Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wpływ Cluny Na Półwysep Iberyjski
     
Mitenka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 23.712

Karolina W.
Zawód: maturzystka
 
 
post 17/10/2007, 16:36 Quote Post

Ciężko mi coś znaleźć na temat wpływu kongregacji kluniackiej na średniowieczną Hiszpanię.

Proszę o pomoc, mam krótki referat przygotować na ten właśnie temat i znalazłam w bibliotekach i w internecie jedynie kilka wzmianek o zaczątkach rekonkwisty i upowszechnieniu stylu romańskiego na Płw. Iberyjskim przez mnichów kluniackich.

Będę wdzięczna za każdą informację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 17/10/2007, 17:23 Quote Post

Po polsku niestety nie ma zadnej literatury na ten temat. Istnieje natomiast bogata literatura w jezyku angielskim oraz francuskim.

Dobrym wprowadzeniem jest esej M. Pecaut, "Ordre et liberte dans l'eglise: l'influence de Cluny aux XIe et XIIe siecles" [w:] The End of Strife: papers selected from the proceedings of the colloquium of the commission internationale d'histoire eccléiastique comparée held at University of Durham 2 to 9 September 1981, pod redakcja David Loades, Edinghburg, 1984

Szczegolowe info na temat zwiazkow Cluny z polwyspem iberyjskim znajdziesz w J. Williams, "Cluny and Spain", Gesta, Vol. 27, No. 1/2, Current Studies on Cluny, (1988) oraz P. Segl, "Cluny in Spanien: Ergebnisse und neue Fragestellungen," Deutsches Archiv 33 (1977). Obie prace zawierają niezbedną bibliografię.

Dodatkowe info:
http://www.cairn.info/sommaire.php?ID_REVU...MPUBLIE=RMA_083

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mitenka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 23.712

Karolina W.
Zawód: maturzystka
 
 
post 17/10/2007, 17:36 Quote Post

Właśnie widzę, ze wszystko jest po angielsku, nie jest to co prawda wielki problem dla mnie, gorzej tylko z nazwami własnymi.
Ale jeśli miałbyś dostępne jakiekolwiek opracowanie po angielsku i mógłbyś mi je przesłać na maila - karolina.wozny@gmail.com - będę wdzieczna za pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej