Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łubnie – Konstantynów 1648..., Marcin Bazydło
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/02/2018, 16:49 Quote Post

Wyczekiwana, wyczekiwana, ale skoro jest już więcej danych to znaczy, iż niedługo książka się pojawi smile.gif.

QUOTE
Marcin Bazdyło, Łubnie – Konstantynów 1648. Działalność wojskowa i polityczna Jeremiego Wiśniowieckiego w początkowym okresie powstania Chmielnickiego"

 
191 str.
Mapy: 9
145x205 mm
Okładka miękka ze skrzydełkami


Spis treści:

Wstęp
I Działalność Jeremiego Wiśniowieckiego do 1648 roku
II Początek burzy na Ukrainie
III Odwrót z Zadnieprza
IV Polityka
V Działania na prawobrzeżnej Ukrainie
VI Siły przeciwników
VII Bitwa pod Konstantynowem
Zakończenie
Bibliografia
Spis map i schematów


Notka o książce:

Postać Jeremiego Wiśniowieckiego od chwili wydania drukiem Ogniem i mieczem zaczęła budzić wielkie emocje wśród historyków, a także zwykłych Polaków, niezajmujących się zawodowo historią. Co pewien czas, w związku z wydaniem książki, która w jakimś stopniu dotyczy kniazia z Łubniów, wybucha zażarta dyskusja wokół jego osoby. Książka dotyczy najbardziej kontrowersyjnego okresu w życiu naszego bohatera. Wokół działań wtedy przezeń podejmowanych narosło wiele mitów, które autor spróbuje zweryfikować.
Główne tło pracy obejmuje okres między majem a lipcem 1648 roku. Skupia się przede wszystkim na osobie księcia Jeremiego i wydarzeniach, w których dane mu było brać udział oraz na które wywierał presję swoimi działaniami. Autor opisuje mało znane wydarzenia z okresu zmagań polsko-kozackich. Wydarzenia, które wtedy zaszły, miały duży wpływ na dalsze życie Jeremiego Wiśniowieckiego, można nawet zaryzykować tezę, że zmieniły je na zawsze. Odcisnęły też piętno na sytuacji politycznej w ówczesnej Rzeczpospolitej. Mimo tego nie doczekały się wystarczającej liczby badań.
Z życiem kniazia na Łubniach wciąż wiążą się liczne pytania, zagadki i tajemnice, a to wszystko kusi Czytelnika. Poznajmy więc skromny kawałek żywota Jeremiego Wiśniowieckiego, w którym nie zabraknie ani zagadek, ani pytań czy tajemnic...


Notka o autorze:

Marcin Bazydło (ur. 1985 w Ostrołęce), absolwent Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Od zawsze pasjonował się historią, szczególnie historią wojskowości. Najwięcej czasu autor poświęcił na zgłębienie zagadnień dotyczących wojen toczonych przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów w XVII wieku. Interesuje się też innymi tematami z dziedziny historii m. in. Sengoku-jidai czy wojnami morskimi.
Oprócz zainteresowań historią jego hobby to gry strategiczne (seria Total War), sport i podróże. Zawodowo autor książki zajmuje się zarządzaniem dokumentacją.

http://www.infort-sklep.pl/zapowiedzi.html


QUOTE
Interesuje się też innymi tematami z dziedziny historii m. in. Sengoku-jidai

Oczywiste pytanie smile.gif - czy zaowocuje to książkami?



EDIT.
Praca wg informacji wydawcy trafia właśnie do księgarń, w takim razie zakładam jej temat.
Aby rozpoczęta już dyskusja była łatwiejsza do znalezienia został tutaj dołączona.



Ten post był edytowany przez wysoki: 28/02/2018, 11:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
JanKazimierzWaza
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 100.202

 
 
post 16/02/2018, 22:25 Quote Post

No iwreszcie jest. Spodziewałem się rok temu ale zobaczymy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 20/02/2018, 6:58 Quote Post

QUOTE
Oczywiste pytanie smile.gif - czy zaowocuje to książkami?


Na razie to mam obrzydzenie do wszelkiego pisania.... jestem za dużym pedantem w takich sprawach i w pewnym momencie nuży ten cały proces. Myślałem, że gdzieś w 2018 będę miał gotową nową książkę ale wstrzymałem się, bo po primo zobaczymy jak ta się przyjmie, secundo kompletny brak weny.

Sengoku-jidai to zainteresowania, nie znam japońskiego, z angielskim słabo a kompilacji z polskich książek o zagranicznych konfliktach nie zamierzam robić.

ps. Książka poszła do druku dwa tygodnie temu wiec będzie już naprawdę niedługo dostępna.

Ten post był edytowany przez barrsa: 20/02/2018, 6:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 20/02/2018, 9:03 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 20/02/2018, 6:58)
Na razie to mam obrzydzenie do wszelkiego pisania.... jestem za dużym pedantem w takich sprawach i w pewnym momencie nuży ten cały proces. Myślałem, że gdzieś w 2018 będę miał gotową nową książkę ale wstrzymałem się, bo po primo zobaczymy jak ta się przyjmie, secundo kompletny brak weny.
*


Tak z ciekawości - druga książka czego miała dotyczyć? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 20/02/2018, 16:38 Quote Post

Kontynuacja tematu z omawianej książki tylko może bez nacisku na osobę Wiśniowieckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/02/2018, 13:20 Quote Post

Jak Twój opis Konstantynowa wygląda w porównaniu do tego, co przedstawił Marek Rogowicz w swoim artykule z PH-W: http://wbh.wp.mil.pl/plik/file/phw/numery%.../2-2017-PHW.pdf ?

Jak widać mamy tutaj tezę o stoczeniu bitwy w innym miejscu niż przedstawiał np. p. Damian Płowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 24/02/2018, 18:31 Quote Post

Cóż gdzie mi do Marka smile.gif On pisze artykuły/książki naukowe, moja książka ma charakter popularnonaukowy. Ma to swoje wady i zalety. W sumie to chciałem swoją pracę wypośrodkować między tym co oferuje nam książka/artykuł naukowy a hmmm czymś podobnym do pisania Romańskiego...

Co do miejsca bitwy, to widziałeś mapki wink.gif wiec wiesz, że wnioski te same.... Zresztą nie ma co ukrywać, że do wnikliwszego badania miejsca bitwy skłoniły mnie rozważania Marka m. in. na tym forum oraz forum ukraińskim oraz korespondencja mailowa z nim (co też jest odnotowane w wstępie mojej pracy). Jeśli chodzi o całokształt to wydaje mi się, że mamy podobne zdanie na temat tej bitwy (są też oczywiście różnice), choć opis samego starcia to tylko część mojej książki, ważna ale wiedząc wcześniej, że ten artykuł wyjdzie skupiłem się też na innych sprawach.

Ten post był edytowany przez barrsa: 24/02/2018, 18:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/02/2018, 20:09 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 24/02/2018, 17:31)
On pisze artykuły/książki naukowe


Coś podobnego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/02/2018, 20:09 Quote Post

Trochę liczyłem na zawiązanie jakiejś dyskusji - na zasadzie, że Forumowicze mają autora to mogą się na niego "rzucić" z pytaniami, no a od czegoś trzeba zacząć wink.gif.
No ale może coś jeszcze rozkręci, chociaż po wydaniu pracy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 24/02/2018, 20:48 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 24/02/2018, 20:09)
QUOTE(barrsa @ 24/02/2018, 17:31)
On pisze artykuły/książki naukowe


Coś podobnego...
*



Hmmm wiem, że Marek Rogowicz jest dość specyficznie odbierany na tym forum, jego twórczość także. O ile mogę zgodzić się, że książka o Zbarażu wyszła mu "dziwnie", to teraz nie będąc przecież po studiach historycznych (z tego co wiem) jego warsztatowi nie może za dużo zarzucić. W mojej ocenie każdemu tematowi potrzebni są tacy "kontrowersyjni dłubacze", bo naprawdę człowiek ten dociera do wielu źródeł mało znanych do tej pory i przez to w dużym stopniu pomaga też innym. Ożywia też dyskusje...

QUOTE
Trochę liczyłem na zawiązanie jakiejś dyskusji - na zasadzie, że Forumowicze mają autora to mogą się na niego "rzucić" z pytaniami, no a od czegoś trzeba zacząć wink.gif.
No ale może coś jeszcze rozkręci, chociaż po wydaniu pracy.


Niech rzucają się.... choć wstyd przyznać ta książka jest tak dawno napisana, że czytając ostatnio jej fragmenty miałem takie uczucie "co? ja tak napisałem"? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 24/02/2018, 23:08 Quote Post

Barrsa, cieszę się że Twoja książka w końcu się ukazuje. Co do Rogowicza, to specyficzna osoba. Merytorycznie o jego Zbarażu słyszałem właściwie same pochlebne opinie. O osobowości mogę coś powiedzieć (jak wiesz) z TW Orga. Cóż, po prostu broni swych racji na różne tematy zajadle do upadłego zapominając się na maksa. Przez to fora tracą i on traci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
JanKazimierzWaza
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 100.202

 
 
post 25/02/2018, 14:23 Quote Post

Atakując przy tym dość ostro innych autorów wspomnianego okresu... Tyle o Panu Rogowiczu. Natomiast co do książki barrsy to ciekawy jestem polemiki z Płowym zwłaszcza dotyczącej osoby kniazia bo wiem z kilku swoich dyskusji z Autorem, że jest gorącym zwolennikiem osoby Księcia na Łubniach i Wiśniowcu a z kolei Płowy przegiął z krytyką smile.gif

Ten post był edytowany przez JanKazimierzWaza: 25/02/2018, 14:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 28/02/2018, 11:49 Quote Post

Właśnie miałem telefon od wydawcy, że książka już w sprzedaży (ma też być wysyłka do księgarń jutro):

http://wanax.pl/index.php?p1787,lubnie-kon...-chmielnickiego

ps. można byłoby wydzielić temat wink.gif

Ten post był edytowany przez barrsa: 28/02/2018, 11:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/02/2018, 12:00 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 28/02/2018, 12:49)
Właśnie miałem telefon od wydawcy, że książka już w sprzedaży (ma też być wysyłka do księgarń jutro):

http://wanax.pl/index.php?p1787,lubnie-kon...-chmielnickiego

ps. można byłoby wydzielić temat wink.gif
*


W takim razie założyłem temat, a do niego przeniosłem dyskusję z działu zapowiedzi.

Czyli - zapraszam do jej kontynuowania już tutaj wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 28/02/2018, 19:35 Quote Post

Jedna z nielicznych od dawna ogólnie nowości, którą chciałbym przeczytać. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej