Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

>  Największa klęska
 
Największa klęska naszych wojsk to?
Walmojza 1625 [ 1 ]  [0.49%]
Gniew 1626 [ 5 ]  [2.46%]
Żółte Wody 1648 [ 25 ]  [12.32%]
Korsuń 1648 [ 11 ]  [5.42%]
Piławce 1648 [ 20 ]  [9.85%]
Batoh 1652 [ 112 ]  [55.17%]
Żarnów 1655 [ 0 ]  [0.00%]
Wojnicz 1655 [ 2 ]  [0.99%]
Nowy Dwór 1655 [ 0 ]  [0.00%]
Jezioro Miadzioł 1659 [ 0 ]  [0.00%]
Ściana 1666 [ 0 ]  [0.00%]
Braiłów 1666 [ 1 ]  [0.49%]
Ładyżyn (Czetwertynówka)1672 [ 0 ]  [0.00%]
Kliszów 1702 [ 5 ]  [2.46%]
Maciejowice 1792 [ 21 ]  [10.34%]
Suma głosów: 203
Goście nie mogą głosować 
     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 17/06/2006, 13:40 Quote Post

Witam
Zagłosowałem jak większość.Nie będę tu powielał powodów. Jednak muszę przyznać iż mój wybór nie był taki oczywisty.Brakowało mi bowiem w tej ankiecie( sondażu) dwóch innych bitew.Nie wiem czy nie tragiczniejszych w skutkach .A napewno niewiele im ustępującuch.Chodzi mi mianowicie o Cecorę 1620 i o Mątwy 1666. Ta druga gdyby sie znalazła w ankiecie była by właśnie wytypowana przeze mnie. Dlaczego? Bo tutaj polegly( a właściwie zostały wymordowane przez własnych współbraci!!!!!!!) , najwierniejsze i najjbardziej zachartowane w walkach odziały.Miedzy innymi żołnierze z dywizji Czarnieckiego , w pewnym sensie dobrze ze nie dożył on tych wydarzeń .Choc z drugiej strony prawdopodobnie gdyby żył sytuacja wyglądała by inaczej.Dodatkowymi ujemnymi cechami tej bitwy był fakt całkowitego upadku autorytetu królewskiego i jego programu reform.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 17/06/2006, 15:12 Quote Post

QUOTE
Choc z drugiej strony prawdopodobnie gdyby żył sytuacja wyglądała by inaczej


Jego obecność tylko zaogniłaby sytuacje.Stronnicy Lubomirskiego spluwali zapewne na ziemie słysząc nazwisko Czarnieckiego pamiętając jego defraudowanie publicznych pieniędzy, lecz zapominając o jego licznych zasługach w czasie "Potopu".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/06/2006, 15:33 Quote Post

Zgadzam się z rotmistrzem. Mogło to wynikać z tego, że mimo, że Jerzy Lubomirski walczył dzielnie w potopie, to większe zasługi i analogicznie większą sławą okryty został Czarniecki. A pamiętajmy, że Lubomirski był bardzo ambitny i nigdy nie chciał być w cieniu. Miał przecież nawet zapędy, żeby zostać królem polskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ks.Bospanii
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 19.209

 
 
post 17/06/2006, 19:44 Quote Post

nie wiem czemu tu nie ma Grunwaldu pokonaliśmy naszych wybitnych przyjaciuł Krzyżaków którzy chcieli dla nas tylko jak najlepiej a sprzymierzyliśmy się z jakimiś tam Litwinami co nic nam nie dało powiem więcej unia z Litwą była początkiem końca Polski !!!!!!!!!!!!!!!

Boże mój ty !!!!!Dlaczego nie sprzymierzyliśmy się z Krzyżakami???? To byłaby poczatek złotego wieku od tego mogła by się zacząć złota Era Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moglismy zawrzeć unię z PZK to by było Jungingen był by najwspanialszym z naszych króli!!!!!!!!!!!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 17/06/2006, 20:22 Quote Post

QUOTE(Ks.Bospanii @ 17/06/2006, 20:44)
nie wiem czemu tu nie ma Grunwaldu pokonaliśmy naszych wybitnych przyjaciuł Krzyżaków którzy chcieli dla nas tylko jak najlepiej a sprzymierzyliśmy się z jakimiś tam Litwinami co nic nam nie dało powiem więcej unia z Litwą była początkiem końca Polski !!!!!!!!!!!!!!!

Boże mój ty !!!!!Dlaczego nie sprzymierzyliśmy się z Krzyżakami???? To byłaby poczatek złotego wieku od tego mogła by się zacząć złota Era Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moglismy zawrzeć unię z PZK to by było Jungingen był by najwspanialszym z naszych króli!!!!!!!!!!!!!!
*



Chciałbym tylko dyskretnie zauważyć, że mówimy o największej:
a) klesce
b)czasów RON
A więc Grunwald nie wchodzi w rachubę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 17/06/2006, 22:54 Quote Post

QUOTE(rotmistrz @ 17/06/2006, 17:12)
QUOTE
Choc z drugiej strony prawdopodobnie gdyby żył sytuacja wyglądała by inaczej


Jego obecność tylko zaogniłaby sytuacje.Stronnicy Lubomirskiego spluwali zapewne na ziemie słysząc nazwisko Czarnieckiego pamiętając jego defraudowanie publicznych pieniędzy, lecz zapominając o jego licznych zasługach w czasie "Potopu".
*


Witam
Piszaąc o potencjalnej postawie Czarnieckiego miałem na myśli fakt wykożystania jego doświadczenia wojskowego w celu rozbicia grupy rokoszan. Tym bardziej ze i tak nie była ona jednolita.Poza tym sądzę ze nawet gdyby strona królewska przegrała to starcie , to nie zakończyło by sie ono takim pogromem żołnierzy którzy sie poddawali rokoszanom.Może sam czarniecki nie był lubiany ale jednak oprucz Lubomirskiego był najbardziej powazanym wojskowym w panstwie.
A nadmienianie ze dokonał malwersacji.... chmmmm a znaja koledzy jakiegoś hetmana który by nie postępował ten sposób? smile.gif Zwłaszcza ze czesto wypadało płacić wojsku z własnych zasobów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/06/2006, 23:39 Quote Post

QUOTE
Witam
Piszaąc o potencjalnej postawie Czarnieckiego miałem na myśli fakt wykożystania jego doświadczenia wojskowego w celu rozbicia grupy rokoszan. Tym bardziej ze i tak nie była ona jednolita.Poza tym sądzę ze nawet gdyby strona królewska przegrała to starcie , to nie zakończyło by sie ono takim pogromem żołnierzy którzy sie poddawali rokoszanom.Może sam czarniecki nie był lubiany ale jednak oprucz Lubomirskiego był najbardziej powazanym wojskowym w panstwie.
A nadmienianie ze dokonał malwersacji.... chmmmm a znaja koledzy jakiegoś hetmana który by nie postępował ten sposób?  Zwłaszcza ze czesto wypadało płacić wojsku z własnych zasobów.

Również uważam, że gdyby Czarniecki był pod Częstochową i Mątwami, to mogło by to wyglądać zupełnie inaczej. Chociaż Czarniecki miałby już 66-67 lat, co w tamtych czasach było już naprawdę dobrym wynikiem. Kto wie czy nie byłby wtedy już niedołężny. Być może powiecie, że umarł w 1665 roku, czyli w roku bitwy pod Częstochową i w pierwszym roku rokoszu, ale uważam, że na łożu śmierci żaden byłby z niego dowódca. W dodatku był mistrzem wojny podjazdowej ( szarpanej ), a tutaj dochodziło do walnego starcia. Chociaż pod Warką wygrał ze Szwedami w normalnej bitwie, więc sam już nie wiem. Dobry temat do historii alternatywnej wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 21/06/2006, 12:01 Quote Post

cała rokosz to był taniec ganianego jak mawia prof Nagielski smile.gif, przydałby się w tej wojnie domowej, na pewno pomógłby stronnictwu królewskiemu, bo moim zdaniem, trzeba było szlachtą potrząsnąć i chwycić krótko za kark biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 25/06/2006, 15:12 Quote Post

Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów, więc może warto zastanowić się nad Korsuniem.Skutki tego co się stało 26 Maja 1648 roku? Wzięcie do niewoli obu hetmanów koronnych,utrata wielu wartościowych żołnierzy,rozlanie się buntu na całą Ukrainę,straty moralne -pierwsza bitwa od czasów Cecory w której zniesiono praktycznie całą armię,świadomość niemożności przeciwstawienia się sile ognia Kozaków i szybkości Tatarów(tutaj większe znaczenie Żółtych Wód).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 26/06/2006, 10:26 Quote Post

To fakt. Po Korsuniu nasze wojsko musiało nabrać dystansu do Kozaków, bo przed Korsuniem byli chyba zbyt pewni i uważali, że powstanie Chmielnickiego, będzie rangi Kosińskiego, Nalewajki albo Żmajły. Ta porażka naszych wojsk ostudziła chyba nieźle nasze wojsko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 26/06/2006, 12:34 Quote Post

QUOTE
bo przed Korsuniem byli chyba zbyt pewni i uważali, że powstanie Chmielnickiego, będzie rangi Kosińskiego, Nalewajki albo Żmajły.


Oczywiście z tym , że mieli do tego powody, wszystkie dotychczasowe powstania kończyły się tym samym: spędzeniem z pola bitwy słabej jazdy kozackiej, osaczeniem taboru bronionego przez niezrównaną piechotę zaporoską i ostrzeliwaniem go z cięzkich dział i czasami próby rozerwania taboru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 27/06/2006, 13:04 Quote Post

QUOTE(rotmistrz @ 25/06/2006, 17:12)
Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów, więc może warto zastanowić się nad Korsuniem.Skutki tego co się stało 26 Maja 1648 roku? Wzięcie do niewoli obu hetmanów koronnych,utrata wielu wartościowych żołnierzy,rozlanie się buntu na całą Ukrainę,straty moralne -pierwsza bitwa od czasów Cecory w której zniesiono praktycznie całą armię,świadomość niemożności przeciwstawienia się sile ognia Kozaków i szybkości Tatarów(tutaj większe znaczenie Żółtych Wód).
*


Powiedzenie znam i popieram ....
Ale w tym wypadku pozostanę przy Mątwach( i do nich wrócę)Po większości wymienionych porażek strona polska stosunko0wo szybko odbudowywała armie . Z oczywistych względów nie tak dobrą jak poprzednia ale jednak dość sprawną w działaniu.Sytuacja po Mątwach była raczej odmienna.Mamy w państwie i wojsku zauważalną zapaśc.Lubomirski doświadczony i znany( a co najgorsze dla sprawy państwa LUBIANY przez szlachte)dowódca opowiada sie przeciwko królowi.Mamy wiec kompletną destabilizację panstwa.Wynik niekorzystny dla polski traktat andruszowski.A wiec utrata połowy kijowszczyzny , województwa czernichowskiego i smolenskiego. W roku następnym Sobieski odpiera tatarów wraz 3000 !!! żołnierzy i kilkoma tysiącami tego "co nazbierał" w okolicy Podhajec.Do tego możemy jeszcze dorzucić kompletne nieprzygotowanie paqństwa do konfliktu z Turcją ( ale to "wylot troche na wyrost w stosunku do poruszanej przezemnie kwesti).Chodzi mi o to aby Mątwy odczytywać jako ostatnie ostrzeżenie (histori) dla RON iz jej system jest niewłaściwy i rodzi nadużycia.Potem juz tylko równia pochyła :(Fakt że z małym odbiciem w okresie panowania Sobieskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
niemy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 16.052

Zawód: student
 
 
post 29/07/2006, 20:42 Quote Post

postawiłem na Maciejowice, bo tak uważam! To ze względu na tamte czasy!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
grot
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 537
Nr użytkownika: 21.180

adam
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik bud¿etowy
 
 
post 20/09/2006, 14:54 Quote Post

Ze względu na skutki zagłosowałem na Maciejowice. Tylko o ile pamietam to było w 1794 a nie 1792 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 10/10/2006, 8:02 Quote Post

Ja natomiast wrócę do Batoha. Podejrzewam, że gdyby nie ta rzeź, to i atak Moskwy i Potop wyglądałyby inaczej. Tymczasem nie dość, że straciliśmy tam najlepsze wojsko, to jest to też haniebna klęska - Polacy nie przegrali przez to, że przeciwnik był silniejszy, a przez to, że nie umieli się porozumieć.
I sądzę, że wszystkie późniejsze problemy RON wynikały pośrednio również z tej porażki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej