Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szlachta jak mafia sycylijska
     
Calen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 39.259

Zawód: uczeñ
 
 
post 21/05/2008, 20:12 Quote Post

Gdy pomyśle o dawnej szlachcie polskiej, a szczególnie możnych panach to przypominają oni trochę przywódców sycylijskich rodzin mafijnych. Nie wiem czemu, ale właśnie tak myślę o niektórych magnatach. Nie żebym był źle do nich nastawiony, ale popatrzcie na ten przykład:
magnat=don
doradca magnata= Consigliere
porucznicy nadwornych chorągwi=caporegime
czeladź,pocztowi,kilenci = soldato
Magnaci mieli własne pojęcie o swojej własności i przestrzeganiu prawa. Stanowili jedyną wiekszą siłę, aby to prawo urzeczywistniać i jego zamierzenia realizować. To skojarzenie zaczerpnąłem po przeczytaniu Ojca Chrzestnego.... Co wy o tym myślicie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/05/2008, 19:09 Quote Post

Muszę się zgodzić z Tobą. Posiadali własne armie, dyktowali własne prawa, bogacili się kosztem biednych chłopów, którzy faktycznie byli niewolnikami. Do tego żarli i pili bez umiaru. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak bardzą się cieszą jak odkryją, że przodkowie byli szlachcicami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 31/05/2008, 20:24 Quote Post

Część z nich (głownie chyba przedstawiciele średniej klasy szlacheckiej) uczciwie wypełniała swoje obowiązki nadstawiajac łba w zamian za przywileje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 31/05/2008, 22:33 Quote Post

QUOTE(Calen @ 21/05/2008, 21:12)
Gdy pomyśle o dawnej szlachcie polskiej, a szczególnie możnych panach to przypominają oni trochę przywódców sycylijskich rodzin mafijnych. Nie wiem czemu, ale właśnie tak myślę o niektórych magnatach. Nie żebym był źle do nich nastawiony, ale popatrzcie na ten przykład:
magnat=don
doradca magnata= Consigliere
porucznicy nadwornych chorągwi=caporegime
czeladź,pocztowi,kilenci = soldato
Magnaci mieli własne pojęcie o swojej własności i przestrzeganiu prawa. Stanowili jedyną wiekszą siłę, aby to prawo urzeczywistniać i jego zamierzenia realizować. To skojarzenie zaczerpnąłem po przeczytaniu Ojca Chrzestnego.... Co wy o tym myślicie ?
*


Na dobrą sprawę każdą organizację społeczną można porównać do mafii. Wojska magnackie to żadna polska specyfika. Swoją drogą wojska magnackie nieraz broniły granic Rzeczypospolitej uzupełniając skromną liczbę skromnego żołnierza. Dwory magnackie były ważnymi ośrodkami kultury i sztuki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
KeniG
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 31.037

 
 
post 1/06/2008, 0:56 Quote Post

Ja bym raczej stwierdził że to tacy oligarchowie byli wink.gif Poza tym pamiętajmu że magnaci to jedno a zwykła szlachta drugie. Problemem nie była szlachta sama w sobie tylko to że w pewnym momencie już nie szlachta decydowała ale grupa magnatów która miała te szlachte w kieszeni albo innymi metodami nakłaniała do poparcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/06/2008, 10:21 Quote Post

Antoni Mączak w swojej książce "Klientela.Nieformalne systemy władzy w Europie nowożytnej"* kilka razy zająknął się porównaniem klientalizmu z strukturą z Ojca chrzestnego



*podtytułu już nie jestem pewien
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 1/06/2008, 11:49 Quote Post

Przede wszystkim powinien być tytuł: Magnateria = Mafia?, bo magnaci to zupełnie nie szlachta (mówimy o RON). Jest to zdecydowanie inna grupa społeczna. To tak jakby obecnie porównać właściciela sieci supermarketów do właściciela sklepiku. Są pewne wspólne cechy, ale większość to zdecydowane różnice, przeciwieństwo interesów oraz zupełnie inne metody myślenia i działania rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Szalony Koń
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 34.129

 
 
post 1/06/2008, 13:07 Quote Post

Struktura mafii była z założenia wzorowana na wojsku więc równie dobrze mógłbyś porównac do mafii armie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Calen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 39.259

Zawód: uczeñ
 
 
post 2/06/2008, 21:06 Quote Post

Tak, tu muszę się zgodzić, że chodziło mi głównie o magnaterie. Bądź co bądź mafia była mała armią w rękach dona. Nie powiedziałem, że armie magnatów nie pomagały kraju, ale weźmy przypadki rokoszów i nie przestrzegania prawa. To armie i pieniądze czyniły z magnatów siłę polityczną nie do zagięcia, działającą na zasadzie mafii. Nie rzadko magnat mówił ze król jest w Warszawie panem, a on jest panem swoich włości. Inaczej Cosa Nostra(czyli nasza sprawa). Nie mówię tu o wszystkich magnatach oczywiście, lecz o pewnej części.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lu Tzy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 349
Nr użytkownika: 35.496

BJSZ
 
 
post 3/06/2008, 0:01 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 1/06/2008, 11:49)
Przede wszystkim powinien być tytuł: Magnateria = Mafia?, bo magnaci to zupełnie nie szlachta (mówimy o RON). Jest to zdecydowanie inna grupa społeczna. To tak jakby obecnie porównać właściciela sieci supermarketów do właściciela sklepiku. Są pewne wspólne cechy, ale większość to zdecydowane różnice, przeciwieństwo interesów oraz zupełnie inne metody myślenia i działania rolleyes.gif
*


Wlasnie nie. Szlachta, jesli juz, nie tylko jej najmozniejsza elita.
Calosc tego stanu tworzyla system do zludzenia mafijny.
Przypominam, ze ogromna czesc szlachty w XVII i XVIII wieku byla biedna jak myszy koscielne. A stanowilo to-to kolo 8% spoleczenstwa.
Uszlachconych stangretow, czynszowcow i te de mieli nie tylko magnaci. Takze srednia szlachta, porownywalna z zachodnioeuropejskimi odpowiednikami.
Ten uklad, miedzy innymi, zdrowo sie przyczynial do marnej aktywnosci polskiego mieszczanstwa. Do alienacji chlopstwa kresowego.
A sprobowano to za niepodleglej Polski rozwiazac raczej obrzydliwie - vide odpowiednie fragmenty konstytucji trzeciomajowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 3/06/2008, 2:28 Quote Post

Nie zauważyłeś(aś) Lu Tzy, że jak sieć (np. Carefour czy Real) zakłada gdzieś market, to natychmiast przykleja się do tego marketu ileś drobnych sklepików i knajpek?? Część z nich może być prowadzona przez znajomych kierownictwa marketu (a raczej sieci). To jest odpowiednik mafii. Ale część po prostu wyliczyła, że im się opłaci sąsiedztwo marketu.
Szlachta była po części uzależniona (spokrewniona, powiązana) z magnaterią. Ale miała też sporą niezależność, a zatem i honor i pewien etos. A przecież istniał jeszcze król.
Zatem mafijne podejście do historii RON jest uproszczeniem dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Calen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 39.259

Zawód: uczeñ
 
 
post 3/06/2008, 14:28 Quote Post

Nikt tu nie podchodzi do historii RON z uproszczeniem. Nie porównuję całego RONU, ale magnatów i bogatszą szlachtę, która działa na zasadzie podobnej do dzisiejszej mafii. Oczywiście nie mówię o całej szlachcie, ale o paru przypadkach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Jakub Zgutka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 73.340

Jakub Zgutka
Zawód: Uczeñ
 
 
post 21/06/2011, 17:36 Quote Post

To może by porównać kilku magnatów i innych ważnych postaci XVII wieku do mafiosów?
Jak dla mnie to Chmielnicki mógłby być poprzednim wcieleniem Giuseppe Masserii tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 21/06/2011, 18:15 Quote Post

skorche to byla oligarhia , niz mafja..mafja to cos skryte, tajnie..A tutaj wszystko bylo otwartym, dla czego bylo byc tajna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 21/06/2011, 18:26 Quote Post

QUOTE(Calen @ 21/05/2008, 20:12)
Gdy pomyśle o dawnej szlachcie polskiej, a szczególnie możnych panach to przypominają oni trochę przywódców sycylijskich rodzin mafijnych. Nie wiem czemu, ale właśnie tak myślę o niektórych magnatach. Nie żebym był źle do nich nastawiony, ale popatrzcie na ten przykład:
magnat=don
doradca magnata= Consigliere
porucznicy nadwornych chorągwi=caporegime
czeladź,pocztowi,kilenci = soldato
Magnaci mieli własne pojęcie o swojej własności i przestrzeganiu prawa. Stanowili jedyną wiekszą siłę, aby to prawo urzeczywistniać i jego zamierzenia realizować. To skojarzenie zaczerpnąłem po przeczytaniu Ojca Chrzestnego.... Co wy o tym myślicie ?
*



Z innej strony, wysoki status w Mafja nie daje gwarancii biezpieczenstwa od swoich ludzi..
Jest jakas Rada, gdzie robijac takze smiertelny wyroki , nawet bossa mogli zabic..-i postawic innego..byla wertykal jakas ..Tak samo u Moskalej tez -t.zw. ,,wory w zakonie,,(tj.bossy) -glownie dowodcy..
A tutaj jaka wertykal? Kto tutaj Glowny Boss-ksiez Jarema , czy Jerzy Zbarazski? jaki tez magnat..Kto moze dac rozkaz zabic ksieza Jaremy? confused1.gif -jakij mial 12 000 wlasniego wojska..
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej