Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Proza w realiach II wojny światowej
     
Paweł21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 105.376

 
 
post 13/01/2020, 13:52 Quote Post

Witam
Interesuje mnie proza w realiach 2 wojny światowej głownie ZSRR i Polska. Znacie tytuły warte przeczytania?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 13/01/2020, 15:42 Quote Post

Sojuz: trylogia Simonowa; Żywi i martwi, Nikt nie rodzi się żołnierzem, Ostatnie lato. Do tego Dni i noce o Stalingradzie i biograficzne Różne dni wojny.

Polska: jest taka mało znana książka S. Łukasiewicz, Okupacja. Życie codziennie wsi w powiecie garwolińskim w czasie wojny. Autor był tam agronomem, po wojnie mieszkańcy chcieli go obić za przedstawienie kto z Niemcami robił interesy a kto się bił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 13/01/2020, 19:30 Quote Post

Obowiązkowo: Kolumbowie. Rocznik 20.
Z ZSRR kiedyś mi się podobała książka Niekrasowa W okopach Stalingradu i jakiś zbiór opowiadań Szołochowa ze słynnym Losem człowieka. Trylogię Simonowa czytałem, acz chyba tylko pierwszą książkę, wielkiego wrażenia na mnie nie zrobiła. Z trochę nowszej literatury - Moskiewska saga Aksionowa zawadza o II wojnę światową. W ogóle moim zdaniem literaturze rosyjskiej lepiej poszło z I wojną światową i okolicami: Droga przez mękę, Cichy Don i nade wszystko Biała gwardia naprawdę mi się podobały, choć wiadomo, w jakich warunkach powstawały i jak należało pisać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Drobnikow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 105.189

Stopień akademicki: mgr
Zawód: doradca podatkowy
 
 
post 13/01/2020, 19:45 Quote Post

Borys Polewoj "Opowieść o prawdziwym człowieku". Powieść (dobra) w tonacji heroicznej o pilocie, który stracił obie nogi. Dzisiaj się tak nie pisze o wojnie, ani w ogóle o niczym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej