Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przyczyny upadku demokracji w Europie po I WS

Dracon11

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.556

post 12/07/2018, 13:57 Quote Post

Dlaczego wszystkie państwa z nielicznymi wyjątkami jak np Czechosłowacja po I wojnie światowej odrzuciły demokrację i przyjemy albo totalitarną albo autorytarną formę rządów? moje przemyślenia są tutaj takie że był to efekt tego że podczas Wielkiej przez walczące armie przeszły miliny poborowych. Człowiek który znajduje się w wojsku wytwarza sobie zupełnie inne odruchy niż taki który pozostaje w cywilnym życiu. Przede wszystkim odzwyczaja się od podejmowania samodzielnych decyzji a przystosowuje do wykonywania rozkazów. Na ile waszym zdaniem moje przemyślenia mogą być tutaj słuszne?

User is offline  PMMini Profile Post #1

SaperPolska

I ranga
*
Nr użytkownika: 101.674

post 12/07/2018, 19:33 Quote Post

Głównie kryzys, biedni ludzie chętniej popierają partię radykalne. Nie bez znaczenia jednak jest duży wpływ wojskowych na elity państw europejskich tamtego okresu.

User is offline  PMMini Profile Post #2

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 13/07/2018, 11:32 Quote Post

Ja bym poszedł w innym kierunku. Przede wszystkim w tych krajach, gdzie demokracja upadła, tradycje demokratyczne były bardzo krótkie. Większość ich mieszkańców pamiętało jakiś autorytaryzm. Gdy przyszedł wielki kryzys mogło im się wydawać, że za zamordyzmu było lepiej.

User is online!  PMMini Profile Post #3

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 13/07/2018, 12:41 Quote Post

Znowu zebrało się trochę przyczyn, nie jedna.

CODE
Ja bym poszedł w innym kierunku. Przede wszystkim w tych krajach, gdzie demokracja upadła, tradycje demokratyczne były bardzo krótkie. Większość ich mieszkańców pamiętało jakiś autorytaryzm. Gdy przyszedł wielki kryzys mogło im się wydawać, że za zamordyzmu było lepiej.

Przed wojną jednak wszystkie kraje dążyły, czy zmierzały w kierunku jakiejś formy demokracji.
Patrząc na Europę Środkową, poza rzecz jasna Rosją, "demokracja" to okres około półwiecza.
Przyczyny kryzysu to wg mnie: ogólna brutalizacja życia społecznego po wojnie, migracje, rozerwanie więzi społecznych, kryzys gospodarczy, ale też "odmłodnienie" społeczeństwa (starszych szlak trafił na frontach Wielkiej Wojny).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Dracon11

Nowicjusz
Nr użytkownika: 103.556

post Dzisiaj, 13:40 Quote Post

QUOTE(SaperPolska @ 12/07/2018, 19:33)
Głównie kryzys, biedni ludzie chętniej popierają partię radykalne. Nie bez znaczenia jednak jest duży wpływ wojskowych na elity państw europejskich tamtego okresu.
*

Ja jednak nadal myślę że decydująca była ta militaryzacja społeczeństw która nastąpiła w latach I wojny Światowej. Przecież np we Włoszech Faszyści wywodzili się właśnie ze związków kombatanckich.

User is offline  PMMini Profile Post #5

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej