Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wschodnia flanka NATO, Sprzęt, amunicja i siły sojuszników
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/12/2014, 11:31 Quote Post

Rzeczypospolita jest w NATO , ma to jak wiadomo stanowić jeden z fundamentów naszej obrony .
Oczywista jest to obrona zespołowa , wiążąca wszystkie kraje Sojuszu w razie ataku "państwa agresora " , w wypadku "Wschodniej Flanki NATO " , jak na razie jest możliwy jedynie jeden potencjalny agresor Rosja .
Tylko czym dysponuje "Wschodnia Flanka Sojuszu " ?
Jaka jest wartość wojsk Słowacji , Czech , Rumunii , Bułgarii ,Węgier , czy karłowatych państewek bałtyckich ( nie chce mi się ich z imienia wymieniać ) .
Czym dysponują ww kraje , chodzi mi o zarówno o wojska lądowe , siły morskie , jak siły powietrzne , czy amunicja w krajach "W-F NATO ", odpowiada wymaganiom wspolczesnego pola walki , czy siły te stanowią wystarczającą formę odstraszania dla Rosji ?
Jednym słowem wszystko o wojskach byłych krajów Bloku Wschodniego , dziś w NATO .

 
Post #1

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 1/12/2014, 12:11 Quote Post

Najlepszą odpowiedzią jest pytanie: Jakie siły zbrojne?
Wszyscy razem do kupy mają siłę mniej więcej połowy naszej nie błyszczącej w tym względzie armii.

Ogólne pojęcie da koledze: http://www.globalfirepower.com/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/12/2014, 12:16 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 1/12/2014, 12:11)
Najlepszą odpowiedzią jest pytanie: Jakie siły zbrojne?
Wszyscy razem do kupy mają siłę mniej więcej połowy naszej nie błyszczącej w tym względzie armii.

Ogólne pojęcie da koledze: http://www.globalfirepower.com/
*


WTF - confused1.gif z 60 000 żołnierzy ?
A jeżeli chodzi o sprzęt , może tu choć nadrabiają braki "sojusznicy " ?
 
Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/12/2014, 12:27 Quote Post

Sprzęt sprzętem ale najważniejszy jest stopień jago gotowości i czas jaki jest potrzebny do przywrócenia zdolności bojowych reszty.
We wrześniowym "Raporcie" znajduje się artykuł M. Linkowskiego, Wiedza o własnym sprzęcie, gdzie autor, przy okazji spraw ukraińskich i problemu, że pomimo posiadania przez Ukrainę dużej ilości sprzętu tylko bardzo mała część nadawała się do użycia, przekonuje do zainwestowania w nowoczesny system śledzenia stanów swoich sił.
Przy okazji, opierając się na artykule ze "Spiegla", podaje jak to w danym momencie wygląda w Niemczech. Do natychmiastowego użycia nadaje się przykładowo tylko 8 Eurofighterów ze 109 posiadanych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 1/12/2014, 12:29 Quote Post

Witam!
Ogólnie rzecz biorąc, Jacku, ci tak znienawidzeni przez ciebie Bałtowie są więcej warci, niż wszystko, co jest na Południe od nas do kupy, bo przynajmniej Estończyków jestem pewny, że chcieliby się bić, a do tego cała trójka ma całkiem sensowne programy modernizacyjne SZ.
Czechów i Słowaków można oddać jako jeńców, z Węgrami nie bardzo wiadomo, jak jest, ale podobnie, jak cała reszta regionu, sprzętowo stoją o wiele gorzej od nas, Rumuni przywodzą na myśl kawały o Rumunach, podobnie reszta południowej braci, aż po całkiem dobrze wyposażonych i licznych, ale prawdopodobnie źle wyszkolonych i nieposiadających żadnego morale Greków. Generalnie, wszystko to, co w Europie Środowej (poradzieckiej) się znajduje, nie wiem, czy byłoby w stanie zrównoważyć WP, o ile też wiem, poza Bałtami, lokalne programy modernizacyjne są bardzo takie sobie.


Rafał-z Ukraińcami to nie do końca tak. Czym innym jest sprzęt w jednostkach, czym innym jest jego gotowość, a jeszcze czym innym jest sprzęt zmagazynowany-i tego ostatniego w różnym stanie Ukraińcy (w wypadku czołgów, podobnie zresztą jest w wypadku innych pojazdów lądowych) mogą mieć nawet kilka tysięcy sztuk. W jednostkach z kolei pozostawało, jeśli się nie mylę, coś około 500 T-64 różnych wersji (BW i BM Bułat). Warto przy tym dodać, że dzięki stosunkowo silnej zbrojeniówce i dużym zapasom, dość sprawnie idzie im nie tylko przywracanie gotowości bojowej sprzętu rezerwowego, ale też wręcz jego modernizacja do uproszczonej odmiany BM Bułat. I to jest kolejny problem Zachodu-w NATO poważnymi rezerwami sprzętu dysponują Turcja, Grecja, USA, Polska, może Norwegia i Kanada, w pewnym stopniu Niemcy (tzn. w niektórych kategoriach sprzętu, głównie KTO). Reszta ma praktycznie tyle, co w jednostkach i w szkoleniu.

Za to Niemcy to osobna bajka-zainwestowali w eurochłam, to i mają rolleyes.gif EC Tiger czy EF Typhoon są znacznie droższe w eksploatacji, niż sprzęt amerykański czy "europejski nieeuropejski", jak śmiglaki AW chociażby, czy Rafałki, przy co najwyżej podobnych możliwościach, a przeważnie i to nie. Nawet oni mają ograniczoną ilość zasobów oraz ograniczone możliwości uzupełniania części zamiennych, poza tym mają sporo absurdalnych problemów, których u nas nie ma-np. muszą płacić jakiś podatek środowiskowy za korzystanie z poligonów (sic!). Własny sprzęt wprawdzie robią naprawdę dobry, ale też mają problemy z kosztami, z powodu niewielkich serii produkcyjnych (SPz Puma) czy nie do końca przemyślanej koncepcji (GTK Boxer, F-125).

Ten post był edytowany przez Tromp: 1/12/2014, 12:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 1/12/2014, 12:50 Quote Post

QUOTE
Czechów i Słowaków można oddać jako jeńców, z Węgrami nie bardzo wiadomo

Węgrzy jako V Kolumna. Przecież widać jak suszą ząbki do Putina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 1/12/2014, 13:01 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 1/12/2014, 13:50)
Węgrzy jako V Kolumna. Przecież widać jak suszą ząbki do Putina.
*


Węgrzy jak Węgrzy, poza tym mam wrażenie, że i Orban robi to bardziej z musu, niż z przekonania...
Tak czy siak, wielkiej wartości nie przedstawiają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 1/12/2014, 13:13 Quote Post

QUOTE
Sprzęt sprzętem ale najważniejszy jest stopień jago gotowości i czas jaki jest potrzebny do przywrócenia zdolności bojowych reszty.

Myślę że dobrym pomysłem jest umieszczenie na terenie Polski i krajów bałtyckich brygady pancernej, która jest w ciągłym użyciu (szkoleniu).
Za tym powinna iść budowa magazynów sprzętu, wyposażenia czy amunicji. Przetransportowanie kilku np brygad pancernych tylko stany osobowe jest szybkie i łatwe. Wcale nie muszą tu na stałe stacjonować. Ale jeśli by tu ćwiczyli to aklimatyzacja i dojście do pełnej sprawności bojowej zajęło by to dosłownie godziny.
Jeśli chodzi o kraje bałtyckie to w zasadzie (BARDZIEJ) cenne jest ich terytorium niż jako siła wojskowa.

Przetransportowanie kilku np brygad pancernych tylko stany osobowe jest szybkie i łatwe.
Cos tu nie tak ! Wyedytuj bo nie ma sansu.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 1/12/2014, 13:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 1/12/2014, 13:30 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 1/12/2014, 14:13)
Myślę że dobrym pomysłem jest umieszczenie na terenie Polski i krajów bałtyckich brygady pancernej, która jest w ciągłym użyciu (szkoleniu).
*


Ano tak-i ma stanąć, najpewniej w Polsce, ABCT, czyli po ok. 90 Abramsów i Bradleyów, trochę M109 (nie znam struktury ichniego das, zapewne 18 lub 24 sztuki) i inny sprzęt. Pewnie obsada będzie rotacyjna, może "skadrowana". Do tego dojdzie na pewno logistyka, może Patrioty.
CODE

Przetransportowanie kilku np brygad pancernych tylko stany osobowe jest szybkie i łatwe.

Popieram N_S tongue.gif
Zapewne chodziło ci o to, że przerzut samych żołnierzy jest stosunkowo szybki i łatwy-i jest to prawda. Przerzut całej ABCT zająłby sporo czasu.
CODE

Jeśli chodzi o kraje bałtyckie to w zasadzie [b](BARDZIEJ)[/b] cenne jest ich terytorium niż jako siła wojskowa.

I tak, i nie. Zawsze coś tam odciągną, a do tego, gdyby pozyskali/dostali OPL średniego zasięgu, mogą ładnie ograniczyć możliwości rosyjskiego lotnictwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 1/12/2014, 13:54 Quote Post

QUOTE
Przetransportowanie kilku np brygad pancernych tylko stany osobowe jest szybkie i łatwe.

Popieram N_S tongue.gif
Zapewne chodziło ci o to, że przerzut samych żołnierzy jest stosunkowo szybki i łatwy-i jest to prawda. Przerzut całej ABCT zająłby sporo czasu.

Teraz ja się pośmieję smile.gif (czytanie ze zrozumieniem)

Link:http://niezalezna.pl/61788-amerykanski-general-ujawnia-brygada-pancerna-us-army-moze-stacjonowac-w-polsce

QUOTE
Za tym powinna iść budowa magazynów sprzętu, wyposażenia czy amunicji.

QUOTE
nną częścią strategii jest wstępne rozmieszczenie sprzętu bojowego w Europie Wschodniej. Mamy już odpowiednie zaplecze w Niemczech, ale naszą ideą jest docelowo przesunąć ciężki brygadowy zespół bojowy na wschód, do Polski Rumunii lub jednego z krajów bałtyckich – oświadczył gen. Hodges podczas spotkania z dziennikarzami.

Proszę czytać całość a nie komentować wyrwane fragmenty.

Ten post był edytowany przez gtsw64: 1/12/2014, 15:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 1/12/2014, 15:12 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 1/12/2014, 14:54)
Proszę czytać całość a nie komentować wyrwane fragmenty.
*


Ale to wiadomo, że to ma być magazyn dla ABCT. Tylko taki magazyn to i tak sporo ludzi do obsługi i pewnie rotacyjnie oddziały, raczej jeden batalion plus szkieletowa otoczka-a nie pełna brygada.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 1/12/2014, 15:40 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 1/12/2014, 15:12)
QUOTE(gtsw64 @ 1/12/2014, 14:54)
Proszę czytać całość a nie komentować wyrwane fragmenty.
*


Ale to wiadomo, że to ma być magazyn dla ABCT. Tylko taki magazyn to i tak sporo ludzi do obsługi i pewnie rotacyjnie oddziały, raczej jeden batalion plus szkieletowa otoczka-a nie pełna brygada.
*


Niestety nie działa link.
NIe jestem specjalistą i opieram się jedynie na doniesieniach prasowych w których wyraźnie mowa o brygadzie.
Przeczytałem też o "ciężkiej brygadzie pancernej". Jestem pod tym względem laikiem dlatego opieram się na doniesieniach. Na ile są prawdziwe, nie wiem.
Chyba mniej kosztuje obsługa składów magazynowych niż obsługa czynnej jednostki. Koszty mniejsze a mobilność zachowana na przyzwoitym poziomie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/12/2014, 15:59 Quote Post

Hmmmm .... nieśmiało przypomnę , ze wspominani w temacie Ukraińcy nie są w NATO , zaś Niemcy czy Grecy nigdy nie byli członkami Ostblock( za wyjątkiem DDR ) , i nie chodziło mi o oceny morale , czy "chęci do walki " a twarde liczby , typu ilość samolotów , ilość rakiet do zwalczania takich , stopień zaawansowania , modernizacje , poziom wyszkolenia , zaplecze logistyczne .
Dlatego nie dostrzegam wyższości wspomnianych krajów bałtyckich Bartku , nad takimi wojskami czeskimi ( a to zaledwie jeden z krajów o który pytałem ), które dysponują nowoczesnymi wielozadaniowymi samolotami bojowymi Saab JAS 39 Gripen( leasing 12 JAS 39C i 2 JAS 39D. ) . Bałtowie nie posiadają lotnictwa bojowego wcale , dlatego "ich " nieba musi strzec NATO .
QUOTE
Jacku, ci tak znienawidzeni przez ciebie Bałtowie są więcej warci, niż wszystko, co jest na Południe od nas do kupy, bo przynajmniej Estończyków jestem pewny, że chcieliby się bić, a do tego cała trójka ma całkiem sensowne programy modernizacyjne SZ.


Ten post był edytowany przez lancaster: 1/12/2014, 16:01
 
Post #13

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 1/12/2014, 16:18 Quote Post

Dałem koledze linka gdzie są informacje ilościowe, ale niestety są one obarczone tym błędem, że nie mówią nic o wartości właśnie. Co z tego, że państwo X ma Y czołgów jak nie wiadomo ile w służbie, a ile w rezerwie, ile jest na chodzi i czy w ogóle one przedstawiają współcześnie wartość bojową.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/12/2014, 16:27 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 1/12/2014, 16:18)
Dałem koledze linka gdzie są informacje ilościowe, ale niestety są one obarczone tym błędem, że nie mówią nic o wartości właśnie. Co z tego, że państwo X ma Y czołgów jak nie wiadomo ile w służbie, a ile w rezerwie, ile jest na chodzi i czy w ogóle one przedstawiają współcześnie wartość bojową.
*


I dziękuje Koledze za podanie ww linka , tyle ze jak sam zauważyłeś nie informacje w nim zawarte nie wyczerpują tematu .
 
Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej