Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwierniejszy i najlepszy sojusznik RON, Wrogowie,hetmani etc.a gdzie sojusznicy?
 
Najwierniejszy , Najpewniejszy ,Najwierniejszy sojusznik RON
Ks.Pomorskie [ 11 ]  [6.79%]
Habsburgowie [ 29 ]  [17.90%]
Francja [ 18 ]  [11.11%]
Chanat Krymski [ 13 ]  [8.02%]
Persja [ 18 ]  [11.11%]
Dania [ 18 ]  [11.11%]
Księstwa Rzeszy Niemieckiej (Saksonia,Hanower,Brandenburgia etc.) [ 5 ]  [3.09%]
Szwecja [ 0 ]  [0.00%]
Turcja [ 26 ]  [16.05%]
Kozacy [ 24 ]  [14.81%]
Suma głosów: 162
Goście nie mogą głosować 
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 8/02/2006, 16:03 Quote Post

Forumowicze od dawna szukam jakiegoś pomysłu na ciekawy post i w koncu przyszedł mi do głowy ten wyżej wspomniany.

Na naszym dziale forum o RON często widuje sondy w stylu
-Najlepszy Hetman RP
-Najgorszy Hetman RP
-Najgrożniejszy wróg RP
-Najlepsza jednostak wjska w RP(i inne porównania jednostek WP z swoimi odpowiednikamina Zachodzie europy np.co lepsze Rajtar czy Dragon)

Ale tak się zastanawima gdzie ci sojusznicy ???
Przecież polska jak każdy inny kraj musiał mieć przynajmiejraz na jakiś czas jakiegoś sojusznika ?

Więc postanowiłem sprawdzić który bedzi najlepszy i musicie przyżnać wyszłą niezłą mozaika państw i Narodów.

Niektórzy doczepią się mnie że Litwy nie umiesciłem w spisie ale maiłem powody Litwa wchodziłą w skład RON i z polską miłą wspólnych sojuszników.

Kolejnym zaskoczeniem może byc fakt że dałem Persje w skład sojuszy otóż już wyjaśniam w Imp.Perskie było głównym rywalem osmanów na wschodzie toczyło z nimi krwawe i zażarte wojny często o dziwo dla niektórych zwycięskie dla Persów np Klęska Osmanów pod Ankarą w 1402r.albo wojna o Irak/Mezopotamie w 1500r.A co to ma wspólnego z Polską o tóż oba kraje często wspólnie atakowały osmanów polacy z zachodu a Persowie z wschodu.Polacy sprzymierzali się z persami poprzez posłów Weneckich i I lekroć polacy atakowali bądz byli atakowani przez Turków to Persja atakowała osmanów od wschodzu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stosunki_polsko-ira%C5%84skie

pozdrawiam smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/02/2006, 16:33 Quote Post

Hmm trudny wybór i rzeczowa sonda.

Co do Persji, to może przeciw Turcji się sprawdzili, jednak trzeba spojrzeć na to, czy Turcja faktycznie najsilniejszym naszym wrogiem była.

Ja postawiłem na Danię, ponieważ zawsze z Rzeczypospolitą przeciw Szwedom sie tłukła i raczej na jej korzyść nic nie straciliśmy. Ale jak mówię- trudno mi było na kogokolwiek postwić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 8/02/2006, 17:08 Quote Post

QUOTE
Ja postawiłem na Danię, ponieważ zawsze z Rzeczypospolitą przeciw Szwedom sie tłukła i raczej na jej korzyść nic nie straciliśmy. Ale jak mówię- trudno mi było na kogokolwiek postwić.

Czy na pewno zawsze z Rzecząpospolitą przeciw Szwedom? A odwrócenie sojuszów podczas I Wojny Północnej (1557-1570) po wstąpieniu na tron Szwecji Jana III Wazy w 1568 r.?

Moim zdaniem nie ma najwierniejszego i najlepszego sojusznika, takie pojęcie nie istnieje. Zawsze zdażają się różnice interesów, które prowadzą do waśni i konfliktów, mniej lub bardziej zbrojnych, a historia RON-u jest tego najlepszym dowodem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 8/02/2006, 17:21 Quote Post

Naprawdę niezła zagwozdka...dlatego nie odpowiem na razie w sondzie.
Przeanalizujmy wymienione państwa po kolei...
Księstwo Pomorskie - w czasach RON jak i wcześniejszych Gryfici mieli pewien sentyment do Polski i stosunkowo chętnie lewitowali w naszym kierunku - ale jakoś bez wzajemności... No i tak po prawdzie - co my mieliśmy z tych sojuszy?
Habsburgowie - byli naszymi sojusznikami tylko wtedy, kiedy to było wygodne dla nich (dość typowe zachowanie nawiasem mówiąc). I za kazdym razem kazali sobie za to płacić... W każdym razie na Świętej Lidze nie wyszliśmy najlepiej (w przeciwieństwie do Habsburgów).
Francja - kolejny sojusznik tylko wtedy, gdy mu to było wygodne. Nie wachali się zostawić Rzplitej na lodzie (patrz sojusz anty-brandenburski za Sobieskiego).
CHanat Krymski - cóż: wczoraj wróg, dziś sojusznik, juutro wróg...niegdy nie wiadomo, co Cię spotka smile.gif
Persja - cóż, na ten temat wiem stosunkowo mało, poza ogólnikami typu wspólny wróg - Turcja.
Dania - tylko przypadek sprawił, że była naszym sojusznikiem przeciw Szwecji, choć miała zadatki na wroga RON. I taką zresztą tradycję...
Księstwa Rzeszy - Brandenburgia to raczej wróg doskonały, a Saksonia też nam się specjalnie nie przysłużyła...
Szwecja - gdyby nie rządy Wazów tu i tam i rojenia o Dominium maris Baltici...
Turcja - byłaby dobrym sojusznikiem, gdyby nie była niemal stałym wrogiem...
Kozacy - to już temat rzeka... przysłużyli nam sieraczej negatywnie niż pozytywnie, nawet gdy z nami nie walczyli smile.gif

Co z tego wynika? Ze nie mielismy żadnego dobrego sojusznika?
QUOTE
Ja postawiłem na Danię, ponieważ zawsze z Rzeczypospolitą przeciw Szwedom sie tłukła i raczej na jej korzyść nic nie straciliśmy.

Z wyjątkiem czasów, gdy tłukliśmy sie wraz ze Szwecją przeciwko niej - np. w trakcie wojny inflanckiej. I stracilismy - Ozylię...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 8/02/2006, 17:22 Quote Post

Oj to był trudny wybór. Właściwie to Polska nie miała takiego sprzymierzeńca, co by nam też nie wyrządził szkody. Teoretycznie wiekszość z wymienionych państw przez pewien czas była nam przychylna, ale również w innych czasach walczyła z nami. Ja postawiłem na Habsburgów. Przez większość czasu przez wzgląd na równowagę w regionie pomagali nam, np. w czasie potopu. Niestety zakończenie nie było najpiękniejszcze - rozbiory Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 8/02/2006, 18:09 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 8/02/2006, 18:21)

Habsburgowie - byli naszymi sojusznikami tylko wtedy, kiedy to było wygodne dla nich (dość typowe zachowanie nawiasem mówiąc). I za kazdym razem kazali sobie za to płacić... W każdym razie na Świętej Lidze nie wyszliśmy najlepiej (w przeciwieństwie do Habsburgów).


Persja - cóż, na ten temat wiem stosunkowo mało, poza ogólnikami typu wspólny wróg - Turcja.

Księstwa Rzeszy - Brandenburgia to raczej wróg doskonały, a Saksonia też nam się specjalnie nie przysłużyła...

Turcja - byłaby dobrym sojusznikiem, gdyby nie była niemal stałym wrogiem...

*




Re:Habsburgowie -to samo moża powiedzieć o sojuszu Francusko-Habsbursko -Rosyjsko-Saskim podczas wojny Siedmioletniej
te państa pomaały sobie bo było to ima na rękę(ogólnie sojuszcy w Europie zawsze pomagali sobie tylko wtedy kiedy było im to na rękę
A co do wyjścia na swoje w Świetej lidze to polska nie wyszła na swoje bo przegraliśmy pod Parkanami i mieliśmy fatalnych dyplomatów.

Re:Persja-Persowie pomagali nam nawet podczas wojny w czasie powstania kozackiego gdy rosjanie przyszli na pomoc kozakom Szach Persji skierował 100 tys. armie na Kaukaz i zadał tam klękę 70 tys Rosjanom ale to nie zmieniło losów powstania bo Turcja zaatakowała Persje aby ta nie urosła w siole na Rosjii.

Re:Księstwa Rzeszy - Ale taki Hanower wspierał jeszcze Polske finansowo podczas potopu,Szwabia wspierała Polaków podczas bitwy Wiedeńskiej.

Re:Turcja-mimo że polska raczej wspierała Persów to za czasów Wlk.Ks.Moskiewskiego oba nasze kraje (Polske i Turcje)wiązał scisły sojusz przeciw Rosjii i Tatarom.Podczas wyprawy Turków na Krym posiłowało ich 5 tys. polskiej lekkiej jazdy.

Re:Kozacy-pod Chocimiem kozacka piechota przysłużyła się polakom tak samo podczas wojny Smoleńskiej, oblężeniu i zdobyciu moskwy i wojnach przeciw Turkom.


QUOTE(Ramond @ 8/02/2006, 18:21)
Z wyjątkiem czasów, gdy tłukliśmy sie wraz ze Szwecją przeciwko niej - np. w trakcie wojny inflanckiej. I stracilismy - Ozylię...
*



A co tam Oliza opanowaliśmy całe Inflanty ale jednego u nich nie lubię zniszczyli całą naszą regularną flotę .

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 8/02/2006, 18:38 Quote Post

QUOTE
A co do wyjścia na swoje w Świetej lidze to polska nie wyszła na swoje bo przegraliśmy pod Parkanami i mieliśmy fatalnych dyplomatów.

Święta Liga to chyba dopiero po bitwie pod Parkanami?
Polskie wojska w latach 1684-98 się wykrwawiały w walkach na terytorium księstw naddunajskich, podczas gdy Austria odbijała Węgry - i nie wachali się podpisać pokoju na zasadzie "jak posiadacie tak posiadajcie", co Austrii dałoby wszystkie zdobycze, a Rzplita nie odzyskałaby nawet Kamieńca.
QUOTE
Szwabia wspierała Polaków podczas bitwy Wiedeńskiej.

To już chyba raczej wspierała Austriaków?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mp258
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 13.350

 
 
post 8/02/2006, 18:43 Quote Post

QUOTE
maniutek13 
  Oj to był trudny wybór. Właściwie to Polska nie miała takiego sprzymierzeńca, co by nam też nie wyrządził szkody. Teoretycznie wiekszość z wymienionych państw przez pewien czas była nam przychylna, ale również w innych czasach walczyła z nami. Ja postawiłem na Habsburgów. Przez większość czasu przez wzgląd na równowagę w regionie pomagali nam, np. w czasie potopu. Niestety zakończenie nie było najpiękniejszcze - rozbiory Polski.


No w czasie potopu to przyszli nam z pomocą (Habsburgowie) ale troche późno i w ogóle to myśmy im chyba dużo bardziej pomogli za czasów wojny trzydziestoletniej i odsieczy Wiednia1683. No ale z drugiej strony to rzeczywiście nie wiem czy jakiś kraj pomógł nam wiele wiecej od Habsburgów... Co do tej Persji to nie wiem zbyt wiele, może do tych lepszych sojuszników należałoby jeszcze zaliczyć Danie, do 1648 roku bardzo przysłużyli się też nam kozacy, no i w trudnej chwili potopu naprawdę solidnym sojusznikiem był Krym no ale
jak o niego chodzi to wiadomo że głownie był wrogiem i to b.uciążliwym.
I ja osobiście to mam też b.negatywny stosunek do Francji bo praktycznie zawsze wystawiała nas do wiatru...
No więc wybór rzeczywiście trudny sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
szpek_chomik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 9.895

Bartek Wasilewski
Stopień akademicki: Redaktor naczelny
Zawód: uczen (III LO)
 
 
post 8/02/2006, 18:48 Quote Post

Pytanie było co najmniej kłopotliwe smile.gif ODpowiedziałem jednak nietypowo: Turcja. Pewnie nie jeden z Was się zdziwił tongue.gif
Jednak wybór ten nie jest wcale taki niedorzeczny. Po pokoju w Karłowicach Turcja zobowiązała się odtąd żyć w przyjaźni z RON i wspierać ją w stosunkach międzynarodowych. Ciekawy jest fakt, że Turcja jako jedno z nielicznych państw nie uznało rozbiorów Rzeczypospolitej. Może i nie jest to ścisły sojusz, ale Turcy, co by o nich nie powiedzieć okazali się wierni, czego nie można powiedzieć np. o Habsburgach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 8/02/2006, 19:42 Quote Post

Zacytuje podstawowoą zasadę Habsburgów w zaweraniu sojuszy w Europie:
,,Trzeba znależć takiego któremu trzeba bedzie mało wojska dać ale takiego co nam w razie czego dużo wojska da"Czyli polcy byli idealni ale podczas potopu to oni nas raczej finansowo wspierali
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 8/02/2006, 20:07 Quote Post

Nie ma jej w sondzie, ale może Kurlandia.
Wprawdzie nie był to
"czysty" sprzymierzeniec, bo pomagał nam jako lennik, ale zawsze.
Oczywiście pod koniec RON, KSiS dostało się w strefę wpływów( sowieckich chciałem napisać), rosyjskich ( oczywiście ), ale w tym okresie sam fakt choćby formalnego trwania przy śmiertelnie chorej Rzeczypospolitej był godny podziwu.



cool.gif cool.gif cool.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/02/2006, 20:21 Quote Post

Równie dobrze możnaby podać Litwę do Korony. Sęk w tym, że sojusze były, są i będą ulotne, płynne oraz niestałe. Stałych Rzeczpospolita miała tylko wrogów. Przyjaciele zawsze byli albo za daleko, albo mieli co innego na głowie, albo dziwnym zbiegiem okoliczności stawali sie bliżsi naszym wrogom niż nam. Tak bywa. Trzeba przyznać jednak, że brak przyjaciół nie przeszkodził Rzeczypospolitej umierać w naprawdę wielkim stylu, godnym większych od nas. I to mimo braku wielkich przy swym boku.

Nie wiem, czemu w dyskusji jest wiele stereotypów. Państwa eks-Rzeszy wcale nie były dyżurnymi wrogami, jak ktoś sugerował, a Habsburgowie wcale na wojnie trzydziestoletniej wiele nie zyskali (i nie mówię tu tylko o stracie Monarchy, ton złota, zniszczeniu gospodarczemu, zniszczeniu aspiracji paneuropejsko-uniwersalistycznych) i, jak słusznie zauważył ktoś, raczej oni nam dawali pieniądze niż my im. Czego jak czego, ale pieniędzy to raczej Rzeczypospolita nie miała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 8/02/2006, 20:38 Quote Post

QUOTE
Równie dobrze możnaby podać Litwę do Korony.


Kurlandia to jednak nie Litwa, oba kraje miały zupełnie inny status. Nie można więc stawiać między nimi znaku równości.
była lennikiem a nie częścia składową RON, a to że lennicy nie zawsze byli wobec nas OK, to zdaje się w czasie potopu wyszło.



Oj widzę, że się pomyliłem. Piszecie, że Kurlandia była częścią RON. Muszę się przyznać, ze nie wiedziałem. Skoro tak to trudno żeby była traktowana jako sojusznik

Ten post był edytowany przez mapano: 9/02/2006, 13:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 8/02/2006, 21:38 Quote Post

QUOTE
A co do wyjścia na swoje w Świetej lidze to polska nie wyszła na swoje bo przegraliśmy pod Parkanami i mieliśmy fatalnych dyplomatów.

Przegraliśmy pierwszą bitwę pod Parkanami z powodu pośpiechu Sobieskiego. Drugą zaś zwyciężyliśmy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 8/02/2006, 22:15 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 8/02/2006, 21:21)
Równie dobrze możnaby podać Litwę do Korony.
*



Jak pisałem w pierwszym poscie Litwy podobnie jak Kurlandii nie ma na liście ponieważ mówimy tu o RON której Litwa i Kurlandia były częścią
czyli sojusznicy głównego członu RON Polski były ich sojusznikami

QUOTE(Egzeginum @ 8/02/2006, 21:21)
a Habsburgowie wcale na wojnie trzydziestoletniej wiele nie zyskali
*



Do wiadomości możecie mi nie wierzyć ale Habsburgowie wyszli z 30-latki bardzo osłabieni zrujnowali swuj kraj finansowo,militarie i gospodarczo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

12 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej