Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zastaw Spiski
     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 25/09/2010, 13:26 Quote Post

Czy ktoś dysponuje może mapą ziem stanowiących tzw. zastaw spiski. Mniej więcej oczywiście wiem o jakie tereny chodzi, wiem tez jakie konkrtetnie miasta weszły w jego skład. Interesują mnie natomiast bardzo dokładne granice tego obszaru. Jeśli natomiast nie ma takiej mapy to byłbym bardzo wdzięczny za podanie wszystkich miejscowości wschodzących w skład polskiego Spisza. Interesuje mnie też do kiedy te tereny należały do diecezji krakowskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 25/09/2010, 13:57 Quote Post

A z tą mapą jest coś nie tak?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastaw_spiski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/09/2010, 14:20 Quote Post

Z mapą może być ciężko.

Jeśli zaś chodzi o same miejscowości, to w skład polskiego Spisza wchodziło szesnaście miejscowości. Były to Lubowla, Podoliniec i Gniazda, już wcześniej należące do Polski, oraz trzynaście spiskich miast: Poprad, Lubica, Maciejowce, Biała Spiska, Nowa Wieś Spiska, Spiska Sobota, Spiskie Pogrodzie, Spiskie Włochy, Straże, Wierzbów, Twarożna, Ruskinowce, Wielka, a także wsie: Hobgart, Forbasy, Graniczne, Jakubiany, Nowa Lubowla, Jarzębina, Kamionka, Kacze, Mniszek nad Popradem, Krendzelówka, Wielki Sulin, Zawodzie, Litmanowa, Międzybrodzie, Niżne Drużbaki, Wyżne Drużbaki, Podsadek, Pilchów.

Mam nadzieję, że czegoś nie pomieszałem, zwłaszcza z tymi wsiami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 25/09/2010, 15:46 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 25/09/2010, 14:20)
Z mapą może być ciężko.

Jeśli zaś chodzi o same miejscowości, to w skład polskiego Spisza wchodziło szesnaście miejscowości. Były to Lubowla, Podoliniec i Gniazda, już wcześniej należące do Polski, oraz trzynaście spiskich miast: Poprad, Lubica, Maciejowce, Biała Spiska, Nowa Wieś Spiska, Spiska Sobota, Spiskie Pogrodzie, Spiskie Włochy, Straże, Wierzbów, Twarożna, Ruskinowce, Wielka, a także wsie: Hobgart, Forbasy, Graniczne, Jakubiany, Nowa Lubowla, Jarzębina, Kamionka, Kacze, Mniszek nad Popradem, Krendzelówka, Wielki Sulin, Zawodzie, Litmanowa, Międzybrodzie, Niżne Drużbaki, Wyżne Drużbaki, Podsadek, Pilchów.

Mam nadzieję, że czegoś nie pomieszałem, zwłaszcza z tymi wsiami.
*


Rycymerze wielkie dzięki. O to mi właśnie chodziło wink.gif Na tej podstawie sam sobie zrobię mapkę. Mam tylko pytanie czy wszystkie te miejscowości nazywają sie dzisiaj tak samo? Chodzi mi przede wszystkim o Hobgart. Zastanawiam sie też co by było gdyby te tereny Austria zajęła dopiero podczas I Rozbioru. Prawdopodobnie weszłyby w skład Galicji. A co po roku 1918? Mielibyśmy polskie enklawy w Czechosłowacji? Bo chyba nie ma wątpliwości, że polski Spisz zostałby włączony do Polski. Co o tym myślisz?
Piaście anonimie ta mapa właśnie jest zbyt ogólna a mnie chodziło o szczegóły, które podał rycymer.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/09/2010, 17:21 Quote Post

QUOTE
Mam tylko pytanie czy wszystkie te miejscowości nazywają sie dzisiaj tak samo? Chodzi mi przede wszystkim o Hobgart.

Hobgart to dzisiejsza Chmielnica. Co do reszty, to raczej nie ma większych różnic w nazwie, aczkolwiek niektóre z tych miejscowości, jak choćby Ruskinowce, już nie istnieją. Co do reszty, Kacze, Międzybrodzie oraz Pilchów leżą dziś w granicach Mniszka nad Popradem; niegdyś należała do niego również Krędzelówka, ale dziś wieś ta jest już wyludniona.

To chyba tyle. Ufam, że czegoś tutaj nie pomyliłem; jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości, to śmiało pytaj.
QUOTE
Zastanawiam sie też co by było gdyby te tereny Austria zajęła dopiero podczas I Rozbioru. Prawdopodobnie weszłyby w skład Galicji. A co po roku 1918? Mielibyśmy polskie enklawy w Czechosłowacji? Bo chyba nie ma wątpliwości, że polski Spisz zostałby włączony do Polski. Co o tym myślisz?

Szczerze powiedziawszy, to wątpie, aby to cokolwiek zmieniło. smile.gif

Ten post był edytowany przez rycymer: 25/09/2010, 17:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 25/09/2010, 18:00 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 25/09/2010, 17:21)
Szczerze powiedziawszy, to wątpie, aby to cokolwiek zmieniło. smile.gif
*


A mnie się wydaje, że istotnie zmieniłoby to sytuację na naszą korzyść. Nie sądzę żeby ktoś negował przynależność tych ziem do Polski gdyby w okresie zaborów weszły w skład Galicji. No chyba, że nie weszłyby w skład Galicji sad.gif
Jeszcze jedno pytanie. Wiem, że na tych terenach mieszkało wielu Niemców. Hobgart był chyba czysto niemiecki. Orientujesz się, które z tych pozostałych miejscowości miały większość niemiecką?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/09/2010, 18:38 Quote Post

QUOTE
A mnie się wydaje, że istotnie zmieniłoby to sytuację na naszą korzyść. Nie sądzę żeby ktoś negował przynależność tych ziem do Polski gdyby w okresie zaborów weszły w skład Galicji. No chyba, że nie weszłyby w skład Galicji sad.gif

No właśnie, gdyby weszły, ja zaś śmiem o tym mocno powątpiewać.
QUOTE
Jeszcze jedno pytanie. Wiem, że na tych terenach mieszkało wielu Niemców. Hobgart był chyba czysto niemiecki

I taki został po dziś dzień. wink.gif
QUOTE
Orientujesz się, które z tych pozostałych miejscowości miały większość niemiecką?

To znaczy spośród wszystkich miejscowości starostwa, tak?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 25/09/2010, 19:15 Quote Post

Tak chodzi mi o wszystkie miejscowości starostwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
RCz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 66.307

 
 
post 25/09/2010, 23:00 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 25/09/2010, 15:20)
Jeśli zaś chodzi o same miejscowości, to w skład polskiego Spisza wchodziło szesnaście miejscowości. Były to Lubowla, Podoliniec i Gniazda, już wcześniej należące do Polski, oraz trzynaście spiskich miast: Poprad, Lubica, Maciejowce, Biała Spiska, Nowa Wieś Spiska, Spiska Sobota, Spiskie Pogrodzie, Spiskie Włochy, Straże, Wierzbów, Twarożna, Ruskinowce, Wielka, a także wsie: Hobgart, Forbasy, Graniczne, Jakubiany, Nowa Lubowla, Jarzębina, Kamionka, Kacze, Mniszek nad Popradem, Krendzelówka, Wielki Sulin, Zawodzie, Litmanowa, Międzybrodzie, Niżne Drużbaki, Wyżne Drużbaki, Podsadek, Pilchów.

Mam nadzieję, że czegoś nie pomieszałem, zwłaszcza z tymi wsiami.


Wygląda na to że jednak doszło do pewnego pomieszania. Dodatek Spiskie czy Wielki to późniejszy wymysł. Nie było też miejscowości o nazwie Graniczne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
RCz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 66.307

 
 
post 25/09/2010, 23:02 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 25/09/2010, 14:57)
A z tą mapą jest coś nie tak?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastaw_spiski


Tak. Mapa jest zła, bo przedstawia granice z końca XIX w. a nie granice obszarów które stanowiły teren zastawu spiskiego (był większy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
RCz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 66.307

 
 
post 25/09/2010, 23:06 Quote Post

QUOTE(arnold @ 25/09/2010, 16:46)
Zastanawiam sie też co by było gdyby te tereny Austria zajęła dopiero podczas I Rozbioru. Prawdopodobnie weszłyby w skład Galicji.


Ależ one weszły początkowo skład "Galicji", niestety na bardzo krótko...


QUOTE(arnold @ 25/09/2010, 16:46)
A co po roku 1918? Mielibyśmy polskie enklawy w Czechosłowacji? Bo chyba nie ma wątpliwości, że polski Spisz zostałby włączony do Polski. Co o tym myślisz?


Gdyby doszło do referendum to zapewne nie byłoby żadnej enklawy, tylko cały ten obszar (z otoczeniem - też polskojęzycznym) znalazłby się w granicach Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
RCz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 66.307

 
 
post 25/09/2010, 23:20 Quote Post

QUOTE(arnold @ 25/09/2010, 14:26)
Czy ktoś dysponuje może mapą ziem stanowiących tzw. zastaw spiski.


Należy też pamiętać że określenie zastaw spiski może dotyczyć tylko co najwyżej I połowy XV w., bo później te tereny stały się pełnoprawnym terytorium Polski i stanowiły starostwo spiskie przez kolejne ponad 300 lat. A sądząc z Pana pytań, chodzi właśnie o starostwo spiskie a nie o zastaw. Zaś wielu miejscowości wymienionych przez rycymera w czasie zastawu nie było, powstały dopiero w Polsce.
A swoją drogą co dokoładniej jest tematem Pańskiego opracowania?


QUOTE(arnold @ 25/09/2010, 14:26)
Interesuje mnie też do kiedy te tereny należały do diecezji krakowskiej.


Okręg lubowelsko-podoliniecki należał do diecezji krakowskiej do 1787 r.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 26/09/2010, 9:34 Quote Post

Od razu wyjaśniam, że nie piszę żadnej pracy magisterskiej ani nie zbieram materiałów do jakiegoś opracowania dziejów Spiszu. Po prostu pytam tak zwyczajnie z dziekawości. Bardzo dziękuję ci RCz za uzupełnienie tego co napisał rycymer. Czy mógłbyś napisać dlaczego właściwie starostwo spiskie odłączono od Galicji? Czy był jakiś konkretny powód czy też to tylko kwestia przypadku? Gdyby doszło do plebiscytu na Spiszu i Orawie to Polska wygrałaby go?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
RCz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 66.307

 
 
post 26/09/2010, 11:12 Quote Post

QUOTE(arnold @ 26/09/2010, 10:34)
Czy mógłbyś napisać dlaczego właściwie starostwo spiskie odłączono od Galicji? Czy był jakiś konkretny powód czy też to tylko kwestia przypadku?


Niestety ten okres dziejów Galicji (aż do rzezi galicyjskiej 1846 r.) jest w praktyce całkiem niemal niezbadny, a już zwłaszcza początkowy okres zaboru austriackiego (wtedy jeszcze nie nazywanego Galicją). Był to czas zawirowań i zrazu Austria chyba nie bardzo wiedziała co chce z tymi terenami począć i może nie miała pewność ich utrzymania. Był nawet czas kiedy starostwo piskie tworzyło z sądecczyzną i Podhalem (do grzbietu Gorców) jeden obszar, który miał być oddzielony od reszty zaboru i przyłączony do Węgier.
A samo starostwo spiskie chyba odłączono od zaboru chyba pod naciskiem Węgrów.


QUOTE(arnold @ 26/09/2010, 10:34)
Gdyby doszło do plebiscytu na Spiszu i Orawie to Polska wygrałaby go?


Raczej tak. Bo za Polską opowiadali się nawet Niemcy spiscy. A Lendak był zwany Mała Warszawą.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/09/2010, 18:10 Quote Post

QUOTE
Dodatek Spiskie czy Wielki to późniejszy wymysł.

Oczywiście.
QUOTE
Nie było też miejscowości o nazwie Graniczne...

Jak ta miejscowość się zwała? Grenzdorf chyba, prawda? Szczerze powiedziawszy, to nie wiem, czy ją tłumaczono na język polski, czy też pozostawano raczej przy tej niemieckiej nazwie, więc jeśli Pan posiada jakieś informacje na ten temat, to będę wdzięczny, gdyby się Pan nimi tutaj podzielił.

Gwoli uzupełnienia dodam, że spośród tych miejscowości, które wcześniej wymieniłem, próżno też szukać na mapie wsi Podsadek - dziś to część Starej Lubowli,

Co pytania z kolei Kolegi arnolda o miasta i wsie z większością niemiecką, to na chwilę obecną nie jestem w stanie udzielić mu odpowiedzi, gdyż nie posiadam pod ręką odpowiedniej literatury, obiecuję jednak, iż wkrótce jej poszukam po półkach. smile.gif

Ten post był edytowany przez rycymer: 26/09/2010, 18:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej