Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konfucjanizm, wpływ na państwo
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 5/02/2011, 23:38 Quote Post

Witam

Jak ten system filozoficzno- religijny miał wpływ na Chiny ?

Czytałem że Konfucjanizm jakby rozbrajał państwo, ponieważ traktował wojnę jako zło konieczne, jednocześnie wprowadzał bardzo konserwatywny system co uniemożliwiało reformy. Ale z drugiej strony przecież pomagał utrzymać ten ogromny twór, wprowadzając wiele humanistycznego myślenia w światopogląd chińczyków. Jednak czy przypadkiem nie posuwa się za daleko Konfucjusz mówiąc że trzeba się podporządkować zawsze nawet gdy twój przywódca czyni źle ? Ponieważ jest to ważne dla utrzymania niebiańskiego porządku.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 6/02/2011, 10:58 Quote Post

Proponowałbym zapytać najpierw wujka Google i poczytać sobie trochę konfucjańskich tekstów jak nie w bibliotece, to chociaż w necie.

Zaczynając od tak nikłej znajomości tematu trudno o jakąkolwiek sensowną dyskusję - nie mam pojęcia co i jak miałbym Koledze odpowiedzieć, bo pytania Kolegi są tak ogólne i tak odległe od rzeczywistej treści tej doktryny, że chyba musiałbym od życiorysu Konfucjusza zaczynać - a chyba nie o to chodzi..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 6/02/2011, 11:52 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 6/02/2011, 11:58)
Proponowałbym zapytać najpierw wujka Google i poczytać sobie trochę konfucjańskich tekstów jak nie w bibliotece, to chociaż w necie.

Zaczynając od tak nikłej znajomości tematu trudno o jakąkolwiek sensowną dyskusję - nie mam pojęcia co i jak miałbym Koledze odpowiedzieć, bo pytania Kolegi są tak ogólne i tak odległe od rzeczywistej treści tej doktryny, że chyba musiałbym od życiorysu Konfucjusza zaczynać - a chyba nie o to chodzi..?
*



Trudno jeszcze prościej wytłumaczyć o co pytam, może w formie tabelki to zrobić lub jakiegoś drzewka. Dialogów Konfucjusza na pamięć nie znam ale czytałem jego biografię lecz przecież nie o to chodzi. Nie znam się na wszystkim a skoro pytam to znaczy że mam mało wiadomości na ten temat. Wszystko co czytałem o Konfucjanizmie było praktycznie zbiorem jego idei niebiańskiego porządku a mi chodzi jak to przekładało się w życiu realnym i na państwo. Ale jak to powiedział Konfucjusz
Uznać to co znane za znane a to co nieznane, za nieznane to jest wiedza
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
yong-rui
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 72.072

Zawód: student
 
 
post 29/03/2011, 16:52 Quote Post

Najbardziej ogólnym przykładem wpływu konfucjanizmu na historię Chin było wuwei (无为) czyli niedziałanie, wynikające z przekonania, że bieg wydarzeń powinien toczyć się bez zamierzonych ingerencji człowieka. Urzędnicy dążyli więc zawsze do tego, aby raport składany przełożonemu brzmiał: "bez zmian". Ograniczało to oczywiście możliwość wszelkich zmian we wszystkich sferach życia, jednak w niemożliwy do przecenienia sposób cementowało porządek społeczny. Analizując to z bardzo ogólnego punktu widzenia można stwierdzić że z jednej strony poważnie ograniczyło to wpływ kultury chińskiej i całych Chin w Azji, jednakże pozwoliło utrzymać silną pozycję w regionie i oczywiście po prostu przetrwać przez 2 tys lat historii.

Co do roli władcy i stosunku do niego, to zawsze mógł on stracić mandat niebiański. Oznaką tego były głównie klęski żywiołowe. No i oczywiście idealny władca to taki, który nie podejmuje interwencji w bieg życia kraju.

Ten post był edytowany przez yong-rui: 29/03/2011, 16:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 29/03/2011, 17:36 Quote Post

wuwei jest ideą taoistczną - fakt, że w ogóle szeroko w Chinach (i nie tylko) rozpowszechnioną...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
yong-rui
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 72.072

Zawód: student
 
 
post 29/03/2011, 20:05 Quote Post

Joseph Edkins pisze: "The principle of wu wei, non-action, is also Confucian. Confucius says that Shun ruled the empire by non-action. By this he meant that people obeyed him, from admiration of his virtue." Ale mój błąd, powinienem wspomnieć że idea sama w sobie jest pochodzenia taoistycznego, albo raczej że w taoizmie nakreśliła się w najbardziej wyraźny sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 29/03/2011, 20:25 Quote Post

Błędnie interpretujesz ten cytat. Cnota, która wywoływała taki podziw wśród ludu, że podążał on za Shunem gdziekolwiek ten się udał i usługiwał mu, wcale o to nie proszony oraz tylko od niego oczekiwał rozkazów mimo, że Shun wcale takich wydawać ludowi nie chciał, nie jest tożsama z niedziałaniem. Ta cnota to oczywiście synowskie posłuszeństwo, którego Shun był żywą ikoną - ze względu na tę cnotę, którą posiadał w najwyższym możliwym stopniu, był predysponowany do tego, aby rządzić "wszystkim pod Niebem". Jest to apoteoza swoistej, konfucjańskiej moralności, a nie niedziałania.

Jak pisał Mencjusz: "jeśli władca jest cnotliwy, podległy mu lud kijami i kamieniami przepędzi każdego najeźdźcę". Cnota jest siłą konstrukcyjną konfucjańskiego Kosmosu. A że zarazem cnota wystarcza za wszelkie inne działanie..? To akurat przypadkowe podobieństwo do taoistycznej zasady wuwei.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Camillvs
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 72.196

 
 
post 1/04/2011, 17:32 Quote Post

Konfucjanizm był tak interpretowany jak pasowało każdej kolejnej grupie trzymającej władzę wink.gif

Gdyby Konfucjusz zobaczył co zrobiono z jego luźnymi myślami, to by się poobracał w grobie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 2/04/2011, 1:49 Quote Post

QUOTE(Camillvs @ 1/04/2011, 17:32)
Konfucjanizm był tak interpretowany jak pasowało każdej kolejnej grupie trzymającej władzę wink.gif

Gdyby Konfucjusz zobaczył co zrobiono z jego luźnymi myślami, to by się poobracał w grobie.
*


No nie powiedziałbym. Konfucjonizm w porównaniu do ogólnie rzecz biorąc ideologii europejskich to niezwykle trwała i silnie zakorzeniona ideologia, której nawet Mao do końca nie zmógł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Camillvs
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 72.196

 
 
post 2/04/2011, 13:29 Quote Post

Jeśli poczytać co głosił mistrz Kongzi, co potem dodał Mengzi, a co do tego dorobiła grupa trzymająca władzę za dynastii Han, to już widać różnicę pomiędzy punktem wyjścia, a tym co stało się ideologią państwową.

Państwowa ideologia konfucjańska, łącząca w sobie swoistą interpretację myśli Konfucjusza, a bardziej Mencjusza, ze srogim legizmem, trwa do dziś, ale właśnie to jest w niej ciekawe, że każdy potrafi ją po swojemu zinterpretować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej