Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Twój ulubiony opozycjonista PRLu
     
F-104
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 91.918

 
 
post 2/05/2014, 20:03 Quote Post

Którego opozycjonistę byś popierał gdybyś żył w czasach PRL-u? Którą opcję poza PZPR-owską byś poparł? Chodzi mi polskich przeciwników "komuny" działających zarówno w kraju (np. Wałęsa) jak i za granicą (np. Jan Nowak Jeziorański). Moim skromnym zdaniem nie wykształciła się w Polsce ani po za jej granicami elita zdolna przejąć władzę i rządzić jak się należy. Dlatego stawiam na Jędrzeja Giertycha. Zaś moje ulubione ugrupowanie to Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald.

Ten post był edytowany przez F-104: 2/05/2014, 20:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 2/05/2014, 20:38 Quote Post

Jędrzej Giertych to ten, który za jedną z zasług Hitlera uważał "odżydzenie Niemiec" i twierdził, że Polska podzielona jest na obóz narodowców i obóz Żydów? To on się liczył w opozycji powojennej? Co on mógłby zrobić takiego "jak się należy"?

Najpiękniejsze w polskich ruchach opozycyjnych było to, że często skupiały one ludzi o mocno odmiennych poglądach. Także np. ktoś może powiedzieć, że nie wspierałby Macierewicza, ale wspierałby KOR. Dlatego pytaniu powinno być może o organizacje opozycyjne, nie o same osoby.

W sumie, może z Niesiołowskim zamachy na Lenina robić? Byłoby ciekawie. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
F-104
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 91.918

 
 
post 2/05/2014, 20:54 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 2/05/2014, 21:38)

Najpiękniejsze w polskich ruchach opozycyjnych było to, że często skupiały one ludzi o mocno odmiennych poglądach.


I to była ich słabość. Jak mocno utopijne to było to się okazało tuż po 1989 roku, kiedy podziały i walka o władze spowodowały że ta "Solidarność" wcale nie była taka piękna jak 9 lat wcześniej...Dlatego napisałem że ugrupowania będące w całkowitej opozycji do władzy nie ukształtowały elity zdolnej przejąć władzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 2/05/2014, 20:55 Quote Post

Vitam

Chodzi mi polskich przeciwników "komuny" (...) Zaś moje ulubione ugrupowanie to Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald. (F-104)

Fajno. Siwak, Olszowski i Kociołek jako umiarkowani przeciwnicy komuny.
 
Post #4

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 2/05/2014, 21:01 Quote Post

Jędrzej Giertych to ten co przyjmował wysłanników SB, żeby wspólnie zwalczać środowisko Radia Wolna Europa. Niezły opozycjonista.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/05/2014, 21:06 Quote Post

QUOTE(F-104 @ 2/05/2014, 20:03)
Dlatego stawiam na Jędrzeja Giertycha. Zaś moje ulubione ugrupowanie to Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald.
*

Przecież Grunwald to nie była opozycja. Cholera wie, co to było- jakieś popłuczyny po Moczarze, narodowi komuniści (gdyby to nie był oksymoron)...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 2/05/2014, 21:39 Quote Post

Tylko i wyłącznie Kazimierz Mijal. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
F-104
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 91.918

 
 
post 2/05/2014, 21:46 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 2/05/2014, 22:39)
Tylko i wyłącznie Kazimierz Mijal. wink.gif
*



Jak dla mnie był nijaki. Najpierw popierał Maoizm a później ZP Grunwald...dziwne...mnie tu zalatuję karierowiczem, a nie człowiekiem o konsekwentnej linii światopoglądowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 2/05/2014, 21:53 Quote Post

Ależ skąd - Mijal po prostu był konsekwentnie (od czasu, kiedy zakończył się jedyny przez niego akceptowany system, czyli stalinizm) antysystemowy.

Oczywiście wymieniam go ironicznie - skoro pojawili się tacy opozycjoniści jak Giertych Starszy, to czemu nie Mijal.

Karierowicz który spędził 20 lat poza krajem tułając się po Albaniach i Chinach? Pfff. No chyba, że to była operacja SB - ale chyba jednak coś takiego by wyszło w papierach IPN.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 2/05/2014, 21:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/05/2014, 22:01 Quote Post

QUOTE(F-104 @ 2/05/2014, 21:46)
QUOTE(Baszybuzuk @ 2/05/2014, 22:39)
Tylko i wyłącznie Kazimierz Mijal. wink.gif
*



Jak dla mnie był nijaki. Najpierw popierał Maoizm a później ZP Grunwald...dziwne...mnie tu zalatuję karierowiczem, a nie człowiekiem o konsekwentnej linii światopoglądowej.
*


No, postępując jak Mijal kariery w PRL nie można było zrobić... Facet przecież zaczynał u nas od samej wierchuszki, a skończył jako skansen, dziwadło. Nota bene- musiał mieć "zdrowe" poglądy- setki dożył rocznikowo... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/05/2014, 23:37 Quote Post

Długie lata Adam Michnik ( confused1.gif sic) , potem Frasyniuk , dziś .... własny Ojciec , choć nie był w konspirze , ale zawsze antykomunista , i to jeszcze skatowany w komendzie MO po zbrodni lubińskiej( zresztą jak dziesiątki innych ) sleep.gif
QUOTE
Jędrzej Giertych to ten, który za jedną z zasług Hitlera uważał "odżydzenie Niemiec" i twierdził, że Polska podzielona jest na obóz narodowców i obóz Żydów? To on się liczył w opozycji powojennej? Co on mógłby zrobić takiego "jak się należy"?

Danielu wybacz , ale po Twojej wypowiedzi nachodzi mnie wspomnienie bajki z dzieciństwa , w której to powtarzało się :
Marceli Szpak dziwi się światu ..... ja przestałem się dziwić sad.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 2/05/2014, 23:43
 
Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/05/2014, 23:44 Quote Post

Jeśli chodzi o zdrowy rozsądek to najbardziej ceniłem i cenię Kisiela...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
F-104
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 91.918

 
 
post 2/05/2014, 23:50 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 3/05/2014, 0:44)
Jeśli chodzi o zdrowy rozsądek to najbardziej ceniłem i cenię Kisiela...
*



Mógłbyś rozwinąć, co oznacza w Twoim rozumowaniu "zdrowy rozsądek" w tym przypadku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/05/2014, 0:05 Quote Post

QUOTE(F-104 @ 2/05/2014, 23:50)
QUOTE(emigrant @ 3/05/2014, 0:44)
Jeśli chodzi o zdrowy rozsądek to najbardziej ceniłem i cenię Kisiela...
*



Mógłbyś rozwinąć, co oznacza w Twoim rozumowaniu "zdrowy rozsądek" w tym przypadku?
*


Np. jego podejście do socjalizmu; nie żadne tam "socjalizm tak, wypaczenia nie", tylko oficjalnie mówił, że tylko kapitalizm jest "normalnym" ustrojem ekonomicznym. Nie był to tak częsty pogląd wśród opozycji, jak się wydaje. To jego jest cytat: "Socjalizm to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się przeszkody nie znane w żadnym innym ustroju". Genialne i trafne.
Poza tym, poznał się na Michniku dużo szybciej niż inni
A w ogóle, no cóż, proponuję zapoznać się z jego felietonami z Tygodnika Powszechnego zebranymi w trzy tomy:
http://allegro.pl/listing/listing.php?stri...cope=category-7
Lub, oczywiście, jakieś inne ich wydanie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 3/05/2014, 1:01 Quote Post

Chciałbym przypomnieć jeszcze jedną osobę. Ks. prałat Stefan Niedzielak. Zamordowany w 1989 r. przez SB. Był kapelanem AK, WiN, Rodzin Katyńskich, regularnie organizował w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza Msze za Ojczyznę. Jego pomysłem był krzyż na kościele z napisem "Pomordowanym na wschodzie". Sam krzyż znajdował się na nawie bocznej, już za ogrodzeniem cmentarza, poza terenem publicznym, ale był umiejscowiony tak, że było go widać z ulicy.


Co do Kisielewskiego, należał do grupy opozycji salonowej. Intelektualistów będących przeciw, ale nie walczących czynnie. Do tej grupy należeli jeszcze Wańkowicz, Herbert, Szpotański, Lem (ten nawet lubiany przez władze, jako, że często poruszał tematy ateizmu), Kołakowski. Nie należy mylić ich z opozycją salonową, która ocierała się często o salony władzy Wajda, Olbrychski, Miłosz, Szymborska.

Ten post był edytowany przez rasterus: 3/05/2014, 1:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej