Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dynastie francuskie
     
heidhr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 2.368

Zawód: boozer
 
 
post 7/06/2005, 15:30 Quote Post

Potrzebuję informacji dotyczacych dynastii francuskich panujących w średniowieczu z datami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 7/06/2005, 16:02 Quote Post

Karolingowie 751 - 888, 893 - 923, 936 - 987
Robertyngowie 888 - 898, 922 - 936
Kapetyngowie 987 - 1328
Walezjusze 1328 - 1498

Merowingowie -Licząc od Faramunda zm. w 428 r. i wstąpienia na tron Clodiona (wersja francuska) (Klodiona?) w 429, ojca Meroweusza po Childeryka III, zdetronizowanego na synodzie w Soissons w 751r., choć spotkałam się także z data 753 r.

843 r. Verdun - podział państwa Karola Wielkiego między trzech wnuków Karolka Na mocy którego Karol łysy objął władztwo we Francji, Lothar część centralną państwa Karola - pas ziem pośredni między pózniejszymi terenami Francji i Niemiec, Ludwik Niemiecki (Louis Germanique). W 870 nastapił podział władztwa Lotara między "francję" i "Niemcy". Przejsciowo zjednoczył ziemie cesarstwa karolińskiego Karol III Gruby w 881. Dynastia Karolingów wymarła na Ludwiku III zw. Dziecię w 911. już przewazał znaczny partykularyzm na terenach niemieckich, 4 wieksze księstwa Szwabia, Saksonia, Bawaria, Frankonia.
Wówczas panowie niemieccy wybrali spośród siebie ksiecia frankońskiego Konrada. Desygnował on na swego nastepcę jesdnego z potężniejszych ksiażat - Henryka ks. Saksonii, który zapoczatykował dynastie saską Ludolfingów (Liudolfingów) - panującą od 919 - 1014. Ostatni Henryk II nota bene Święty...ten któryu walczył z Chrobrym smile.gif ,
Dynastia salicka: 1024 - 1125 - pierwszym Konrad II, ostatnim Henryk V, który podpisał konkordat w Wormacji.
Po nim nastapił Lothar z Supplinburga, pod imieniem Lothar III - 1125-1137.
Hohenstaufowie 1138-1273
1-Konrad III (krucjata)
ost Konrad IV , ale piotem panował Alfons kastylijski- w czasie Wielkiego bezkrólweia, 1256-1273
Potem rózne dynastie
Bezkrólewie zakończył Rudolf z Habsburga w 1273.
Jeszcze mam do napisania władców z róznych dynastii,. ale teraz nie zdoiołam ich wypisać, jak będe miał dostręp do netu to Ci napiszę...

Królowie z róznych dynastyj:
1273-1291 Rudolf I habsburg
1292-1298 Adolf z Nassau
1298-1308 Albrecht I Habsburg
1308-1313 Henryk VII Luksemburg
1314-1347 Ludwik IV Wittelsbach
antykrólem wówczas był Fryderyk Piękny Habsburg (1314-1330)
1346-1378 Karol IV Luksemburg
antykról Gunter von Schwarzburg 1349
1378-1400 Wacław Luksemburg
1400-1410 Ruprecht Wittelsbach z Palatynau
1410-1411 Jodok Luksemburg morawski
1410-1437 Zygmunt Luksemburski
1438-1439 Albrecht II Habsburg
1440-1493 Fryderyk III Habsburg
1493-1519 Maksymilian I Habsburg

Pozdrawiam smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 18/01/2007, 21:53 Quote Post

Wiedza na serio nieprawdopodobna. Skąd ty to wzięłaś? Kurcze niezła pamięć. No ja może podam najsłynniejszych członków Karolingów: Karol Wielki-pierwszy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Karol Młot-dziad Karola, pokonał Arabów pod Poiters, Pepin Mały-obalił Merowingów i na tron wprowadził siebie. Kapetyngowie biorą początek od Hugo Kapeta, który koronował się w 987 r. No i chyba do tej dynastii należał Filip Piękny. Jeszcze za panowania Kapetyngów papieże zamieszkali w Awinionie. Za panowania Walezjuszy doszło do wybuchu wojny stuletniej. Najsłynniejsi władcy: głównie Karol VII, ponieważ dzięki pomocy Joanny D'Arc pokonał Anglików.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
klima92
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 50.189

 
 
post 30/11/2008, 19:12 Quote Post

Czyli po podziale w Verdun z 843r. granice wyglądały mniej więcej tak:

Lotar objął rządy nad Italią, Prowansją, Burgundią, Nardenią, Nurdenią i częścią Niderlandów, zachowują główną rezydencję w Akwizgranie. Ludwik Niemiecki otrzymał Królestwo Wschodniofrankijskie czyli Bawarię, Saksonię, Frankonię, natomiast Karol Łysy - Zachodniofrankijskie (późniejsza Francja) czyli Akwitanię.

Czy gdzieś popełniłem błąd? A może chcecie coś jeszcze dodać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 30/11/2008, 19:43 Quote Post

Nie chce mi sie pisać wink.gif

Mapka

Lub skan z książki Historia Powszechna Średniowiecze, T. Manteuffel

A więc Karol Łysy otrzymał coś więcej niż tylko Akwitanię



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 2/12/2008, 15:15 Quote Post


QUOTE
A więc Karol Łysy otrzymał coś więcej niż tylko Akwitanię



O Awitanię to Karol Łysy jeszcze długo po Verdun musiał walczyć z Pepinem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 2/12/2008, 15:41 Quote Post

QUOTE
O Awitanię to Karol Łysy jeszcze długo po Verdun musiał walczyć z Pepinem.


Wg mnie to już inna bajka. Mówiłem co otrzymał wink.gif Zresztą i tak państwo Karola po podziale nie było dość dobrze związane wewnętrznie, ponieważ poszczególne ziemie buntowały się przeciw królowi. O ile pamiętam określał się lub był określany królem filozofów. Mimo że ziemie Karola były stosunkowo ujednolicone etnicznie to jednak zdarzały się "odejścia od normy". Nie wspomne tu o "mieszance wybuchowej" Lotara wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 2/12/2008, 16:12 Quote Post

QUOTE
Wg mnie to już inna bajka. Mówiłem co otrzymał wink.gif Zresztą i tak państwo Karola po podziale nie było dość dobrze związane wewnętrznie, ponieważ poszczególne ziemie buntowały się przeciw królowi. O ile pamiętam określał się lub był określany królem filozofów. Mimo że ziemie Karola były stosunkowo ujednolicone etnicznie to jednak zdarzały się "odejścia od normy". Nie wspomne tu o "mieszance wybuchowej" Lotara wink.gif


Nie wspominając juz o Bretanii czy Gaskonii, to Akwitania aż do czasów wypraw przeciw katarom była zupełnie innym krajem niż reszta ziem Karola Łysego. Zresztą Akwitania zawsze była nastawiona dość separatystycznie, ale to juz inna kwestia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 2/12/2008, 19:21 Quote Post

QUOTE
Zresztą Akwitania zawsze była nastawiona dość separatystycznie, ale to juz inna kwestia.


Niewiem czy dobrze pamiętam, ale wątpie: Froissart pisał coś o ziemi należącej do Francji, ale bardziej opowiadała się za Anglikami. Niewiem czy to chodzi o Akwitanię, ale to jest troche później wink.gif Bretnia pamiętała jeszcze swe celtyckie tradycje. Zresztą moim zdaniem na południu Francji były pretendencje do powstania odrębnego państwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 3/12/2008, 12:12 Quote Post

QUOTE
Niewiem czy dobrze pamiętam, ale wątpie: Froissart pisał coś o ziemi należącej do Francji, ale bardziej opowiadała się za Anglikami. Niewiem czy to chodzi o Akwitanię, ale to jest troche później


Zarówno w czasach Merowingów jak i Karolingów { jak i póżniej} istniały silne tendencje separatystyczne w Akwitanii. Każde osłabienie władzy centralnej powodowało oderwanie się tej prowincji lub uznawanie tylko formalnego zwierzchnictwa królów frankijskich. Były to tereny rozwinięte, gdzie przetrwała "rzymska" kultura, osadnictwo frankijskie prawie nie istniało, były duże miasta, które stanowiły centra kultury itp. Zresztą o przyczynach separatyzmu tej prowincji długo by mówić, po szczegóły odsyłam do pracy B. Zientary "Świt narodóe europejskich".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/12/2008, 10:41 Quote Post

Robertyngowie, Kapetyngowie, Walezjusze i Burbonowie to jest jedna i ta sama dynastia Kapetyngów, te inne nazwy to tylko odnogi.

Dwie inne średniowieczne dynastie to Karolingowie i Merowingowie, z tym, że Merowingowie panowali we Frankii (Królestwie Franków).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
mc_herbarz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 50.356

 
 
post 25/02/2009, 1:04 Quote Post

QUOTE(panicz_12 @ 30/11/2008, 19:43)
Nie chce mi sie pisać wink.gif

Mapka

Lub skan z książki Historia Powszechna Średniowiecze, T. Manteuffel

A więc Karol Łysy otrzymał coś więcej niż tylko Akwitanię
*



Ta mapa zeskanowana z książki T.Manteuffla nie przedstawia podziału z Verdun w 843 r., ale ukazuje jak wyglądały granice państw powstałych na gruzach cesarstwa Karolingów, po jego ostatecznym rozpadzie w 887 r., czyli po złożeniu z tronu cesarza Karola III "Grubego".
Tymi państwami były (patrząc z zachodu na wschód Europy) :
1/ Królestwo zachodniofrankijskie (później Francja) rządzone od 888 r. przez Roberta wcześniej hrabiego Paryża, przedstawiciela rodu Robertynów, protoplastów francuskiej dynastii królewskiej Kapetyngów.
2/ Królestwo Prowansji pod władzą Ludwika III "Ślepego" z rodu Bosonidów.
3/ Królestwo Górnej Burgundii rządzone od 888 r. przez Rudolfa I z rodu Wefów Starszych.
4/ Królestwo Włoch nad którym od 888 r. panował Berengar I z rodu margrabiów Friulu.
5/ Królestwo wschodniofrankijskie (później Niemcy) rządzone od 887 r. przez Arnulfa z Karyntii, bratanka Karola III "Grubego".
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 25/02/2009, 14:28 Quote Post

Ah tak masz racje. Co za gapa ze mnie strone wczesniej była mapka z podziału musiałem omyłkowo to zeskanować smile.gif Żeby nie byc gołosłownym dołaczam własciwa mapke z tej samej ksiazki

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej