Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Norman Davies: spojrzenie krytyczne
     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/08/2012, 14:13 Quote Post

Taki mały offtop:

QUOTE(emigrant @ 30/08/2012, 13:29)
O samym Daviesie można znaleźć na wiki ciekawy kawałek:
Some historians, most vocally Lucy Dawidowicz[5] and Abraham Brumberg,[6] object to Davies' historical treatment of the Holocaust in Nazi-occupied Poland. They accuse him of minimizing historic antisemitism, and of promoting a view that accounts of the Holocaust in international historiography largely overlook the suffering of non-Jewish Poles.
Co można przetłumaczyć:
Niektórzy historycy, zwłaszcza Lucy Dawidowicz i Abraham Blumberg sprzeciwiają się temu jak z historycznego punktu widzenia Davis podchodzi do Holocaustu w okupowanej przez nazistów (nazistów, nie Niemców. Dobrze, że chociaż sam fakt okupacji zauważają rolleyes.gif -dop. mój, E.) Polsce. Oskarżają go o minimalizowanie historycznego antysemityzmu i o promowanie podejścia, że "liczbowe podejście" do Holocaustu powoduje iż w światowej historiografii nie dostrzega się cierpień Polaków nieżydowskiego pochodzenia.
Można dodać, że takie podejście często idzie w parze z pomniejszaniem zbrodni komunizmu, czemu kres położył Timothy Snyder w "Skrwawionych ziemiach".

Lucy Dawidowicz oskarża wręcz daviesa o to, że oczyszcza Polaków z antysemityzmu i, że sam jest antysemitą.
*



A ja wysuwam tezę, że niektórym osobom żydowskiego pochodzenia wydaje się, że są jedynymi ofiarami nazistów. I na dokładkę przyszywają łatkę "antysemity" każdemu, kto twierdzi coś innego niż oni rolleyes.gif

P.S. Tak wogóle to Żydzi nadużywają słowa "antysemita". Czasem zastanawiam się, czy wiedzą, co ono znaczy...

Ten post był edytowany przez master86: 30/08/2012, 14:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/08/2012, 14:56 Quote Post

QUOTE(master86 @ 30/08/2012, 14:13)
A ja wysuwam tezę, że niektórym osobom żydowskiego pochodzenia wydaje się, że są jedynymi ofiarami nazistów. I na dokładkę przyszywają łatkę "antysemity" każdemu, kto twierdzi coś innego niż oni  rolleyes.gif

P.S. Tak wogóle to Żydzi nadużywają słowa "antysemita". Czasem zastanawiam się, czy wiedzą, co ono znaczy...
*


Do powyższego: nie wszyscy. Wielu ma normalne uczciwe podejście do tego i innych tematów historycznych. Niemniej jednak jest taki nurt w historiografii holocaustu.
Wracając do Daviesa; robi także dużo dobrej roboty w rozpowszechnianiu historii Polski na Zachodzie, co dla nas powinno być niezwykle cenne, bo rzadkie. Na palcach jednej ręki można policzyć liczących się zachodnich historyków, szanowanych (i sławnych-co tu dużo gadać), którzy specjalizują się w historii Polski, czy choćby szerzej- regionu i przynajmniej usiłują podejść obiektywnie do wielu skomplikowanych zagadnień.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
walentyryba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 79.106

 
 
post 30/08/2012, 23:20 Quote Post

QUOTE
Styl Daviesa porównać można według mnie do stylu Jasienicy. Wiem, że nie ma ten styl pisania o historii wielu zwolenników na forum, ale mnie osobiście się podoba. ja w tym wady nie wiidzę, że np. takie "Boże Igrzysko" to nie podręcznik do historii, tylko raczej esej o tysiącletnich dziejach Polski.Coś właśnie jak Rzeczpospolite Jasienicy.

Z tym że Jasienica potrafi czasem podrzucić interesujący kawałek, a Davies jedynie podręcznikowe slogany. Dobrze stwierdziłeś że Davies właściwie nie istnieje-jako historyk piszący o Polsce jest nikim, bo co niby napisał o naszej historii do czego nie mógłby się przyczepić dzieciak z podstawówki ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.999
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 30/08/2012, 23:36 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 30/08/2012, 12:29)
Można też dodać, że uczniowie Daviesa (wiem o dwojgu historyków) też już piszą popularne książki. Mam na myśli Rogera Moorehouse'a i jego żonę.(...)


Obecnie w ogóle jest sporo historyków zachodnich, którzy piszą o Polsce, właśnie nie syntezy ale całkiem specjalistyczne prace - np. widziałem, że polecałeś serię "Errata do biografii", więc na pewno zauważyłeś tam Marci Shore, autorkę "Kawioru i Popiołu" o lewicowych autorach którzy zaangażowali się w budowanie PRLu. A przecież to tylko jeden przykład - pojawiają się ciekawe prace o stosunkach społecznych na Kresach, RON itp.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 30/08/2012, 23:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 31/08/2012, 1:08 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 30/08/2012, 23:36)
Obecnie w ogóle jest sporo historyków zachodnich, którzy piszą o Polsce, właśnie nie syntezy ale całkiem specjalistyczne prace - np. widziałem, że polecałeś serię "Errata do biografii", więc na pewno zauważyłeś tam Marci Shore, autorkę "Kawioru i Popiołu" o lewicowych autorach którzy zaangażowali się w budowanie PRLu. A przecież to tylko jeden przykład - pojawiają się ciekawe prace o stosunkach społecznych na Kresach, RON itp.
*


To jeszcze pikuś, ale jak się dowiedziałem (Uważam Rze nr 81), że Teksańczyk (Peter Hetherington) napisał 700 stronicową biografię Piłsudskiego i to pod tytułem Unvanquished (Niepokonany) to mało z krzesła nie spadłem...
Tu ta książka:
http://www.amazon.com/Unvanquished-Pilsuds...n/dp/0983656304
Nie czytałem jej jeszcze.

Ten post był edytowany przez emigrant: 31/08/2012, 1:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 31/08/2012, 10:20 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 30/08/2012, 23:36)
QUOTE(emigrant @ 30/08/2012, 12:29)
Można też dodać, że uczniowie Daviesa (wiem o dwojgu historyków) też już piszą popularne książki. Mam na myśli Rogera Moorehouse'a i jego żonę.(...)


Obecnie w ogóle jest sporo historyków zachodnich, którzy piszą o Polsce, właśnie nie syntezy ale całkiem specjalistyczne prace - np. widziałem, że polecałeś serię "Errata do biografii", więc na pewno zauważyłeś tam Marci Shore, autorkę "Kawioru i Popiołu" o lewicowych autorach którzy zaangażowali się w budowanie PRLu. A przecież to tylko jeden przykład - pojawiają się ciekawe prace o stosunkach społecznych na Kresach, RON itp.
*



Prof. Paul Wendell Knoll 40 lat temu napisał książkę "The Rise of the Polish Monarchy: Piast Poland in East Central Europe, 1320-1370.". Była to praca powszechnie szanowana, sam profesor ogólnie pisał jeszcze o Polsce kazimierzowskiej i o uniwersytecie. Warto zaznaczyć, że jego teza o pochodzeniu Akademii Krakowskiej, mimo że wówczas wzbudziła kontrowersje, dzisiaj jest powszechnie uznawana. Dziwi w bibliografii książki S. Szczura: Papież Urban V i powstanie uniwersytetu w Krakowie brak tejże pozycji.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 31/08/2012, 10:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 31/08/2012, 16:24 Quote Post

Tazbir ma moim zdaniem rację Davis jest, ciężki do czytania ale jak, się Go przebrnie można już mówić o sporej wiedzy. Próbowałem kiedyś Go czytać ale nie dokończyłem bo to jednak ciężkie pozycje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 5/09/2012, 2:54 Quote Post

QUOTE
Wracając do Daviesa; robi także dużo dobrej roboty w rozpowszechnianiu historii Polski na Zachodzie, co dla nas powinno być niezwykle cenne, bo rzadkie

Lepiej czytało mi się książkę "Gorzka chwała" Richarda Watta niż ND "Orzeł biały czerwona gwiazda".
QUOTE
Książka ta wielce się przysłuży sprawie reputacji Polski, a dla wszystkich Polaków będzie bardzo potrzebnym lekarstwem na zranioną dumę.
--Norman Davies
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Dawid_G
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 52.534

 
 
post 19/11/2015, 10:51 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 30/08/2012, 12:56)

Wracając do Daviesa; robi także dużo dobrej roboty w rozpowszechnianiu historii Polski na Zachodzie, co dla nas powinno być niezwykle cenne, bo rzadkie.



Ktoś miał już w rękach najnowszą książke autora, "Trail of Hope"?


Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/11/2015, 11:55 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 31/08/2012, 16:24)
Tazbir ma moim zdaniem rację Davis jest, ciężki do czytania ale jak, się Go przebrnie można już mówić o sporej wiedzy. Próbowałem kiedyś Go czytać ale nie dokończyłem bo to jednak ciężkie pozycje.
*


Pierwszy raz się spotykam z tym zarzutem wobec Daviesa. Błędy mu wytykano, ale ciężki do czytania styl? Z tym sie jeszcze nie spotkałem...
Takie np. w/w "Boże igrzysko" to można jednym ciągiem przeczytać, choć jeśli chodzi o ilość stron to cegła.

Ten post był edytowany przez emigrant: 19/11/2015, 11:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Rubio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 98.560

 
 
post 9/12/2015, 19:49 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 29/08/2012, 0:19)
Lubię poczytać czasem coś o historii Polski napisane przez obcokrajowca, zwłaszcza z kraju, dla którego jest ona raczej egzotyczna - jest to zawsze doznanie  odświeżające, niezależnie od wartości merytorycznej.
W kwestii formalnej. Od 4.07.2014 prof. Norman Davies ma obywatelstwo polskie:

http://www.normandavies.com/autor/wyroznienia/?lang=pl

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Rubio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 98.560

 
 
post 22/03/2016, 14:13 Quote Post

Norman Davies o "dobrej zmianie":
QUOTE
Natomiast obecnie rządzący w Polsce to ludzie, którzy odziedziczyli i przyjęli mentalność PRL-u. Nie tylko metody polityczne są z tamtego okresu – kierująca rola partii, marionetkowe rządy, brak poszanowania dla prawa. Reprezentują przypominającą czasy Polski Ludowej dziwną mieszankę prawicowości i lewicowości. Pamiętam dobrze Władysława Gomułkę – ich retoryka przypomina jego przemówienia. Oni tego nie powiedzą, bo to ma być nowa Polska, ale wychodzi na to, że bardziej krytykują III Rzeczpospolitą niż PRL.


http://kulturaliberalna.pl/2016/03/15/norm...-zachod-wschod/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 22/03/2016, 22:18 Quote Post

QUOTE(Rubio @ 22/03/2016, 14:13)
Norman Davies o "dobrej zmianie":
QUOTE
Natomiast obecnie rządzący w Polsce to ludzie, którzy odziedziczyli i przyjęli mentalność PRL-u. Nie tylko metody polityczne są z tamtego okresu – kierująca rola partii, marionetkowe rządy, brak poszanowania dla prawa. Reprezentują przypominającą czasy Polski Ludowej dziwną mieszankę prawicowości i lewicowości. Pamiętam dobrze Władysława Gomułkę – ich retoryka przypomina jego przemówienia. Oni tego nie powiedzą, bo to ma być nowa Polska, ale wychodzi na to, że bardziej krytykują III Rzeczpospolitą niż PRL.


http://kulturaliberalna.pl/2016/03/15/norm...-zachod-wschod/
*


Gdyby jeszcze te "autorytety" kultury liberalnej były prawdziwymi autorytetami rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/03/2016, 22:23 Quote Post

Cenię Davisa jako historyka (należę tu do mniejszości forumowej) ale w sprawie polskiego sporu (czy szerzej życia politycznego polskiego) gada głupoty i tyle. I to od dawna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 22/03/2016, 22:33 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/03/2016, 22:23)
Cenię Davisa jako historyka (należę tu do mniejszości forumowej) ale w sprawie polskiego sporu (czy szerzej życia politycznego polskiego) gada głupoty i tyle. I to od dawna.
*


Jestem chyba w mniejszości innej bo nie czytałem żadnej jego książki. Co uważasz za jego zaletę? Bo oczywiście jest znany i lubiany (może nie w środowisku historyków wink.gif ) i mam wrażenie, że znają go nawet ludzie nie zainteresowani historią.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej