Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Występowanie grubej zwierzyny i jej wytępienie, W różnych częściach RON
     
Justyna Szwed
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 396
Nr użytkownika: 76.807

Stopień akademicki: Studentka
 
 
post 27/02/2016, 16:20 Quote Post

Jak wyglądała kwestia wstępowania dużych ssaków, na terenie RON , a zwłaszcza ich zaniku, chodzi mi głównie o niedźwiedzie i żubry.
Żubry, w czasach schyłkowego RON, występowały już tylko w Białowieży. Zachowały się jakieś informacje z jakich regionów kraju zniknęły jako pierwsze? Prusy Królewskie ( duża urbanizacja, jak na warunki RON), Wielkopolska? Kiedy wyginęły w głębi ziem białoruskich, puszcze nad Berezyną to chyba ich przedostatnia ostoja? Wiadomo, że dziś Białoruś sprowadziła żubry, ze swojej części Białowieży, na wschód kraju, kiedy więc tam wyginęły, skoro trzeba było je odtwarzać, za pomocą osobników z Białowieży? Jak w końcu przedstawiała się z sytuacja z żubrami na terenach Ukrainy? Wiadomo kiedy upolowano ostatniego żubra na Ukrainie?
Podobnie ciekawi mnie kwestia wstępowania niedźwiedzi, z jakich części RON zniknęły najszybciej? Wojewoda Zawisza, jeszcze w czasie wielkiej wojny północnej, masowo polował na niedźwiedzie, a w czasach stanisławowskich, występowały jeszcze w puszczach Litwy? W Panu Tadeuszu, pojawienie się niedźwiedzia, opisane zostało jako coś już niezwykle rzadkiego. F. Czarnyszewicz w Nadberezieńcach wspominał, iż jeszcze przed 1917, polowano na misie nad tą rzeką, ale to powieść, a nie praca naukowa, dlatego mnie to ciekawi. Na Ukrainie misie ostały się w Karpatach, a kiedy wytępiono je na równinach Ukrainy? Na Zadnieprzu, w kijowskim, bracławskim, Wołyniu i innych terenach?

Ten post był edytowany przez Justyna Szwed: 27/02/2016, 16:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej