Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słynne cytaty, aforyzmy, powiedzenia
     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 14/04/2006, 15:37 Quote Post

Wszystkie zdania, stwierdzenia, aforyzmy, sentencje, często bardzo popularne dziś, mające swoje korzenie w RON wink.gif

- "Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodu naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały: Listy do Marysieńki
- "Venimus vidimus et Deus vicit" - Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył - Jan Sobieski do Innocentego XI
- "Quantila sopientia regitur mundus" - Nikła mądrość rządzi światem - Jan Karol Chodkiewicz

- "Dulce est pro Patria pugnare" - Słodko jest walczyć za ojczyznę - Stanisław Zółkiewski
- "Koń bez uzdy, Tatarowie przez Podlasie, pigułka przez brzuch nie mogą bez szkody przejść" - Joachim Jerlicz o oddziałach Subchana Ghazi Agi
- "Słowo się rzekło, kobyłka u płotu" - Zalewski do Sobieskiego
- "Jam nie z soli ani roli, ale z tego co mnie boli wyrosłem" wiadomo kto smile.gif
- "Przywróćmy święte polskie obyczaje, niechaj przymozna przewrotność ustaje" - Szymon Starowolski
powiedzenia takie jak: Pleść jak Piekarski na mękach, Wyjść na czymś jak Zabłocki na mydle
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 15/04/2006, 11:52 Quote Post

"Bóg potężny, a fortuna zmienna" - Szymon Starowolski do Karola X Gustawa


"Słowo się rzekło, kobyłka u płotu." - słowa pewnego szlachcica z Podlasia, który wybrał się do Warszawy, aby uprosić u króla Jana III stanowisko wojewody. Po drodze spotkał nieznajomego na koniu, i radosny oświadczył mu, że jesli nie zostanie wojewodą da królowi do pocałowania zad swojej kobyłki. Owym nieznajomym był król, który ku zdziwieniu szlachcica, puścił te słowa płazem.


"Lepiej było panie Filipie, siedzieć sobie w Lipie" - słowa Cypriana Kamoniaki, skierowane do Filipa obuchowicza, wojewody smoleńskiego w latach 1653-56, który wstępując na urząd nie miał żadnych stronników, a nieszczęśliwie złozyło mu się bronić Smoleńska podczas najazdu Rosjan 1654. Musiał poddać miasto, ponieważ jego obrona była niemożliwa(nienaprawione umocnienia, słaba załoga).


"Zródź babo dziecko, a babie sto lat." - ironiczny komentarz do życzeń składanych małżonkom Annie Jagiellonce i St. Batoremu, podczas ich ceremonii ślubnej, wypowiedziany przez świadka zdarzeń.


"Pierzyna, łacina, dziecina."


"Si non iurabis, non regnabis./Jeśli nie przysięgniesz nie będziesz panował." - słowa przypisywane Janowi Firlejowi do Henryka Walezego, uproszczone z dwóch wypowiedzi: Jana Zborowskiego w Paryżu "Jeżeli tego[przysięgi] nie uczynisz nie będziesz królem Polski." oraz Jana Firleja podczas koronacji Walezego 21 lutego 1574 "Przysięgnij królu, przyrzekłeś!". Henryk W. miał zaprzysiąc postanowienia konfederacji warszawskiej.


"Dla Boga i Polaków nie ma nic tajnego." - komentarz do jawności polskiego sejmu


"Niebo szlachty, raj Żydów, czyściec mieszczan, piekło chłopów." - obraz RON w oczach cudzoziemców
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 15/04/2006, 12:34 Quote Post

"Ucz się chłopcze łaciny, a zrobię cię panem"

To powiedzenie najbardziej we mnie trafia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 15/04/2006, 13:02 Quote Post

Mam jeszcze dwa:
"Mydlenie oczu"

"Kozacy są jak włosy i paznokcie, które się przycina jak zbytnio wyrosną." - powiedział to któryś z Radziwiłłów, może ktoś wie który? :confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 15/04/2006, 13:17 Quote Post

"Nie jestem królem sumień waszych"

Polska tolerancja
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 15/04/2006, 13:20 Quote Post

QUOTE
"Kozacy są jak włosy i paznokcie, które się przycina jak zbytnio wyrosną." - powiedział to któryś z Radziwiłłów, może ktoś wie który? :confused1.gif
coś mi się to kojarzy z II połową XVI wieku może Sierotka albo Rudy Radziwiłł ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 15/04/2006, 14:58 Quote Post

QUOTE
coś mi się to kojarzy z II połową XVI wieku może Sierotka albo Rudy Radziwiłł ?


Źle Ci się kojarzy.Słowa wypowiedziane na sejmie w 1638 roku po klęsce ich powstań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 15/04/2006, 15:36 Quote Post

"Łatwo będzie w Polsce o tureckie konie" - Jan III Sobieski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/04/2006, 15:49 Quote Post

QUOTE
Źle Ci się kojarzy.Słowa wypowiedziane na sejmie w 1638 roku po klęsce ich powstań


Rowniez zle ci sie kojarzy - sa to slowa wypowiedziane przez poslow na sejm elekcyjny 1632 do grupy Kozakow ktora swoj glos chciala oddac na krolewicza Wladyslawa.

Od siebie dodam

"Insze narody pany swe kozikami kolą" - Zolkiewski aluzyjnie do Zygmunta III

"Co pan wojewoda ruski (Wisniowiecki) zlotem podpisal to pan Tyszkiewicz gownem przypieczetowal" - Maskiewicz o dzialaniach wojennych Jeremiego i Tyszkiewicza na poczatku powstania Chmielnickiego

"A na ciebie, z kurwy synu!" - sluga Jana Zborowskiego mierzac czekanem na Zolkiewskiego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kaiserek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 16.036

Kamil Hajduczenia
Zawód: licealista
 
 
post 15/04/2006, 16:25 Quote Post

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
Jan Zamoyski w akcie fundacyjnym Akademii Zamoyskiej
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 15/04/2006, 18:27 Quote Post

To ja dam jeszcze takie coś znalezione w książce "Niewyjaśnione zagadki historii Polski" Romualda Romańskiego: "Do historii przeszło jego (Władysława IV) powiedzenie, którym skwitował stratę sporej, jak na ówczesne czasy, kwoty pieniędzy, wydanej na zaciągi wojskowe, które sejm kazał mu rozpuścić: <Niech to tak będzie, jakbym ja te kilkakroć sto tysięcy swoim kur*om rozdał>" tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 16/04/2006, 10:09 Quote Post

"Nie w chlewie, lecz człowiekiem wolnym urodziłem się: zanim w te ziemie przybyłem, nie zbywało mi ani na jedzeniu, ani na przyodziewku; wolność mja zatem kocham i zachowam. Z łaski Boga przez was królem waszym obrany zostałem; przybyłem tu za waszymi prośbami, waszymi głosami. Przez was korona została na mą głowę włożona, zatem jestem królem waszym ani nie urojonym, ani nie malowanym. Chcę panować i rządzić ani nie ścierpię, aby ktoś z was w tym mi przeszkadzał. Bądźcie strażnikami wolności waszej, ale nie pozwolę, abyście byli moimi nauczycielami i stróżami moich senatorów. Zatem pilnujcie tak wolności waszej, aby wasza swoboda w swawolę nie została obrócona." - król Stefan Batory na sejmie toruńskim w październiku 1576 roku do szlachty.

"Po nim wszystkie rycerstwo żałosne było jako dzieci małe po matce, gdyż był to pan dobrotliwy" - kronikarz (nie pamiętam jaki, chyba Natan Hanower) o nastrojach po śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

"Miło mi z wami umierać umierać. Niech Bóg nade mną wyrok kończy."; "Ty uchodź, na lepsze czasy dla Rzeczypospolitej czekaj, a ja tu nieprzyjacielowi drogę do Ojczyzn własnym ciałem zawalę." - hetman Stanisław Żółkiewski pod Mohylowem do przyjaciół.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 16/04/2006, 14:21 Quote Post

"Śmiele rzekę, że skrzydła rozpięte
Orła polskiego jednym nieszczęściem obcięte."
[Łukasz Opaliński, "Coś nowego",1652]

"Dać się pobić, straszne! swoich zaś wybić, siebie jest zniszczyć."
[Stanisław Lubomirski -wojewoda krakowski, słowa te odczytywane są jako krytyka akcji pacyfikacyjnej Wiśniowieckiego]



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 17/04/2006, 9:25 Quote Post

QUOTE
Hmmm... Słowa Kmicica, a więc bohatera literackiego. A więc chyba nie ;-)
Oj tam jeżeli znajdziecie jakieś znane ogólnie cytaty z Trylogii lub innych znanych dzieł o tym okresie śmiało piszcie zaczyna się robić fajne kompendium wiedzy smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 17/04/2006, 10:16 Quote Post

O jakości koni używanych przez polską jazdę swiadczą najlepiej słowa szwedzkiego wodza Arvida Wittenberga

"Wytrzymujcie Polaków natarcia w jak najgęstszym szyku, albowiem luźni niezwłocznie ich natarcia nie wytrzymacie. Niechaj zaś żaden z was w ucieczce ratunku nie szuka, albowiem nic nie jest w stanie ujść przed nadzwyczajną koni polskich rączością i wytrzymałością".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej