Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łaźnie I Osobista Higiena Xi-xv, obalmy mit...
     
Niedźwiedź
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.827

Lukasz Jakub
Zawód: Servus Christi
 
 
post 26/12/2011, 22:15 Quote Post

Witam

Dawno nie miałem okazji napisać żadnego postu.
Mam pytanie i myślę, że dobry temat do dyskusji. Czytałem nie raz, o ilości łaźni publicznych i cechowych w epoce rozkwitu średniowiecza. Byłem długi czas wychowywany przez lektury i wykładowców o błędzie pojęcia, jakoby średniowiecze było brudne i śmierdzące. Dziwi mnie natomiast fakt, że tak często nawet wśród historyków z wykształcenia spotykam się z własnie z poglądem, o panującym ówcześnie brudzie. Gdy tłumaczę to czego mnie uczono, iż Renesans i Barok to epoka brudu a nie średniowiecze, zostaje odebrany jako heretyk.

Dlatego zwracam się z tym problemem do was, moi drodzy specjaliści i zapraszam do dyskusji i omówienia pytań takich jak:

- Ilość łaźni w miastach. Czy każdy mieszkaniec miał do niej dostęp odpłatnie?
- Łaźnie prywatne w kamienicach. Luksus czy standard?
- Łaźnie cechowe. Czy to prawda, że zdarzały się prawa takie jak nakazywanie członkom cechu myć się co najmniej raz na dwa tygodnie? Czy rzeczywiście czas kąpieli i jej koszt były wliczone w czas i koszt pracy?
- Kąpiele przedślubne. Co kościół na to, by z Młodymi kąpali się przyjaciele?
- Spotkania towarzyskie w łaźniach przy piwie.
- Kąpiele na wsi. Łaźnie kościelne?

temat i pytania na podstawie wiedzy z lektur. Między innymi z - A. Jelicz "Życie codzienne w średniowiecznym Krakowie".

Jak ktoś nie wie, uprzejmie proszę nie odpisywać głupot. Bóg zapłać za odpowiedź, zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 26/12/2011, 22:57 Quote Post

Czy nie było tak, że zmiana była związana z epidemią czarnej śmierci (1348) od której zmienił się stosunek do higieny (na gorszy - czeste mycie skraca życie) w ogóle w skali całej Europy?


QUOTE(Niedźwiedź @ 26/12/2011, 23:15)
Witam

Dawno nie miałem okazji napisać żadnego postu.
Mam pytanie i myślę, że dobry temat do dyskusji. Czytałem nie raz, o ilości łaźni publicznych i cechowych w epoce rozkwitu średniowiecza. Byłem długi czas wychowywany przez lektury i wykładowców o błędzie pojęcia, jakoby średniowiecze było brudne i śmierdzące. Dziwi mnie natomiast fakt, że tak często nawet wśród historyków z wykształcenia spotykam się z własnie z poglądem, o panującym ówcześnie brudzie. Gdy tłumaczę to czego mnie uczono, iż Renesans i Barok to epoka brudu a nie średniowiecze, zostaje odebrany jako heretyk.

Dlatego zwracam się z tym problemem do was, moi drodzy specjaliści i zapraszam do dyskusji i omówienia pytań takich jak:

- Ilość łaźni w miastach. Czy każdy mieszkaniec miał do niej dostęp odpłatnie?
- Łaźnie prywatne w kamienicach. Luksus czy standard?
- Łaźnie cechowe. Czy to prawda, że zdarzały się prawa takie jak nakazywanie członkom cechu myć się co najmniej raz na dwa tygodnie? Czy rzeczywiście czas kąpieli i jej koszt były wliczone w czas i koszt pracy?
- Kąpiele przedślubne. Co kościół na to, by z Młodymi kąpali się przyjaciele?
- Spotkania towarzyskie w łaźniach przy piwie.
- Kąpiele na wsi. Łaźnie kościelne?

temat i pytania na podstawie wiedzy z lektur. Między innymi z - A. Jelicz "Życie codzienne w średniowiecznym Krakowie".

Jak ktoś nie wie, uprzejmie proszę nie odpisywać głupot. Bóg zapłać za odpowiedź, zapraszam do dyskusji.
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/12/2011, 22:58 Quote Post

Myto się jak najbardziej, problem brudu zaczął sie nieco później...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Niedźwiedź
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.827

Lukasz Jakub
Zawód: Servus Christi
 
 
post 26/12/2011, 23:06 Quote Post

QUOTE
Czy nie było tak, że zmiana była związana z epidemią czarnej śmierci (1348) od której zmienił się stosunek do higieny (na gorszy - czeste mycie skraca życie) w ogóle w skali całej Europy?

Tak też czytałem i o tym byłem przekonany. Opisany był gdzieś (nie pamiętam gdzie, przepraszam) bodajże Genueński lekarz, zwalający winę za epidemie, na częstą higienę. Argumentował to tym, że czyste ciało łatwiej skaża "morowe powietrze".
QUOTE
Myto się jak najbardziej, problem brudu zaczął sie nieco później...

Ma pan jakieś informacje bądź źródła, gdzie znajdziemy szczegółowy opis europejskiej higieny i łaziennictwa? Dziękuję.

Jak myślicie, dlaczego nie wpaja się ludziom prawdy? Na tym samym forum, na którym obalamy brud średniowiecza, wiele ludzi w ankiecie podało brak higieny jako największa wadę tego okresu. Dlaczego? confused1.gif

Ten post był edytowany przez Niedźwiedź: 26/12/2011, 23:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/12/2011, 23:17 Quote Post

QUOTE
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_rozumny
tu coś na temat golenia
A tu o łazni: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=18437&hl=brodę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/12/2011, 0:00 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski @ 26/12/2011, 22:57)
Czy nie było tak, że zmiana była związana z epidemią czarnej śmierci (1348) od której zmienił się stosunek do higieny (na gorszy - czeste mycie skraca życie) w ogóle w skali całej Europy?
*



Z tym brakiem higieny nie było tak hop siup. Zawód łaziebnika istniał dość długo, były cechy łaziebników, gdyby nie było klienteli zawód skończyłby swe istnienie w sposób naturalny, a on trwał.
Tu taki mały przyczynek do dyskusji:
http://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia...C5%81a%C5%BAnia
A tu jeszcze mniejszy:
http://www.montes.pl/Montes_8/montes_nr_08_29.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Niedźwiedź
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.827

Lukasz Jakub
Zawód: Servus Christi
 
 
post 27/12/2011, 0:28 Quote Post

QUOTE

W tym tekście znalazłem takie zdanie: "Papież Eugenjusz IV, na żądanie Świdrygiełły, pozwolił mu dla zdrowia nawet w niedzielę sporządzać łaźnię.". Pytanie moje brzmi, czy w takim razie niedzielna kąpiel była powszechnie uznawana za coś złego?(kąpiel jako taka, czy cała ta słowiańska łaźniana ceremonia) Dlaczego? Jaki w takim razie był stosunek kościoła do częstych kąpieli?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/12/2011, 10:22 Quote Post

Łaźnie nie cieszyły się generalnie najlepszą reputacją bowiem często-gęsto spełniały jeszcze inną, również związaną z cielesnością funkcję wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/12/2011, 14:20 Quote Post

QUOTE(Niedźwiedź @ 27/12/2011, 0:28)
W tym tekście znalazłem takie zdanie: "Papież Eugenjusz IV, na żądanie Świdrygiełły, pozwolił mu dla zdrowia nawet w niedzielę sporządzać łaźnię.".
*



Ale obok tego zdania masz też informacje o kąpielach codziennych, co sobotnich, w wannach, o prysznicach. Informacje o łaźniach miejskich i łaziebnkach mamy z XVIII wieku, czasy nie były aż tak brudne jak by się wydawało.

A co do Świdrygiełły.
Może chodziło o pracę jaką trzeba było włożyć w przygotowanie kąpieli, w niedzielę się nie pracuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej