Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowackie Powstanie Narodowe
     
Adam_wawa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.977

 
 
post 27/10/2004, 12:07 Quote Post

Chciałbym poruszyć temat Słowackiego Powstania Narodowego. Jest ono często mylone (i przez staje się tematem żartów) z powstaniem czeskim, które trwało kilka dni. Słowackie, natomiast, rozpoczęło się w nocy z 28 na 29. VIII. 1944 i trwało prawie do końca października (nigdy nie było oficjalnej kapitulacji - zdziesiątkowane oddziały wyruszyły w góry by tam toczyć walkę partyzancką). U nas mówi się o nim prawie w ogóle lub bardzo mało, a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów. Jeśli macie jakąś wiedzę o SPN to zamieszczajcie ją na łamach forum. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/10/2004, 13:40 Quote Post

nie spotkałem sie z przypadkami mylenia Słowackiego Powstania Narodowego z czymkolwiek. Skolei nie wiem czy przez powstanie czeskie nalezy rozumiec Powstanie Praskie?
rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 6/11/2004, 19:58 Quote Post

Narodowe Powstanie Slowackie trwalo przez prawie trzy miesiace, ciezkie walki toczyly sie kolo Banskiej Bystrzycy i o Przelecz Dukielska, gdzie obie strony poniosly powazne straty.
Po stronie slowackiej uczestniczyli partyzanci, dezerterzy z armii slowackiej, kilka grup zolnierzy rosyjskich. Strona slowacka operowala takze kilkoma samolotami (rosyjskie mysliwce LA 5FN) pilotowanymi przez Czechow (Czeska Grupa Mysliwcow Nr 1),stacjonujacymi na lotnisku "Tri Duby"
Po stonie niemieckiej udzial wziely trzy dywizje piechoty, trzy ugrupowania bojowe (kampfgruppe) SS, szereg mniejszych odzialow a takze jednostki armii rumunskiej.
Straty strony niemieckiej: ok. 6000, straty strony slowackiej: ok. 8000.
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 27/02/2005, 17:33 Quote Post

ja słyszałem że Słowacy stracili w walkach (żołnierze) tylko 4 000 zabitych.... confused1.gif (przy czym niemieckich strat nie znam)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 13/03/2005, 22:41 Quote Post

Ostatnio widziałem, nota bene w programie o holocauście, fragmenty zapisów z okresu, na których pokazana była parada Narodowo-Socjalistycznej Armii Słowacjii wraz z hymnem. Polecam, jeżeli ktoś będzie miał okazję, bardzo groteskowa parodia NSDAP i "Ein Reich, Ein Volk und Ein Furer" oraz Armii- mianowicie słowacy mieli mundury wzorowane na SA E. Roema i bodaj owe mundury SA Niemcy im sprzedawali, ale tego nie jestem pewien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 13/03/2005, 23:05 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ Mar 13 2005, 11:41 PM)
Ostatnio widziałem, nota bene w programie o holocauście, fragmenty zapisów z okresu, na których pokazana była parada Narodowo-Socjalistycznej Armii Słowacjii wraz z hymnem. Polecam, jeżeli ktoś będzie miał okazję, bardzo groteskowa parodia NSDAP i "Ein Reich, Ein Volk und Ein Furer" oraz Armii- mianowicie słowacy mieli mundury wzorowane na SA E. Roema i bodaj owe mundury SA Niemcy im sprzedawali, ale tego nie jestem pewien.
*



co to byla Narodowo-Socjalistyczna Armia Słowacji? czy to sily zbrojne, czy jakas paramilitarna organizacja (wiem od niedawna ze taka byla Gwardia Hlinki).

Wogole to mam problem znalezienia historii armii slowackiej. Czesc z niej (ktora nie rozbrojono) wieła wszak udział w Powstaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 13/03/2005, 23:15 Quote Post

Zawsze tak jest że część "lojalnych" sił zbrojnych wspiera naród. Niewątpliwie co najmniej 1/3 stanu wojska, którego juz nie trzeba było rozbrajać, bo było nieliczne i wyczerpane wojna za Niemców, faktycznie wsparło powstanie, jednak jak mówię- nie liczne, nie wyekwipowane i w zasadzie bez wartości bojowej. Chyba że mieli kilka czołgów Czechosłowackich jeszcze (a tak dobrych, że Niemcy je produkowali do 1942 roku) czołgów 38t- na licencji francuskiej. Ale nawet jeżeli- czołgów tych słowakom oszczędzano, nie miały za pewne amunicji, i juz nie grały roli w wojnie pancernej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
czajna
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 1.395

Zawód: uczen
 
 
post 14/03/2005, 9:08 Quote Post

http://www.ceper.com.pl/slowacja/info/slowacja_snp.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 14/03/2005, 21:05 Quote Post

Bardzo dobry artykół- zapsokaja przynajmniej podstawową wiedzę... mimo kilku błędów i nieścisłości.

Uważam że ciekawe jest porównanie i szukanie analogii z Powstaniem Warszawskim- po raz pierwszy tak na to popatrzyłem i argumentacja autorów mnie przekonała. Nawet okres jest w miarę analogiczny...biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 16/04/2006, 5:41 Quote Post

Powstanie słowackie pokazuje, że taka akcja bez porozumienia z Moskwa była skazana na klęskę. tak jak warszawska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 20/04/2006, 15:37 Quote Post

Znalazłem taką informację o tym powstaniu.

„ W Europie wojska niemiecki zamierzały do stłumienia rewolty na Słowacji; wypierały partyzantów z dolin które od ponad miesiąca pozostawały pod kontrolą Słowaków i zajęły Bańską Bystrzycę, obwołaną przez partyzantów stolicą Wolnej Słowacji. Za sprawą Brygady Dilerwangera , która niespełna miesiąc wcześniej zakończyła działania w Warszawie, doszło do prawdziwej masakry.”
„ Druga Wojna Światowa”

„ Powstanie słowackie, podobnie jak powstanie w Warszawie wybuchło przed nadejściem Armii Czerwonej ; w obydwu przypadkach ludność dała wyraz głębokiego patriotyzmu i swych niepodległościowych dążeń. W obu przypadkach Niemcy stłumili te zrywy z bezwzględnym okrucieństwem – Słowacji było to dzieło generała SS Golloba Bergera, specjalisty od zastraszania ludności podbitych krajów.
„ Druga Wojna Światowa”

Tu też znaleźli się ci dzielni żołnierze, którzy tak chętnie walczyli z kobietami i dziećmi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Majcherro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 19.498

 
 
post 4/07/2006, 12:45 Quote Post

QUOTE(Adam_wawa @ 27/10/2004, 13:07)
...a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów.
*



Z tym lepszym sąsiadem to różnie bywa. Teraz może nie jest zly. Ale w 39 pokazal jaki jest dla nas dobry.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 4/07/2006, 13:09 Quote Post

QUOTE(Majcherro @ 4/07/2006, 13:45)
QUOTE(Adam_wawa @ 27/10/2004, 13:07)
...a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów.
*



Z tym lepszym sąsiadem to różnie bywa. Teraz może nie jest zly. Ale w 39 pokazal jaki jest dla nas dobry.
*


Oni mają do nas pretensje o 1938-nie mylić z Zaolziem- nasza akcja na Spiszu i Orawie miała miejsce w XI1938
Po tej akcji wielu Słowackich polonofilów zmieniło poglądy.Sam przedmiot sporu dyskusyjny,ale nie trzeba było mydlić oczu Sidorowi,że nic nie chcemy
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 4/07/2006, 13:20 Quote Post

podobno (jak piszą w Muzeum Powstania Warszawskiego) poddodział słowacki jako jedyny z obcokrajowców walczących po naszej stronie miał przywilej od dowódctwa AK walczenia pod własnym SŁOWACKIM sztandarem. Nb. na rewersie tego sztandaru w miejsce ich godłą był polski orzeł.

Myśle, że rolę jaką spełnili w 1939 biorąc pod uwagę, że mieli do powiedzenia tyle ile Żyd na Gestapo, oraz ich późniejsza postawę możemy swobodnie im nie wypominać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Majcherro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 19.498

 
 
post 4/07/2006, 13:44 Quote Post

Zgadzam się. Dali ciala w 39. Ale pozniej wraz ze zblizajacym sie frontem na terenie przede wszystkim Podkarpacia byly przypadki ze Slowacy wspolpracowali z AK. Mam tu na mysli przekazywanie broni Polakom, informacje o ruchach wojsk niemieckich
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej