Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

15 Strony « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korona królów, Telenowela historyczna TVP

oxygen

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 94.504

post 14/01/2018, 19:39 Quote Post

No cóż... ktoś jednak za ten poziom odpowiada a to TVP serial zamawiała więc kto ma niby za to coś odpowiadać?
Generalnie to taka formuła - historycznej telenoweli to ni pies ni wydra. Tam wszystko zgrzyta. Nie obejrzałem żadnego odcinka tureckiej bajki bo samo spojrzenie na ekran mówiło jedno - jakieś łzawe klechdy nie mającego nic wspólnego z produkcją historyczną.
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu. I jak niejednokrotnie wspominano - gra aktorska to po prostu w większości przypadków tragedia - zwłaszcza młoda żeńskiej część wawelskiej załogi. No a scena gdzie pan Bolko robi pyskówkę rodzinie królewskiej podczas modlitwy to już szczyt głupoty
Byłby to świetny pomysł na serial gdyby nie koszmarne wykonanie. Po co robić tyle odcinków z głupawymi dialogami , w tych samych wnętrzach skoro i tak nic tam się za bardzo nie dzieje? Wystarczyłyby 2 odcinki tygodniowo - po 45min albo generalnie formuła taką jaką mają obecnie seriale na zachodzie - ok 14 odcinków w serii, serii jest 5. A tu to zdaje się tym tempie do połowy XXI stulecia dobijemy w okolice rozbiorów. Życia Każiuka mamy na najbliższe dwa lata serialu najbidniej.

User is offline  PMMini Profile Post #151

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 14/01/2018, 19:57 Quote Post

Ad. tlen;
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu.
Mam rozumieć iż słownictwo winno być na poziomie z Księgi Henrykowskiej i do tego napisy?

User is offline  PMMini Profile Post #152

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 14/01/2018, 20:43 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 14/01/2018, 19:57)
Mam rozumieć iż słownictwo winno być na poziomie z Księgi Henrykowskiej i do tego napisy?
*

Wystarczyłoby na poziomie „Rzymu” HBO. Obywało się bez napisów. Oczywiście błędów mniejszych i większych tu i tam nasadzili, ale sorry, to lata świetlne od omawianego wypotu.

Turcy też chwalili się, że chcieli zrobić coś jak „Rzym”, ale na chceniu się skończyło, mimo kupy nakładów i roboty.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #153

1234

Wielki Wuj
Nr użytkownika: 4.636

post 14/01/2018, 21:40 Quote Post

Jak to dalej leci z oglądalnością? Bo po pierwszych odcinkach mówiło się o 4 milionach a dziś w reżimowej Kurski chwalił się że ogląda to prawie 3 miliony.

User is offline  PMMini Profile Post #154

Sghjwo

V ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 15/01/2018, 2:31 Quote Post

Mnie udalo sie obejzec 12 odcinkow. Wydaje mi sie ze serial sie rozkreca, moze cos z tego bedzie.
To bedzie taki "Klan" w wersji historycznej, serial ktory nie wciaga, ale obejzec go w poobiednim czasie mozna.
Jest jeszcze pozytyw. Moj syn, wychowany poza Polska, wciagnal sie w serial. W szkole walkuja zimna wojne, wiec troche historii Polski mu sie przyda. Szkoda ze TVP kaze sobie placic za dostep ;(

User is online!  PMMini Profile Post #155

oxygen

II ranga
**

post 15/01/2018, 12:47 Quote Post

Ad. tlen;
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu.
*

Nie wiem co ty tam chcesz rozumieć, ale gdy mówimy o formie dramatycznej to mówimy o formie ukształtowanej w tradycji teatralnej a nie telenowelowej jak w tym wypadku. Decorum to zasada znana jeszcze w starożytności - czyli zasada odpowiedniości gestu, retoryki i słowa dla danej sytuacji w sztuce. Po prostu mówiąc prosto chodzi o stylizację i konwencję. W telenowelach tego nie ma i dlatego graja w nich często naturszczycy bo warsztatu nie potrzeba.
No ale każdy ma swoje zdanie rzecz jasna.Czasy się zmieniają, ale świetnym przykładem poziomu i jakości kina historycznego jest Potop i Ogniem i mieczem. W tym ostatnim był inny problem bo reżyser z kolei za bardzo zapatrzył się na hollywood. Ten sam reżyser, część aktorów ta sama a forma całkiem inna. Mnie aktorstwo w Ogniem po prostu odrzuca. No nie mogę.. jakbym głupkowatą reklame typu "ojciec prać" oglądał. Zresztą Hoffman sam przyznał że zatrudnił do produkcji filmów ludzi od reklamy. Przy zdjęciach i montażu zwłaszcza co widać po tych wszystkich zwolnionych tempach, świeczniku co z sufitu spada przez 10 sekund , muzycznej polce galopce kojarzącej się z jakimś przaśnym weseliskiem niż bitwą . Dla mnie ten film jest koszmarny po prostu. Do kina po 90r wkroczyła komercja a polscy twórcy poza Pasikowskim i ostatnio Vegą nie potrafią jej robić. Hoffman to świetny reżyser, ale w kinie monumentalnym, dramatycznym. Jak zaczął swoje filmy na siłę uatrakcyjniać, role tworzyć na modłę hollywodzkich bawidamków to wyszedł pokraczny Skrzetuski z landrynkową Heleną i cała ta Bitwa warszawska zupełnie do niczego. No, ale takie są prawa tego biznesu - film ma przynieść dochód a reszta to tylko dodatek i kino w ten sposób psieje. Wajda też swoja twórczość z lat 90/00 to ma znacznie słabszą choć trzeba mu przyznać że w tandetę komercyjną się nie wybrał.

User is offline  PMMini Profile Post #156

Sapiens

Samiec reakcjonista
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Asystent

post 15/01/2018, 13:13 Quote Post

No muzyki z "Ogniem i Mieczem" to ja będę bronił! Krzesimir Dębski zrobił bardzo dobrą robotę, akurat soundtrack do "OiM" jest najlepszy z całej trylogii.

Ten post był edytowany przez Sapiens: 15/01/2018, 13:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #157

oxygen

II ranga
**

post 15/01/2018, 14:35 Quote Post

Mam w tej materii kompletnie odmienne zdanie bo uważam ze poziom tej twórczosci jest adekwatny do poziomu samego filmu. Mieliśmy wspaniałych kompozytorów muzyki filmowej - Kurylewicza, Kilara, Korzyńskiego... Dębski nijak w mojej opinii do nich nie należy.
Nie wiem... ja po prostu jestem wychowany na innych produkcjach i chyba dlatego.

User is offline  PMMini Profile Post #158

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 15/01/2018, 16:24 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 14/01/2018, 21:43)
*

Wystarczyłoby na poziomie „Rzymu” HBO. Obywało się bez napisów. Oczywiście błędów mniejszych i większych tu i tam nasadzili, ale sorry, to lata świetlne od omawianego wypotu.

Turcy też chwalili się, że chcieli zrobić coś jak „Rzym”, ale na chceniu się skończyło, mimo kupy nakładów i roboty.
*

A ja się zgodzę z poldasem. To naturalne że język jest uwspółcześniony. Starczy trochę archaizmów i nieco inna składnia (ale ta chyba jest). To co razi bardziej to brak jakiegoś szacunku do władców, dystansu.

QUOTE(Sapiens @ 15/01/2018, 14:13)
No muzyki z "Ogniem i Mieczem" to ja będę bronił! Krzesimir Dębski zrobił bardzo dobrą robotę, akurat soundtrack do "OiM" jest najlepszy z całej trylogii.
*

Popieram smile.gif
Mimo, że Potop też miał świetny motyw przewodni to "Husaria ginie" (zwłaszcza od 1:14 - https://www.youtube.com/watch?v=XU32msEFn3c) Krzesimira Dębskiego to jest potęga. Podobnie "Polonez husarii".

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 15/01/2018, 16:25

User is offline  PMMini Profile Post #159

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 15/01/2018, 22:59 Quote Post

Tutaj o konflikcie ws.scenariusza. Okazuje się ze pierwotna koncepcja niby byla inna:
https://teleshow.wp.pl/skandal-wokol-korony...09629538334849a

User is offline  PMMini Profile Post #160

Wilczyca24823

IX ranga
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 15/01/2018, 23:36 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 15/01/2018, 22:59)
Tutaj o konflikcie ws.scenariusza. Okazuje się ze pierwotna koncepcja niby byla inna:
*

Zwazywszy na dość długi szum wobec "Korony..." dziwi, że pani Ciunelis dopiero teraz zabiera głos. Wywiady z Łepkowską krążą od ubiegłego roku. I chyba tam raczej nazwisko Ciunelis nie padło.

User is offline  PMMini Profile Post #161

Medu

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.925

post 16/01/2018, 0:34 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 15/01/2018, 23:36)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 15/01/2018, 22:59)
*

Zwazywszy na dość długi szum wobec "Korony..." dziwi, że pani Ciunelis dopiero teraz zabiera głos. Wywiady z Łepkowską krążą od ubiegłego roku. I chyba tam raczej nazwisko Ciunelis nie padło.
*

Czyli robi to pewnie tylko po to aby zrobić jeszcze większy szum wokół "Korony Królów"

User is offline  PMMini Profile Post #162

oxygen

II ranga
**

post 16/01/2018, 8:44 Quote Post

Chciałoby się rzec "ciszej nad tą trumną", ale się nie da. Pani Łepkowska nie od dziś jest "chytro babo" i tak też postępuje a że gusta artystyczne ma takie same jak mąż co zasłynął Gargamelem w centrum Wawy (gmach TVP) to nie należy dziwić się poziomowi tej produkcji,a le i tak ... główna winę za jej poziom ponosi reżyser

User is offline  PMMini Profile Post #163

Medu

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.925

post 16/01/2018, 10:41 Quote Post

QUOTE(oxygen @ 16/01/2018, 8:44)
Chciałoby się rzec "ciszej nad tą trumną", ale się nie da. Pani Łepkowska nie od dziś jest "chytro babo" i tak też postępuje a że gusta artystyczne ma takie same jak mąż co zasłynął Gargamelem  w centrum Wawy (gmach TVP) to nie należy dziwić się poziomowi tej produkcji,a le i tak ... główna winę za jej poziom ponosi reżyser
*

Nie zgodzę się. Mi to wygląda jakby najwięcej "zamysłu pierwotnego" który był autorstwa tejże skarżącej się dzisiaj na Łepkowską pani był na początku serialu w pierwszych odcinkach.
Jestem przeciwnikiem stawiania tak ostrych tez o tym serialu jak ci którzy "zjechali go" już od dołu do góry, bo wygląda mi to na zbytnią krytykę, po prostu takie malkontenctwo.

Ten post był edytowany przez Medu: 16/01/2018, 10:44

User is offline  PMMini Profile Post #164

Wilczyca24823

IX ranga
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 16/01/2018, 19:38 Quote Post

Mi to wygląda jakby najwięcej "zamysłu pierwotnego" który był autorstwa tejże skarżącej się dzisiaj na Łepkowską pani był na początku serialu w pierwszych odcinkach.

Tylko że dwa pierwsze odcinki od początku do końca to autorstwo pani Łepkowskiej właśnie, bo ich w zamyśle pierwotnym nie miało byc...

User is offline  PMMini Profile Post #165

15 Strony « < 9 10 11 12 13 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej