Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiara Celtów
     
Kayne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 36.777

Marcin Bratek
Zawód: Licealista
 
 
post 5/11/2007, 19:56 Quote Post

Witam,

Czy mogę prosić o odnośniki do stron o wierze celtów, oraz namiary na jakieś dobre książki.

Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 6/11/2007, 8:47 Quote Post

Nie chciałbyś wiedzieć po jakich ciężkich poszukiwaniach to znalazłem(kliknąłem pierwsze co wyskoczyło w googlach biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif)

http://torque.webpark.pl/wiara.html

a znalazłbyś choć co jeszcze a jak lubisz czytać to polecam "Mitologia Celtów" Jerzego Gąssowskiego smile.gif

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kayne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 36.777

Marcin Bratek
Zawód: Licealista
 
 
post 6/11/2007, 9:34 Quote Post

hm... Faktycznie... Chyba musiałem wtedy jakąś literówkę głupią walnąć i nie zauważyć.... :/

Co do książki - dzięki, poszukam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 10/11/2007, 22:46 Quote Post

Książka Gąssowskiego jest skondinąd jedną z lepszych syntez o mitologii Celtów. Ale jest jeszcze S. Botheroyd, P. F. Botheroyd, Słownik mitologii celtyckiej, Katowice 1998; `S. Czarniecki, Dzieła. T. 3: Studia z dziejów kultury celtyckiej. Studia z dziejów religii, Warszawa 1956;(trochę trudno je dostać), J. Rosen – Przeworska, Religia Celtów, Warszawa 1971 oraz cieniutkie, pigułkowate M. J. Green, Mity celtyckie, Warszawa 2001. Dość ciekawe jest C. i J. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997. Są jeszcze książki o druidach. Polecam S. Piggott, Druidzi, Warszawa 2002; P. B. Ellis, Druidzi, Warszawa 1998. Ponadto jest jeszcze zajebista książka J. G. Frazer, Złota Gałąź, Warszawa 1996.Ale tam to tylko odpowiednie rozdziały co do Celtów, ale ogólnie warto przeczytać ją całą. A czekaj, bo własnie sobie przypomniałem o zbiorze mitów z irlandii "Za dziewiąta falą", ale nie pamietam kto to napisał, ale jakaś kobieta. Miłej lektury. Ksiązki mimo wszystko są wiarygodniejsze od stron www. wink.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 11/11/2007, 14:21 Quote Post

Wiem, że książki są bardziej godne zaufania, ale w dzisiejszych czasach chcąc niechcąc większym propagatorem wszelakiej wiedzy niż książka jest internet. Sam jednak wole książki i wiem że jest nas więcej biggrin.gif A co do tematu jeszcze stosunkowo niedawno wyszły takie książki z gazetą Rzeczypospolita "Mitologie świata". Mama mi kupiła na urodziny właśnie taką o tytule "Celtowie" smile.gif moje wrażenia: powierzchowna ale polecam smile.gif potrafi zainteresować. Kayne jak jesteś zainteresowany to chyba tylko już na allegro są (chociaż ja bym Ci bardziej polecał jednak pierwsze Gąssowskiego przerobić wink.gif )

pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 11/11/2007, 16:10 Quote Post

QUOTE(demsza @ 10/11/2007, 23:46)
Książka Gąssowskiego jest skondinąd jedną z lepszych syntez o mitologii Celtów. Ale jest jeszcze S. Botheroyd, P. F. Botheroyd, Słownik mitologii celtyckiej, Katowice 1998; `S. Czarniecki, Dzieła. T. 3: Studia z dziejów kultury celtyckiej. Studia z dziejów religii, Warszawa 1956;(trochę trudno je dostać), J. Rosen – Przeworska, Religia Celtów, Warszawa 1971 oraz cieniutkie, pigułkowate M. J. Green, Mity celtyckie, Warszawa 2001. Dość ciekawe jest C. i J. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997. Są jeszcze książki o druidach. Polecam S. Piggott, Druidzi, Warszawa 2002; P. B. Ellis, Druidzi, Warszawa 1998. Ponadto jest jeszcze zajebista książka J. G. Frazer, Złota Gałąź, Warszawa 1996.Ale tam to tylko odpowiednie rozdziały co do Celtów, ale ogólnie warto przeczytać ją całą. A czekaj, bo własnie sobie przypomniałem o zbiorze mitów z irlandii "Za dziewiąta falą", ale nie pamietam kto to napisał, ale jakaś kobieta. Miłej lektury. Ksiązki mimo wszystko są wiarygodniejsze od stron www.  wink.gif.
*



W języku polskim trudno o dobre książki o Celtach, głównie z tego powodu, że mało kto się u nas Celtami zajmuje, a jeśli już, to marginalnie. Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany religią (albo lepiej religiami) Celtów, to powinien na początek zainwestować 40 dolarów i kupić w Amazonie "Dictionary of Celtic Religion and Culture" Bernharda Maiera (ewentualnie oryginał po niemiecku):
http://www.amazon.com/Dictionary-Celtic-Re...2212487-8307102

Informacje o autorze:
http://www.abdn.ac.uk/celtic/maier.hti

Nie wiem, na czym miałaby polegać zajebistość Frazera. Napisał wiek temu grubą książkę, ale to już historia religioznawstwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/11/2007, 17:10 Quote Post

QUOTE(Humerus @ 11/11/2007, 17:10)
Nie wiem, na czym miałaby polegać zajebistość Frazera. Napisał wiek temu grubą książkę, ale to już historia religioznawstwa.
*



Też tak sądzę, poza tym byłbym oszczędny w czytaniu niektórych książek pani Rosen - Przeworskiej, przy całym szacunku dla jej osoby.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 17/11/2007, 22:44 Quote Post

Do QUOTE: A czytałeś Frazera? To co że sprzed wieku? Odyseja jest starsza, hamlet także. To jednak nie znaczy ze sa złe. Złota Gałąź jest nadal w znacznej częsci aktualna i warta poznania. Polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/11/2007, 22:51 Quote Post

A no widzisz: są książki i książki. Są też autorzy i autorzy. Są autorzy ponadczasowi i książki ponadczasowe.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej