Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
34 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atak na Iran?
     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 17/02/2006, 17:40 Quote Post

Sadzac po imperialistycznych zapedach Busha junora to jest możliwe, ale chyba szybciej bedzie chciał wyjaśnić sprawe Korei płn.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 27/02/2006, 9:07 Quote Post

nie sądze, aby Amerykanie próbowali najpierw rozwiązac problem Koreański. Oni nie stanowią realnego zagrożenia, a Iran dla Izraela jak najbardziej. USA także zależy na bezpieczeństwie swojego sojusznika, bo klęska izralea (przyjaciela Stanów) podkopała by ich pozycję (jak to, takie mocarstwo a nawet własnych sojuszników nie potrafią obronic?!).

Izrael sam nie bawiłby się w takie coś, ale celem żydów jest utrzymanie swojego państwa na mapie i włase bezpieczeństwo. Już przecież decydowali się na wojnę prewencyjną. Pamietajmy też o konflikcie o kanał sueski, gdy Izraelczycy szukali sojuszników. Ta wojna to może byc albo nie byc Izraela.

Poza tym oni jeszcze nie walczyli z Iranem, największym i najlepiej uzbrojonym z państw regionu. Osobiście wątpie w akcję lądową, ale bombardowania są bardzo możliwe. Sam Izrael zreszą nie jest w stanie ich przeprowadzic, gdyz jego samoloty mają zakrótki zasięg. Ataki mogą przeprowadzic np. amerykanie z lotniskowców na zatoce perskiej.

Ale z drugiej strony Irańczycy nie są tacy głupi. Po podobnej akcji Izraela w Iraku rozmieścili swe fabryki w kilku miejscach w kraju (duzym kraju). A to już zdecydownie utrudnia akcje. W dodatku watpie by Iran nie odpowiedział na bombardowania. Jest w stanie nawet bez uzycia wojsk lądowych zaatakowac Izrael i Amerykańskie bazy na bliskim wschodzie.

I jeszcze względy gospodarcze, ropa oczywiście. Myślę że to nie problem, amerykanie naciskają przecież by nałożyc sankcje, a wojna i sankcje wywołałyby podobny skutek. Więc dla USA widac to nie problem. Tak mi się przynajmniej wydaje...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.728
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 27/02/2006, 10:53 Quote Post

QUOTE
Sam Izrael zreszą nie jest w stanie ich przeprowadzic, gdyz jego samoloty mają zakrótki zasięg

Chwilowo nie mam dostępu do mapy, ale z tego co pamiętam do Iraku doleciały. Teraz wprawdzie muszą polecieć znacznie dalej, ale za to nad owym Irakiem mogą zatankować. To samo z powrotem.

QUOTE
Jest w stanie nawet bez uzycia wojsk lądowych zaatakowac Izrael i Amerykańskie bazy na bliskim wschodzie.


W jaki sposób?
Mi do głowy przychodzą dwa sposoby. Albo ataki samobójców, albo rakietowe ( jeżeli mają rakiety o takim zasięgu ).
Atak lotniczy nie wchodzi raczej w grę, bo Irańczycy nad Irakiem raczej sobie nie zatankują.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 27/02/2006, 11:13 Quote Post

Co pominęlismy w naszej dyskusji ? Moim zdaniem kwestię znaków i wydarzeń pozwalających przypuszczać, że czas starcia nadchodzi. Słynne juz wydarzenia dot. karykatur Proroka Mahometa (wg mnie ispirowali Duńczyków wcale nie ludzie Mossadu lecz Iran), pośpieszne podpisywanie gospodarczych umów irańsko-rosyjskich oraz irańsko-chińskich, rozmowy irańsko-zachodnioeuropejskie oraz coraz większa ilość publikacji poświęcona Iranowi, jego stosunkom wewnetrznym, gospodarce.
Uważam, że nie przesądza to jeszcze wybuchu konfliktu, ale widać, iż taki scenariusz jest jedna z głównych opcji.
PS Pamiętam, że na miesiąc lub dwa przed zamachem na WTC w "GW" ukazał się spory materiał poświęcony ibn Ladenowi. Przypadek ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/02/2006, 11:43 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 27/02/2006, 12:13)
PS Pamiętam, że na miesiąc lub dwa przed zamachem na WTC w "GW" ukazał się spory materiał poświęcony ibn Ladenowi. Przypadek ?
*


Też pamiętam ten artykuł. Nie wierzę w przypadki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 28/02/2006, 0:21 Quote Post

QUOTE
Sam Izrael zreszą nie jest w stanie ich przeprowadzic, gdyz jego samoloty mają zakrótki zasięg
CODE
Chwilowo nie mam dostępu do mapy, ale z tego co pamiętam do Iraku doleciały. Teraz wprawdzie muszą polecieć znacznie dalej, ale za to nad owym Irakiem mogą zatankować. To samo z powrotem.

No właśnie. Do Iraku doleciały, a to dopiero połowa drogi. Poza tym, jak już mówiłem Iran jest dużo większy a wątpie by Persowie budowali takie obiekty jak najbliżej Izraela. Od granicy Iracko - Irańskiej do Irańsko - Pakistańskiej to o połowę WIĘCEJ drogi niż od Izraela do granic Iranu. Czyli w skrajnym przypadku Izraelczycy musieliby przeleciec nad terytorium wroga dużo więcej niż od siebie, przez Syrię (baaaardzo przyjazną) lub Jordanie (też wymażony sojusznik) i w końcu Irak (który nie wiadomo czy zgodziłby się na lądowanie żydowskiego samolotu wojskowego) do granic Iranu. Nie wykonalna. Za to z lotniskowca na zatoce sprawa dużo prostsza.

QUOTE
Jest w stanie nawet bez uzycia wojsk lądowych zaatakowac Izrael i Amerykańskie bazy na bliskim wschodzie.
CODE
W jaki sposób?
Mi do głowy przychodzą dwa sposoby. Albo ataki samobójców, albo rakietowe ( jeżeli mają rakiety o takim zasięgu ).
Atak lotniczy nie wchodzi raczej w grę, bo Irańczycy nad Irakiem raczej sobie nie zatankują.

Niestety ale Irańczycy dysponują odpowiednimi rakietami średniego zasięgu podobno mogącymi razic nawet cele w europie, nie mówiąc o Izraelu. Mozna je zobaczyc np. na paradach w stylu "śmierc Amerykańskim imperialistom" "zniszczyc Ameryke" "wymazac Izrael z mapy świata" czy "zabic wszystkich Żydów". Co chwile chwalą się zdobyczami technologi ale nie jestem w stanie w tej chwili podac nazw, parametrów, czy tez kiedy je zdobyli.
Pozdrawiam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 28/02/2006, 11:09 Quote Post

W mojej opinii atak czy akcja zbrojna przeciw Iranowi jest tym bardziej prawdopodobna, że Bush kończy swą druga kadencję i tak naprawdę nie zależy mu już na poparciu Amerykanów. Ma de facto wolne ręce ( i poparcie koncernów zbrojeniowych, energetycznych, znacznej części dowództwa, częsci emigracji irańskiej oraz wpływowego środowiska amerykańskich Żydów).
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 1/03/2006, 12:48 Quote Post

QUOTE(Potocki @ 28/02/2006, 1:21)
Czyli w skrajnym przypadku Izraelczycy musieliby przeleciec nad terytorium wroga dużo więcej niż od siebie, (...) w końcu Irak (który nie wiadomo czy zgodziłby się na lądowanie żydowskiego samolotu wojskowego) do granic Iranu.
*


uważasz, że o pozwoleniu decydowałyby władze irackie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 1/03/2006, 21:46 Quote Post

QUOTE
Czyli w skrajnym przypadku Izraelczycy musieliby przeleciec nad terytorium wroga dużo więcej niż od siebie, (...) w końcu Irak (który nie wiadomo czy zgodziłby się na lądowanie żydowskiego samolotu wojskowego) do granic Iranu.
CODE
uważasz, że o pozwoleniu decydowałyby władze irackie?


tego nie powiedziałem, ale przelot Żydowskich samolotów na pewno spowodowałby protesty władz Irackich. Nadal sądze, że USA wolałoby przeprowadzic taką akcje z lotniskowców w Zatoce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.514
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 1/03/2006, 21:56 Quote Post

uważam, że powinniśmy poprzeć ewentualny atak na Iran. Dlaczego?
- III Wojna Światowa bez nas wolne żarty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 2/03/2006, 19:33 Quote Post

QUOTE(Potocki @ 1/03/2006, 22:46)
przelot Żydowskich samolotów na pewno spowodowałby protesty władz Irackich.
*


Władze irackie są w 100% zależne od USA i wątpię aby bawiły się w jakies protesty. W końcu skąd mają wiedzieć, że izraelskie samoloty lądowały u nich?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.728
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 4/03/2006, 17:47 Quote Post

QUOTE(1234 @ 2/03/2006, 20:33)
QUOTE(Potocki @ 1/03/2006, 22:46)
przelot Żydowskich samolotów na pewno spowodowałby protesty władz Irackich.
*


Władze irackie są w 100% zależne od USA i wątpię aby bawiły się w jakies protesty. W końcu skąd mają wiedzieć, że izraelskie samoloty lądowały u nich?
*



A po kiego diabła mają lądować. Startują od siebie, lecą sobie, lecą..... Kawka, papierosek, 2 śniadanie smile.gif
nad Irakiem zatankują i do pracy.
Potem zrzucą co trzeba i gdzie trzeba; jak coś wystartuje to spuszczą to do kibla i dawaj do domu. Jeśli im irańska OPL nie zrobi z dupy jesieni średniowiecza, to na obiad wrócą do bazy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 4/03/2006, 22:12 Quote Post

QUOTE
Władze irackie są w 100% zależne od USA i wątpię aby bawiły się w jakies protesty. W końcu skąd mają wiedzieć, że izraelskie samoloty lądowały u nich?

Ludzie, ja wiem że takiego państwa jak Irak to już w sumie nie ma, że to tylko 52 Stan USA. A tak na poważnie: myśle że jednak władze irackie miałyby coś do powiedzenia, bo gdyby taka sprawa wyszła na jaw (patrz więzienie Abu Ghraib) mogłoby dojśc nawet do wojny domowej i obalenia rządu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 4/03/2006, 22:32 Quote Post

"Ostatnio słyszałem w wiadomościach, że amerykanie przygotowują się do bombardowań Iranu, wspólnie z Izraelem.
Jak myślicie jaki może mieć oddźwięk ta wojna na świecie, która wydaje sie już nieunikniona?"

Z tego co wiem to w tej wyprawie na wschód wezmą udział nie tylko amerykanie, którzy przecież mają poważne klopoty w Iraku, ale również inne państwa - w tym również z Unii Europejskiej. Myślę, że w przeciągu najblizszych 5 lat z pewnością dojdzie do konfliktu zbrojnego w tym rejonie. Dlaczego akurat 5 lat? Ano dlatego, że właśnie tyle czasu potrzbują irańczycy na sfinalizowanie prac nad bronią masowego rażenia. Wątpię jednak aby atak nastąpił w najblizszym czasie. Powód? Dość trywialny - opinia publiczna w USA, UK etc. pamięta ciągle o nieznalezionej broni Saddama. Ale ma to również podłoże finansowe. Budżet amerykański jest znacznie obciążony kampanią Iracką, której sukcesem nazwać nie można.
Co innego jeżeli cała operacja miałaby faktycznie sprowadzać się tylko do bombardowań. W tym kontekście sprawa prezentuje inaczej. Jest to wykonalne nawet w najbliższym czasie i nie wymaga takich środków finansowych jak okupacja. Szczególnie, że wspomniano wyżej o współpracy z Izraelczykami.
Nie wiem doprawdy jaki oddźwięk może ta wojna wywołać na świecie. Z pewnością powiększy przepaść między wschodem, a zachodem. Co do Rosji.. To dziwny kraj i nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie reakcjan jego władz. Na pewno nas czymś zaskoczą.


Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 4/03/2006, 22:39 Quote Post

QUOTE
uważam, że powinniśmy poprzeć ewentualny atak na Iran. Dlaczego?
- III Wojna Światowa bez nas wolne żarty...


Tylko że tym razem to oni będą mieli moralną rację, bo my bylibyśmy agresorami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

34 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: sirdaniel


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej