Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś warszawskim Żydem, X 1939
     
DAN24
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 402
Nr użytkownika: 75.121

 
 
post 19/11/2019, 23:53 Quote Post

W Zabawach Historycznych ostatnio obrodziło w wątki w których ze współczesną wiedzą stajemy się jakimś władcą. Tutaj postanowiłem to zmienić - wstajesz 01.10.1939 r. jako zwykły warszawiak. Największy problem stanowi fakt, że mieszkasz w dzielnicy żydowskiej i jesteś obrzezany. Co robisz, by się ratować przed nieuchronnie zbliżającym się Holocaustem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.252
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 20/11/2019, 0:01 Quote Post

Uciekam do Rosji sowieckiej i to na bardzo daleki wschód biggrin.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 20/11/2019, 0:26 Quote Post

Odpowiem starą anegdotą, ostatnie słowo ze względu na moderację zostało zmienione, każdy się domyśli jakie było oryginalnie.

CODE

W zamierzchłych rycerskich czasach była sobie spokojna okolica, w której nagle pojawił się smok. Bestia, jak to bestia, paliła, pożerała, niszczyła i gwałciła, nie robiąc sobie ani dnia przerwy. Mieszkańcy w lament i dalej o pomoc do trzech rycerzy, którzy mieszkali we włościach. ‘Ulituj się, panie, zabij bestię straszliwą’, proszą pierwszego. ‘Hm, poważna to rzecz, wyprawa na smoka – odparł, marszcząc rycersko brwi. – Zastanowię się i dam odpowiedź za jakieś dwa tygodnie’. Na to uderzyli w jeszcze większy płacz i lecą do drugiego. ‘Chętnie pokonam potwora, który zamęt i strach sieje w waszych domach, o biedni ludzie – zagrzmiał drugi rycerz. – Myślę, że za tydzień zdecyduję, kiedy to uczynię’. Jedna już im tylko nadzieja została, jeden tylko mężny mąż mógł ukrócić poczynania szalejącego bez wytchnienia smoka. Na kolanach i cali we łzach proszą trzeciego rycerza o pomoc. Ten nie odpowiedział ani jednym słowem, przywdział zbroję, miecz do pasa przytroczył i konia dosiadł. ‘Jak to tak, panie – wyjąkali zdumieni chłopi. – Nie potrzebujecie czasu do zastanowienia?’ Na to rycerz: ’Tu się nie ma co zastanawiać, tu trzeba uciekać'.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 20/11/2019, 8:02 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 20/11/2019, 0:01)
Uciekam do Rosji sowieckiej i to na bardzo daleki wschód biggrin.gif
*


Biorąc pod uwagę skład narodowościowy III deportacji to władza radziecka poszła by Ci bardzo na rękę. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.694
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 20/11/2019, 8:18 Quote Post

Tam była kara śmierci za nielegalne przekroczenie granicy Kraju Rad. Czy nie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 20/11/2019, 8:26 Quote Post

Nie wiem czy stosowana, bo ok. 80% III deportacji to byli Żydzi, przeważnie ci co uciekli przed Niemcami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 20/11/2019, 9:42 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 20/11/2019, 1:01)
Uciekam do Rosji sowieckiej i to na bardzo daleki wschód biggrin.gif
*



To miałabyś dwie opcje - przyjęcie obywatelstwa radzieckiego wraz z rozlokowaniem gdzieś na zachodnich krańcach Sojuza (bo tam osiedlali zwykle zbiegłych z Polski Żydów) czyt. kara śmierci z odroczeniem do 1941 r. bądź nieprzyjęcie obywatelstwa radzieckiego i zsyłka do łagru. Szanse na przeżycie niby wyższe ale...

Ten post był edytowany przez Rafadan: 20/11/2019, 9:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.000
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 20/11/2019, 10:02 Quote Post

Nie lepiej byłoby poczuć się patriotą i uciekać na południe i przez Węgry/Bałkany do armii polskiej? Żarcie na zachodzie lepsze, Brygada Karpacka formuje się na Bliskim Wschodzie... To przy założeniu, że nie mamy rodziny do zabrania w drogę.
 
User is online!  PMMini Profile Post #8

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.252
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 20/11/2019, 11:24 Quote Post

QUOTE(Rafadan @ 20/11/2019, 9:42)
QUOTE(Wilczyca24823 @ 20/11/2019, 1:01)
Uciekam do Rosji sowieckiej i to na bardzo daleki wschód biggrin.gif
*



To miałabyś dwie opcje - przyjęcie obywatelstwa radzieckiego wraz z rozlokowaniem gdzieś na zachodnich krańcach Sojuza (bo tam osiedlali zwykle zbiegłych z Polski Żydów) czyt. kara śmierci z odroczeniem do 1941 r. bądź nieprzyjęcie obywatelstwa radzieckiego i zsyłka do łagru. Szanse na przeżycie niby wyższe ale...
*



Chm...znam historię i gdzieś tam w zakamarkach pamięci tkwi znajomość języka rosyjskiego. To daje mi większe szanse na przeżycie niż przeciętnemu polskiemu Żydowi z tamtego okresu.

QUOTE
Nie lepiej byłoby poczuć się patriotą i uciekać na południe i przez Węgry/Bałkany do armii polskiej?


Dla mnie nie. No chyba że budzę się jako Żyd, który posiada lepszy wzrok niż ja sama tongue.gif niemniej wybacz, że nie wykazuję ochoty do zabijania innych ludzi, nawet jeśli to wrogowie mojego narodu.
 
User is online!  PMMini Profile Post #9

     
DAN24
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 402
Nr użytkownika: 75.121

 
 
post 20/11/2019, 11:31 Quote Post

ZSRR AD 1940 wydaje mi się bardzo słabym miejscem do podróżowania z systemem paszportów wewnętrznych, dotarcie na daleki wschód mało prawdopodobne, a bo to trudno zostać uznanym za szpiona?

Pomysł z brygadą karpacką podsunął mi inny pomysł - Węgry. Bynajmniej by walczyć toż to zginąć można. Dostanie się na Węgry przez zieloną granicę nie powinno być ogromnym problemem. Następnie do Jugosławii i przez Grecję do Turcji, a w perspektywie może Palestyna. A jeśli coś mnie zatrzyma na Węgrzech i nie pozwoli pójść dalej to pozostaje poznać i zaprzyjaźnić się z niejakim Rudolfem Kastnerem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 20/11/2019, 12:42 Quote Post

Jakkolwiek wiem że to głupie; 1-2 razy w miesiącu, mimo nie czytania książek, nie oglądania filmów i w ogóle nie myślenia o tej tematyce, nawiedza mnie sen-jestem wiejskim Żydem, getta jeszcze nie ma, mogę chodzić po okolicy ale wiem że muszę uważać. Co najgorsze- wiem jak to wszystko się skończy. Budzę się mokry gdy Niemcy zaczynają Ostateczne Rozwiązanie i muszę gdzieś uciekać.

I jaki to ma związek z tematem??? Poza tym jak nie myslisz o tej tematyce, skoro udzielasz się w tym wątku i posiadasz nawet wiedzę o tamtym okresie?

Wilczyca24823
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 20/11/2019, 14:05 Quote Post

No to mam problem tego ranka- trza sprzedać co się da,zamienić na carskie ruble lub dolary przynajmniej sporą część i wiać - pytanie dokąd?Sam czy z rodziną?Może lepiej w jakiejś grupie?
QUOTE(Grapeshot @ 20/11/2019, 8:18)
Tam była kara śmierci za nielegalne przekroczenie granicy Kraju Rad. Czy nie?
*


W X 1939 granicy jeszcze nie było a ruch ludzi w obie strony ogromny.
Za przekraczanie KS nie podpadał (przemytnicy byli łapani na pęczki) ale już jako szpion...?
ZSRR jest jakąś opcją ale ....??

Może lepiej kierować się na Litwę (dokładniej udawać powrót do Wilna)i przez Bałtyk do Szwecji?
Trzeba mieć sporo forsy
Pozdrawiam

Piro

Ten post był edytowany przez Piro: 20/11/2019, 14:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 20/11/2019, 17:10 Quote Post

Taaaa... ciekawy temat na "zabawę" historyczną....
QUOTE
- wstajesz 01.10.1939 r. jako zwykły warszawiak. Największy problem stanowi fakt, że mieszkasz w dzielnicy żydowskiej i jesteś obrzezany. Co robisz, by się ratować przed nieuchronnie zbliżającym się Holocaustem?.

Ciekawe jest to kto, kto mógł 01/10/1939 roku przewidzieć Holokaust, i masowe ludobójstwo żydów polskich, kto miał takie zdolności profetyczne. Żydzi byli prześladowani od tysiącleci, przywykli do dyskryminacji, ograniczeń, deportacji, Niemcy, wraz z ich ukraińskimi, czy lituvskimi współpracownikami nadali nową jakość, wszystkiemu czego żydzi doświadczyli.
To tyle, życzę miłej zabawy.
BTW- czekam na temat:
Wołyń "krwawa niedziela", budzisz się o 7 rano, w wiosce otoczonej przez UPA, i ukraińskich "sąsiadów" , co jest twoim problemem? Taki temat zgłosiłbym moderacji, jako i ten zgłaszam dry.gif
Masowe morderstwa, ludobójstwo, Holokaust, w dziale zabawy historyczne, brava dla uczestników"zabawy", i autora tematu. sleep.gif

Ten post był edytowany przez force: 20/11/2019, 17:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 20/11/2019, 20:33 Quote Post

No tak. Szanowni poprzednicy piszą to, co piszą - uzbrojeni we współczesną wiedzę. Oni już wiedzą, że w realu zdarzył się holocaust, wiedzą, że "przeżywalność" Żyda w strasznych Sowietach była jednak zdecydowanie wyższa niż w Rzeszy, wiedzą, że po wojnie powstało Państwo Izrael. Na dodatek, jeden z poprzedników ułatwia sobie zadanie i zakłada, że nie musi się o nikogo troszczyć albowiem nie jest związany żadnymi więzami rodzinnymi. No i szanowni poprzednicy nie zadają sobie jakichś tam przyziemnych pytań o dach nad głową, środki na przeżycie i temu podobne drobiazgi.

Tymczasem, acz przed wojną z Niemiec dochodziły wieści już to o ustawach norymberskich, już to o kryształowej nocy, to jednak późniejsza budowa wielkich fabryk śmierci chyba zdecydowanie wykraczała poza wyobraźnię zwykłych ludzi.
Zachowały się wszak nawet relacje o Polakach, którzy - kiedy to jeszcze było wykonalne - na noc udawali się do nie całkiem jeszcze izolowanego ghetta. Albowiem po aryjskiej stronie wtedy szalały łapanki i nocne wywózki ludzi z mieszkań. Zaś po stronie żydowskiej panował spokój. A kiedy już życie w dzielnicy żydowskiej zaczęło się pogarszać, to przecież nie stało się ono strasznym z dnia na dzień. Perfidia polityki nazistów wobec Żydów polegała między innymi na tym, że po każdym kolejnym "etapowym" uderzeniu - umiejętnie stwarzano wrażenie iż co prawda lekko nie jest, ale teraz już tak zostanie i człowiek jakoś w tym wszystkim przetrwa.

Z dedykacją zatem, początek oraz zakończenie piosenki Jaromira Nohavicy "Těšínská" -
"Kdybych se narodil před sto lety
v tomhle městě
. . .
ještě že člověk nikdy neví
co ho čeká.
"
"Gdybym się urodził przed stu laty
w moim grodzie,
. . .
Może i dobrze, że człowiek nie wie,
co go czeka.
"

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 20/11/2019, 20:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.252
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 20/11/2019, 20:37 Quote Post

Mówiąc szczerze bardziej kontrowersyjny dla mnie wydaje się temat o wcieleniu w Hitlera.

Niemniej tematy te, chociaż dla niektórych mogą być "niesmaczne", nie naruszają w żaden sposób prawa ani regulaminu Forum, nie widzę więc powodu do ich zamykania. W innym przypadku należałoby zamknąć również wszystkie tematy w historii alternatywnej dotykające problemu II Wojny Światowej, szczególnie te rozpatrywane z punktu widzenia Niemiec.

Pozdrawiam
Wilczyca24823



QUOTE
No tak. Szanowni poprzednicy piszą to, co piszą - uzbrojeni we współczesną wiedzę.


Ponieważ te tematy zakładają właśnie to, że będzie się uzbrojonym w posiadaną wiedzę smile.gif inaczej zabawa nie miałaby sensu.
 
User is online!  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej