Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odrębność Genetyczna Kaszubów- Pytania, Pomorska Haplogrupa Y-DNA R1a- L365
     
miwis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 71.181

Michal Wisniewski
Stopień akademicki: magister inzynier
Zawód: mechanik okretowy
 
 
post 6/03/2019, 13:13 Quote Post

Jako mieszkańca Trójmiasta intryguje mnie od pewnego czasu odrębność genetyczna rdzennych mieszkańców Kaszub. Bardzo duży procent (ponoć 65%) jest nosicielem haplogrupy Y-DNA R1a-L365 wywodzącej się z haplogrupy Z280 a nie z M458. Kiedy nosiciele tej grupy mogli się pojawić na terytorium Pomorza? Nie jestem genetykiem,ale interesuje mnie też stopień pokrewieństwa z zachodniobałtyjską (pruską) haplogrupą L366. Czy jest to pokrewieństwo na zasadzie matka-córka? (a jeśli tak, to kto jest matką a kto córką?).Pewnie ogólnie znani forumowiczom rosyjscy genetycy piszą w swoich pracach, chociaż nie wiem na jakiej podstawie,że ekspansja nosicieli tej haplogrupy na teren Polski rozpoczęła się w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Jeśli to prawda to z kim je wiązać. Z kulturą pomorską lub oksywską? Czy z koczownikami,którzy "męczyli" mieszkańców kultury łużyckiej,czy też późniejszym bałtosłowiańskim osadnictwem .Bardzo jestem ciekaw jestem waszych roboczych hipotez. Proszę o wyrozumiałość, nie jestem historykiem lub genetykiem tylko zwykłym pasjonatem historii.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej