Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rozstrzeliwywanie jeńców, Zbrodnie wojenne aliantow
     
Michal18krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.756

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/04/2005, 16:51 Quote Post

Chciałbym spytać się forumowiczów o ich podejście do rozstrzeliwywania jeńców w czasie wojny, czynem ten jakże haniebny praktykowały wszystkie strony. Ale co zrobić z jeńcami kiedy niema dość ludzi by ich pilnować, odesłać na tyły też niema jak(bo ludzie potrzebni do eskorty poczebne są na froncie) a wypuścić też niemożna bo wrucą do siebie i znowu będa walczyć??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 10/04/2005, 17:01 Quote Post

1. Robili wszyscy
2. Jak juz pisałem jednak konwencja genewska obowiązywała i było to przestępstwo wojenne w/g prawa międzynarodowego, tu zadnego wytłumaczenia nie ma.
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
Michal18krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.756

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/04/2005, 17:29 Quote Post

W świetle prawa wiadome jest że to zbrodnie a ja się pytam co o tym sądzą forumowicze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
DUd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 1.538

Zawód: uczen
 
 
post 10/04/2005, 21:15 Quote Post

Bez sensu ten topic, rozstrzeliwanie jeńców jest złe, ale sie to robi. Co jeszcze można powiedzieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 11/04/2005, 0:39 Quote Post

Może pytanie powinno brzmieć: Po co rozstrzeliwać jeńców? Niemcy w ten sposób przysparzali sobie więcej problemów niż ta metoda rozwiązywała. Stalin z kolei olewał wszystkich, nie bał się nikogo, więc w jego przypadku rozstrzeliwanie jeńców było nawet poparte tym, że to właśnie niemieccy jeńcy zaatakowali ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Michal18krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.756

Zawód: uczeñ
 
 
post 12/04/2005, 14:45 Quote Post

QUOTE(Morgan Ghost @ Apr 11 2005, 02:39 AM)
Stalin z kolei olewał wszystkich, nie bał się nikogo, więc w jego przypadku rozstrzeliwanie jeńców było nawet poparte tym, że to właśnie niemieccy jeńcy zaatakowali ZSRR.
*



Nie dokońca Stalin niepodpisał konwencji genewskiej więc mógł roztstrzeliwać Niemców. Z tego samego powodu Hitler uważał że w przypadku do Rosjan konwencja przestrzegana być niemusi. A co do Anglików czy amerykanów była przestrzegana
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 12/04/2005, 19:12 Quote Post

Ale Hitler podpisał, więc go to obowiązywało w stosunku do każdego. zresztą gdyby nawet Stalin podpisał, to hitlerowi było wszystko jedno. Jak już Ci pisałem mordowanie jeńców w Polsce w 1939 (że o cywilach nie wspomnę) nie było niczym wyjątkowym
 
User is online!  PMMini Profile Post #7

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 17/04/2005, 16:28 Quote Post

QUOTE
czynem ten jakże haniebny praktykowały wszystkie strony

QUOTE
A co do Anglików czy amerykanów była przestrzegana

29 kwietnia 1945 elementy 45 i 42 Dywizji Piechoty US wkroczyly do obozu koncentracyjnego Dachau. To co wydarzylo sie wkrotce potem, jest udokumentowane fotografiami, protokolami przesluchiwan swiadkow i uczestnikow wydarzen itp. Mowiac krotko, zolnierze amerykanscy pod wplywem emocji spowodowanych ujrzeniem okropnosci tego miejsca, rozstrzelali okolo 100 (zrodla podaja rozne dane) zolnierzy SS wchodzacych w sklad zalogi obozu.
Reakcje ludzi ubranych w mundury, w czasie akcji bojowej, nie zawsze beda odpowiadaly przepisom, zaleceniom, konwencjom, zasadom humanitarnym itp. Latwo jest wydawac osad, patrzac na wydarzenie z dala lub z perspektywy czasu - na dodatek bedac mlodym czlowiekiem ktory nie byl w mundurze i nie bral udzialu w akcji.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Michal18krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.756

Zawód: uczeñ
 
 
post 17/04/2005, 16:32 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ Apr 17 2005, 06:28 PM)
QUOTE
A co do Anglików czy amerykanów była przestrzegana

29 kwietnia 1945 elementy 45 i 42 Dywizji Piechoty US wkroczyly do obozu koncentracyjnego Dachau. rozstrzelali okolo 100 (zrodla podaja rozne dane) zolnierzy SS wchodzacych w sklad zalogi obozu.


N_S
*



Mi tu chodziło o to że Niemcy przestrzegali konwencji genewskiej w stosunku do nich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 17/04/2005, 16:54 Quote Post

QUOTE
Mi tu chodziło o to że Niemcy przestrzegali konwencji genewskiej w stosunku do nich.

Polecam przeczytanie mojego postu pt. "Masakra pod Malmedy" - znajduje sie w tym samym dziale, "Masowe zniszczenia". To tylko jeden z przykladow potwierdzajacych fakt, ze na wojnie nie ma swietych, bo sama wojna nie jest swieta.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
genius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 6.268

Zawód: student
 
 
post 14/05/2005, 20:05 Quote Post

Odejde troche z tematu ale zwsze ciekawilo mie jedno pytanie: jak bylo przeciez tam tyle jencow w obozach koncentracyjnych przeciez jak oni wszyscy w tym samym czasie zucili sie na ochroniazy i pozabierali im karabiny to mogli by opanowac getto a potem uzyc go jako baze w ktorej by sie bronili lub by z niej uciekki jak Poniatowski.

Dlaczego tak nie zrobili???

confused1.gif confused1.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 14/05/2005, 20:48 Quote Post

QUOTE(genius @ May 14 2005, 09:05 PM)
Odejde troche z tematu ale zwsze ciekawilo mie jedno pytanie: jak bylo przeciez tam tyle jencow w obozach koncentracyjnych przeciez jak oni wszyscy w tym samym czasie zucili sie na ochroniazy i pozabierali im karabiny to mogli by opanowac getto a potem uzyc go jako baze w ktorej by sie bronili lub by z niej uciekki jak Poniatowski.

Dlaczego tak nie zrobili???

confused1.gif  confused1.gif  wink.gif
*


jest to niemozliwe bo w koło getta stacjonowały inne jdnostki WH i szybko stłumiło by powstanie a co do ucieczki ich wszystkich to za dużo osób by uciec niezauważonemu - ja jestem za tym ze roztrzeliwanie jenców było słuszne - jak to amerykanie ne roztrzeliwali jencow daje reke ucie\ic ze tak rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 22/09/2005, 18:24 Quote Post

Alternatywą dla rozstrzeliwania jeńców była metoda radziecka. Trzymanie ich w obozach, na zimnie i stopniowe zmniejszanie racji żywnościowych. Na pewno tańsze, może nawet sprawiedliwe (bo niby jakim prawem mielibyśmy ich żywić, jak sami nie mamy za dużo jedzenia), pytanie tylko czy bardziej humanitarne. W czasie wojny na Wschodzie w ręce niemieckie wpadły setki tysięcy żołnierzy radzieckich. Gdy losy wojny się odwróciły pod Stalingradem do niewoli radzieckiej dostały się setki tysięcy Niemców. Do domów po wojnie wróciło podobno parę procent, a niektórzy siedzieli w Rosji jeszcze wiele lat po wojnie. Myślę że jakby tak dobrze policzyć, to by mogło wyjść, że ilość zmarłych z głodu i zimna w obozach była porównywalna z zabitymi na froncie. I to tam realizował się bodaj największy horror tej wojny. Tylko w takim wypadku należałoby zmienić nazwę z II Wojny Światowej, nie bardzo wiem zresztą na jaką.

Do Net_Skatera:

Przykład z obozem koncentracyjnym w Dachau chyba nie jest zbyt fortunny jako przykład łamania prawa przez wojska alianckie. W tym konkretnym przypadku ja bym tych strzelających ze spokojnym sumieniem zwolnił z wszelkich konwencji genewskich. Bo chyba nie byłoby dobrze, by nadzorcy komór gazowych wrócili sobie spokojnie do domu i w następnych wyborach głosowali na swojego nowego kanclerza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
mazep
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 4.368

 
 
post 23/09/2005, 4:26 Quote Post

QUOTE(Henry Miller @ 22/09/2005, 19:24)
Alternatywą dla rozstrzeliwania jeńców była metoda radziecka. Trzymanie ich w obozach, na zimnie i stopniowe zmniejszanie racji żywnościowych.
*



Hm, wydaje mi sie ze bardziej rozsadnym bylo rozwiazanie niemieckie. Mam tu na mysli werbunek jencow rosyjskich w szeregi Armi Wlasowa. Rozne cyfry sa podawane ale okolo 1.5mln-2mln obywateli sowieckich walczylo po stronie Niemcow. Swoja droga jest niesamowita liczba.

Jezeli chodzi o rozstrzeliwanie jencow to niestety takich rzeczy nie mozna uniknac na wojnie. Zdarzalo sie to wszystkim armiom i my tu nie nalezymy do wyjatkow. Przypominam sobie ze Anthony Beevor, w "Berlin - The downfall 1945", cytowal raport jakiegos sowieckiego politruka, ktory skarzyl sie swoim mocodawcom na zolnierzy LWP. Mianowicie chodzilo o to, ze rzadko kiedy Polacy doprowadzali mu jencow niemieckich na przesluchania, bo ze wiekszosc zostala zastrzelona podczas "proby uciecki". Beevor tlumaczy to tym, ze zolnierze polscy palali niesamowita checia zemsty, po tym co zobaczyli w Warszawie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 25/09/2005, 20:55 Quote Post

Mnie nie dziwi podana liczba tych, którzy zmienili mundur z sowieckiego na niemiecki. Żołnierze armii radzieckiej w 1941 nie mieli specjalnej motywacji by walczyć za Stalina czy Bolszewizm, w świetle tego co się działo u nich w kraju w latach 30-tych. Większość z nich zapewne w pierwszym momencie nawet się cieszyła, że się wódz zmienia. Dopiero gdy się okazało, że Hitler jest jeszcze gorszy, sytuacja się zmieniła. Gdyby Niemcy chcieli, mogliby przeciągnąć na swoją stronę całą Armię Czerwoną, włącznie z komisarzami NKWD. Zdecydowała w tym wypadku motywacja ideologiczna, która wzięła górę nad racjonalizmem, myśl o czystości rasy i konieczności eksterminacji narodu rosyjskiego. Hitler za bardzo uwierzył w Blietzkrieg i w swoją szczęśliwą gwiazdę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej