Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak szukać informacji wywiadowczych?, Ujawnione akta, ogólnodostępne przecieki
     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/03/2018, 9:48 Quote Post

Cześć. Zastanawiam się w jaki sposób, nie mając dostępu do archiwów, można szukać dostępnych w internecie informacji wywiadowczych.

Przykładowo próbuję zobaczyć, czy są jakieś notatki lub inne dokumenty dotyczące zbliżenia Unia-Chiny w późnych latach '70, a szukanie w postaci "disclosed intelligence files ec china 1978" niewiele daje. Zwraca głównie "intelligence" biznesowy, a nie haute politique.

Oczywiście pozostaje wikileaks, ale jeżeli szanowni Koledzy mają jakieś inne propozycje, to będę bardzo wdzięczny. Niestety narzędzia historyków pozostają poza moim zasięgiem - nie mam do nich dostępu, nie jestem historykiem!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 15/03/2018, 10:21 Quote Post

QUOTE(Mikołaj II @ 15/03/2018, 10:48)
Niestety narzędzia historyków pozostają poza moim zasięgiem - nie mam do nich dostępu, nie jestem historykiem!


Dostęp masz - archiwa nie są zastrzeżone dla historyków. Bardzo natomiast możliwe, że brak Ci czasu (kwerenda archiwalna zajmuje go zwykle dość sporo). Rzecz zresztą w tym, że karencja na udostępnianie archiwaliów to zazwyczaj 50 lat, a więc akta z lat 70. jeszcze nie są w większości dostępne. Jeśli zaś chodzi o akta wywiadu, to sprawa udostępniania bywa często w ogóle bardzo problematyczna.

Fakt, że w "późnych latach 70." UE nie istniała już pominę. wink.gif

Tu masz np. akta brytyjskie (rządowe, nie wprost wywiadowcze) dotyczące wewnętrznej sytuacji w Chinach od schyłku lat 70: http://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/C16328913 Nie wiem czy coś tam dla Ciebie będzie, ale zerknąć można.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/03/2018, 12:00 Quote Post

Rozumiem, ale pisanie zgodnie z aktualnym stanem historycznym EEC, EC, EU bywa męczące, szczególnie, w okresie od Maastricht do TL, kiedy nie było wiadomo, czym to UE w ogóle jest.

Czy do archiwów w ogólności jest dostęp online?

Bardzo dziękuję za akta brytyjskie!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 15/03/2018, 12:40 Quote Post

QUOTE(Mikołaj II @ 15/03/2018, 13:00)
Czy do archiwów w ogólności jest dostęp online?


Do brytyjskich częściowo (pod adresem wyżej podanym) - choć z aktami wywiadu bywa krucho. Do francuskich i włoskich - nie, przynajmniej oficjalnie. Z innymi nie miałem do czynienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
DashingShooterH7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 102.136

 
 
post 15/03/2018, 17:23 Quote Post

Witam, ja również mam podobne pytanie. W okolicach maja chciałbym się zająć analizą tych danych.

Czy znacie jakieś strony, książki? Chodzi mi w szczególności o dokumentację dot. przełomu xx i xxi wieku.

W szczególności chodzi mi o dane służb działających na Bliskim Wschodzie.

Ten post był edytowany przez DashingShooterH7: 15/03/2018, 17:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej