Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hejnalista Powojennego Poznania - Mój Dziadek
     
Karpiński Władysław
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 97.740

Jedrzej Karpinski
 
 
post 22/08/2015, 17:04 Quote Post

Witam,

Jestem Poznaniakiem od urodzenia. Mój dziadek Władysław Karpiński był ułanem, najprawdopodobniej w 9 Samodzielnym Plutonie Karabinów Maszynowych (25 Pułk Ułanów Wielkopolskich) pod dowództwem por. rez. Mieczysława Wiewiórowskiego. Tyle kojarzę z przekazów ojca który niestety już nie żyje. Coś pamiętałem o tych karabinach maszynowych i ten 9 pluton to jedyne na co natrafiłem podczas poszukiwań.

Z przekazów rodzinnych pamiętam tyle że w 1939 oddział dziadka dostał rozkaz wycofywania się na wschód. Była chyba jakaś potyczka ale musieli się wycofywać i ratować co mieli. Prawdopodobnie mieli iść na Warszawę. Na nic się to zdało bo dostali się do niewoli. Dziadek spędził resztę wojny w jakimś obozie pracy pod Berlinem.

Po wojnie wrócił do kraju gdzie najpierw pracował dla urzędu miasta a następnie w straży pożarnej (a może odwrotnie? Nie jestem pewien...).

Teraz kilka konkretnych faktów.

Dziadek był hejnalistą na Poznańskim ratuszu przez kilka lat. Co ciekawsze, do odgrywania hejnału używał podobno hejnałówki którą miał jako hejnalista będąc ułanem. Tutaj jest problem, jakim cudem ta hejnałówka by do niego wróciła po wojnie?! (Nie sądzę aby szkopy pozwoliły mu na zabranie hejnałówki do obozu pracy przymusowej...). Ale wiadomo, przekazy rodzinne nie są idealne mówiąc delikatnie i pamięć ludzka lubi płatać figle.

Owa hejnałówka wraz z proporczykiem i zdjęciem mojego dziadka była przez długi czas na ekspozycji (w witrynie tak że było ją widać z ulicy) w Muzeum Wojska Polskiego (Arsenał) na Poznańskie starówce (w późnych latach 90-tych jeszcze tam były). Niestety, w niewyjaśnionych okolicznościach owe przedmioty zniknęły. Dodam że podobno były one własnością dziadka i były wypożyczone muzeum. Dziadek zmarł w latach 60-tych. Cała moja najbliższa rodzina która mogłaby mi udzielić jakichś informacji także już nie żyje.

Dlatego piszę ten post. Może znajdzie się ktoś kto wie coś na temat Władysława Karpińskiego (żona Maria Karpińska z domu Szafrańska), mieszkali na ulicy Małeckiego na Łazarzu. Szczególnie interesuje mnie wojskowa i powojenna przeszłość dziadka. Niestety, na temat 9 Samodzielnego Plutonu Karabinów Maszynowych (25 Pułku Ułanów Wielkopolskich) nie znalazłem żadnych informacji. Próbowałem również szukać informacji na stronach szkopów (obozy pracy itd.) ale na nazwisko mojego dziadka nie trafiłem niestety.

Dodam jeszcze tylko że moja babcia i żona Władysława pracowała podczas wojny w fabryce na terenie Targów Poznańskich (filia Focke-Wulf). Przeżyła naloty aliantów i odsiecz czerwonych. Do końca życia mieszkała w tej samej kamienicy na Łazarzu na ulicy Małeckiego. Na starej solidnej szafie w korytarzu trzymała materace których używali podczas nalotów kiedy chowali się w piwnicach. Pamiętam je jak dziś grube, ciężkie i poplamione pasiaste materace. Nie chciała się ich pozbyć za żadne skarby.

Jeżeli ktokolwiek z was coś wie, lub może mnie nakierować to będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam
Jędrzej

Ten post był edytowany przez Karpiński Władysław: 22/08/2015, 17:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej