Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zrozumieć dzieje, Wydawnictwo Poznańskie
     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 1/07/2010, 18:38 Quote Post

Jak oceniacie tą serię?
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/07/2010, 22:15 Quote Post

Pozycji L. Mrozewicza niestety nie znam. Może jutro poznam, jak sobie ją wypożyczę. wink.gif
Natomiast pozycję J. Strzelczyka znam bardzo dobrze. To wyśmienita książka do średniowiecza, ale uwaga: wczesnego! Podniesione są tam zagadnienia takie jak: socjologia, źródłoznawstwo, procesy państwowotwórcze, relacje między środowiskami wiejskimi, dworskimi i miejskimi, warunki bytowania ludzi doby średniowiecza, struktury społeczne, ile i w jakim kształcie Europa średniowieczna zaczerpnęła ze świata klasycznego, ale też islamskiego i wiele innych. Książka warta przeczytania. Gorąco namawiam. rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 2/07/2010, 8:46 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 1/07/2010, 23:15)
Pozycji L. Mrozewicza niestety nie znam. Może jutro poznam, jak sobie ją wypożyczę. wink.gif
Natomiast pozycję J. Strzelczyka znam bardzo dobrze. To wyśmienita książka do średniowiecza, ale uwaga: wczesnego! Podniesione są tam zagadnienia takie jak: socjologia, źródłoznawstwo, procesy państwowotwórcze, relacje między środowiskami wiejskimi, dworskimi i miejskimi, warunki bytowania ludzi doby średniowiecza, struktury społeczne, ile i w jakim kształcie Europa średniowieczna zaczerpnęła ze świata klasycznego, ale też islamskiego i wiele innych. Książka warta przeczytania. Gorąco namawiam.  rolleyes.gif

vapnatak
*



Vapnataku!
Mam pytanie. Jak przedstawiają się ilustracje w książce?
I czy książka dotyczy tylko wczesnego średniowiecza czy też po prostu późne średniowiecze jest przedstawione krócej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 9:47 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 2/07/2010, 9:46)
Vapnataku!
Mam pytanie. Jak przedstawiają się ilustracje w książce?
I czy książka dotyczy tylko wczesnego średniowiecza czy też po prostu późne średniowiecze jest przedstawione krócej.

Widzę wpływ postowania kolegi Stonewella - i bardzo dobrze! wink.gif

Samuelu!

Książka nie posiada żadnej ilustracji, zdjęć, czy ryciny. Posiada za to dwie, może nawet kilka tabelek, zwłaszcza przy okazji omawiania procesów demograficznych we wczesnych wiekach średnich. wink.gif Strzelczyk kończy swoje rozważania w zasadzie na wieku XII, który zreszta w cudzysłowu charakteryzuje jako "renesans" wieku XII. Jednak w ostatnim podrozdziale ostatniego rozdziału zatytułowanym "Respublika scholarum - ku Odrodzeniu" na łącznie półtorej strony sygnalizuje o następnych wiekach średnich, XIII, XIV i wreszcie XV, które to pełną parą krystalizowały się na wcześniejszych stuleciach. Ot i tyle, albo aż tyle! wink.gif

Natomiast przeglądam pozycję Leszka Mrozewicza "Historia powszechna: starożytność" i zauważam podobieństwa. Oczywiście, merytorycznie będzie to dotyczyć stricte epoki, ale na podstawie klasyki, tj. świata greckiego i rzymskiego Profesor próbuje czytelnikowi uświadomić, czy też pomóc "zrozumieć dzieje". Podobnie robi Jerzy Strzelczyk, który na podstawie dziejów od upadku Cesarstwa Rzymskiego, na którego gruzach powstała średniowieczna Europa, do XII w., kiedy to mamy rozkwit, czy też prawdziwą i czystą esencję Średniowiecza, później, tj. w następnych wiekach odchodzącą w cień renesansu.
Tak jak mówi tytuł serii, w który pojawiły się interesujące Cię pozycje, "zrozumieć dzieje", poszczególni autorzy podjęli się wyjaśnienia czytelnikowi jak ma rozumieć daną epokę. A skoro tak, to wybiera z niej takie wycinki, które w jasny i klarowny sposób nam w tym pomagają. Mrozewicz wybrał bardzo bogaty świat Greków i Rzymian, i na tych przykładach wyjaśnia zrozumienie antyku; Strzelczyk natomiast wybiera dzieje od V do XII w., i równie w przejrzysty sposób dokonuje tego samego.
Te książki są po prostu niejako wykładami, konwersatoriami, wykładami monograficznymi, czy też seminariami jakie ci profesorowie prowadzą ze swoimi studentami. Kiedyś jak zdasz na studia, może nawet i historyczne, będziesz miał możliwość wysłuchania podobnych lub innych tematów. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 2/07/2010, 15:45 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 10:47)
Widzę wpływ postowania kolegi Stonewalla - i bardzo dobrze! wink.gif
*


Vapnataku! Znowu nie wyrażasz się jasno smile.gif . Niestety jestem ciężko kapujący.
QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 10:47)
Książka nie posiada żadnej ilustracji, zdjęć, czy ryciny. Posiada za to dwie, może nawet kilka tabelek
*


Ulżyło mi. Nie wiedzieć czemu miałem paskudne przeczucie, że seria jest uboga w treść, bogata w ilustracje.
QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 10:47)
Jednak w  ostatnim podrozdziale ostatniego rozdziału zatytułowanym "Respublika scholarum - ku Odrodzeniu" na łącznie półtorej strony sygnalizuje o następnych wiekach średnich, XIII, XIV i wreszcie XV, które to pełną parą krystalizowały się na wcześniejszych stuleciach. Ot i tyle, albo aż tyle! wink.gif
*


No i się zmartwiłem. Zna ktoś może dość dokładną i stosunkowo tanią syntezę dziejów? Szukałem jakichś nasyconych informacjami tomów, więc seria (z tego co pisze Vapnatak) nie będzie pasowała do moich kryteriów dry.gif .

Samuel Łaszcz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 2/07/2010, 16:00 Quote Post

Seria wydawnictwa Fogra - 12 potężnych tomów - bardziej obfita syntezę dziejów ciężko będzie znaleźć po polsku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 2/07/2010, 17:32 Quote Post

Fogra jest bardzo dobra merytorycznie, autorami są wybitne postacie środowiska krakowskiego ale nie spełnia jednego kryterium zasygnalizowanego przez Kolegę Samuela.Niewątpliwie nie jest tania...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 2/07/2010, 17:34 Quote Post

Wszystkie kryteria będzie ciężko spełnić wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 17:42 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 2/07/2010, 16:45)
Vapnataku! Znowu nie wyrażasz się jasno smile.gif . Niestety jestem ciężko kapujący.

No to albo albo. smile.gif Wyrażam się nie jasno, więc wskaż to miejsce
QUOTE
Ulżyło mi. Nie wiedzieć czemu miałem paskudne przeczucie, że seria jest uboga w treść, bogata w ilustracje.

Jest wręcz przeciwnie. Treści jest aż nadmiar. smile.gif
QUOTE
No i się zmartwiłem. Zna ktoś może dość dokładną i stosunkowo tanią syntezę dziejów? Szukałem jakichś nasyconych informacjami tomów, więc seria (z tego co pisze Vapnatak) nie będzie pasowała do moich kryteriów dry.gif .

Chyba się nie zrozumieliśmy. smile.gif Wyraźnie przecież napisałem, że aby zrozumieć dzieje/epokę, wystarczy tylko najważniejsze stulecia lub zagadnienia z tychże. Taki jest ogólny charakter tych książeczek.

Jeśli zatem zależy Ci na poważnej syntezie do Średniowiecza, to tutaj wybierz podręczniki akademickie: Manteuffel, Zientara a ostatnio też Michałowski (powszechna); Szczur (polska). Lub jak polecał keraunos, z serii Fogra te XII tomów (polska), czy Wielka Historia Świata w kilkudziesięciu tomach, czy jak się tam ona nazywa?
Dalej tacy mistrzowie jak Wyrozumski, Gieysztor, Strzelczyk, Labuda, Le Goff, Huizinga, Geremek, Guriewicz etc etc.

Acha, jeśli są to Twoje, hm, jakby to ując, by Cię nie obrazić... przygotowania do matury, to może jednak sobie odpuść. Moje zdanie w tej materii już znasz, gdyż nie dalej jak kilkanaście tygodni temu dyskutowaliśmy na ten temat. rolleyes.gif No ale nikt Ci przecież nie broni zdobywania wiedzy na poważnych tekstach w tak młodym wieku! tongue.gif

vapnatak

P.S. Chcesz, mogę Ci wysłać na skrzynkę @ takie dwa zestawy lektur do samego Średniowiecza, zarówno powszechnego, jak i polskiego? Wtedy zobaczysz co naprawdę szanujący się mediewista, czy też przyszły mediewista musi przeczytać. wink.gif A literatura rośnie z roku na rok!

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 2/07/2010, 17:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 2/07/2010, 17:45 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 2/07/2010, 18:34)
Wszystkie kryteria będzie ciężko spełnić wink.gif
*



Trudno się z tym nie zgodzić smile.gif
Cała seria w istocie liczy 12 tomów ale dla potrzeb Kolegi Samuela myślę że przynajmniej jeden - pierwszy, odpadnie, no chyba że miałby zamiar czytać o paleolicie i mezolicie na przeszło 700 stronach.Wtedy powiem tylko jedno - Chapeau bas !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 2/07/2010, 17:59 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 18:42)
Acha, jeśli są to Twoje, hm, jakby to ując, by Cię nie obrazić... przygotowania do matury, to może jednak sobie odpuść. Moje zdanie w tej materii już znasz, gdyż nie dalej jak kilkanaście tygodni temu dyskutowaliśmy na ten temat.  rolleyes.gif  No ale nikt Ci przecież nie broni zdobywania wiedzy na poważnych tekstach w tak młodym wieku! tongue.gif

vapnatak
*



Ależ ja tego nie czytam do matury, ale dla czystej przyjemności rolleyes.gif i dla ambicji (wstydzę się, np. że bardzo mało wiem o krucjatach, więc muszę to nadrobić wink.gif ). Kieruję się też stwierdzeniem hetmana Żółkiewskiego: historyki koniecznie czytaj. Miałem i sam nie małą wiadomość historii i w biegu spraw siłam się tym ratował, żem przeszłych wieków sprawy wiedział. i Jana Karola Chodkiewicza: Ucz się, bo głupim być szlachcicowi nic sprośniejszego czy jak pisał kolega secesjonista: atoli li tylko by niecnego hultaja do nauki i poznawania przeszłości wprawić, i do pracy na chwalę Rz-plitej nakierować. wink.gif .
Jeśli chodzi o "poważne teksty w tak młodym wieku" to zaręczam Ci, że podręczniki akademickie nie są dla mnie ciężką lekturą (bywały cięższe), ale całkiem przyjemną. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 2/07/2010, 18:01 Quote Post

QUOTE
P.S. Chcesz, mogę Ci wysłać na skrzynkę @ takie dwa zestawy lektur do samego Średniowiecza, zarówno powszechnego, jak i polskiego? Wtedy zobaczysz co naprawdę szanujący się mediewista, czy też przyszły mediewista musi przeczytać. wink.gif A literatura rośnie z roku na rok!

Jeśli nie jest to dla Ciebie kłopot...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 18:06 Quote Post

Żaden kłopot, podaj tylko na jaki adres mam Ci to przesłać. A co do poprzedniego posta, hm, rzeczywiście godne pochwały, a także świetne cytaty naszych panów "ślachciców". Ale ja jednak zostanę przy swoim i również powiem coś "od siebie", że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Memento! wink.gif Czekam na adres @ i życzę zdrowia! smile.gif

Poszedł e-mail, mam nadzieję, że już go otrzymałeś? Mam też nadzieję, że te pozycje na jakichś czas "przytępią" Twoje żądze książkowe ze Średniowiecza? wink.gif

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 2/07/2010, 18:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
nwr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 83.133

 
 
post 5/01/2014, 22:36 Quote Post

Jak myślicie - warto sięgnąć po tą serię przygotowując się do matury? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 5/01/2014, 22:41 Quote Post

QUOTE(nwr @ 5/01/2014, 22:36)
Jak myślicie - warto sięgnąć po tą serię przygotowując się do matury?  smile.gif
*


Jak najbardziej! To niewiele czytania w zamian za wiele informacji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej