Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nauka czytania hieroglifów egipskich
     
Julkovaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 67.387

Julia Frankowska
Zawód: uczen
 
 
post 31/08/2010, 14:01 Quote Post

Hej , czy ktoś może mógłby mi polecić jakiegoś nauczyciela staroegipskiego, który by mnie uczył odczytywania hieroglifów, gramatyki staroegipskiej ?

Proszę o pomoc .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/09/2010, 19:10 Quote Post

http://www.orient.uw.edu.pl/zaklad_wschodu...ipt/studia.html

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 21/09/2011, 22:18 Quote Post

Temat już stary, ale już jeden post na podobny temat był. Pokusiłem się wówczas o stworzenie swojej "bazy" literaturoznawczej oraz zapropagowałem naukę egipskiego metodą Champolliona (szkoła francuska), czyli poprzez uprzednie nauczenie się języka koptyjskiego. Oto ów post:

QUOTE
Na rozgrzewkę:

Lesley Adkins, Roy Adkins - "The Keys of Egypt. The obsession to decipher Egyptian hieroglyphs." - bardzo dobra książka na wprowadzenie, pogłębiająca jeszcze chęć to poznania pisma języka sprzed tysięcy lat.


Na początek:

W.E. Crum - "A Coptic Dictionary", jeden z najlepszych moim zdaniem słowników, choć przez swój wiek jego kompozycja jest dość archaiczna.

Budge E. A. Wallis - "Coptic Biblical Texts in the Dialect of Upper Egypt" - przydaje się do nieco bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Materiały kursowa Instytutu Egiptologii Uniwersytetu w Lipsku - http://www.uni-leipzig.de/~egypt/Institutshomepage/start.htm . Dla ułatwienia: Klikasz po lewej w zakładkę "Studium", pierwsza kategoria jaka Ci się ukaże nazywać się będzie "Kursmaterial", a następnie szósta pozycja pod słowem "Kursmaterial" nazywać się będzie Leipziger Materialien zum Koptischunterricht, przy czym słówko "Koptischunterricht" będzie podświetlone na niebiesko - klikasz to i ściągasz wszystko, będziesz tam mieć konspekt nauki rozłożony na 30 zajęć z programem co i w którym momencie czytać, a to z kolei również ściągasz z tej strony - jest tam wszystko, co do kursu potrzebne.

Thomas Oden Lambdin - "Introduction to Sahidic Coptic"


Potem (tu już powoli przechodzimy do hieroglifów):

Rev. Henry Tattam - "A compendious grammar of the Egyptian language as contained in the Coptic, Sahidic, and Bashmuric dialects: together with alphabets and numerals in the hieroglyphic and enchorial characters" - nieco długi tytuł, natomiast wyjaśniająca gramatykę j. egipskiego czasów "hieroglificznych". Książka dostępna jest w Google Books za darmo i można ją ściągnąć stąd: http://books.google.com/books/about/A_comp...id=-w0GAAAAQAAJ

James P. Allen - "Middle Egyptian. An Introduction To The Language And Culture Of Hieroglyphs" - Wprowadzenie do języka egipskiego z okresu Średniego Państwa.


Jeśli przypomnę sobie jeszcze o jakiejś literaturze, to Ci ją tu wrzucę.

Widzisz: są dwie szkoły nauki języka staroegipskiego, angielska i francuska. Angielska zakłąda naukę hieroglifów od razu, francuska zaś - poprzez poznanie najpierw języka koptyjskiego, by za jego pomocą poznawać coraz to starsze wersje języka Egipcjan. I z doświadczenia Ci powiem, że szkoła francuska przynosi dużo lepsze rezultaty. Wstępną literaturę już masz. Jak coś to pytaj, a ja mam nadzieję, że wymienione przeze mnie pozycje Ci się przydadzą.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 27/09/2017, 21:52 Quote Post

Żaden z linków nie działa. Ktoś ma świeże?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
MichaelN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 104.591

Michal Nadstawny
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: inzynier
 
 
post 8/03/2019, 23:15 Quote Post

Jeśli ktoś byłby zainteresowany nauką czytania hieroglifów to zajmował się tym śp. prof. Andrzej Zaborski z UJ. Warto poszukać jego książek, czy publikacji na ten temat (o ile istnieją) ponieważ dosyć profesjonalnie podchodził do tematu. Dodatkowo znał biegle j. arabski co jest atutem w tej materii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Arturek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 102.549

 
 
post 21/03/2019, 16:25 Quote Post

Znalazłem w sieci pdf wspomnianego wyżej E.A.Wallis Budge
https://www.um.es/cepoat/egipcio/wp-content...ianhierogly.pdf
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej