Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

1035 Strony « < 1033 1034 1035 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ukraina: konflikt, wydarzenia, opinie, informacje,

Recoil

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 13.511

post 22/05/2017, 0:14 Quote Post

Piner

QUOTE(Piner @ 21/05/2017, 23:02)
- A kto tworzy narody jak nie owe jednostki?

Teoretycznie właśnie te jednostki, natomiast w praktyce dany naród ma jakąś kulturę, mentalność, "grupowe" zasady funkcjonowania.

I w przypadku Rosjan wielu Polaków uderzało to, jak stosunki indywidualne z nimi różniły się od stosunków "grupowych", narodowych polsko-rosyjskich. I pytanie brzmi, czy przypadkiem z Ukraińcami nie jest tak samo.

Jak z owym znajomym rozmawiałem, to co miałem wypominać Wołyń, żądać przeprosin i zadośćuczynienia?

A czy ja napisałem, że powinieneś? Mi chodziło o to, że indywidualne stosunku indywidualnymi stosunkami, natomiast na poziomie "grupowym" może to wyglądać inaczej, mniej różowo.

Co do Twego przykładu i pytania to czy owy Rosjanin dokonał zaboru? Czy owy znajomy z Ukrainy zabijał na Wołyniu? Problem polega na tym iż sprawa Wołynia rzutuje na postrzeganie dzisiaj wszystkich Ukraińców jako morderców lub wspólników zbrodniarzy, a to podstawowy błąd w sztuce.

Moim zdaniem na postrzeganie Ukraińców ogromny wpływ ma też to, co współcześni Ukraińcy robią w kontekście pamięci o Rzezi Wołyńskiej - a oni (jako grupa/naród/państwo) nazywają sprawców tego ludobójstwa "bohaterami", kłamią i fałszują historię wybielając tych "bohaterów", itd itp.

-Co do poziomu ,,masywnego'' jest to kwestia ulegająca obecnie zmianie. Ukraińcy pokazali że wolą być w Europie, że pragną zmian i dążą do nich, przy czym nie udaje im się wystrzec pewnych błędów. Nie lekceważyłbym też poziomu indywidualnego, bo to od niego w dużej mierze zależy poziom masywny.

Problem w tym, że Ukraińcy jako naród, grupa, zrobili też wiele bezczelnych i przykrych rzeczy - np. ustanowili ustawę gloryfikującą UPA i to w dodatku akurat w dzień wizyty polskiego prezydenta (Komorowskiego) w Kijowie - co trudno zinterpretować inaczej, niż jako celowy policzek i okazanie lekceważenia Polakom.

Rommel

QUOTE(Rommel 100 @ 21/05/2017, 23:42)
Jak przeczytałem wstawkę o imperalizmie Ukraińców w kontekście obecnego konfliktu omal nie spałdłem z krzesła. Udało się mu. Wraz z trwaniem tej nieco przycichłej wojny recoil oddala się od rzeczywistości coraz bardziej.
*

Tylko to nie ja oddaliłem się od rzeczywistości, tylko Ty. A odnośnie "omal nie spadłem z krzesła", to wiele osób wspierających Ukrainę tak właśnie ma, że gdy napisze im się coś prawdziwego, ale odmiennego od pro-ukraińskiego obrazu serwowanego przez polskie media, to ludzie ci doznają szoku.

W przypadku Krymu mamy do czynienia z następującą sytuacją:

1. Większa część populacji półwyspu chce być częścią Rosji i nie chce być częścią Ukrainy.
2. Wielu Ukraińców doskonale wie o #1, ale tak domaga się "zwrotu" Krymu - pomimo tego, że dla większości jego mieszkańców byłoby to nie wyzwolenie, a zniewolenie.

To jest pewna forma imperializmu, bo tym ludziom chodzi tak naprawdę o to, aby Ukraina miała większe terytorium - nieważne, że kosztem zniewolenia ludności Krymu.

BTW Ja rozumiem to, że polskie media wciskały latami bajeczki o dobrych Ukraińcach walczących o wolność, ale wypadałoby kiedyś "dorosnąć" i zdać sobie sprawę z tego, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Ten post był edytowany przez Recoil: 22/05/2017, 0:40

User is offline  PMMini Profile Post #15511

Alpakus

Nowicjusz
Nr użytkownika: 101.779

post 22/05/2017, 3:12 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 22/05/2017, 0:22)
Więc pora się przyzwyczaić do ich obecności. Ale póki zielone ludziki nie pochodzą z Kijowa, takie z nich zagrożenie jak z Polaków na wyspach.
*

Tu myślę, że warto byłoby zaznaczyć, iż raczej nikt nie przypuszcza ich nagłej aktywacji i zbrojnego przejęcia jakiegoś Podkarpacia. Tutaj należałoby spojrzeć trochę szerzej i przypomnieć sobie np. kiedy Ukraińcy zaczęli zagrażać Polakom. Nie było to wtedy kiedy siedzieli pod ich butem, jak to ma miejsce dzisiaj, z tym że są o wiele lepiej traktowani. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy najmniej będziemy na to gotowi, a te kilka milionów potencjalnej siły żywej może mieć wówczas realną siłę przebicia.

User is offline  PMMini Profile Post #15512

Piner

II ranga
**
Nr użytkownika: 99.876

Pawel Jez
Zawód: Kasjer

post 22/05/2017, 19:06 Quote Post

Kontynuując Recoil :

-Tak te 4 punkty które wymieniłeś to też część eksperymentalna państwa ukraińskiego, i szczerze są tylko częścią owego eksperymentowania. Oczywiście oddziaływanie ugrupowań radykalnych jest silne podczas konfliktu z Rosją ( to naturalne), lecz będzie nic nie wart wobec wyzwań stabilizacji Ukrainy po wojnie. Inna sprawa że nie wymieniłeś natężenia życia politycznego na Ukrainie za sprawą Majdanu który stał się oknem na Europę. Wielu Ukraińców, szczególnie młodych emigruje za pracą do państw sąsiednich w tym do Polski, mogą się zapoznać z naszym punktem widzenia na wspólną historię, kilku zaciekawić lub nawet zadziwić i nakłonić do refleksji.
- Ty widzisz tu ,,gedroyciowców'', ja realizm polityczny. Zagrożona przez Rosję Ukraina byłaby świetnym rozdaniem, gdyby polski gracz umiałby to zauważyć i co najważniejsze wykorzystać. Nic nie zyskamy wykrzykując nasze racje- więcej zaprzemy jedynie Ukraińców w swym przekonaniu o bohaterskiej UPA ( tu głównie na Ukrainie rozchodzi się o opór UPA wobec ZSRR, co pasuje jako analogia do dzisiejszego oporu, i ten punkt widzenia jest szeroko wykorzystywany). Oczywiście należy tępić wszelkie akcje antypolskie, jakie zachodzą na terenie naszego kraju, i zaznaczać że bohaterzy UPA, dla nas są zwykłymi zbrodniarzami, jednak ani na zasadzie bezgranicznej pobłażliwości, czy bezwzględnej wrogości. nie oszukujmy się Rosja nie widzi Polski jako równorzędnego partnera czy sąsiada, ale jako tymczasowo utraconą gubernię. Priorytetem jest związanie się z sąsiadami mającymi ten sam problem, a jednym z nich jest Ukraina, i prawda że jakakolwiek współpraca wymaga pracy i chęci obu stron,lecz to jedna strona musi pierwsza wykonać ruch, i lepiej abyśmy to byli my.
- Co do Krymu: jakie zniewolenie? czy Tatarzy byli prześladowani, zniewoleni? Całkowicie ich pominięto w rosyjskim referendum, które było tylko polityczna pokazówką Putina. Częścią Rosji chce być prorosyjka ludność zamieszkująca Krym to różnica.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15513

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Zawód: Audytor

post 22/05/2017, 19:56 Quote Post

QUOTE(Alpakus @ 22/05/2017, 4:12)
Tu myślę, że warto byłoby zaznaczyć, iż raczej nikt nie przypuszcza ich nagłej aktywacji i zbrojnego przejęcia jakiegoś Podkarpacia. Tutaj należałoby spojrzeć trochę szerzej i przypomnieć sobie np. kiedy Ukraińcy zaczęli zagrażać Polakom. Nie było to wtedy kiedy siedzieli pod ich butem, jak to ma miejsce dzisiaj, z tym że są o wiele lepiej traktowani. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy najmniej będziemy na to gotowi, a te kilka milionów potencjalnej siły żywej może mieć wówczas realną siłę przebicia.

Nie panikujmy, widziałeś 83 centralne obchody ONR-u? Miliony narodowców rzucimy i w tydzień zgnieciemy new UPA etc. Dołożymy do tego brygady OT (do niczego innego nie będą się nadawały jak atak na zburzonych cywili, bo na pewno nie na zielonych ludzików tworzonych z jednostek powietrznodesantowych i piechoty morskiej FR) i w końcu będziemy mieli wielkie polskie zwycięstwo bez pomocy sojuszników. Nie przewidujmy wszystkiego w czarnych barwach!

User is offline  PMMini Profile Post #15514

monx

VI ranga
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik

post 28/06/2017, 18:09 Quote Post

Podstawowa różnica miedzy Rosjanami i Ukraincami od 20 lat polega na tym ze ci pierwsi maja 3 razy wyzsze pensje nominalnie w euro i ponad 3 razy wyzsze pkb parytetem na osobe w zwiazku z czym kazdy kto tak jak ja był na Ukrainie i w Rosji zaswiadczy ze rosyjska prowincja cywilizacyjnie stojaca nizej niz polska z drugiej strony szczególnie w czasach prosperity odjechała juz ukrainskiej na spory kawałek.

User is offline  PMMini Profile Post #15515

dd100

III ranga
Nr użytkownika: 73.323

post 18/07/2017, 0:03 Quote Post

"Siepacze" z Azova składają wieniec pod pomnikiem na Skwerze Wołyńskim w Warszawie

Ten post był edytowany przez dd100: 18/07/2017, 0:06

User is offline  PMMini Profile Post #15516

Stolem

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz

post 19/07/2017, 8:09 Quote Post

QUOTE(dd100 @ 17/07/2017, 23:03)

I piszą tam, że dla Ukraińców UPA to bohaterowie. Trzeba być banderofilem, aby taką propagandę rozpowszechniać.

User is offline  PMMini Profile Post #15517

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 23/09/2017, 16:59 Quote Post

W opanowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy doszło w sobotę do zamachu na ministra skarbu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandra Timofiejewa - powiadomiły w sobotę media w Rosji i w Donbasie.

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/107303...w-doniecku.html

User is offline  PMMini Profile Post #15518

monx

VI ranga
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik

post 23/09/2017, 21:02 Quote Post

Problem Ukrainy sie za dekade czy dwie rozwiąże z demograficznego punktu widzenia- w 1991 roku bylo ich 52 miliony teraz jest realistycznie pewnie ze 40 mln najwyżej a po Majdanie wymieranie przyspieszylo -za 7 miesiecy 2017 roku 130 tys wiecej zgonów niz urodzen albo co brzmi jeszcze gorzej 62 urodzenia zywe na 100 zgonów.

User is offline  PMMini Profile Post #15519

1035 Strony « < 1033 1034 1035 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej