Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Orszą
     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 14/11/2006, 0:01 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 13/11/2006, 23:10)
Jednak co do Orszy jakoś prawie bez wyjątków podaje się i wierzy w owe 80 000 Moskwy.
*


Niektórzy historycy słusznie uważają tą liczbę za przesadzoną i dzielą ją przez 2, inni jak choćby Piotr Dróżdż nadal bezkrytycznie podążając za Razinem piszą o 80 tysiącach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 14/11/2006, 10:21 Quote Post

QUOTE
inni jak choćby Piotr Dróżdż nadal bezkrytycznie podążając za Razinem piszą o 80 tysiącach.

Jak już pisałem we wcześniejszych postach, a Ty Primo! się pod nimi podpisałeś, smile.gif Dróżdż za Razinem podaje 45-50 tysięcy Moskali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 14/11/2006, 12:58 Quote Post

QUOTE
  Jednak co do Orszy jakoś prawie bez wyjątków podaje się i wierzy w owe 80 000 Moskwy. 

Tzn gdzie są podawane takie dane ?.. ja bym powiedział ze właśnie 80 tysięcy zalicza sie do wyjatków w nowszych opracowaniach. L.Podhorodecki w "Wielkich bitwach Polaków" szacuje siły moskiewskie na 30-40 tysięcy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 14/11/2006, 16:06 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 14/11/2006, 11:21)
Jak już pisałem we wcześniejszych postach, a Ty Primo! się pod nimi podpisałeś, smile.gif Dróżdż za Razinem podaje 45-50 tysięcy Moskali.
*


tongue.gif tongue.gif Faktycznie. smile.gif Dzięki za czujność.
Pozostaje mi przeprosić autora Orszy 1514 i Jewgienija Razina też. wink.gif
Sytuacja jest tym bardziej zabawna, że zerknąłem do książki i Piotr Dróżdż (s. 192) ani słowem nie wspomniał o 80 tysięcznej armii moskiewskiej, tak jakby w ogóle nie dotarł do takich wzmianek źródłowych.

QUOTE(corvinus @ 14/11/2006, 13:58)
QUOTE
  Jednak co do Orszy jakoś prawie bez wyjątków podaje się i wierzy w owe 80 000 Moskwy. 

Tzn gdzie są podawane takie dane ?.. ja bym powiedział ze właśnie 80 tysięcy zalicza sie do wyjatków w nowszych opracowaniach. L.Podhorodecki w "Wielkich bitwach Polaków" szacuje siły moskiewskie na 30-40 tysięcy.
*


To 80 tysięcy Moskali pochodzi z kilku XVI-wiecznych polskich kronik. Myślę, że będzie do znalezienia w kronice Macieja Stryjkowskiego. Ta liczba jest zazwyczaj negowana i znacznie obniżana w najnowszych opracowaniach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 14/11/2006, 21:25 Quote Post

QUOTE(corvinus @ 14/11/2006, 13:58)
QUOTE
  Jednak co do Orszy jakoś prawie bez wyjątków podaje się i wierzy w owe 80 000 Moskwy. 

Tzn gdzie są podawane takie dane ?.. ja bym powiedział ze właśnie 80 tysięcy zalicza sie do wyjatków w nowszych opracowaniach. L.Podhorodecki w "Wielkich bitwach Polaków" szacuje siły moskiewskie na 30-40 tysięcy.
*



Gdy w zeszłym toku uczyłem sie do "Losów zolnierza..." to prawie wszędzie spotykałem sie z 80 000. Chyba tylko w jednym opracowaniu spotkałem ok. 50 000 Moskwy. Nawet w moich podręcznikach z podstawówki i gimnazjum tyle było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 21/11/2006, 13:52 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 14/11/2006, 22:25)
Gdy w zeszłym toku uczyłem sie do "Losów zolnierza..." to prawie wszędzie spotykałem sie z 80 000. Chyba tylko w jednym opracowaniu spotkałem ok. 50 000 Moskwy. Nawet w moich podręcznikach z podstawówki i gimnazjum tyle było.
*


Po pierwsze, trudno oczekiwać od podręczników szkolnych i akademickich, żeby były miejscem dyskusji na temat liczebności wojsk w ważniejszych bitwach. Nie taki jest ich cel...
Po drugie, polskojęzyczna literatura na temat bitwy pod Orszą jest wciąż bardzo skromna, a niezbyt solidna książka Piotra Dróżdża jest tylko tego potwierdzeniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 12/01/2007, 8:14 Quote Post

Niedawno dyskutowałem z Konstanthinosem o tej bitwie na przez gadu-gadu i ja też nie daje wiary 80 000 konnej armii Moskiewskiej chociaż wielu autorów o niej mówi. I ja podpisuje się pod liczba 40 tys
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 16/06/2009, 14:11 Quote Post

A jakie sa źródła do rekonstrukcji tej bitwy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 16/06/2009, 14:15 Quote Post

Poza znanym obrazem choćby Kronika Polska, Litewska, Żmudzka i wszystkiej Rusi M. Stryjkowskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 16/06/2009, 14:32 Quote Post

A treściwe są te źródła? I czy zachowała się jakaś relacja z bitwy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 8/09/2011, 14:36 Quote Post

Finansowany przez rząd RP program radiowy nadawany dla Białorusinów przypomniał dziś rocznicę bitwy pod Orszą:

http://new.racyja.com/news/sennya-dzen-bel...lavy-dadaetstsa

Беларусь адзначае адзін з самых вялікіх і ганаровых святаў - Дзень беларускай вайсковай славы. Прымеркавана святкаванне да гістарычнай даты - перамогі войскаў Вялікага Княства Літоўскага над войскам Маскоўскага княства ў бітве 8 верасня 1514 года пад Воршай.
Вялікая бітва стала пераможнай падчас чарговай вайны з Маскоўскім княствам, калі маскоўскія войскі спрабавалі захапіць тэрыторыю Беларусі. Адным з галоўных герояў Аршанскай бітвы быў гетман Канстанцін Астрожскі. Менавіта ён быў на чале 30-тысячнага беларускага войска, якое цалкам разбіла 80-тысячнае маскоўскае войска.

Tak oto okazuje się, że pod Orszą walczyły z Moskalami wojska ... białoruskie, a dokładnie 30-tysięczna armia białoruska. Nie było tam Litwinów, nie było Polaków... Były wojska białoruskie...

Rozumiałbym, gdyby podkreślono udział Białorusinów w szeregach wojsk polsko - litewskich, na wspólnotę interesów itp., ale wypisywanie, że pod Orszą walczyła armia białoruska to czysty absurd sad.gif



Ten post był edytowany przez wojtek k.: 8/09/2011, 14:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/09/2011, 14:39 Quote Post

QUOTE
pod Orszą walczyła armia białoruska
Tym bardziej, że Białoruś wówczas nie istniała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 8/09/2011, 14:47 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 8/09/2011, 14:39)
QUOTE
pod Orszą walczyła armia białoruska
Tym bardziej, że Białoruś wówczas nie istniała.


To kolejny przykład "podlizywania" się różnym nacjom czy ruchom narodowym, nie bacząc na to, że jest to fałszowaniem historii, a do tego wyzbywaniem się własnego dziedzictwa. Skutki takich działań widzimy już w odniesieniu do Wileńszczyzny. Teraz to samo realizujemy w odniesieniu do Białorusi. Tak jak napisałem - rozumiałbym, gdyby polscy politycy starali się wykorzystywać dziedzictwo bitwy pod Orszą dla podkreślenia wspólnego dziedzictwa, wspólnoty interesów itp., ale produkowanie tego rodzaju nonsensów, którymi raczy swych białoruskich słuchaczy Radio Racyja na dłuższą metę może tylko zaszkodzić sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/09/2011, 14:55 Quote Post

Zamiast zrobić rekonstrukcję taką jak Grunwaldu, szkoda...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 8/09/2011, 15:04 Quote Post

QUOTE
Niedawno dyskutowałem z Konstanthinosem o tej bitwie na przez gadu-gadu i ja też nie daje wiary 80 000 konnej armii Moskiewskiej chociaż wielu autorów o niej mówi. I ja podpisuje się pod liczba 40 tys

I zapewne zupelnie przypadkowo masz rację, 80 tys. to zapewne liczba wszystkich ludzi w armii rosyjskiej, do boju mogło być około połowy tego(może nieco więcej lub nieco mniej).
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej