Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kosztowna tkanina zlotoglow
     
Andgie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 96.716

Anna Warren
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Administrator
 
 
post 15/03/2015, 21:54 Quote Post

Czesc!
Dopiero co sie zarejestrowalam, ale czesto tu zagladam I czytam.
Co to wlasciwie byl zlotoglow ? Wiem, ze to tkanina jedwabna lub lniana przetykana zlotem, ale dokladniej? Czy w Polsce byly jakies ograniczenia, ktos mogl upierac sie w zlotoglow? Jaka mial wartosc ? Byl bardzo drogi, ale jak drogi? Gdzie byl wytwarzany? Czy byl w Polsce bardzo popularny? A w innych krajach? Dzieki za odpowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/03/2015, 21:06 Quote Post

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim Polska, dlaczego zakładasz temat nie w "Historii Polski" tylko w "Historii powszechnej"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Andgie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 96.716

Anna Warren
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Administrator
 
 
post 16/03/2015, 21:26 Quote Post

Nie napisalam, ze interesuje mnie glownie Polska, to chyba naturalne, ze wlasny kraj przykuwa uwage najbardziej.
Interesuje mnie cale zagadnienie , kto wytwarzal zlotoglow , jak bardzo byl drogi. Czy byl popularny w Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 16/03/2015, 23:58 Quote Post

Droga Nowicjuszko - na początek hasło "złotogłów" w Wikipedii. Fakt, niewiele tego jest, ale o technologii wytwarzania i popularności w Polsce można się dowiedzieć. Powiedziałbym, że szczególnie popularna ta tkanina była w środowisku duchownych - do dziś nie wyszła tam z użycia, robi się z niej szaty liturgiczne. A jeśli coś bardziej świeckiego - poszukaj hasła "Pole Złotogłowiu" albo "Błonie Złotogłowiu" - różnie to nazywają - i jak to wpłynęło na stosunki Francji, Anglii i Habsburgów w XVI wieku smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Andgie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 96.716

Anna Warren
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Administrator
 
 
post 22/03/2015, 19:43 Quote Post

Dzieki.
Wiem, Czym jest zlotoglow. O Polu Zlotoglowiu tez czytalam. Franciszek I domagal sie, zeby pocalowac wszystkie damy dworu Katarzyny Aragonskiej ( oprocz kilku juz starych smile.gif) . Zygmunt I Stary dal Bonie cztery sztuki zlotoglowiu jako podarek po nocy poslubnej , wyglada na to, ze byl zadowolony wink.gif .
Nie wiem, gdzie zlotoglow byl produkowany. Kto sie zajmowal produkcja? Czy byl popularny poza Europa, w innych kulturach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/03/2015, 20:30 Quote Post

QUOTE
Nie wiem, gdzie zlotoglow byl produkowany. Kto sie zajmowal produkcja? Czy byl popularny poza Europa, w innych kulturach?

No to chyba nie czytasz polecanych linków:
Do połowy XVII wieku złotogłów sprowadzano z krajów znajdujących się pod panowaniem tureckim i perskim.
W połowie XVII wieku w miejscowości Brody manufaktura w majątku hetmana Koniecpolskiego zaczęła wyrabiać polski złotogłów. Ciągnione złoto i srebro do okręcania nitek wytwarzano we Lwowie. Organizatorem produkcji był Grek Manuel Korfiński. Produkcja trwała nieprzerwanie do połowy XVIII wieku.

Dla kontrastu spójrz również na angielską wersję: http://en.wikipedia.org/wiki/Cloth_of_gold
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej