Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Produkcja dział
     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 19/04/2016, 16:55 Quote Post

Czytając II tom "Wśród dymu i ognia ..." pod redakcją A. Smolińskiego w artykule M. Trąbskiego pt: " Artyleria Wojska Koronnego w pierwszym etapie Powstania Kościuszkowskiego [...]" natknąłem się na taki o to przypis, cytuję:

"Johann Maritz (1680-1741) - szwajcarski ludwisarz, który dzięki wynalezieniu sposobu horyzontalnego rozwiercania luf zrewolucjonizował ich produkcję - szerzej vide M.F Schaftrof, Die Geschutzgiesser Maritz..."
Do tej niemieckiej pracy nie mam dostępu.
Może ktoś wie na czym konkretnie polegała technologia produkcji dział jaką wymyślił Maritz, no i dlaczego to była rewolucja?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 19/04/2016, 17:37 Quote Post

Dawaawno temu o tym się uczyłem i nie wiem czy czegos nie pokręcę ale mniej więcej wyglądało to tak. Pierwotnie odlewano działo w formie z rdzeniem w miejscu przyszłego przewodu lufy po czym po ostygnieciu rozwiercano przewód na określoną średnicę. Wiercono mając działo w pionie, które w miarę postępu procesu opadało pod własnym ciężarem. Urządzenie było z reguły napędzane silą mięśni końskich poprzez tzw. kierat. Wady to dość często występujący wtedy brak centryczności. przewodu. Metoda Maritza polegała na umieszczeniu działa w poziomie, użyciu mechanizmu do wymuszenia ruchu działa "do wiertła" i co chyba najważniejsze obracaniu działem a nie wiertłem co przy ówczesnych technologiach materialowych i narzędziowych dawało znacznie lepsze rezultaty. Później doszły do tego nowe technologie odlewnicze co w efekcie dało prawie dwukrotny wzrost skuteczności dział.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 19/04/2016, 17:55 Quote Post

Prawda. Generalnie chodziło, z tego co wiem, o dokładność wykonania przewodu lufy - lepsze przy wykonywaniu metoda opisywaną. Co nie zmienia faktu, że armaty w sumie były cały czas takie same. Tyle, że wykonanie coraz lepsze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej