Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odbudowa zamku w Poznaniu,
     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 25/07/2007, 1:05 Quote Post

Forumowi Poznaniacy z pewnością wiedza o czym mówię - zaledwie tydzień temu przegłosowano projekt na odbudowę historycznej budowli Piastów w Poznaniu.
O walorach estetycznych nie chcę się rozwodzić, bo i po co (obydwa projekty są, łagodnie mówiąc, niecelne), natomiast chciałabym zapytać, czy Waszym zdaniem to przedsięwzięcie ma jakiś logiczny cel i powód.
Moim zdaniem - nie ma.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 25/07/2007, 1:21 Quote Post

Łagodnie mówiąc chybiony pomysł doppelpunkt.gif dry.gif
Z tego co wiem to sam Poznań, a tym bardziej Wielkopolska mają wiele dobrze zachowanych zabytków, które potrzebują konserwacji, a to wymaga środków finansowych (których z reguły nie ma lub są niewystarczające).
Odwołując się do wielkopolskiego rozsądku apleuję, żeby należycie zadabć o ORYGINALNE pamiątki z przeszłości, które dotrwały do naszych czasów, zamiast stawiać MAKIETY!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 25/07/2007, 20:58 Quote Post

Nic dodać, nic ująć.

Nie możemy się doprosić Muzeum Czerwca '56 i wsparcia na inne inicjatywy kulturalne, a tymczasem władze wywijają taki numer.
A skończy się tak, że Wzgórze rozgrzebią do gołych fundamentów, po czym zostawią, bo pieniądze trzeb będzie przesunąć na organizację EURO, potem zmieni się władza, która stwierdzi, że nie ma co zamku odbudowywać i przypuszczalnie zostaniemy z wielkim dołem... Dosłownie i w przenośni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 25/07/2007, 22:15 Quote Post

Szybkie pytanie. Kto jest prezydentem miasta?
Z której partii?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 26/07/2007, 12:40 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 25/07/2007, 22:15)
Szybkie pytanie. Kto jest prezydentem miasta?
Z której partii?

Pozdrawiam
*


Ryszard Grobelny (3 kadencja), kandydat niezależny.
Dawny członek KLD, UW.
W wyborach z 2002 niezależny, popierany przez PO. W 2006 w II turze pokonał kandydatkę PO.

Pomysł chybiony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 26/07/2007, 20:24 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 25/07/2007, 22:15)
Szybkie pytanie. Kto jest prezydentem miasta?
Z której partii?
*



Wyobraź sobie, że największym orędownikiem tego pomysłu był nie aktualny prezydent naszego miasta (że jest trochę za długo, to inna sprawa), ale były wojewoda poznański, Włodzimierz Łęcki, i to jemu należy "podziękować". sleep.gif
Sprawa odbudowy zamku ciągnie się od wielu, wielu lat, więc to nie żadne novum, o czym piszę, ale po prostu temat zrobił się gorący przy okazji wyboru projektu.
Tak będzie wyglądać to...coś...

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 26/07/2007, 20:52 Quote Post

Czytając o tych planach, az ciśnie mi się na usta cytat z Herberta:
"...estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie..."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
yaakov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 34.032

Jakub Kajzderski
Zawód: uczen
 
 
post 16/08/2007, 12:11 Quote Post

Przy zamku Przemysła jak najbardziej coś nowoczesnego. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 16/08/2007, 13:17 Quote Post

Projekt ze zdjęcia, które przytoczyła syrenka - tragedia.

A poza tym - w Poznaniu już zamek jeden jest...a rekonstruowanie na siłę czegoś co już nie istnieje jest pozbawione sensu, celu i treści. To zupełnie jak z zamkiem w Malborku, tzn. z komnatami. Największe wrażenie robią te o surowym wystroju i niezrekonstruowana kaplica. Te, które są wypełnione byle jakimi eksponatami tylko irytują. Przysłowiowy "groch z kapusta", a do tego większość to kopie...Poznań odwiedziłam w zeszłym roku i muszę przyznać, że zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Lepsze nawet niż Kraków (może Kraków mam za blisko i za często)po co więc niszczyć go czymś takim. Jedno tylko słowo mi się nasuwa ...koromysło. Zostawmy miejsca takimi jakie są, ruiny bardziej świadczą o historii i przemawiają do wyobraźni.

Pomysł chybiony. Zupełnie jak ze zburzeniem Wielkiej C... w Rzeszowie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 16/08/2007, 14:49 Quote Post

Wielka C... jest kultowa i wara od niej biggrin.gif

Natomiast co do zamku i tego, że "już jeden jest" to sprawy mają się tak, że "ten co już jest" to zamek pruski, którego Poznaniacy programowo mają nie lubić (nieważne, że bardzo dobrze spełnia swoją użytkową funkcję), natomiast mamy pokochać coś, co wyglądać będzie jeszcze gorzej, ale będzie nazywało się zamkiem piastów...(ostoja polskości, bogoojczyźniane hasła, "bo wy to byście wszystko dali niemcom i żydom - argument pewnej pani starszej, itp, itd.).
Pomijam już drobnostkę, że ma kosztować 30 milionów (w którym to budżecie na 100% się nie zmieszczą).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 16/08/2007, 16:36 Quote Post

No to pozostaje mi Wam współczuć.
My mamy kołomyję z Zamkiem Sułkowskich w Bielsku.
Też odnawiany, non-stop remontowany, z osuwającą się na lecącą podnóżem dwupasmówkę skarpą w której ma fundamenty - można rzec pękający w szwach. Dlaczego? Bo jakiś kacyk w czasach PRL zadecydował, aby rozebrać "Bielskie sukiennice" takie tam kramy które leciały dookoła skarpy na dole i w miejsce tych sklepików "ostoi burżuazji" walnąć przecudownej krasy.... chodnik z marmuru. NIKT tym chodnikiem nie chodzi, a skarpa pozbawiona wcześniejszego poparcia z roku na rok osuwa się coraz bardziej.
Tutaj akurat za sensowne uznałbym odbudowanie/restauracje tych kramów.. No ale przecież samorząd nie jest od myślenia tylko od administrowania. Pewnie wszyscy się modlą, żeby zamek Sułkowiskich nie zwalił się na łeb za ich kadencji. Po nas choćby potop.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
yaakov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 34.032

Jakub Kajzderski
Zawód: uczen
 
 
post 16/08/2007, 17:47 Quote Post

user posted image


user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 16/08/2007, 19:50 Quote Post

hmm...a dlaczego nie mogą zostawić tego miejsca w spokoju......

A obecne Centrum kultury Zamek w Poznaniu, mimo, że pruskie, we mnie wywołuje jak najpozytywniejsze uczucia. Zwłaszcza, że teraz jest tam podobno wystawa plakatów Alfonsa Muchy (mój avatar mówi sam za siebie)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Marduk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 373
Nr użytkownika: 22.097

Jarek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/04/2009, 17:53 Quote Post

to co proponował Pan Kozakiewicz to kpina w żywe oczy, szkło na górze Przemysła??? confused1.gif chore. Projekt Pana Milewskiego to jedyne co można było w tej sytuacji zaakceptować. Jestem niezmiernie rad, ze odbudowa zamku jednak ruszy. Głosy przeciwników odbudowy zawsze będą się pojawiać, jednak na całe szczęście zwycięży zdrowy rozsądek. Wiele osób, które najgłosniej protestują to nie są rodowici Poznaniacy, przyjechali z innych miast i aż dziw bierze że zabierają głos w tej sprawie. A ci z nich którzy stad pochodzą to ludzie urodzeni w latach 85-95, dla których w mieście liczy się tylko budowa nowych stadionów i centrów handlowych. Dobrze zatem że w Poznaniu sa jeszcze ci, któzy dbają o naszą historię i przykładają wszelkich starań do odtworzenia budowli w jej przynajmniej zbliżonym do pierwotnego stanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Waldemar Rekść
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 34.010

Waldemar Reksc
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: oficer PMH
 
 
post 8/01/2010, 17:26 Quote Post

Tak zwany ,,zamek" cesarski nigdy żadnym zamkiem nie był. Można go nazywać pałacem, ale dlaczego ,,zamkiem" ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej