Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
29 Strony « < 26 27 28 29 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jakie terytoria Polska mogla uzyskac po II WS ?
     
Bumar SA
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor
 
 
post 30/10/2018, 21:10 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 30/10/2018, 11:14)
QUOTE(jkobus @ 30/10/2018, 9:16)
USA oddało Stalinowi Warszawę, Budapeszt, Bukareszt i część Berlina (celowo wyłączam z tego Pragę), .
*





Ja zaś twierdzę, iż Stalin wziął sobie wymienione stolice sam. Manu militari.
 
User is offline  PMMini Profile Post #406

     
Alexander Malinowski 4
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 103.808

Alexander Malinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk
 
 
post 30/10/2018, 23:08 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 30/10/2018, 7:53)
@ Aleksander Malinowski4 Wiem że to nie na temat ale jakby była niepodległa Polska od powojnia to już w latach 90 bylibyśmy  bogatsi od Hiszpanii  więc dawne kraje ZSRR byłyby w nas wpatrzone i może wybory na Białorusi odbyłyby się w 1992 (Wygrywa Szuszkiewicz) a nie w 1994 (Łukaszenka )
*



Ale to wymagałoby korekty całej Zimnej Wojny, bo Polska była dla Stalina zapleczem jego strefy okupacyjnej w Niemczech, a ta strefa dowodem na to, że wygrał wojnę.

Można sobie wyobrazić radziecką finlandię, czy niepodległą Bułgarię, ale Polska ma zupełnie inne znaczenie. Polska jest ważna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #407

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 30/10/2018, 23:15 Quote Post

No ok ale Stalin zmieniał często zdanie i zawsze coś mogło być inaczej.
Kurcze Polska ze Lwowem Grodnem i Brześciem byłaby piękna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #408

     
Alexander Malinowski 4
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 103.808

Alexander Malinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk
 
 
post 31/10/2018, 12:12 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 30/10/2018, 23:15)
No ok ale Stalin zmieniał często zdanie i  zawsze coś  mogło  być inaczej.
Kurcze Polska ze Lwowem Grodnem i Brześciem byłaby piękna.
*



PRL byłby, jaki był. Na czym opierałaby się kultura we Wrocławiu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #409

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 31/10/2018, 14:10 Quote Post

Mi nie chodzi o PRL tylko o III RP po 1945 smile.gif
Nie wiem na czym b się opierała kultura we Wrocku pewnie na czymś innym
 
User is offline  PMMini Profile Post #410

     
Bumar SA
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor
 
 
post 31/10/2018, 14:59 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 31/10/2018, 15:10)
Mi nie chodzi o PRL tylko o III RP po 1945  smile.gif
Nie wiem na czym b się opierała kultura we Wrocku
*





Wybacz, ale wadą tej konwencji, którą sam zaproponowałeś jest to, że Ty sam ex post, po latach ustalasz co mogło było być możliwe a co nie. W zasadzie, mógłbyś sobie nawet nie zakładać żadnych ograniczeń pola manewru dla ówczesnej Polski. I wtedy nie wykluczam, że wyjdzie Ci, iż Polska po roku 1945 mogła była zyskać status mocarstwa co najmniej równego Francji. Wystarczy iż raz jeszcze użyjesz tego rozbrajającego argumentu, iż "Stalin zmienny był". Załóżmy zatem, że jakiś Polak umiejętnie połechtał jego próżność. I oto już Sikorski (który nie zginął pod Gibraltarem) negocjuje z Churchillem, Rooseveltem i Stalinem jak równy z równymi.

Bez obrazy, mnie taka zabawa nie bawi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #411

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 31/10/2018, 19:31 Quote Post

Bumar to co proponujesz lepszego ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #412

     
Alexander Malinowski 4
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 103.808

Alexander Malinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk
 
 
post 31/10/2018, 19:44 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 30/10/2018, 23:15)
No ok ale Stalin zmieniał często zdanie i  zawsze coś  mogło  być inaczej.
Kurcze Polska ze Lwowem Grodnem i Brześciem byłaby piękna.
*



Przykład zmiany zdania przez Stalina proszę!

(A czy chodzi Ci może o odpowiedź Stalina na pytanie, co się stało z 14000 polskich oficerów, że może uciekli do Mandżurii?)

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 4: 31/10/2018, 19:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #413

     
Bumar SA
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor
 
 
post 31/10/2018, 20:35 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 31/10/2018, 15:10)
Mi nie chodzi o PRL tylko o III RP po 1945  smile.gif
Nie wiem na czym b się opierała kultura we Wrocku pewnie na czymś innym
*





W tej zabawie pod tytułem "Czy mogło być inaczej?" - ja proponuję nałożyć sobie daleko idące ograniczenie swobody manewru.
1 Załóżmy, że rząd polski owszem, dysponował pewnym posłuchem wśród Polaków w kraju i na emigracji. Ale za to niezwykle ograniczonymi (od połowy wojny - właściwie już zerowymi) możliwościami oddziaływania na władze państw pozostałych.
2 Załóżmy, że polski potencjał militarny mógł wzrosnąć w stosunku co faktycznego co najwyżej minimalnie.
3 A to wszystko w ramach zdolności do przewidywania cudzych posunięć - jakoś tam solidnie uzasadnionej ("że niby każdy głupi mógł się spodziewać, że . . .").

Ten post był edytowany przez Bumar SA: 31/10/2018, 20:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #414

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 19/01/2020, 11:45 Quote Post

Odświeżam temat
Może Polska choć Grodno mogła by odzyskać ?? Jak myślicie ludzie ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #415

     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 19/01/2020, 12:02 Quote Post

Czytałem o obwodzie kaliningradzkim. Granica miała biec bardziej na północ. Wiele miejscowości było już w Polsce, a po roku oddawano je ZSRR. Obwód miał być podzielony między Polskę i litewską republikę socjalistyczną. Ale litewscy komuniści nie chcieli tych terenów, żeby nie zaburzały im litewskości, wiedzieli, że sprowadzą się tam Rosjanie.
To przeczy popularnej teorii, że miał to być dostęp do Morza Bałtyckiego dla ZSRR, jakiś "lotniskowiec".
 
User is offline  PMMini Profile Post #416

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 19/01/2020, 12:22 Quote Post

Zobacz to https://www.portel.pl/spoleczenstwo/histori...-rosyjska/46339
 
User is offline  PMMini Profile Post #417

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 3/02/2020, 9:45 Quote Post

Ciekawa rzecz, tak sobie przeglądam Centralną Biblitekę Judaistyczną, AR pisma prawicowe "Żagiew" strony 23/24(1942), gdzie postuluje się przyłączenie, do Polski całych Prus Wschodnich, Gdańska, Pomorza, Śląska, i wysiedlenie ludności niemieckiej, na zachodni brzeg rzeki Odra.
Co więcej, żydowcy autorzy artykułu, są nader hojni dla powojennej Polski, na Wschodzie .
Edit:
Prosze pisma Żagiew, nie łączyć z gangiem Gancwajcha, to periodyk Polaków pochodzenia żydowskiego:
http://www.jhi.pl/psj/Zagiew

Ten post był edytowany przez force: 3/02/2020, 10:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #418

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 3/02/2020, 15:47 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 19/01/2020, 11:02)
Czytałem o obwodzie kaliningradzkim. Granica miała biec bardziej na północ. Wiele miejscowości było już w Polsce, a po roku oddawano je ZSRR. Obwód miał być podzielony między Polskę i litewską republikę socjalistyczną. Ale litewscy komuniści nie chcieli tych terenów, żeby nie zaburzały im litewskości, wiedzieli, że sprowadzą się tam Rosjanie.
To przeczy popularnej teorii, że miał to być dostęp do Morza Bałtyckiego dla ZSRR, jakiś "lotniskowiec".
*




"W czerwcu 1945 r. stacjonujący w Bydgoszczy batalion 14 Dywizji Piechoty dokonał w przyspieszonym trybie marszowym rajdu przez Grudziądz, Brodnicę, Ostródę, Braniewo do Królewca, by wesprzeć tworzone w Królewcu zręby polskiej administracji..."

Więcej tutaj:
https://kresy.pl/kresopedia/historia/ii-woj...wy-mogloby-byc/
 
User is offline  PMMini Profile Post #419

     
Pierzgal2003
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 612
Nr użytkownika: 105.232

Dominik Pierzgalski
Zawód: Uczen
 
 
post 3/02/2020, 16:18 Quote Post

Mapa Polski wczesnośredniowiecznej: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...a_960_-_992.svg
Jak widać granica w niektórych miejscach była jeszcze na zachód od Odry. Gdyby więc komuniści, chcąc w celach propagandowych wykazać się szacunkiem dla historii Polski, odtworzyli bezpośrednio dawną granicę zamiast ograniczać się do samej rzeki Odra, mielibyśmy Lubusz oraz nieco więcej przyległości na zachód od Szczecina i okolicy. To jest realne i sam nie wiem, czemu tak nie postąpiono...
Pomysł z Łużycami można rozważyć, ale tak spore terytoria na zachodzie to chyba jednak trochę za dużo (ryzyko ostrej reakcji społeczeństwa niemieckiego). Podobnie Księstwo Kopanickie, które wprost do Polski nigdy nie należało, ale było od niej mocno zależne, oraz maksymalny zasięg pomorskiego lenna Krzywoustego przez klika lat (polski cały Uznam i Wołogoszcz): https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...1102_-_1138.png
Zapomnijmy o Królewcu- Stalin nie odpuści dodatkowego portu Rosyjskiej SRR (niezamarzającego zimą!) oraz znaczącej bazy Floty Bałtyckiej. Zresztą Królewiec był częścią Rosji w latach 1758-1764. 6 lat to krótko, ale w retoryce komunistycznej (a potem putinowskiej) dość długo, by nazwać Kaliningrad "rdzenną ziemią rosyjską" laugh.gif W przypadku Lwowa tym samym argumentem (już dla cara podczas I wojny) była dawna przynależność do Rusi Kijowskiej, uznawanej za wspólnego przodka współczesnej Rosji i Ukrainy: https://en.wikipedia.org/wiki/Kievan_Rus%27...(1054-1132).jpg
Patrząc, jak daleko na zachód sięgała Ruś (obecny Rzeszów w granicach), należy się cieszyć, że Stalin w ogóle oddał część ziem zabranych w 1939 (Białystok i Przemyśl)... Jedynym terytorium ZSRR rzeczywiście NIGDY nie rosyjskim/rusińskim było Zakarpacie... ale to problem Słowaków, nie nasz, gdyż obszar ten do Polski nigdy nie należał.
Myślę, że były jakieś szanse na Zaolzie (argument z pokaraniem Czechów za kolaboracyjny Protektorat Czech i Moraw oraz większością polską, która nie koliduje z ambicjami ZSRR) oraz byłe starostwo spiskie (zemsta na Słowakach za rządy Tisy). Chociaż w Spisz wątpię z 2 powodów:
a)pewien wzrost sympatii w Moskwie dla zwykłych Słowaków po powstaniu 1944,
b)niepraktyczny charakter tego terenu jako zbioru enklaw (chyba, że anektujemy terytorium pomiędzy nimi, które postulował Dmowski w Wersalu, lecz częścią Polski było jedynie przez krótko i razem z resztą Słowaczyzny za Chrobrego).

Ten post był edytowany przez Pierzgal2003: 3/02/2020, 17:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #420

29 Strony « < 26 27 28 29 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej