Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stosunki Polsko-ukraińskie, oczami naszych sąsiadów
     
herceg09
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 65.338

Stopień akademicki: mgr
Zawód: IT
 
 
post 3/02/2011, 15:16 Quote Post

Wiedziona ciekawością na temat różnicy zdań zwróciłam się do Ukraińców z ankietą dotycząca naszej wspólnej historii. To, co szczególnie mnie interesuje, to podejście naszych sąsiadów do tematu OUN-UPA I ludobójstwa na Kresach.

Link do ankiety wraz z prośbą o jej wypełnianie umieściłam na stronie forum historycznego Military Ukraine. Adres forum to: http://forum.milua.org/
Na moją prośbę odpowiedziało 29 osób (oczywiście nie wszyscy odpowiadali na wszystkie zadane pytania). Respondenci byli w różnym wieku (od 17 do 56 lat) i pochodzący z różnych regionów Ukrainy.

Lektura ankiety nasuwa wiele ciekawych wniosków. Pozwolę sobie sporządzić krótką analizę przeprowadzonej przeze mnie ankiety.

Pytania, jakie zadałam, to między innymi:
Czy ktokolwiek okupował Twój kraj przed II Wojną Światową? Jeśli tak, kto?
Kto jest narodowym bohaterem Ukrainy?
Jak OUN-UPA przyczyniła się do powstania niepodległej Ukrainy?
Czy kiedykolwiek słyszałeś/-łaś o masakrze na Wołyniu? Jeśli tak, co dokładnie?
Twój wiek
Miasto, w którym mieszkasz

Co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że odpowiedzi są bardzo różne. Conajmniej tak, jakby pisali je przedstawiciele różnych narodów. To także jest cenna informacja dla czytelnika ankiety. Wizje swojej historii, jak również sympatie Ukraińców są podzielone.

Odpowiedzi na pytanie o okupanta mogą się wydać polskiemu czytelnikowi ankiety dość zaskakujące. Nikt nas w szkole nie uczy, że kiedykolwiek kogokolwiek okupowaliśmy; tymczasem bardzo wielu ukraińskich respondentów wskazuje nas jako swojego okupanta. 42% ankietowanych wymieniło Polskę z czego część wskazała także inne kraje (tj.np. ZSRR, Rumunia, Niemcy), 15% odpowiedzi wskazywały Polskę jako jedynego znanego im okupanta.

Niepokojący jest fakt, jak wiele osób wskazało ludzi związanych z OUN-UPA jako swoich bohaterów narodowych (50% respondentów). Myślę, że w niektórych przypadkach wynika to z niewiedzy bądź z wiedzy bardzo powierzchownej.

Jeśli chodzi o pytanie „ Jak OUN-UPA przyczyniła się do powstania niepodległej Ukrainy?”, 64% respondentów stwierdziło, że w większym lub mniejszym stopniu organizacja ta miała wpływ na powstanie niepodległego państwa ukraińskiego i na obudzenie się świadomości narodowej. 20% miało wyraźnie niegatywny stosunek do OUN-UPA. Padały takie określenia jak: „sprzedawczyki, bandyci, mordercy”.

Pytanie o rzeź na Kresach było dla mnie jednym z ważniejszych. Byłam ciekawa jaka jest świadomość przedstawicieli narodu ukraińskiego na temat wydarzeń z lat czterdziestych. Podobnie jak w pozostałych pytaniach, odpowiedzi są bardzo różne, choć jest kilka głosów, które udowadniają, że są na Ukrainie osoby uświadomione w tym temacie. To wg mnie optymistyczne wieści. To oznacza, że jeśli ktoś naprawdę chce, to ma możliwość dotrzeć do prawdziwych informacji.
15% ankietowanych nie słyszało o rzezi na Kresach lub nie zna jej szczegółow. 38% uważa, że były to akcje odwetowe lub samoobrona, ale nie czystki etniczne. 30% odpowiedziało, że były to mordy ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. 2 osoby, spośród tych 30%, użyły określenia ludobójstwo na Polakach.

Oto wybrane odpowiedzi na pytanie o masakrę na Wołyniu:
“Dowiedziałem się ze zdjęcia w tym roku. OUN-UPA to zbrodniarze.”

“Słyszałam. Banderowcy zabijali Polaków. Bardzo mi z tego powodu przykro. Widziałam zdjęcia ofiar. Coś strasznego.”

“Tak, były konflikty etniczne między Polakami a Ukraińcami na Wołyniu w latach II W. Ś. Polacy niszczyli Ukraińców, Ukraińcy Polaków. To była straszna tragedia, która nie powinna się powtórzyć.”

“Tak, to wielka tragedia. Mój dziadek opowiadał mi o tej tragedii, on ma polskie korzenie. Masakrę zaczęli nacjonaliści z UPA. To było LUDOBÓJSTWO ludności cywilnej przez UPA. UPA rozpoczęła działania wojenne przeciwko polskiej ludności cywilnej, paląc ich wsie.Przykro mi, że w moim narodzie są ludzie będący takimi rzeźnikami.”

“Słyszałem. Znam. Prowadzę nad nią studia. Uważam za nieprawidłowość:
a) zawyżanie polskich ofiar i zaniżanie liczby ofiar ukraińskich
cool.gif twierdzenie, że organizacją działań zajmowała się tylk ostrona ukraińska i przemilczywanie istnienia polskiego podziemia”

“Jestem zawodowym historykiem, więc dobrze znam temat masakry wołyńskiej. To smutna karta w historii stosunków polsko-ukraińskich”

“Tak, to gorzki odwet Ukraińców za panowanie Polaków nad nami!”

“To nie była masakra tylko samoobrona”

“OUN-UPA mordowali bezbronne kobiety, starców i dzieci. I robili to ze szczególnym okrucieństwem. Masakra wołyńska- to przestroga.”

“Latem 1943 roku zamordowano 100 tys. Polaków i 30 tys. Ukraińców. Winny temu jest Dmitri Kłaczkowski. To było ludobójstwo na Polakach.”

Ten post był edytowany przez herceg09: 3/02/2011, 15:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej