Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

12 Strony « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korona królów, Telenowela historyczna TVP

Wilczyca24823

VIII ranga
Grupa: Stażysta
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 8/01/2018, 20:02 Quote Post

A ilu z tych rdzennych Litwinów miało wtedy stały kontakt z Rusinami? I ilu Rusinów mieszkało wtedy na stałe w Wilnie i miało kontakt z rodziną Giedymina?
Pierwsza cerkiew to dopiero czasy żony Olgierda. To powinno chyba dać jakies wyobrażenie na temat obecności ruskiej na Litwie i wpływu ruskiego na Litwinów.

A wracając do tematu.

Jestem zrozpaczona, bo wykrakałąm:

Anna i dzieci są przestraszone, boją się o swoje życie. Kazimierz stara się zadbać o ich bezpieczeństwo i coraz częściej podejmuje decyzje sam, co sprawia Jadwidze wielki zawód. Jest wdzięczny Olgierdowi za uratowanie życia jego córek, dlatego zaprasza go wraz z Giedyminem na swoją koronację.

Korona królów odc 9

Mieć nadzieję, że jednak nie bedzie jak "Wspaniałe stulecie" i nie dowiemy się z niego, że Giedymin pojedzie osobiście do Krakowa odwodzić Kazimierza od zawarcia pokoju z Krzyżakami

http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1702045

User is offline  PMMini Profile Post #121

1234

Wielki Wuj
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 4.636

post 8/01/2018, 20:19 Quote Post

Tak wybiegając do przodu; ciekawe jak pokażą spławianie księdza Baryczki.

User is offline  PMMini Profile Post #122

Wilczyca24823

VIII ranga

Ewa Mach

post 8/01/2018, 20:25 Quote Post

Chm...w serialu zapewne winą obarczą cesarza, Ludwika Andegaweńskiego albo Olgierda. Ewentualnie Baryczka sam się utopi.

Samej sceny topienia nie pokażą. Za droga wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #123

Varyag

V ranga
Nr użytkownika: 88.193

post 9/01/2018, 0:33 Quote Post

W ogóle nie będzie nikogo takiego jak Baryczka.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #124

Wilczyca24823

VIII ranga

Ewa Mach

post 9/01/2018, 10:28 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 9/01/2018, 0:33)
W ogóle nie będzie nikogo takiego jak Baryczka.
*

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Skoro o Klarze wspominają, to chyba jednak tego biednego księdza też jakoś ujmą w temacie...

User is offline  PMMini Profile Post #125

Varyag

V ranga

post 9/01/2018, 10:55 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 9/01/2018, 10:28)
Skoro o Klarze wspominają, to chyba jednak tego biednego księdza też jakoś ujmą w temacie...
*

I znowu będzie zaskoczenie dla zjadaczy papki telewizyjnej smile.gif A wczoraj rozśmieszyła mnie kwestia "Elżbieta jak może TUSZUJE sprawę Zachów". No ciekawe, a gdzież to Miłościwa Pani pozbyła się czterech palców? A rozsyłanie fragmentów poćwiartowanego ciała Felicjana Zacha po całych Węgrzech raczej trudno nazwać tuszowaniem sprawy.

Ten post był edytowany przez Varyag: 9/01/2018, 10:55

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #126

lucyna beata

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik

post 9/01/2018, 12:31 Quote Post

Obejrzałam wszystkie odcinki "Korony królów" i przeczytałam tę rozmowę. Muszę przyznać, że to drugie to było wyzwanie. Czy Wy wszędzie musicie wyjeżdżać z tym PiS? Żenada i tyle.
Moim zdaniem przede wszystkim powinniście brać pod uwagę do kogo jest zaadresowana ta telenowela historyczna. Czy targetem są historycy i miłośnicy historii? Moim zdaniem nie. To przeciętny telewidz wychowany na disco polo i telenowelach. Zarzucacie serialowi łopatologię stosowaną, szczególnie w pierwszych odcinkach. Możecie mi powiedzieć jak można inaczej wprowadzić do historii takiego przeciętnego telewidza? Z całym szacunkiem nawet w tej dyskusji jasno widać, że kilka osób wypowiadających się w temacie ma blade pojęcie o wydarzeniach, które rozegrały się w owych czasach. Kwestia nieszczęsnej Klary jest tego najlepszym dowodem. Do tej pory nie wiadomo ile w tym spisku było "zasług" Kazimierza, a ile krzyżackiej propagandy. Ech Marlon wróć. W sumie zjechał telenowelę ale ...

Edycja
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam to przejrzałam dostępne mi materiały dotyczące Aldony, do tej pory wiedziałam, że była i miała konflikt z Jadwigą. Co do Jadwigi i jej roli to nie widzę tu przesady. Ta królowa żywo interesowała się polityką, dowodziła nawet nominalnie w czasie obrony Wawelu. To wybitna władczyni która potrafiła sprzeciwić się synowi - królowi m.in. w sprawie oprawy wdowiej. W Starym Sączu zachowała swój dwór i wszystko wskazuje na to, że miała wpływ na politykę nie tylko Polski ale i Węgier.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 9/01/2018, 12:42

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #127

Aquarius

VII ranga
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr

post 9/01/2018, 17:56 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 9/01/2018, 10:55)
I znowu będzie zaskoczenie dla zjadaczy papki telewizyjnej smile.gif A wczoraj rozśmieszyła mnie kwestia "Elżbieta jak może TUSZUJE sprawę Zachów". No ciekawe, a gdzież to Miłościwa Pani pozbyła się czterech palców? A rozsyłanie fragmentów poćwiartowanego ciała Felicjana Zacha po całych Węgrzech raczej trudno nazwać tuszowaniem sprawy.
*

Ja tam nie widzę w tym nic śmiesznego.
Facet wparował na salę tronową z mieczem w garści, dokonał zamachu na króla i królową, tego nie da się ukryć i puścić płazem.
Tuszowanie sprawy to nie zatajanie tego, co zaszło, a ukrycie udziału w tym zdarzeniu Kazimierza.

QUOTE(lucyna beata @ 9/01/2018, 12:31)
Czy targetem są historycy i miłośnicy historii? Moim zdaniem nie. To przeciętny telewidz wychowany na disco polo i telenowelach. Zarzucacie serialowi łopatologię stosowaną, szczególnie w pierwszych odcinkach. Możecie mi powiedzieć jak  można inaczej wprowadzić do historii takiego przeciętnego telewidza?
*

Bo przeciętny telewidz jest kretynem, który ledwo podpisać się potrafi.
Nie przesadzasz trochę?

User is offline  PMMini Profile Post #128

lucyna beata

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik

post 9/01/2018, 19:10 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 9/01/2018, 17:56)
QUOTE(lucyna beata @ 9/01/2018, 12:31)
Czy targetem są historycy i miłośnicy historii? Moim zdaniem nie. To przeciętny telewidz wychowany na disco polo i telenowelach. Zarzucacie serialowi łopatologię stosowaną, szczególnie w pierwszych odcinkach. Możecie mi powiedzieć jak  można inaczej wprowadzić do historii takiego przeciętnego telewidza?
*

Bo przeciętny telewidz jest kretynem, który ledwo podpisać się potrafi.
Nie przesadzasz trochę?
*

Przeciętny telewidz jak pokazały badania nie wie kiedy rozpoczęło się i ile trwało Powstanie Warszawskie. A my tu usiłujmy rozmawiać o polityce Łokietka.

Edycja
Ostatnio podważane są teorie Długosza odnośnie zgwałcenia Klary. Żadne węgierskie źródła nie potwierdzają udziału Kazimierza w tej masakrze. Pierwsza informacja pochodzi z Niemiec i wymienia z imienia innego młodego człowieka.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 9/01/2018, 19:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #129

Varyag

V ranga

post 9/01/2018, 19:56 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 9/01/2018, 19:10)
Przeciętny telewidz jak pokazały badania nie wie kiedy rozpoczęło się i ile trwało Powstanie Warszawskie.

Ditto!

Jeżeli nawet "nieprzeciętni" telewidzowie kładą się na pytaniach z Biblii, mitologii greckiej czy historii (polskiej i powszechnej) np. w "Jeden z dziesięciu",(gdzie eliminacje "przedtelewizyjne" są naprawdę trudne, więc głupi ludzie przed kamery nie trafiają) to co mówić o przeciętnych?

Ale dajmy już spokój nieszczęsnej Klarze. Z ostatniej chwili: Panie, a tych wpuścić? Coście za jedni?! (o poselstwie krzyżackim) Rozumiem, ze ciemny chłop pańszczyźniany mógłby nie wiedzieć jak Krzyżak wygląda, ale nie strażnik na bramie zamku królewskiego. Jakby tak jakiś wróg typu Czesi stanęli to też by sie pytał czy wpuszczać? Albo Litwini? Zresztą tych by MOŻE poznał - w końcu dzicz odziana w skóry i zaszyta w trociny... Sądząc przynajmniej po księciu Olgierdzie, co wygląda jak łachmyta spod mostu.

Ten post był edytowany przez Varyag: 9/01/2018, 21:08

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #130

Napoleon7

VII ranga
Nr użytkownika: 58.281

post 9/01/2018, 20:45 Quote Post

CODE
Czy Wy wszędzie musicie wyjeżdżać z tym PiS? Żenada i tyle.

Lucyno Beato, to nie krytycy serialu zaczęli pytać się z ekranu TV gdzie byli ci którym się serial nie podoba gdy prezentowano atypolskie programy. To nie krytyce serialu zrobili z tego sprawę polityczną. A zainteresowanie - a potem rozczarowanie i stosowną do tego reakcję - wywołały wcześniejsze zapowiedzi porównujące serial do Gry o tron. Ktoś tu po prostu wywołał burzę (chcący lub nie, to nie ma teraz znaczenia) a gdy ją wywołał/sprowokował, to zaczął dodatkowo siać wiatr. I stąd taka reakcja.

CODE
Przeciętny telewidz jak pokazały badania nie wie kiedy rozpoczęło się i ile trwało Powstanie Warszawskie. A my tu usiłujmy rozmawiać o polityce Łokietka.

Tym gorzej dla serialu. Bo skoro przeciętny telewidz to ignorant, tym bardziej nie można go karmić taką papką. I polityka nie ma tu kompletnie nic do rzeczy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #131

Wilczyca24823

VIII ranga

Ewa Mach

post 9/01/2018, 21:30 Quote Post

No i własnie - to ma być czynione w sposób zrozumiały dla widza, ale czy podawanie za powód małżeństwa Kazimierza z Anną jedynie chęć rozszerzenia chrześcijaństwa i uwolnienie jeńców to właściwe przedstawienie sprawy? Ktos mógłby uznac, że chyba coś nie tak z tym, skoro ochrzczono tylko trzy Litwinki? Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że właściwie pominięto cały aspekt wspólnoty interesów z Litwą przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu - natomiast (co jest totalnie ahistoryczne) Litwini okazują się sojusznikami przeciwko Węgrom.

Z ostatniej chwili: Panie, a tych wpuścić? Coście za jedni?! (o poselstwie krzyżackim) Rozumiem, ze ciemny chłop pańszczyźniany mógłby nie wiedzieć jak Krzyżak wygląda, ale nie strażnik na bramie zamku królewskiego.

No włąsnie tu widac poprawę w stosunku do tego słynnego: "Ja do Aldony..." Strażnicy w końcu dostali zakaz wpuszczania obcych. Krzyżacy są obcy. A co byłoby, gdyby odpowiedzieli: "Przejmujemy zamek"? W końcu wojna z Zakonem trwała. I tak dobrze, że straznicy od razu nie rzucili się z mieczami, jak Zbyszko w "Krzyżakach" Sienkiewicza.

Sądząc przynajmniej po księciu Olgierdzie, co wygląda jak łachmyta spod mostu.

Przynajmniej na miare epoki wink.gif żaden wymuskany paniczyk, tylko wojownik i myśliwy przybyły z dziczy. W końcu jego ojciec (włądca potężnego kraju, jak powiedział sam Kazimierz) mieszka w drewnianej chacie biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #132

Varyag

V ranga

post 9/01/2018, 21:53 Quote Post

Jakąś ruską trofiejną zbroję mogliby mu dać, żeby sie od reszty hołoty odróżniał - przynajmniej na oficjalnych imprezach na Wawelu wink.gif Albo w ostateczności kolczugę pod te łachy mógłby włożyć - jak nakazuje zdrowy rozsądek, gdy wybierasz sie z wizytą do dalekiego i niekoniecznie przyjaznego kraju, gdzie o nóż pod żebro nietrudno. sad.gif

Strażnicy dostali zakaz wpuszczania obcych, ale nadal mają kłopot z odróżnianiem wroga od nieprzyjaciela - cytując jeden z PRL-owskich komiksów smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #133

Aquarius

VII ranga
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr

post 9/01/2018, 22:10 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 9/01/2018, 19:10)
Przeciętny telewidz jak pokazały badania nie wie
*

A co to ma do rzeczy?
Nie wie, ale czy to znaczy, że nie jest w stanie zrozumieć?
Wiedza i inteligencja to nie to samo.

User is offline  PMMini Profile Post #134

Wilczyca24823

VIII ranga

Ewa Mach

post 9/01/2018, 23:29 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 9/01/2018, 21:53)
Jakąś ruską trofiejną zbroję mogliby mu dać, żeby sie od reszty hołoty odróżniał - przynajmniej na oficjalnych imprezach na Wawelu  wink.gif Albo w ostateczności kolczugę  pod  te łachy mógłby włożyć - jak nakazuje zdrowy rozsądek, gdy wybierasz sie z wizytą do dalekiego i niekoniecznie przyjaznego kraju, gdzie o nóż pod żebro nietrudno. sad.gif

Strażnicy dostali zakaz wpuszczania obcych, ale nadal mają kłopot z odróżnianiem wroga od nieprzyjaciela - cytując jeden z PRL-owskich komiksów  smile.gif
*

Nie jestem pewna, ale coś zbrojopodobnego ma - przynajmniej czasami zauważyłam coś stylizowanego na zbroję lamelkową (specjalnie pogrubiłam słowo "stylizowanego", żeby nikt nie sądził, że to coś za zbroję uważam). A przeciez musi się odróżniać od również niezbyt bogato odzianych członków polskiej rodziny królewskiej. Na minus, bo wiadomo, że Litwini nie ubierali się aż z takim przepychem jak Polacy - a przynajmniej mają być ukazani jako "gorszy sort" _ no bo dlaczego mają być tak samo modnie odziani jak chrześcijanie?

User is offline  PMMini Profile Post #135

12 Strony « < 7 8 9 10 11 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej