Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Nazwy potoczne broni palnej, Temat "wakacyjny"
     
SStrike
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 18.223

Stopień akademicki: doctor vice versa
Zawód: FA i s-ka
 
 
post 18/04/2007, 9:09 Quote Post

Częstokroć czytając/cytując spotykamy się z nazwami potocznymi broni palnej, pod którymi to nazwami broń owa funkcjonowała i była rozróżniana w czasie wojny. Nazwy właściwe, dziś stosowane najczęściej, były stosowane rzadko, a już prawie wcale w wypadku broni przeciwnika.
Stąd trochę rekreacyjny temat, czyli co to jest:

1.biza (besa)
2.spandau (szpandał)
3.bergman (bergmann)
4.nieśmiertelny "szmajser"
5.empi
6.dreyse
7.samozariadka
8.tomigan

P.S.
Tyle mi przyszło do głowy jednorazowo. Liczę, że rozszerzycie listę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 18/04/2007, 9:28 Quote Post

Jeszcze: parabelka{parabellum}, suka i belgijka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.555
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 18/04/2007, 9:38 Quote Post

Hej

No to ja spróbuję rozszyfrować smile.gif

1.biza (besa) - BESA, brytyjski karabin maszynowy czeskiego pochodzenia smile.gif stosowany w czołgach i wozach bojowych; charakterystyczne, że nie zmienili w nim oryginalnego kalibru, 7,9x57 co dodało im kolejny nabój do arsenału (nie jestem pewien czy ten duży karabin, 15 mm też nazywano BESA?)

2.spandau (szpandał) - tak chyba potocznie nazywano MG-42 w 2.Korpusie polskim we Włoszech. Ciekawe swoją drogą, mam pytanie do ludzi znających się na tzw. biciach czyli oznaczeniach wytłaczanych na broni - może MG-42 sygnowano czasem nazwą fabryki a w Spandau takowa była?

3.bergman (bergmann) - tak chyba potocznie nazywano pistolety masz. MP-18, MP-28 i pochodne, te z drewnianym łożem i magazynkiem z boku (dla ułatwienia dodam że konstruktorem MP-18 był właśnie Hugo Schmeisser)

4.nieśmiertelny "szmajser" - oczywiście MP-38, MP-40 i pochodne )Dla ułatwienia dodam że ich konstruktorem był Heinrich Vollmer)

5.empi - ogólnie pistolet maszynowy? czy na coś konkretnego tak właśnie mówiono?

6.dreyse - przypuszczam że MG-13, taki starszy rkm? bo chyba nie chodzi o karabin z XIX wieku smile.gif ?

7.samozariadka - przypuszczam że rosyjski karabin samopowtarzalny i przypuszczam że najpopularniejszy czyli SWT-40 (chociaż kilka ich jeszcze mieli)?

8.tomigan - spolszczone Tommy Gun czyli pistolet maszynowy Thompsona zwany tak potocznie w Wielkiej Brytanii.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Botras
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.714
Nr użytkownika: 19.101

 
 
post 18/04/2007, 10:42 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 18/04/2007, 9:38)
1.biza (besa) - BESA, brytyjski karabin maszynowy czeskiego pochodzenia smile.gif stosowany w czołgach i wozach bojowych; charakterystyczne, że nie zmienili w nim oryginalnego kalibru, 7,9x57 co dodało im kolejny nabój do arsenału (nie jestem pewien czy ten duży karabin, 15 mm też nazywano BESA?)


Zdaje się, że oba wzory były "Besa", a wyróżniano je przez podanie kalibru w mm (na dodatek mniejsza była Mk.I i Mk.II, a większa... Mk.I).

QUOTE(Speedy @ 18/04/2007, 9:38)
6.dreyse - przypuszczam że MG-13, taki starszy rkm? bo chyba nie chodzi o karabin z XIX wieku smile.gif ?
*



Na DWSie Krzysztof napisał:
QUOTE
I oto znalazłem dokument: Instrukcje o broni strzeleckiej, uzbrojenie strzeleckie, cz.I, Warszawa 1943. (to chyba wydanie dla żołnierzy AK)
i fragment:
Rozdział 9. karabin maszynowy "Dreyse" wz.34.
I. Charakterystyka ogólna:
"... przez swoją mała wagę (12 kg) dużą siłę ogniową, łatwość obsługiwania jest on używany przy zastosowaniu dwójnoga jako l.k.m., przy zastosowaniu ciężkiej specjalnej podstawy jako c.k.m...."
"... służy jako uzbrojenie kompani strzeleckich (jako l.k.m.), i kompani c.k.m (jako c.k.m. na ciężkiej podstawie)."


, czyli MG 34 bywał zwany "Dreyse".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Grzesio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.239
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista
 
 
post 18/04/2007, 12:34 Quote Post

QUOTE
.spandau (szpandał) - tak chyba potocznie nazywano MG-42 w 2.Korpusie polskim we Włoszech. Ciekawe swoją drogą, mam pytanie do ludzi znających się na tzw. biciach czyli oznaczeniach wytłaczanych na broni - może MG-42 sygnowano czasem nazwą fabryki a w Spandau takowa była?

Bardzo wątpię, raczej kodem producenta. Ja z kolei słyszałem, że nazwa Spandau odnosiła się do MG 08 (i pochodnych?), co brało się ze spotykanego na nim bicia arsenału w Spandau (ale nie wytwórcy).
QUOTE
nieśmiertelny "szmajser" - oczywiście MP-38, MP-40 i pochodne )Dla ułatwienia dodam że ich konstruktorem był Heinrich Vollmer)

W praktyce oczywiście tak, acz muszę przyznać, że słyszałem ongi wspomnienia powstańca warszawskiego, który powiedział o broni, którą wtedy posiadał "schmeisser czyli MP 28"
Zaś nazwa Dreyse odnosiła się zapewne potocznie do wszystkich 'rurowatych' karabinów maszynowych - czy to MG 13, MG 30 czy MG 34.

Pzdr

Grzesio
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 14/08/2007, 14:42 Quote Post

Dykta -> DP28; od Diegtariewa, nazwiska konstruktora
Pepeszka -> PPSz; od konstruktora Szpagina i skrótu P-P-SZ, czyle pepesz,
Brauling -> wszelkiego rodzaju pistolety Browninga
Efenka -> j.w. tyle że belgijskiej produkcji FN



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 14/08/2007, 17:36 Quote Post

5.empi - ogólnie pistolet maszynowy? czy na coś konkretnego tak właśnie mówiono?
- z tego co pamiętam to właśnie obiegowa nazwa MP40 zaś wszytkie PMy standardowo w polskim jęzku funkcjonowały jako "rozpylacze";
apropos Powstania - w jednej relacji spotkałem się z określeniem "polewaczki" na CKM niemieckie (og. )
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 16/08/2007, 22:48 Quote Post

Na cięzkie karabiny maszynowe zwykle mówiło się w Polsce w okresie międzywojennym "maszynka" ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 18/08/2007, 16:15 Quote Post

Amerykanie nazywali niemieckie MG lub MP - "burp gun". Slowo "burp" po tej stronie oceanu oznacza dzwiek wydany przez niemowle, ktore po najedzeniu musi byc klepniete w plecki aby "beknelo". Co kraj to obyczaj.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 20/08/2007, 19:30 Quote Post

QUOTE
Amerykanie nazywali niemieckie MG lub MP - "burp gun"


To określenie było chyba dość szeroko stosowane, może to trochę offtop, ale ja zazwyczaj spotykałem się z nim w anglojęzycznych opisach radzieckiego pistoletu maszynowego PPSz-41

Link
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Botras
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.714
Nr użytkownika: 19.101

 
 
post 20/08/2007, 22:46 Quote Post

Szło w obu wypadkach o dźwiek broni o wysokiej szybkostrzelności teoretycznej strzelającej krótkimi seriami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
MarcinG
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 38.487

Stopień akademicki: Przedchor¹giewny
Zawód: student
 
 
post 9/12/2007, 16:22 Quote Post

ja kilka razy spotkałem się z określeniem broni maszynowej, jako "rozpylacze". W okupowanej Polsce naboje określano mianem "pestek".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mjr-s
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.409

mariusz
 
 
post 1/01/2008, 6:45 Quote Post



wielkie dzięki z tym drajzerem - ile ja sie naszukałem związku smile.gif
'mój' powstaniec uporczywie tak nazywał swoją broń {powiem szczerze że w pierwszej chwili nie pomyślałem o iglicówce tylko ze zgrozą o MG13) ale na warszawskim pomniku wskazał MG42 z absolutną pewnością
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Bartek6
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.026

Zawód: student
 
 
post 11/02/2009, 21:06 Quote Post

Jeszcze kilka potocznych nazw broni:

1. Czterdziestka piątka - amerykański colt M1911A1, kaliber 0,45 cala(stąd nazwa).
2. Tetetka - radziecki Tokarev wz. 33.
3. Nagan - rewolwer Nagant wz. 1895.
4. Grease gun (smarownica) - amerykański pistolet maszynowy M3A1, podobieństwo do używanej w warsztatach smarownicy.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 11/02/2009, 21:43 Quote Post

QUOTE
radziecki Tokarev

Radziecki Tokarev - pistolet radziecki Tokariewa wz. 33.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej