Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: miejsce w literaturze i sztuce
     
Karolek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 2.631

 
 
post 18/01/2005, 20:52 Quote Post

Rafalm, a czy mógłbyś mi polecić jakieś książki dotyczące kampanii belgijskiej?

Dzięki Rafalm, a czy mógłbyś napisać dlaczego śmiałbym się z ksiązki "Ten zły wódz"?

A powiedz mi rafalmie, gdzie pozostałe wymienione przez ciebie książki mozna kupić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 18/01/2005, 21:18 Quote Post

No cóż Karolku, tak w skrócie:
Tomasz Malarski "Waterloo 1815"
Dominique de Villepin "Sto dni"
Robert Bielecki "Encyklopedia wojen napoleońskich"
Robert Bielecki "Marszałek Ney"
Tomasz Rogacki "Ligny 1815"
Marian Kukiel "Wojny napoleońskie"
na razie tyle przychodzi mi na myśl. Poza tym w każdej biografii Napoleona i Wellingtona jest co nieco o tej batalii.
Aha i jeszcze jedno jakbyś się chciał pośmiać to przeczytaj "Ten zły wódz" George Bidwella, jedna z biografii Wellingtona smile.gif

QUOTE
a czy mógłbyś napisać dlaczego śmiałbym się z ksiązki "Ten zły wódz"?

Widzisz po prostu pan Bidwell potraktował historię podobnie jak Sienkiewicz w Trylogii. Tak więc mamy setki tysięcy Francuzów wobec małych grupek Anglików, a mimo to Ci Anglicy wygrywają i inne tym podobne historie wacko.gif

Malarskiego, de Villepina i Encyklopedię Bieleckiego kupisz za pomocą internetu. Pozostałych musisz niestety poszukać w bibliotekach lub antykwariatach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 20/02/2005, 16:48 Quote Post

Tomasz Rogacki "Ligny 1815" - nigdzie tego w sklepach/internecie nie moge znalesc. Jest Albuerra 1811, Pruska Ilawa 1807...??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 20/02/2005, 16:54 Quote Post

Hmm...z Ligny 1815 jest cięzko,a dwzostałe mozesz zamówic w księgarni wydawniczej Bellona przez neta.

Tak bardzo,że jak juz zauwazyłeś nie ma tego w necie,żaden z moich znajomych,którzy choc trochę sie interesuja epoką,tez nie ma tej pozycji.no i w bibliotekach tez tego nie ma. sad.gif
Tak samo jest z Żelaznym marszałkiem,biografia Davouta autorstwa Gallaghera... sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 20/02/2005, 18:40 Quote Post

QUOTE
Tomasz Rogacki "Ligny 1815" - nigdzie tego w sklepach/internecie nie moge znalesc.


Księgarnia "Pelta" w Warszawie, róg Świętokrzyskiej i Mazowieckiej ale radzę uważać bo można wpaść w szał kupowania..a ceny nie są najniższe wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 8/03/2005, 19:59 Quote Post

Fryderyk Kircheisen - Napoleon I. Obraz życia t. I-II, Katowice 1931
Eugeniusz Tarle - "Napoleon"
David Chandler - "Napoleon"
Timothy Wilson-Smith - "Napoleon"
Aleksander Dumas - Napoleon Bonaparte


Wpisz Napoleon pod tym adresem
Konkurencyjne forum poruszajace temat cie interesujący.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 8/04/2005, 14:23 Quote Post

QUOTE(KSIĄŻĘ @ Feb 20 2005, 06:12 PM)

Tak samo jest z Żelaznym marszałkiem,biografia Davouta autorstwa Gallaghera... sad.gif
*


Widziałem ostatnio kilka sztuk w Traffic Clubie w Warszawie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 6/08/2005, 20:29 Quote Post

Polecam także książkę A. Manfreda, Napoleon Bonaparte. Jest naprawdę świetna i co ważne później napisana niż Tarle. Poza tym autor jest Rosjaninem i pokazuje w szczególny sposób karierę Napoleona. Duża część książki jest poświęcona początkowej karierze małego kaprala.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lintfort
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 2.925

 
 
post 6/08/2005, 22:33 Quote Post

QUOTE
Polecam także książkę A. Manfreda, Napoleon Bonaparte. Jest naprawdę świetna i co ważne później napisana niż Tarle.

Tyle, że nie polecałbym jej nowicjuszowi, bo autor nie ustrzegł się błędów, które mogą doprowadzić czytającego do fałszywych wniosków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Aureliusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 8.109

 
 
post 7/08/2005, 16:05 Quote Post

Z biografii Napoleona, najbardziej polecam Andrzeja Zahorskiego. Jest najbardziej obiektywna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 7/08/2005, 20:53 Quote Post

QUOTE
Tyle, że nie polecałbym jej nowicjuszowi, bo autor nie ustrzegł się błędów, które mogą doprowadzić czytającego do fałszywych wniosków.

No właśnie ja przeczytałem ją będąc nowicjuszem (i chyba dalej jestem). Możesz wymienić kilka błędów? Ja zauważyłem tyle, że pozycja ta jest zbyt pro-rosyjska, cały czas tam mowa o ruskich smile.gif
Napisałem, że świetna ponieważ dosyć dobrze się czyta, jest raczej popularnonaukowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ba11ska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 10.231

Roman Kilinski
Zawód: student
 
 
post 22/10/2005, 12:48 Quote Post

Słuchajcie potrzebuje pomocy od kogoś mądrego i siedzącego w temacie. Nie moge znaleźć żadnych motywów napoleońskich w polskiej literaturze i sztuce (oprócz Pana Tadeusza), a jest mi to niezbędne. Jeśli ktos posiada wiedze na ten temat to prosze o odpowiedzi Na forum lub bezpośrednio na mój e-mail : ba11ska@interia.pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 22/10/2005, 13:57 Quote Post

Jeśli chodzi o malarstwo polskie to chyba najsłynniejszym obrazem z Napoleonem jest Marcello Bacciarelli - Nadanie Konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona w Dreźnie. Jest takze kilka obrazów przedstawiających Napoleona autorstwa Józefa Chełmińskiego. Natomiast ze sztuki to przychodzi mi do głowy jeszcze film pt. "Marysia i Napoleon", gdzie cesarza grał Gustaw Holoubek, a Marysię Beata Tyszkiewicz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/10/2005, 18:02 Quote Post

QUOTE(ba11ska @ 22/10/2005, 13:48)
Słuchajcie potrzebuje pomocy od kogoś mądrego i siedzącego w temacie. Nie moge znaleźć żadnych motywów napoleońskich w polskiej literaturze i sztuce (oprócz Pana Tadeusza), a jest mi to niezbędne. Jeśli ktos posiada wiedze na ten temat to prosze o odpowiedzi Na forum lub bezpośrednio na mój e-mail : ba11ska@interia.pl
*



hmmm...
trudno sie nie potknąć o Napoleona w polskiej literaturze
"Popioły" Żeromskiego (przy okazji i film), szwolerzerski cykl ("Kozietulski i inni", "Koniec świata szwolerzerów") Brandysa, połowa twórczości Gąsiorowskiego, że wymienie to co każdy wynienie zbudzony o 3 nad ranem

a w malarstwie to kilometry kwadratowe malarstwa Kossaków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 24/10/2005, 5:16 Quote Post

Z historykow polskich ale anglojezycznych dodalbym jeszcze Adama Zamoyskiego i jego swietna prace "Moscow 1812:Napoleon's fatal march".Doskonale napisana ksiazka rozwiewa wiele mitow,ktore ciagle sa powtarzane.
z literatury beletrystycznej napewno trzeba wymienic dwie serie F.C.Forestera i jego serie o Horatio Hornbloverze i Patrica O'Briana o Jacku Aubey (doskonala rola Russela Crowe w
"Master and Commander" opartej na pierwszej powiesci z dlugiego cyklu.Ciekawostka jest ze zarowno postac Hornblowera jak i J. Aube'a byly inspirowane przez ta sama postac a mianowice admirala Cochrana.Wiele przygod to autentyczne wydarzenia z zycia tej malowniczej postaci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej