1/04/2006, 19:32 Quote Post

Słyszałem,że ambicje kolonialne miał Gotard Ketter,wielki mistrz inflancki lennik Polski.Lecz ta informacja nie jest pewna,miałem o tym artykuł,jesli mi sie uda znajde go i podziele sie z wami wiedzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 1/04/2006, 20:47 Quote Post

mysle, ze RON mialaby szanse na uzyskanie(zalozenie lub podbicie) wlasnej/nych kolonii, gdyby po pierwsze, znajdowala sie blizej wiekszych zbiornikow wodnych, po drugie miala wlasna flote, a takze lepiej rozwiniety handel morski, oraz po trzecie nie prowadzila az tak burzliwej polityki zagranicznej(w 17 wieku tylko 14 lat pokoju), ale to juz nie od Polakow zalezalo.

Co do Kettlera, to z posiadanych przeze mnie informacji wynika ,ze to wlasnie ksiaze kurlandzki Jakub Kettler, lennik polski wszedl w posiadanie kolonii w afrykanskiej Jambii i amerykanskiej wyspy Tobago w latach 1651-52.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Adrian Flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 9.734

Jakub
 
 
post 1/04/2006, 22:47 Quote Post

Ostatnio widziałem w księgarni książkę (wydana w 2005 roku) o Polskich koloniach tz. planach kolonialnych dokładnie tytułu nie pamiętam ale ciekawa pozycja (39 zł chyba). O tym wielkim mistrzu inflanckim (Kettler) jest tam cały rozdział, ambitne plany miał facet wink.gif

PS.Ostatnie plany kolonialne polska miała w okresie międzywojennym ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 1/04/2006, 22:55 Quote Post

o planach kolonialnych w 20 leciu między wojennym wiem podobnie jak o planach mistrzów krzyżackich co do zakładania kolonii ale interesuje mnie o czy RON mógł mógł posiadać jakieś kolonie wyjątkowo nie włączając w jego skład Lenn infflanckich
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 2/04/2006, 9:41 Quote Post

Jesli wyłonczymy lenna to RON nie miał zapędek kolonialnych.Zresztą i tak nie mielismy floty.A nawet gdybyśmy ją mieli powodowało to by wojny ze szwecją,tak bardzo niepotrzebne Polsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/04/2006, 12:43 Quote Post

RON nie miało kolonii w Afryce, czy Ameryce. Swego rodzaju ekspansją kolonialną można nazwać parcie na wschód. Wszystkie wojny z Moskwą i nabytki terytorialne miały za zadanie powiększenie kraju i skarbca, tak jak kolonie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 2/04/2006, 13:01 Quote Post

QUOTE(maniutek13 @ 2/04/2006, 12:43)
RON nie miało kolonii w Afryce, czy Ameryce. Swego rodzaju ekspansją kolonialną można nazwać parcie na wschód. Wszystkie wojny z Moskwą i nabytki terytorialne miały za zadanie powiększenie kraju i skarbca, tak jak kolonie.
*



Kiedy właśnie kilka poprzednich wiadomości w temacie dotyczy właśnie małego wyjątku od reguły - "nie-kolonizowania" przez RON. Choć nie bezpośrednio to jednak przez księcia kurlandzkiego.

Ad rem (i po co piszę tego posta): Niniejszy temat ulega połączeniu z "Jak Polska kolonizowała Morza Południowe".
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 2/04/2006, 13:45 Quote Post

Mam pytanie do moderatorów i innych znających lepiej tą epokę ludzi. Jak oceniacie wiarygodność Marka Arpada Kowalskiego. Wymienione kolonie kurlandzkie są OK, lata się zgadzają. Ale gdy pisze o flocie kurlandzkiej złożonej z 60 okrętów z 1400 działami to... dlaczego pozwolili Szwedom wylądować po tej stronie Bałtyku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 6/04/2006, 0:10 Quote Post

Koncze wlasnie ja czytac i nie powiem, ze spodziewalem sie o wiele powazniejszego podejscia do tematu.
Opisujac historie polskiego "kolonializmu" zapomina o wielu naleznych odnotowania momentach, w kilku sprawach sam mam o wiele wieksza wiedze niz on, a to jak opisuje poczatki polskiej floty wola o pomste do nieba!
No i gdy idzie o strone graficzna moglby sie postarac.
Naprawde na internecie mozna znalezc sto razy lepsze mapki. Ba... nawet dokladne mapy Tobago z kurlandzkimi i holenderskimi fortami!
To tak pokrotce, bo przyczepic mozna sie do wielu rzeczy.
Takze ogolnie uwazam ze ksiazka tematu nie wyczerpuje, no i zawiera sporo bledow i uproszczen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 21/04/2006, 11:45 Quote Post

Co do samego Tobago to niezupełnie była to kolonia zdobyta o własnych siłach. Podobno któryś z królów szkockich, który był chrzestnym Jakuba Ketlera podarował mu w prezencie wyspę - jedynie nominalnie, gdyż sam nie posiadał tam ani garnizonów, ani nic.

Co do Gambii to owa faktoria posiadała nawet jakiś fort, sama ziemia zaś została odkupiona od autochtonów.

Na Tobago było około 12 tysięcy osadników z Kurlandii, a więc to nie taka bagatela! ! !

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 21/04/2006, 13:24 Quote Post

Hm... bez urazy... ale wydawalo mi sie, ze chcac sie wypowiedziec w jakims topiku czyta sie najpierw chocby kilka pierwszych postow...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 21/04/2006, 18:12 Quote Post

QUOTE(oakmeke @ 21/04/2006, 14:24)
Hm... bez urazy... ale wydawalo mi sie, ze chcac sie wypowiedziec w jakims topiku czyta sie najpierw chocby kilka pierwszych postow...
*


nie gniewaj się panie bracie, no widzę, że gospodarzysz w swoim "topiku" rolleyes.gif wybacz zaśmiecanie.

Co do tych "naszych"kolonii to niezwykle imponuje mi postać komendanta fortu kurlandzkiego w tej afrykańskiej kolonii (Stael? Steal?). Nawet po uwięzieniu Jakuba Kettlera i znikomej szansie na odsiecz nie chciał oddać Holendrom faktorii i przede wszystkim fortu - choć jego załoga liczyła wówczas... uwaga! 7 osób. Komendant wykorzystywał wszystko co mógł - podburzał sąsiednie plemiona przeciwko Holendorm, zaopatrywał ich w broń itp. A to wszystko w imię honoru i słyżby swemu księciu. Czyż cała ta historia z koloniami nie jest iście heroicznym epizodem? oczywiście Kettler chciał zysków, ekonomicznego rozwoju a nie materiałów do epopei a jednak wyszło jak wyszło:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.933
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 22/10/2008, 13:35 Quote Post

wiem ze to nei na temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku dla jednego pytania.

Jakim cudem genuańczycy zdobyli kolonie na Krymie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 22/10/2008, 13:54 Quote Post

"Niebawem współzawodnictwo pomiędzy miastami włoskimi przekształciło się w ostrą rywalizację, z której zwycięsko wyszli Genueńczycy, mający główną faktorię w Kaffie (Teodozja). W 1365 r. opanowali oni należącą dotąd do Wenecji Sugdeję (Sudak). Zależność faktorii od Złotej Ordy stopniowo malała, a jednocześnie zaczęły one odgrywać coraz większą rolę w rozgrywkach politycznych na Krymie. Przez 20 lat Genueńczykom udawało się grać na zwłokę dzięki płaceniu wysokich danin. 31 maja 1475 r. Turcy zaczęli likwidować faktorię genueńskie na Krymie. Najpierw oblegli i zdobyli Kaffę, a potem Cembalo, Sugdeję, i Czeriko. Dwa miesiące później Turcy zajęli ostatni kraj chrześcijański na Krymie - Teodoro."

http://www.eastway.pl/historia+krymu+sredniowiecze
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 22/10/2008, 17:56 Quote Post

Ciekawy artykuł, nie przeczę, tylko szkoda, że żadnej bibliografii do niego nie podano, coś mi bowiem tutaj Podhorodeckim trąci... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej