Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> II RP: największy autotytet
 
Jaki był największy autorytet II RP??
Witos: [ 5 ]  [4.07%]
Piłsudski: [ 90 ]  [73.17%]
Dmowski: [ 26 ]  [21.14%]
Mościcki: [ 2 ]  [1.63%]
Suma głosów: 123
Goście nie mogą głosować 
     
Helm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 13.783

 
 
post 31/03/2006, 11:38 Quote Post

QUOTE
Popieram kolegów nikt tak jak Piłsudzki nie potrafił trzymać w ryzach zarówno Niemców jak i Rosjan.

Nie wiem czy nawet autorytet "Dziadka" obronił by II RP przed niemieckimi czołgami i stalinistami. Jego plan prewencyjnego uderzenia był dobry- wtedy III Rzeszę zduszono by w zarodku. Czytałem gdzieś że na początki lat 30 w wielkich manewrach wojsk niemieckich ćwiczono obronę Berlina i walkę na obszarze wschodnich landów jakby przygotowywując się na odparcie Polaków. Ale przepadło, historia na skutek francuskiej ignorancji mogła potoczyć by się zupełnie inaczej
Autorytety z II RP? Nie mam raczej takowych, choć bardzo szanuję Jana Hempla i Juliana Bruna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 31/03/2006, 16:41 Quote Post

Pytanie, na ile taki plan wogóle był. Bo gdzieś czytałem, że żadnych konkretnych papierów na jego istnienie nie ma. Z drugiej strony Dziadek nie lubił zostawiać czegokolwiek na pismie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 31/03/2006, 19:45 Quote Post

A gdzie Kard. Kakowski?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 1/04/2006, 19:08 Quote Post

Tak,Kakowski to przykład honoru i odwagi ale chodzi mi barzdziej o polityczne autorytety.Kakowski był w Radzie Regencyjnej w latach 1917-1918 ale nie była to IIRP,zaczeła sie ona 11 listopada 1918r(oficjalnie),a w tym dniu rada przekazała władze Piłsudskiemu(widzicie już nie robię błędów),a trzy dni pózniej się rozwiązała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 1/04/2006, 20:15 Quote Post

A jednak yz w II Rzeczpospolitej i był osoba o ważnej pozycji. I należy się mu na liście autorytetów tego okresu choćby jedno miejsce. Poza tym, ankieta jest dość tendencyjna, z tym chyba wszyscy się zgodzą. Piłsudskiemu nie ma równego... byli, tylko komuś nie chciało się poszukać...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 1/04/2006, 22:34 Quote Post

Tu w zasadzie nie ma o czym dyskutować; jako, że Piłsudski był uznawany przez sobie współczesnych za ojca niepodległej Rzeczypospolitej, był automatycznie dla nich największym autorytetem.
Zresztą marszałek rzeczywiście zasługiwał na uznanie. To on walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości i to on był ostoją narodu w czasie bolszewickiej nawałnicy.
Oczywiście nie oznacza to, że automatycznie musiano ( i musimy ) bezkrytrycznie podchodzić do wszelkich działań dziadka - co to to nie!

"Przechodził 57 pułk piechoty. Na przedzie sztandar pułkowy owinęty krepą, a obok sztandaru grupa lekko rannych, obandażowanych żołnierzy.... dalej szły komapnie.. każdy bagnet owinięty krepą... szli jak umieją iść Poznańczycy, twardo, zdecydowanie buńczucznie... Na twarzach nie widać było przygnębienia, raczej zawziętośc i dumę spełnonego obowiązku. Na chodniku stał spokojnie, bez ruchu tłum wpatrzony w swoich żołnierzy. Nie było okrzyków, nie było płaczu. Na twarzach malował się głęboki smutek".... sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Miro
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 339
Nr użytkownika: 8.085

Zawód: geodeta
 
 
post 30/04/2006, 16:52 Quote Post

Na bezrybiu i rak - ryba. Z takiej "ognistej" czwórki, to rzeczywiście Piłsudski może niekiedy uchodzić za autorytet. Kilku faktycznie brakuje, choćby Daszyńskiego, Rataja, Paderewskiego.
Skoro już o Piłsudskim, to łatwo mi się go gloryfikowało jeszcze w 80-tych latach. Teraz nieco innego pokroju politycy by się przydali. Niestety nie widać ani lepszych, ani choćby takich samych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Emilian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 17.565

Emil Petecki
Zawód: TROLL SPAMER
 
 
post 9/05/2006, 18:13 Quote Post

Według mnie Piłsudski i Mościcki. W ankiecie wybrałem Piłsudskiego.

Słyszałem, że w 1933 roku po dojściu Hitlera do władzy jako jedyno dostrzegł zagrożenie z jego strony i chciał zaatakować III Rzeszę ale niestety zmarł... SZKODA

Byćmoże Polsaka byłaby światową potęgą... Może
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Miro
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 339
Nr użytkownika: 8.085

Zawód: geodeta
 
 
post 9/05/2006, 23:31 Quote Post

Teraz to wszystcy chcieliby te Niemcy Tam i z powrotem zawojować, ale w 1933 to nie było takie proste. Z Francją ? Atak na Niemcy ? I co po wygranej? Jakieś korekty graniczne ? Zmiana Rządu? Może kolejne odszkodowania? Bo powiedzmy sobie szczerze, że dużych nabytków terytorialnych to byśmy już nie przełkneli... (no i ta cena, prowadzenie wojny i to poważnej). Teraz to można gdybać i rozdmuchiwać jacy to byli przewidujący. Ale wtedy to był pomysł z Marsa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
2+2=5
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 18.344

Zawód: uczen
 
 
post 26/05/2006, 21:14 Quote Post

zdecydowanie Piłsudski
przede wszystkim miał on autorytet nie tylko wśród społeczeństwa, ale również wśród politykow różnych opcji - a nie jest to łatwą sprawą. Zresztą był to człowiek który się przyczynił do powstania II RP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 31/05/2006, 13:49 Quote Post

QUOTE(mapano @ 1/04/2006, 23:34)
Tu w zasadzie nie ma o czym dyskutować; jako, że Piłsudski był uznawany przez sobie współczesnych za ojca niepodległej Rzeczypospolitej, był automatycznie dla nich największym autorytetem.

*


Musze przyznac ze liczyłem na ostrą dyskusję pomiędzy zwolennikami Dmowskiego a sanacji wplątając do tego ruch ludowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 31/05/2006, 14:14 Quote Post

QUOTE(2+2=5 @ 26/05/2006, 22:14)
zdecydowanie Piłsudski
przede wszystkim miał on autorytet nie tylko wśród społeczeństwa, ale również wśród politykow różnych opcji - a nie jest to łatwą sprawą.
*


?????
Ja bym powiedział, że wśród polityków róznych opcji to miał opinie jak najgorszą, zwłaszcza po 1926.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 31/05/2006, 14:18 Quote Post

QUOTE(Miro @ 10/05/2006, 0:31)
Teraz to wszystcy chcieliby te Niemcy Tam i z powrotem zawojować, ale w 1933 to nie było takie proste. Z Francją ? Atak na Niemcy ? I co po wygranej? Jakieś korekty graniczne ? Zmiana Rządu? Może kolejne odszkodowania? Bo powiedzmy sobie szczerze, że dużych nabytków terytorialnych to byśmy już nie przełkneli... (no i ta cena, prowadzenie wojny i to poważnej). Teraz to można gdybać i rozdmuchiwać jacy to byli przewidujący. Ale wtedy to był pomysł z Marsa.
*


Żaden pomysł z Marsa raczej pomysł geniusza.
Niemcy w 1933r. były na mniej więcej takim samym stopniu militaryzacji co Polska.Więc sama Polska być może nie dałaby sobie rady ale z pomocą Francji zwycięstwo byłoby proste i bezbolesne.Po wygranej moglibysmy zając obecne ziemie odzyskane(Sląsk,Pomorze zachodnie).Odszkodowania mogibysmy "wydzrzec" od niemców.Mimo ze straty polskie byłyby ogromne(szczególnie w gospodarce)jednak nie byłoby PRL.PrL największą wg. mnie przyniósł polsce stratę w społeczeństwie.Mogę tutaj przytoczyć pewien cytat"nigdy tak niewielu zrobiło dla tak wielu"(mam na mysli zołnierzy i marszałka którzy by tą wojnę wygrali.

QUOTE(2+2=5 @ 26/05/2006, 22:14)
zdecydowanie Piłsudski
przede wszystkim miał on autorytet nie tylko wśród społeczeństwa, ale również wśród politykow różnych opcji - a nie jest to łatwą sprawą. Zresztą był to człowiek który się przyczynił do powstania II RP.
*


Tu muszę sie nie zgodzic Piłsudski co prawda miał wielki autorytet w społeczenstwie i mir w wojsku jednak wsród polityków innych opji nie cieszył się popularnośćią,wezmy np.takiego Dmowskiego,endencja na czele z Dmowskim nie cierpiała Piłsudskiego i sanacji,była głównąpartią opozycyjną.Albo Witos i PSL dziadek zamkną ich razem z innymi politykami we więzieniu. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
2+2=5
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 18.344

Zawód: uczen
 
 
post 1/06/2006, 18:12 Quote Post

rzeczywiście przegiąłem z tymi politykami... za błąd przepraszam, zwykłe zagalopowanie w słowach wink.gif naturalnie, Dmowski go nie znosił, racja. natomiast to co mowilem - chyba nie było innego człowieka, który miałby taki autorytet wśród społeczeństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 3/06/2006, 15:29 Quote Post

Żaden z tych polityków. Witos... o nim mówiono jak dzisiaj o Lepperze. Piłsudski - niewątpliwie był dobrą osobą na dobrym miejscu. Darzę go szacunkiem i jakimś sentymentem - ale żeby był dla mnie autorytetem? To zbyt przesadne określenie. O Dmowskim nie wspomnę, bo po co. No i Mościcki. Kompletnie nie mam zdania na temat tego pana.
Oddaję pusty głos - mimo sympatii dla Piłsudskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej