Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sytuacja na Ukraine w czasie tzw . Złotego Pokoju,
     
Albor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 520
Nr użytkownika: 20.387

Albert Borowiak
Zawód: Handlowiec
 
 
post 12/05/2009, 19:08 Quote Post

Przykro mi, ale nie mam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 13/05/2009, 5:57 Quote Post

Dla Kozaków wojna Turecka mogła być zbawieniem w ich uciskach. Byli można powiedzieć ostatnimi sojusznikami WIVW w planach ofensywy na Turcję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
nicorrtiss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 50.720

 
 
post 13/05/2009, 6:48 Quote Post

QUOTE
Dla Kozaków wojna Turecka mogła być zbawieniem w ich uciskach. Byli można powiedzieć ostatnimi sojusznikami WIVW w planach ofensywy na Turcję.


Dokładnie nikt inny Władysławowi by w tym nie pomógł - chyba że Persja wink.gif ale raczej to mało realne było. Jednak jest tu pewne ale... Koniecpolski i Ossoliński w wojnie z Turcją upatrywali zakończenie konfliktu, również z Kozakami. Uważali, że jeśli zniszczy się Turków i Tatarów – przy okazji – to Kozacy nie będą mieli jakby powodu żeby w ogóle istnieć....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/05/2009, 15:37 Quote Post

Koniecpolski razem z Ossolińskim byli przeciwni wojnie z Turcją - ich oraz początkowe królewskie plany zakładały jedynie podbój Krymu oraz jak pisał hetman oddanie go później pod kolonizację Rosji.

Dopiero po śmierci Koniecpolskiego, król postanowił forsować wojnę z Turcją, która żadną miarą nie mogła być akceptowana przez społeczeństwo szlacheckie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
nicorrtiss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 50.720

 
 
post 13/05/2009, 16:44 Quote Post

QUOTE
Koniecpolski razem z Ossolińskim byli przeciwni wojnie z Turcją - ich oraz początkowe królewskie plany zakładały jedynie podbój Krymu oraz jak pisał hetman oddanie go później pod kolonizację Rosji.

Dopiero po śmierci Koniecpolskiego, król postanowił forsować wojnę z Turcją, która żadną miarą nie mogła być akceptowana przez społeczeństwo szlacheckie.


Nie do końca jestem przekonana... Stanisław Koniecpolski wiedział o plach wojny z Turcją, nie spotkałam się w lietaraturze, którą czytałam, żeby on był przeciwny tej wojnie... wręcz przeciwnie... z tego co mi widomo król już dużo wczesniej starał się forsować powmysł wojny. Zgadzam się z tobą, w kwesti tego, iż szlachta kategorycznie była przeciwna wojnie... chciaż ta zmieszkująca tereny Ukrainy była skłona do takiej wojny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 13/05/2009, 16:53 Quote Post

QUOTE
chciaż ta zmieszkująca tereny Ukrainy była skłona do takiej wojny...

Na pewno nie do takiej, jaką miał na myśli Władysław. Zdobyć Krym? Tak. Zdobyć Konstantynopol jako dziedziczny dla króla? Niee...
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/05/2009, 16:56 Quote Post

QUOTE
Stanisław Koniecpolski wiedział o plach wojny z Turcją, nie spotkałam się w lietaraturze, którą czytałam, żeby on był przeciwny tej wojnie... wręcz przeciwnie...


"Po Nowym Roku (1646 roku - Indigo) do przybył do Warszawy Koniecpolski i został dopuszczony do tajnych zamysłów króla. Wyszła na jaw duża rozbieżność. Król (...) chciał sprowokować Turcję ręką kozacką; hetman zlecał wojnę tylko z Ordą (...)."

Konopczyński Wł., "Dzieje Polski Nowożytnej", str. 310.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
nicorrtiss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 50.720

 
 
post 13/05/2009, 16:57 Quote Post

QUOTE
Na pewno nie do takiej, jaką miał na myśli Władysław. Zdobyć Krym? Tak. Zdobyć Konstantynopol jako dziedziczny dla króla? Niee...


Nie do takiej nie... oni po prostu mieli dosyć tego całego zamieszania z Kozakami i Tatarami - w końcu działo się to na ich majątkach. Króla ta kwestia z kolei mniej interesowła, chciał zdobyć ziemie dziedziczne i tyle.

QUOTE
"Po Nowym Roku (1646 roku - Indigo) do przybył do Warszawy Koniecpolski i został dopuszczony do tajnych zamysłów króla. Wyszła na jaw duża rozbieżność. Król (...) chciał sprowokować Turcję ręką kozacką; hetman zlecał wojnę tylko z Ordą (...)."

Konopczyński Wł., "Dzieje Polski Nowożytnej", str. 310



To by dużo tłumaczyło smile.gif to było podczas obrad senatu... dwa miesiące przed śmiercią Koniecpolkiego...

zwracam honor w takim razie smile.gif Koniecpolski chciał wojny tylko z Tatarmi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej