Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szabla kontra szpada
     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 22/07/2006, 11:27 Quote Post

W bitwie leprza była nieporównywalnie szabla, w pojedynkach natomiast wszystko zależało od szermieża. Ja bym tam wybrał szpadę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 27/07/2006, 12:47 Quote Post

QUOTE
W bitwie leprza była nieporównywalnie szabla, w pojedynkach natomiast wszystko zależało od szermieża. Ja bym tam wybrał szpadę.

Warto przypomnieć pojedynek Casanovy z Franciszkiem Ksawerym Branickim. Branicki chyba używał (jako Polak) szabli, zaś Casanova - szpady - jednak to Casanova był zwycięzcą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
yakuz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 87
Nr użytkownika: 8.479

 
 
post 30/07/2006, 21:27 Quote Post

przepraszem ale z tego co ja czytałem to oni pojedynkowali się za pomocą pistoletów
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 5/08/2006, 18:04 Quote Post

Abstrachując zupełnie od dyskusji które bronioznawcze kung-fu jest lepsze:

Szpada to zasadniczo broń pojedynkowa, przeznaczona do walki przeciw szpadzie. Użycie jej przeciw szabli to dość ponury pomysł, bo tracisz jakąkolwiek możliwość obrony klingą. Możesz bronić się wyłącznie odległością, a to ma swoje granice. Szabla jest dość manewrowa, dasz radę się zastawić przed kilkoma pchnięciami, natomiast przeciwnik nie może zrobić właściwie nic przeciw cięciu.

Domyślam się, że chodziło raczej o rapier, niż szpadę. Tu, z własnego i kolegów doświadczenia, powiem, że rapier ma przewagę. Generalnie w pojedynku broń szybsza, bardziej manewrowa i o większym zasięgu przeważnie ma przewagę nad bronią powolniejszą, mniej manewrową, o mniejszym zasięgu. Broń kolna przeważnie ma przewagę nad sieczną. Rapier jest na tyle ciężki, żeby umożliwić obronę przed szablą, jest przy tym tak fantastycznie szybki, że szabliści mają ogromne problemy z obroną. Role odwracają się w użyciu wojskowym, gdzie szabla nadaje się fantastycznie (rąbanina w tłumie i ścisku), natomiast rapier jest zupełnym nieporozumieniem. Ta zabawka nigdy nie powinna była stać się bronią boczną wojskową.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/08/2006, 18:13 Quote Post

QUOTE
Użycie jej przeciw szabli to dość ponury pomysł, bo tracisz jakąkolwiek możliwość obrony klingą.

NIby czemu?
QUOTE
natomiast przeciwnik nie może zrobić właściwie nic przeciw cięciu.

Dlaczego?
QUOTE
Domyślam się, że chodziło raczej o rapier, niż szpadę. Tu, z własnego i kolegów doświadczenia, powiem, że rapier ma przewagę. Generalnie w pojedynku broń szybsza, bardziej manewrowa i o większym zasięgu przeważnie ma przewagę nad bronią powolniejszą, mniej manewrową, o mniejszym zasięgu. Broń kolna przeważnie ma przewagę nad sieczną. Rapier jest na tyle ciężki, żeby umożliwić obronę przed szablą, jest przy tym tak fantastycznie szybki, że szabliści mają ogromne problemy z obroną.

Z drugiej strony ciężko jest siezastawiać rożnem tej długości - rapier jest bardzo szybki w pchnięciach czy drobnych, półkolistych paradach przed pchnięciem, natomiast obrócenie go, by zastawić się przed szablą wcale nie jest szybkie...
QUOTE
Role odwracają się w użyciu wojskowym, gdzie szabla nadaje się fantastycznie (rąbanina w tłumie i ścisku), natomiast rapier jest zupełnym nieporozumieniem. Ta zabawka nigdy nie powinna była stać się bronią boczną wojskową.

Rapier doskonale nadaje się do kłucia w ścisku, a kłucie to jest często jedyny ruch, jaki w ścisku możesz wykonać...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 6/08/2006, 20:49 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/08/2006, 17:13)
QUOTE
natomiast przeciwnik nie może zrobić właściwie nic przeciw cięciu.

Dlaczego?


Weźże kiedyś w rękę taką antentkę i spróbuj się nią zastawić przeciw uderzeniu czymkolwiek.

QUOTE(Ramond @ 6/08/2006, 17:13)
Rapier doskonale nadaje się do kłucia w ścisku, a kłucie to jest często jedyny ruch, jaki w ścisku możesz wykonać...


Zupełnie się nie nadaje. Jest zwyczajnie za długi. Gladius, Katzbalger i tak dalej - jasne. Rapier - ni cholery. Rapier to broń cywilna przeznaczona do samoobrony, która żeby błysnąć wymaga sporo otwartej przestrzeni i szermierza, który wie, co się z nią robi. Użyty do rąbaniny w wojsku jest nieporozumieniem.

Powiedzmy, że na tym skończę - nie chcę, żeby to się przerodziło w kolejny wirtualny pojedynek szermierczy między Masajami i Żydami z Marsa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 7/08/2006, 13:32 Quote Post

QUOTE
Weźże kiedyś w rękę taką antentkę i spróbuj się nią zastawić przeciw uderzeniu czymkolwiek.

Trzeba jeszcze wiedzieć, którą częścią się zastawiać... Przy użyciu forte na foible nie widzę problemu... a prawdziwa szpada z epoki nijak nie przypomina antenki...
QUOTE
Użyty do rąbaniny w wojsku jest nieporozumieniem.

NIe do rąbaniny, do KŁUCIA... Mógłbyś czytać cudze posty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 7/08/2006, 13:44 Quote Post

Przeczytałem. Nawet odpowiedziałem. I to serio tyle - nie będę się bawił w wirtualne bitwy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
mat49a2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 33.981

Marek Tarnacki
Stopień akademicki: technik
 
 
post 12/08/2007, 12:55 Quote Post

Witam. Nie pamiętam dobrze ale chyba w ,,Pamiętnikach'' J.CH.Paska jest opis pojedynku szpada ws szabla. Wybaczcie piszę z pamięci - Pasek został wyzwany na pojedynek a że miał przy sobie tylko szpadę więc ją użył i zabił przeciwnika.Później żałował że nie miał szabli bo by skończyło sie na poranieniu przeciwnika a nie na jego śmierci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/08/2007, 16:57 Quote Post

QUOTE
Nie pamiętam dobrze ale chyba w ,,Pamiętnikach'' J.CH.Paska jest opis pojedynku szpada ws szabla. Wybaczcie piszę z pamięci - Pasek został wyzwany na pojedynek a że miał przy sobie tylko szpadę więc ją użył i zabił przeciwnika.Później żałował że nie miał szabli bo by skończyło sie na poranieniu przeciwnika a nie na jego śmierci

To raczej nie było w pamiętnikach Paska - nie te czasy. W czasach Paska nie było jeszcze szpad. No i o ile ja pamiętam ten pojedynek, to miał on miejsce co najmniej w XVIII wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Melkorn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 83.118

 
 
post 9/10/2013, 15:11 Quote Post

Szpady istniały już za Paska, który to urodził się w 1639r a szpady powstały nie czasem 1620-1640 ?
A w Polsce musiały być znane już w 1656 z uwagi na to, że pojawiło się to wtedy w języku (co prawda źródło z którego te informacje mam jest nie zawsze wiarygodne ale wygląda to na dobry argument )

Ten post był edytowany przez Melkorn: 9/10/2013, 15:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/10/2013, 15:13 Quote Post

A skąd taka wiedza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Melkorn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 83.118

 
 
post 9/10/2013, 15:14 Quote Post

Wiedza ta pochodzi w wikipedi (tak wiem, że to nie jest najlepsze źródło)
Przy okazji przepraszam za offtop ale szukałem informacji o szpadach akurat w internecie ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/10/2013, 18:35 Quote Post

Twierdzenia proszę popierać WIARYGODNYMI źródłami. W przeciwnym wypadku twierdzenia te są warte mniej niż zero.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/10/2013, 18:46 Quote Post

Żygulski też tak twierdzi, tyle, że na podstawie budowy rękojeści a to dla mnie marny argument. Viki pewnie od niego łyknęła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej