Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolejne koło PTH
     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 5/12/2005, 13:13 Quote Post

Z radością informuję, że w dniu 03.12.2005. zostało powołane do istnienia Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Ostrowie Wielkopolskim. Lokalni historycy, regionaliści i pasjonaci utworzyli w tym mieście Koło po raz pierwszy już w 1953 roku. Od tej pory zmienne były jego losy - kilkakrotnie odradzało się i zamierało. Do 1975 było jednostką podległą Oddziałowi PTH w Poznaniu, a po reformie administracyjnej przeszło pod kuratelę Oddziału w Kaliszu. Obecnie, dzięki staraniom Zarządu Oddziału w Kaliszu, doszło do reaktywacji Koła. Do Zarządu Koła PTH w Ostrowie weszli : mgr Piotr Grabarz ( prezes ), dr Agnieszka Panek ( wiceprezes ), mgr Jacek Malkowski ( sekretarz ), mgr Janusz Janczewski ( skarbnik ), mgr Jarosław Biernaczyk ( członek Zarządu ). Więcej informacji o planach na 2006 rok - już wkrótce. Warto dodać, że istnieje już inne Koło podległe Oddziałowi Kaliskiemu - w Jarocinie, również z długoletnią tradycją i również kilkakrotnie odradzane. Obecnie Koło jarocińskie bardzo prężnie się rozwija, czego ostrowskiemu - gorąco życzę laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
baton
 

Unregistered

 
 
post 30/12/2005, 2:43 Quote Post

Hm, "regionaliści" ostrowscy? Gdzie jest "region ostrowski", bo nie kumam...
 
Post #2

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 31/12/2005, 18:26 Quote Post

Już odpowiadam na nadesłane zapytanie. Region ostrowski to ziemie wokół Ostrowa Wielkopolskiego. A Ostrów leży 25 km na południowy zachód od Kalisza. Mój avatar to herb miasta cool.gif



http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostr%C3%B3w_Wielkopolski


http://www.ostrowwlkp.pl/


http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/index.php


http://www.ostrowwielkopolski.pl/start.html



Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Też historyk
 

Unregistered

 
 
post 11/02/2006, 15:37 Quote Post

No cóż, to że Ostrów Wlkp. leży około 25 km od Kalisza, to nie znaczy, że mamy region ostrowski. Również argument, że sa to tereny leżace wokół Ostrowa jest nieco absurdalny i nadęty. Region to określone tradycje historyczne, etnograficzne, gospodarcze, to określony wkład w historię państwa itd. W przypadku Ostrowa tego po prostu nie ma i nie było. Dorabiacie sobie historię chwalebną i tyle. Ostrów nie ma żadnych tradycji - do połowy XIX w. po prostu was nie ma!!! Jakaś ni to wiocha, ni to prywatna mieścina z kilkoma walącymi się chałupami z fundacji Przebendowskiego. Niemcy zbudowali Ostrów, bo był na wschodnich rubieżach Reichu, i tyle. No ale z tych kilkunastu ostatnich lat też można byc dumnym. Może jeszcze powstanie wielkopolskie, ale to chłopaki z Kalisza odwalili za was robotę. No i nie wiem co napisać, do jakiego momentu dziejów tego pięknego miasta się doczepić, bohaterstwo jakiego bohatera ostrowskiego podważyć, na jakie przywileje królewskie się powołać - nie wiem. Panowie i panie, dajcie spokój!!! Róbcie lepiej współczesność, by wasze dzieci były z was dumne i o regionie!? mogły pisać i marzyć.
 
Post #4

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 13/02/2006, 19:07 Quote Post

Aleś mnie bracie zjechał, nie wiem czy bardziej powinno być mi przykro, czy powinnam się śmiać. Niezbyt to dobrze o Tobie świadczy... Bo tak jest najłatwiej, prawda? Tak się składa, że nie każdy, jak raczyłeś zapomnieć, ma szczęście mieszkać w Wielkim Mieście z Wiekowymi Tradycjami Historycznymi. Więc trzeba zająć się tym, co się ma wokół siebie. Ja się po prostu cieszę z tego, że udało się zintegrować trochę to środowisko, i że może coś z tego sensownego być. Czy będzie - zobaczymy. Oczywiście są tacy, którzy biją pianę, i którym sie wydaje że Ostrów to nie wiadomo co. Ja do nich nie należę i dobrze umiem spojrzeć krytycznie. Ale to forum nie jest moim prywatnym i swojej opinii w tym zakresie wyrażać nie będę. Mam zajmować się PTH i to właśnie robię... ale też nie wymądrzam się, gdy inni coś robią nowego. Swoją drogą, ciekawe skąd Ty pochodzisz i co zrobiłeś dla rozwoju tego miejsca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej