Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Polski 1918-1945, Cz. Brzoza, A. Sowa
     
Ehnaton
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 52.902

Adrian Gutt
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2009, 11:51 Quote Post

Czesław Brzoza , Andrzej Leon Sowa
"Historia Polski 1918-1945"

Co myślicie o tej książce?? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Dolon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 43.909

£ukasz
 
 
post 25/04/2009, 11:56 Quote Post

O ile dobrze pamiętam, jest to książka przeznaczona dla studentów. Czytałem dział poświęcony II wojnie światowej. Bardzo dużo dat, szczegółów, informacji. Polecam ją tylko tym, którzy posiadają choć podstawową wiedzę o tych latach, inaczej łatwo można się pogubić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ehnaton
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 52.902

Adrian Gutt
Zawód: uczen
 
 
post 29/04/2009, 11:51 Quote Post

Znaczy sie brdziej chodziło mi o autorów ,a konkretniej Cz. Brzoze słyszałem o nim wiele dobrych rzeczy ale również to że ma jednostronne podejście do historii!!
Ponoć kiedyś był wojującym komunistą!! confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/04/2009, 19:13 Quote Post

QUOTE
Czesław Brzoza , Andrzej Leon Sowa
"Historia Polski 1918-1945"

Co myślicie o tej książce??



Dla mnie ta książka jest bardzo dobra jeśli chodzi do 31 VIII 1939, natomiast okres wojny... to ta część nie jest taka dobra według mnie, gdyż jest słabo rozbudowana, porównując do 1 część tej ksiażki....
QUOTE
Znaczy sie brdziej chodziło mi o autorów ,a konkretniej Cz. Brzoze słyszałem o nim wiele dobrych rzeczy ale również to że ma jednostronne podejście do historii!!
Ponoć kiedyś był wojującym komunistą!!



O jego przeszłość nic nie wiem, więc nie będę się wypowiadał na jego temat... może napisz w innym temacie? o co ci chodzi z tym "wojującym komunistą"
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 27/05/2009, 13:20 Quote Post

QUOTE(Ehnaton @ 29/04/2009, 11:51)
Znaczy sie brdziej chodziło mi o autorów ,a konkretniej Cz. Brzoze słyszałem o nim wiele dobrych rzeczy ale również to że ma jednostronne podejście do historii!!
Ponoć kiedyś był wojującym komunistą!!  confused1.gif
*



A znajdź mi na Polskiej uczelni wykładowce z tego okresu z tytułem prof. który nie był wojującym komunistą???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 3/09/2009, 19:06 Quote Post

Witam,

Jako seminarzysta Pana Prof. Brzozy mogę stwierdzić, że wojującym komunistą raczej nie był, ba o ile wiem to był jednym z założycieli "Solidarności" na UJ, publikował w drugim obiegu etc.

Co do samego podręcznika to część dot. II RP jest wyśmienita, zaś część o DWS pióra doc. Sowy moim zdaniem również spełnia wszelkie kryteria podręcznika akademickiego.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 22/04/2011, 11:15 Quote Post

Czołem!

A czy byłby ktoś tak uprzejmy i zamieścił tutaj spis treści?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 25/04/2011, 19:48 Quote Post

Wątpliwe, bo on długi jest, ale jak chcesz to na PW mogę podesłać Ci jego skan.

W każdym razie moim zdaniem podręcznik na chwilę obecną jest najlepszy do tego okresu. Szczególnie część dotycząca II RP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 25/04/2011, 20:24 Quote Post

QUOTE(Gnome @ 25/04/2011, 20:48)
W każdym razie moim zdaniem podręcznik na chwilę obecną jest najlepszy do tego okresu. Szczególnie część dotycząca II RP.
*



No właśnie ostatnio słyszałem, że jest dobry, jeśli chodzi o II RP, więc chcę kupić. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 26/04/2011, 7:44 Quote Post

Nie wiem na jakiej szczegółowości Ci zależy, ale warto też pomyśleć nad 9 tomem Wielkiej Historii Polski Fogry, autorem również jest prof. Brzoza, trochę mniej informacji (obejmuje lata 1918-45), ale za to szata graficzna jest naprawdę świetna (zresztą jak w całej WHP). Jest też wydanie Świata Książki, razem z tomem 10 o PRL autorstwa prof. Sowy (w tym wypadku jest to tom 5, bo wychodziły po dwa w jednym woluminie).

Nieważne którą wybierzesz żałować nie będziesz. Jedna uwaga, jeżeli będziesz kupował ten z WL to bierz w twardej oprawie, przy tej grubości miękka z klejonymi stronami szybko Ci się zniszczy.

Ten post był edytowany przez Gnome: 26/04/2011, 7:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 26/04/2011, 8:56 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Gnome @ 26/04/2011, 8:44)
Nie wiem na jakiej szczegółowości Ci zależy, ale warto też pomyśleć nad 9 tomem Wielkiej Historii Polski Fogry, autorem również jest prof. Brzoza, trochę mniej informacji (obejmuje lata 1918-45), ale za to szata graficzna jest naprawdę świetna (zresztą jak w całej WHP). Jest też wydanie Świata Książki, razem z tomem 10 o PRL autorstwa prof. Sowy (w tym wypadku jest to tom 5, bo wychodziły po dwa w jednym woluminie).

Nieważne którą wybierzesz żałować nie będziesz. Jedna uwaga, jeżeli będziesz kupował ten z WL to bierz w twardej oprawie, przy tej grubości miękka z klejonymi stronami szybko Ci się zniszczy.
*



Z tą szczegółowością chodzi mi głównie o sprawy wewnętrzne, np. maj 1926, i jak rozmawiałem z osobami, które ten podręcznik posiadają, to powiedziały, że to wszystko jest bardzo dobrze opisane. Kol. Piegziu, z którym rozmawiałem, też mówi, że to dobra książka. smile.gif

A z oprawami racja - kupiłem Markiewicza w miękkiej i wiem, o co chodzi.

Dzięki za pozostałe tytuły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 26/04/2011, 14:33 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 26/04/2011, 8:56)
Czołem!

QUOTE(Gnome @ 26/04/2011, 8:44)
Nie wiem na jakiej szczegółowości Ci zależy, ale warto też pomyśleć nad 9 tomem Wielkiej Historii Polski Fogry, autorem również jest prof. Brzoza, trochę mniej informacji (obejmuje lata 1918-45), ale za to szata graficzna jest naprawdę świetna (zresztą jak w całej WHP). Jest też wydanie Świata Książki, razem z tomem 10 o PRL autorstwa prof. Sowy (w tym wypadku jest to tom 5, bo wychodziły po dwa w jednym woluminie).

Nieważne którą wybierzesz żałować nie będziesz. Jedna uwaga, jeżeli będziesz kupował ten z WL to bierz w twardej oprawie, przy tej grubości miękka z klejonymi stronami szybko Ci się zniszczy.
*



Z tą szczegółowością chodzi mi głównie o sprawy wewnętrzne, np. maj 1926, i jak rozmawiałem z osobami, które ten podręcznik posiadają, to powiedziały, że to wszystko jest bardzo dobrze opisane. Kol. Piegziu, z którym rozmawiałem, też mówi, że to dobra książka. smile.gif

A z oprawami racja - kupiłem Markiewicza w miękkiej i wiem, o co chodzi.

Dzięki za pozostałe tytuły.
*




A ja dziś dowiedziałem się w Wydawnictwie Literackim, że ostatni tom chyba się nie ukaże , szkoda sad.gif

Ten post był edytowany przez Bauero: 26/04/2011, 14:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 26/04/2011, 15:38 Quote Post

Ten o PRL-u? Ech. sad.gif
A znasz jakiś inny, dobry podręcznik o latach 1945-1989/90?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 26/04/2011, 16:13 Quote Post

Bauero, serio?, prof. Sowa pisał ją tyle czasu, że w końcu zrezygnował?

Do historii po 1945 to albo prof. Paczkowski z Pół wieku dziejów Polski 1939-1989, albo prof. Sowa z 10 tomem WHP, z obu korzystałem przygotowując się do egzaminu i oba mogę polecić. Jest jeszcze książka prof. Friszke Polska - losy państwa i narodu 1939-1989 , ale nie czytałem to się nie wypowiem.

Ten post był edytowany przez Gnome: 26/04/2011, 16:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 26/04/2011, 18:29 Quote Post

QUOTE(Gnome @ 26/04/2011, 16:13)
Bauero, serio?, prof. Sowa pisał ją tyle czasu, że w końcu zrezygnował?

Do historii po 1945 to albo prof. Paczkowski z Pół wieku dziejów Polski 1939-1989, albo prof. Sowa z 10 tomem WHP, z obu korzystałem przygotowując się do egzaminu i oba mogę polecić. Jest jeszcze książka prof. Friszke Polska - losy państwa i narodu 1939-1989 , ale nie czytałem to się nie wypowiem.
*




Z tego co mi powiedziano prof Sowa przez ostatni rok już nie pisał tego podręcznika sam, tylko jeszcze z dwoma historykami (ponoć miał jakieś problemy z napisaniem ostatniego tomu sam). Niestety przed świętami - ponoć, tak mnie poinformowano - zrezygnowali autorzy z pisania ostatniego tomu.

Powtarzam za Panią, która mi to powiedziała w Dziale Handlowym WL.

Szkoda, bo liczyłem na kolejny solidny tom - jako dobrą alternatywę do książki wydanej w PWN prof Kaczmarka. sad.gif

Ten post był edytowany przez Bauero: 26/04/2011, 18:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej