Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Operacja COUNTENANCE, Iran 1941
     
Gregorus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 46.287

G.K.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 21/06/2008, 9:50 Quote Post

Witam,

Co wiecie o Operacji Y - wojskowej operacji brytyjsko-sowieckiej w Iranie w sierpniu-wrześniu 1941 r? Walkach i ich miejscach, siłach jakie wzieły udział w operacji oraz stratach?

Pozdrawiam
G
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 21/06/2008, 12:55 Quote Post

Była to bardzo ciekawa kampania II Wojny Światowej. W skrócie wyglądało to tak, że szach irański zwąchał się z faszystami. Ani ZSRS, ani Anglia nie mogły rzecz jasna wobec tego pozostać obojętne i szybko dokonały interwencji zbrojnej na Środkowym Wschodzie ( 26 sierpnia 1941 r.). Główny ciężar walk przyjęła na siebie Armia Brytyjska. Armia Czerwona natomiast uderzyła ze stoków Kaukazu oraz wysadziła desant na południowych wybrzeżach Morza Kaspijskiego, łamiąc słaby opór źle dowodzonych wojsk irańskich dotarła do Lissaru i zajęła Tabriz. Przerażony brakiem pomocy z Niemiec oraz szybkimi postępami przeciwników Reza Szah Pahlawi poprosił 28 sierpnia o zawieszenie broni. Brytyjczycy stracili 1, bądź 2 czołgi i 22 zabitych. Sowietów poległo 60. Irańczycy zdołali zestrzelić 3 bolszewickie samoloty, w bojach padło 800 żołnierzy podległych rządowi w Teheranie. Ponadto podczas trzech dni działań wojennych życie straciło około 200 cywilów. Po stronie radzieckiej walki prowadził Front Zakaukaski. W rzeczonym konflikcie wzięła też udział część wojsk imperialnych znana pod nazwą Iraqforce.

CIEKAWOSTKA
Interwencja irańska w 1941 r. była pierwszą w Historii wspólną operacją Armii Czerwonej i Sil Zbrojnych Imperium Brytyjskiego.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gregorus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 46.287

G.K.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 21/06/2008, 14:05 Quote Post

A może znacie jakieś szczegóły walk o Khorramshahr?

Swoją drogą działania Iraqforce to całkiem ciekawy i relatywnie mało znany temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gregorus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 46.287

G.K.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 25/01/2009, 22:23 Quote Post

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=56&t=37670

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=12&t=86037
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gregorus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 46.287

G.K.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 13/04/2009, 15:49 Quote Post

Witam, tak dla przypomnienia dwa interesujące linki:

http://www.britains-smallwars.com/RRGP/Vic/index.html#5

http://www.lasecondaguerramondiale.it/iran.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Jožin z bažin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 65.125

Usama ibn Ladin
Zawód: przedszkolak
 
 
post 29/06/2010, 22:32 Quote Post

A w co byli uzbrojeni irańscy żołnierze (Broń Indywidualna i Zespołowa)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 9/02/2013, 10:43 Quote Post

Po stronie sowieckiej Iran okupowały głównie 15 KKaw (1, 23 DKaw) z Frontu Zakaukaskiego i 58 KP (68, 83 DGór, 39 DKaw (gór), 72 spsgór) z Środkowo - Azjatyckiego OW. Do tego dochodziły okresowo dywizje piechoty i jednostki artylerii, czołgów i lotnictwa (nie większe niż brygada).

Dane za: WOJNA TOTALNA. Wehrmacht przeciwko Armii Czerwonej 1941 - 1945. Suplement, "Wydawnictwo Arkadiusz Wingert", Kraków - Międzyzdroje 2010.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 11/04/2015, 23:47 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 21/06/2008, 12:55)
Armia Czerwona natomiast uderzyła ze stoków Kaukazu oraz wysadziła desant na południowych wybrzeżach Morza Kaspijskiego, łamiąc słaby opór źle dowodzonych wojsk irańskich dotarła do Lissaru i zajęła Tabriz.


Nie tylko desant w użyciem floty kaspijskiej, ale 53 armia uderzyła z radzieckiego Turkmenistanu w kierunku Maszhadu i dalej, wzdłuż linii kolejowej Maszhad-Teheran.

QUOTE(Gronostaj @ 21/06/2008, 12:55)
W rzeczonym konflikcie wzięła też udział część wojsk imperialnych znana pod nazwą Iraqforce.


Tutaj przemianowana na Paiforce.


user posted image
Powyższa mapa przedstawia błędnie dyslokację 53 armii radzieckiej.

Powinna ona być pokazana, tak jak tutaj, atakując z rejonu Azji Środkowej:
user posted image


Niemniej, nadal nie mogę nigdzie znaleźć informacji dotyczących dokładnych danych wojsk biorących udział w inwazji na Iran.

Nie chodzi mi o OdB, bo to znalazłem, nawet dyslokację jednostek armii irańskiej, ale ile dokładnie żołnierzy liczyły wojska ZSRR jak i Wielkiej Brytanii, nie mogę znaleźć.

Trafiłem tylko na ogólnik w stylu: "ZSRR - około 150tys, Wielka Brytania - 50tys."
Myślę, że to ciekawa operacja, i warto by podyskutować i przybliżyć ten temat na forum?
Może ktoś dysponuje szczegółowymi danymi, dotyczącymi wojsk biorących w niej udział?


Hmm, podejrzana cisza, czyżby temat tak niszowy, że nawet na tym forum nie ma znawców tematu? wink.gif
Może zacznę od wojsk irańskich, co do których, zdobyłem informację w paru źródłach.

IRAN

Siły Iranu liczyły około 125 000 żołnierzy, z tego lotnictwo około 1000 ( pilotów 200-300 ).
Armia lądowa składała się z 9 dywizji:
3cia Tabriz
4ta Rezeiyeh
5ta Kurdystan
6ta Ahvaz
9ta Meshed
10ta Gorgan
11ta Rasht
12ta Kermanshah
13ta Isfahan
15ta Ardabil
17ta Khovei


Wszystkie dywizje irańskie były mieszane, piechota/kawaleria.
Zazwyczaj podział obejmował trzy pulki piechoty lub 2 piechoty i 2 pułki kawalerii i artylerii pułkowej, a czasami batalion inżynieryjny.
Ogółem w 1941 roku w Iranie pułków piechoty było 45 (numery 1-45), plus 25 pułków kawalerii (numery 1-25).
W pułkach kawaleryjskich, 3 były wyposażone głownie w wielbłądy.

Irańczycy byli uzbrojeni głównie w strzelby i karabiny Mauser czechosłowackiej i lokalnej produkcji, używające niemieckie nabojów 7,92mm.
Wszystkie jednostki armii zostały podzielone między 6 okręgów wojskowych.
Struktura pułku piechoty składała się z 2138 żołnierzy i oficerów, którzy byli uzbrojeni w 8-10 ckm-y, posiadali 54 lekkich karabinów maszynowych, 10-15 moździerzy 81mm i 6 dział 37 mm ppanc. ( czeskie )
Ponadto z 4 75-mm haubic górskich.
Struktura pułku kawalerii składał się z 720 oficerów i żołnierzy (jeden ckm na szwadron), i od 8 do 16 rkmów.


W 1940 roku stworzono brygadę zmechanizowaną:
- pułk artylerii przeciwlotniczej
- pułk czołgów ( czesko-niemieckie Panzer38t, amerykańskie samochody pancerne La France TK-6)
- pułk ciężkiej artylerii
- pułk piechoty zmotoryzowanej ( głownie na ciężarówkach, bądź La France TK-6 )

Całość sił pancernych Iranu:
116 czołgów i samochodów pancernych ( głownie La France TK-6 )
Panzer 38t ( wariant TNHP ) - 50 sztuk


Do utrzymania porządku wewnętrznego była (żandarmeria) - łącznie, 7 pułków i 15 batalionów. ( były uzbrojone zwykle w 75mm armaty Shneider-Cruesot )
Żandarmeria mimo bycia oddziałami paramilitarnymi stanowiła paradoksalnie jednostki o największym morale, stawiające silny opór, w czasie anglo-sowieckiej inwazji.

Artyleria Iranu składała się z:
12 baterii 100mm (48 Skoda M14) ( razem 48 )
18 baterii krótkich haubic 100mm Skoda M30 ( razem 72)
39 baterii armat 75mm Bofors M1934 ( razem 156 )
Jedna bateria 75mm 6,5 górskich Schneider M1909 (razem 42 )
4 baterie 75mm Schneider M1919 górskie ( razem 16 )
2 baterie 75mm rosyjskie zwane tam "Aboukoff" ( razem 8 )
4 baterie 75mm Bofors M1929 ( przeciwlotnicze )(holowane na ciągnikach Marmon Herrington DSD400) ( prawdopodobnie, razem 16 )

11 105mm armat Bofors M27 ( ciągniki Marmon Herrington DSD400 ) dla artylerii przybrzeżnej obrony wybrzeża Zatoki Perskiej. ( razem 46, w tym 6 baterii w brygadzie zmechanizowanej )

Były też 4 baterie artylerii Skoda 105mm M35 na traktorach (Praga), które były wykorzystywane do obrony wybrzeża Morza Kaspijskiego.

Za bezpośrednią obronę Teheranu odpowiadał gen. Hassan Arfa.
Do dyspozycji miał:
1-sza dywizję Gwardii
1 i 2 pułki ( rejon Ahwaz)
20 dywizja piechoty
pułk artylerii ( Skoda 105mm )


2-ga Dywizja Gwardii (Teheran)
6 i 21 pułki piechoty
pułk artylerii ( Skoda 105mm )

Lotnictwo – 25 samolotów myśliwskich (24 Hawker Fury i 1 Hawker Hurricane), samoloty wielozadaniowe (63 Hawker Audax, 34 Hawker Hind i 3 Airspeed Oxford) oraz 75 samolotów szkolnych.

Marynarka wojenna – 2 kanonierki (slupy) ("Babr" i "Palang"), 4 dozorowce (małe kanonierki) ("Chahbaz", "Charogh", "Karkas" i "Simorgh").


user posted image
Żołnierz irański z 1941 roku.

Ten post był edytowany przez Kizior: 12/04/2015, 18:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 13/04/2015, 16:29 Quote Post

QUOTE(Kizior @ 11/04/2015, 23:47)
Armia lądowa składała się z 9 dywizji:
3cia Tabriz
4ta Rezeiyeh
5ta Kurdystan
6ta Ahvaz
9ta Meshed
10ta Gorgan
11ta Rasht
12ta Kermanshah
13ta Isfahan
15ta Ardabil
17ta Khovei
Za bezpośrednią obronę Teheranu odpowiadał gen. Hassan Arfa.
Do dyspozycji miał:
1-sza dywizję Gwardii
1 i 2 pułki ( rejon Ahwaz)
20 dywizja piechoty
pułk artylerii ( Skoda 105mm )
2-ga Dywizja Gwardii (Teheran)
6 i 21 pułki piechoty
pułk artylerii ( Skoda 105mm )


W 1940 roku stworzono brygadę zmechanizowaną:
- pułk artylerii przeciwlotniczej
- pułk czołgów ( czesko-niemieckie Panzer38t, amerykańskie samochody pancerne La France TK-6)
- pułk ciężkiej artylerii
- pułk piechoty zmotoryzowanej ( głownie na ciężarówkach, bądź La France TK-6 )
Całość sił pancernych Iranu:
116 czołgów i samochodów pancernych ( głownie La France TK-6 )
Panzer 38t ( wariant TNHP ) - 50 sztuk


Przepraszam, że cytując elementy postu Kiziora zgrupowałem je dla lepszej czytelności w trochę innym układzie niż autor.
Użytkownik Kizior podał bardzo ciekawe i mało znane informacje.
Mam tylko dwie drobne uwagi.

Ilość dywizji:
- w tekście postu podano liczbę 9
- ale po podliczeniu dywizji z obu części postu wychodzi liczba 13.
To w końcu ile było tych dywizji?

Informacja o czołgach:
- nazwa czołgu to TNH (a nie późniejszy o kilka lat TNHP, od którego różnił się: silnikiem, kształtem wieży, kształtem kopuły obserwacyjnej dcy, modelem armaty 37mm, wymiarami, masą, osiągami, opancerzeniem, systemem chłodzenia i wentylacji oraz liczbą załogi;
a nazywanie go Panzer 38t to już zupełne nieporozumienie gdyż czołgi TNH nigdy nie były używane przez Wehrmacht)
- czołgi TNH były produkcji czechosłowackiej (a nie czesko-niemieckiej jak w poście)

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 13/04/2015, 16:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 13/04/2015, 20:16 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 13/04/2015, 16:29)
Ilość dywizji:
- w tekście postu podano liczbę 9
- ale po podliczeniu dywizji z obu części postu wychodzi liczba 13.
To w końcu ile było tych dywizji?


Heh, to moje niedopatrzenie, post był edytowany kilkanaście razy, zanim nabrał finalnej wersji, i zbierając dane z kilkunastu źródeł została liczba "9", którą zapomniałem poprawić - nadal widnieje taka liczba, np. na Wikipedii dotyczących ataku na Iran, dostępnego w różnych językach.
Nie wiem czemu ten błąd jest powielany, tak jak i brak dowódców wojskowych - zamiast nich widnieją politycy.

Dywizji mieszanych było 11, 1 brygada zmechanizowana, 2 dywizje "Gwardii Szacha", plus jednostki paramilitarne w liczbie kilkunastu batalionów ( żandarmeria, załogi forteczne nad Morzem Kaspijskim i Zatoką Perską ).


QUOTE(obodrzyta @ 13/04/2015, 16:29)
Informacja o czołgach:
- nazwa czołgu to TNH (a nie późniejszy o kilka lat TNHP, od którego różnił się: silnikiem, kształtem wieży, kształtem kopuły obserwacyjnej dcy, modelem armaty 37mm, wymiarami, masą, osiągami, opancerzeniem, systemem chłodzenia i wentylacji oraz liczbą załogi;
a nazywanie go Panzer 38t to już zupełne nieporozumienie gdyż czołgi TNH nigdy nie były używane przez Wehrmacht)
- czołgi TNH były produkcji czechosłowackiej (a nie czesko-niemieckiej jak w poście)
*



Z tym Panzer38t, to niewątpliwie błąd, znalazłem dzisiaj informacje, iż typu TNHP nawet armia czechosłowacka nie otrzymała - wychodzi, iż Iran zakupił TNH w roku 1935 - przed niemiecką aneksją Czechosłowacji.
Więc produkcja czesko-niemiecka to kolejny błąd.

Niemniej, nie jest to nic dziwnego, starałem się to złożyć z kilkunastu różnych źródeł, dane starałem się weryfikować jak najlepiej - jednak, jak widać, nie takie to proste w tak niszowym temacie. wink.gif
I tak dużo pomógł mi kolega tłumacząc źródła radzieckie.

Obecnie męczę się nad siłami ZSRR... zobaczymy jak to wyjdzie.

Ten post był edytowany przez Kizior: 13/04/2015, 20:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 13/04/2015, 20:36 Quote Post

Sporo informacji o przebiegu inwazji brytyjsko-rosyjskiej na Iran zawiera artykuł "Brytyjsko-radziecka interwencja zbrojna w Iranie" autorstwa Jurga Meistera w artykule "Brytyjsko-radziecka interwencja zbrojna w Iranie"("Okręty Wojenne" nr 2/2000).

http://books.gigaimg.com/avaxhome/11/a6/0018a611_medium.jpeg
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 13/04/2015, 20:41 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 13/04/2015, 20:36)
Sporo informacji o przebiegu inwazji brytyjsko-rosyjskiej na Iran zawiera artykuł "Brytyjsko-radziecka interwencja zbrojna w Iranie" autorstwa Jurga Meistera w artykule "Brytyjsko-radziecka interwencja zbrojna w Iranie"("Okręty Wojenne" nr 2/2000).

http://books.gigaimg.com/avaxhome/11/a6/0018a611_medium.jpeg
*



Sam przebieg to ja już na pamięć znam, ale brak mi danych dotyczących dokładnej liczby wojsk i sprzętu.
Nie omieszkam sprawdzić i tego źródła, ale głownie zależy mi na danych statystycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 14/04/2015, 9:16 Quote Post

QUOTE(Kizior @ 13/04/2015, 20:16)
Niemniej, nie jest to nic dziwnego, starałem się to złożyć z kilkunastu różnych źródeł, dane starałem się weryfikować jak najlepiej - jednak, jak widać, nie takie to proste w tak niszowym temacie.  ;)
I tak dużo pomógł mi kolega tłumacząc źródła radzieckie.

Obecnie męczę się nad siłami ZSRR... zobaczymy jak to wyjdzie.


Czy kolega tłumaczył tą stronę (post #6)?
http://fai.org.ru/forum/index.php/topic/24...BE%D1%81%D1%8C/

Mamy tu informacje odnośnie liczby dywizji:
cytuję:
"Все иранские дивизии были смешанными, то есть включали в себя как пехоту так и кавалерию. Обычно в состав дивизии входили либо 3 пехотных и 1 кавалерийский, либо 2 пехотных и 2 кавалерийских полка, а также артиллерийский полк и, иногда, инженерный батальон. В некоторых дивизиях количество полков могло быть большим или меньшим: например, 6 или 1 один. Это зависело от специфики территориального округа той или иной дивизии. Всего у Ирана в 1941 году было 45 пехотных полков (номера 1-45) и 25 кавалерийских полков (номера 1-25). В кавалерии 22 полка были собственно конными, а 3 – передвигались на верблюдах.
Эти полки были распределены по 16-и дивизиям"

Czyli przed inwazją 1941r wojsko irańskie miało 16 dywizji.

"После оккупации страны победители сократили иранскую армию до 9 дивизий + «Механизированная бригада» и жандармерия. Были ликвидированы (вернее небыли восстановлены) разгромленные советами 3-я (в городе Tabriz), 4-я (Rezeiyeh), 10-я (Gorgan), 15-я (Ardabil), 17-я (Khvoy) дивизии. А также разбитые англичанами 5-я (Senneh) и 6-я (Ahvaz) дивизии."

Natomiast po inwazji 1941r pozostało już tylko 9 dywizji.

PS:
przepraszam za może zbyt ostrą uwagę ale na tej stronie mamy trochę innych informacji, które kolega "przetłumaczył inaczej".



 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 14/04/2015, 10:03 Quote Post

QUOTE
Żołnierz irański z 1941 roku.

Ale ten trzyma w ręku Lee Enfielda, nie Mausera, a podałeś, że armia irańska była uzbrojona w czechosłowackie Mausery. Ale to w sumie drobiazg.
 
Post #14

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 14/04/2015, 10:35 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 14/04/2015, 9:16)

Czy kolega tłumaczył tą stronę (post #6)?



Nie, wszystkie dane były z pdf-ów.
Niektóre dostałem, inne mi polecono, część znalazłem sam ( np. ":Sun of Abadan... )"

QUOTE(obodrzyta @ 14/04/2015, 9:16)
PS:
przepraszam za może zbyt ostrą uwagę ale na tej stronie mamy trochę innych informacji, które kolega "przetłumaczył inaczej".
*



Ależ ja nie mam pretensji, cieszę się, z każdej osoby chętnej pomóc w weryfikacji tematu - generalnie, jeśli 9 dywizji już po inwazji, to nie ma żadnego problemu - ale ciekawe ile w końcu było przed inwazją - jeśli nie 13 a 16, to te "dodatkowe" trzy, to jakie?


QUOTE(ciekawy @ 14/04/2015, 10:03)
QUOTE
Żołnierz irański z 1941 roku.

Ale ten trzyma w ręku Lee Enfielda, nie Mausera, a podałeś, że armia irańska była uzbrojona w czechosłowackie Mausery. Ale to w sumie drobiazg.
*



Zdjęcie pochodzi z momentu okupacji anglo-sowieckiej, żołnierz pilnuje dwóch Niemców, przed ich wydaleniem z kraju.
Stąd karabin produkcji brytyjskiej.
Wkleiłem takie zdjęcie gdyż spośród wszystkich dostępnych, najwyraźniej przedstawia ubiór wojsk irańskich tego okresu.

Ten post był edytowany przez Kizior: 14/04/2015, 10:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej