Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nieznana siostra przyrodnia Krzywoustego
     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 31/12/2009, 14:25 Quote Post

Hej,
Gall podaje, że jedna z córek Władysława Hermana i Judyty miała wyjść za mąż za kogoś z Polaków. Nie podaje przy tym, ani jej imienia, ani imienia i rodu jej męża, ani też przyczynz jakich zawarto tak niezwykłe małżeństwo. Nie podaje takze informacji o jej śmierci, czyli żyła w czasie pisania kroniki, a małżeńśtwo okazało sie trwałe. Nie znam przykładu, aby córki panującyh książąt wczesnopiastowskich wychodziły za ich poddanych.
Zapraszam do dyskusji o tak niezwykłym przypadku.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #1

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 31/12/2009, 16:57 Quote Post

[...] trzecią wreszcie poślubił ktoś z jej rodaków.

Przypadek faktycznie wydaje się nietypowy, ale moim zdaniem łatwo to wytłumaczyć. Skoro jej matką była Judyta Maria salicka i skoro Gall opisuje ją jako trzecią córkę, to urodziła się w latach 1091/92 (chyba, że księżna Judyta Maria zaszła w ciążę mnogą - jest to możliwe, ale CHYBA kronikarz wspomniałby o tym). Faktycznie zatem, za mąż wydana została po śmierci Władysława Hermana.

Ani Bolesław Krzywousty ani Zbigniew nie mieli powodów, by wydawać przyrodnią siostrę - "silniejszą" od nich dynastycznie - za równie "silnego" kandydata. Wydanie księżniczki za któregoś z możnych polskich w zasadzie wykluczało tę parę i ich potomstwo z walki o polski tron. Moim zdaniem zabieg był celowy i w sposób bezkrwawy wyłączał z gry silnego przeciwnika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 31/12/2009, 18:19 Quote Post

QUOTE(althaar @ 31/12/2009, 16:57)
[...] trzecią wreszcie poślubił ktoś z jej rodaków.

Przypadek faktycznie wydaje się nietypowy, ale moim zdaniem łatwo to wytłumaczyć. Skoro jej matką była Judyta Maria salicka i skoro Gall opisuje ją jako trzecią córkę, to urodziła się w latach 1091/92 (chyba, że księżna Judyta Maria zaszła w ciążę mnogą - jest to możliwe, ale CHYBA kronikarz wspomniałby o tym). Faktycznie zatem, za mąż wydana została po śmierci Władysława Hermana.

Ani Bolesław Krzywousty ani Zbigniew nie mieli powodów, by wydawać przyrodnią siostrę - "silniejszą" od nich dynastycznie - za równie "silnego" kandydata. Wydanie księżniczki za któregoś z możnych polskich w zasadzie wykluczało tę parę i ich potomstwo z walki o polski tron. Moim zdaniem zabieg był celowy i w sposób bezkrwawy wyłączał z gry silnego przeciwnika.
*



Hej,
taki wniosek nie jest prawdopodobny. Z dwu pozostałych sióstr przecież jedną wydano za księcia ruskiego, a druga poszła do klasztoru i to są typowy kroki wobec księżniczek.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #3

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 31/12/2009, 18:37 Quote Post

Księżniczka, która wyjechała do męża na Ruś została mu poślubiona pomiędzy 1101 i 1111 rokiem. Jeżeli zdarzyło się to w roku 1101 albo 1102 - za życia Władysława Hermana, to moja teoria ma sens.

PS: co to są "typowe kroki wobec księżniczek"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 29/01/2010, 15:43 Quote Post

QUOTE
Ani Bolesław Krzywousty ani Zbigniew nie mieli powodów, by wydawać przyrodnią siostrę - "silniejszą" od nich dynastycznie - za równie "silnego" kandydata.


Od Zbigniewa faktycznie była silniejsza, ale od Bolesława?
Nie jestem specjalistą od praw dziedziczenia, ale coś mi ta koncepcja o prawach kobiet,kolokwialnie mówiąc, śmierdzi wink.gif I dowody przez analogie chyba potwierdzają to wrażenie . . .

A co do jej siostry? No cóż prawdopodobieństwo bardzo niewielkie, matematycznie biorąc.

Ja bym tu ,niezobowiązująco ,wypowiedział domysł, że może, skoro po matce była Niemką, to "jej rodak" to Niemiec. Bo przecież Gall mógł powiedzieć konkretnie: "Polak", "poddany". A nie powiedział.

Pozdro K.G.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2010, 13:24 Quote Post

na korzyść powyższego może przemawiać i kompletny brak zachowania sie w tradycji rodowej pamięci o fakcie skoligacenia się z dynastią piastowską ( u Prawdziwców cos takiego się chyba zachowało)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/03/2010, 15:29 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Grodzicki @ 17/03/2010, 13:24)
na korzyść powyższego może przemawiać i kompletny brak zachowania sie w tradycji rodowej pamięci o fakcie skoligacenia się z dynastią piastowską ( u Prawdziwców cos takiego się chyba zachowało)
*



còrka Hermana wyszła za Prawdzica?? podaj źròdła imię męża itp Czy to sugestia nauki ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Klaudia Felicyta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 61.558

Klaudia Felicyta Habsburg
 
 
post 17/03/2010, 15:40 Quote Post

Krzysztofowi chodziło chyba o to, że pierwsza żona Hermana prawdopodobnie pochodziła z rodu Prawdziwców. W Zbigniewie połączyła się krew Piastów i Prawdziwców
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2010, 17:45 Quote Post

QUOTE
còrka Hermana wyszła za Prawdzica?? podaj źròdła imię męża itp Czy to sugestia nauki ?


Gdzie ja coś takiego napisałem???

QUOTE
Krzysztofowi chodziło chyba o to, że pierwsza żona Hermana prawdopodobnie pochodziła z rodu Prawdziwców. W Zbigniewie połączyła się krew Piastów i Prawdziwców


Dokładnie tak.

QUOTE
Ja bym tu ,niezobowiązująco ,wypowiedział domysł, że może, skoro po matce była Niemką, to "jej rodak" to Niemiec. Bo przecież Gall mógł powiedzieć konkretnie: "Polak", "poddany". A nie powiedział.


Pozdrawiam K.g.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/03/2010, 18:00 Quote Post

ok jasne - niestety czytanie i pisanie na ekraniku 3'8 cala to niełatwe zadanie wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2010, 18:08 Quote Post

QUOTE
ok jasne - niestety czytanie i pisanie na ekraniku 3'8 cala to niełatwe zadanie


Spoko rolleyes.gif
Ale szczerze mówiąc co do tych Prawdziwców, którzy poprzez nieznaną pierwszą małżonkę Hermana byli skoligaceni z Piastami, to też można się przyczepić, bo naszym źródłem jest tu Kronika wielkopolska, co do której XI wiecznych informacji trzeba podchodzić ostrożnie. Niemniej wzmianka robi wrażenie prawdopodobnej (co nie zmienia faktu, że to nikłe echo tradycji rodowej Prawdziwców). Pozdrawiam k.G.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/03/2010, 19:18 Quote Post

z tradycjami rodowymi i etnicznymi ròżnie bywa. Czasem są zadziwiająco trwałe a czasem zadziwiająco ulotne. Posprzeczałem się o to przy okazji kwestii gockiej z forumowiczem Wasza wysokość, ktòry opierając się na badaniach etnograficznych z zapałem zaprzeczał możliwości aby tradycja ludòw niepiśmiennych mogła być dłuższa niż 80 lat. Nie przecząc tym badaniom, ktòre zresztą niespecjalnie mnie interesują, śmiem twiwrdzić, że nowego prawa fizyki nie sformułowały.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marekos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 28.137

Zawód: Uczen
 
 
post 3/08/2011, 23:18 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Grodzicki @ 29/01/2010, 16:43)
QUOTE
Ani Bolesław Krzywousty ani Zbigniew nie mieli powodów, by wydawać przyrodnią siostrę - "silniejszą" od nich dynastycznie - za równie "silnego" kandydata.


Od Zbigniewa faktycznie była silniejsza, ale od Bolesława?
Nie jestem specjalistą od praw dziedziczenia, ale coś mi ta koncepcja o prawach kobiet,kolokwialnie mówiąc, śmierdzi wink.gif I dowody przez analogie chyba potwierdzają to wrażenie . . .

A co do jej siostry? No cóż prawdopodobieństwo bardzo niewielkie, matematycznie biorąc.

Ja bym tu ,niezobowiązująco ,wypowiedział domysł, że może, skoro po matce była Niemką, to "jej rodak" to Niemiec. Bo przecież Gall mógł powiedzieć konkretnie: "Polak", "poddany". A nie powiedział.

Pozdro K.G.
*


Tak też przyjmują niektórzy badacze, którzy identyfikują ową nieznaną z imienia siostrę Bolesława z Adelajdą, żoną Dypolda III von Vohburga.

Ten post był edytowany przez Marekos: 3/08/2011, 23:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 4/08/2011, 7:42 Quote Post

Mogło by tu chodzić o któregoś z książąt pomorskich?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 4/08/2011, 8:49 Quote Post

QUOTE
Mogło by tu chodzić o któregoś z książąt pomorskich?


Jak dla mnie ten pomysł stoi w jaskrawej sprzeczności ze źródłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej