Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jadwiga a Węgry, Czy zrzekła się pretensji do tronu?
     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 1/03/2012, 11:27 Quote Post

Witam i mam pytanie czy Jadwiga zrezygnowała ze starań o tron węgierski po śmierci siostry Marii zostawiając go Zygmuntowi Luksemburskiemu?Czy też nie mogła go objąć będąc już królową polską jako że szlachta polska nie chciała unii z Węgrami?Czy rezygnacja jeśli nastąpiła została usankcjonowana jakimś układem politycznym z Zygmuntem Luksemburskim?
Jeśli takowy temat już istnieje (a nie dopatrzyłem się) proszę moderację o wysłanie tego w niebyt smile.gif
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 1/03/2012, 11:32 Quote Post

Też mnie to zastanawia - wszak po 1395 Zygmunt miał nieciekawą sytuację.
Oprócz śmierci legalizatorki jego panowania, w 1396 doszła klęska pod Nikopolis oraz zawiązanie się przeciwko niemu wielkiej koalicji (Wacław IV, Hanza, ks. pomorscy, Jagiełło, Witold)(a zaczęło się od sporu z bratem Wacławem IV o obsadę abp ryskiego).

W 1397 ułożył się z parą królewską - być może Jadwiga zdawała sobie sprawę z niemożności sięgnięcia po koronę św. Stefana. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 2/03/2012, 17:01 Quote Post

Ciekawe co też zyskała Jadwiga od Zygmunta rezygnując z pretensji do tronu?
Co do niemożności utrzymania tronu węgierskiego to nie jestem pewien ale jakby nie patrzeć Jadwiga miała o wiele większe prawa do niego od swego szwagra.Możliwe iż możni węgierscy by ją poparli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Besserwisser
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 77.930

Stopień akademicki: Antykomunistka
 
 
post 4/05/2012, 14:12 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 1/03/2012, 11:27)
Witam i mam pytanie czy Jadwiga zrezygnowała ze starań o tron węgierski po śmierci siostry Marii zostawiając go Zygmuntowi Luksemburskiemu?Czy też nie mogła go objąć będąc już królową polską
*


Jadwiga była królem wink.gif
Jeśli chodzi o wykorzystanie jej w polityce to wiele się działo już od samego początku. Fałszowano nawet jej wiek i mówiono, że jest za młoda aby zyskać na czasie. Za zachodnią granicą niecierpliwil się już Wilhelm Habsburg. Z początku to dla Marii przeznaczony był tron w Polsce a dla Jadwigi na Węgrzech. Przez śmierć Ludwika doszło do zmiany planów. Polacy z tego co wiem nie chcieli konstytucji unii personalnej z Węgrami.
Mam nadzieję, że o to chodziło smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 5/05/2012, 10:29 Quote Post

QUOTE(Besserwisser @ 4/05/2012, 14:12)
Jadwiga była królem  wink.gif

A królową nie była? To co gdy wyszła za Jagiełłę mieliśmy parę królewską składającą się z dwóch królów?
QUOTE
Jeśli chodzi o wykorzystanie jej w polityce to wiele się działo już od samego początku. Fałszowano nawet jej wiek i mówiono, że jest za młoda aby zyskać na czasie. Za zachodnią granicą  niecierpliwil się już Wilhelm Habsburg. Z początku to dla Marii przeznaczony był tron w Polsce a dla Jadwigi na Węgrzech. Przez śmierć Ludwika doszło do zmiany planów. Polacy z tego co wiem nie chcieli kontynuacji unii personalnej z Węgrami.

No tak tylko że mnie chodzi o sytuację już po śmierci Marii siostry przecież Jadwigi która prawa do tronu miała i to duże.
Czy możni węgierscy nie chcieli polskiej królowej na tronie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Besserwisser
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 77.930

Stopień akademicki: Antykomunistka
 
 
post 5/05/2012, 16:46 Quote Post

Tak się uznaje, mówi się o niej jako o królu nawet sprawdzałam kilka razy w różnych źródłach. smile.gif Dlatego problem był z mostem w Poznaniu, który nazwany został - Most Królowej Jadwigi a historycy upierają się aby zmienić jego nazwę na Most Króla Jadwigi.
Co do tronu to mówię, że Polacy nie chcieli unii personalnej. wink.gif

Ten post był edytowany przez Besserwisser: 5/05/2012, 16:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 5/05/2012, 17:14 Quote Post

QUOTE(Besserwisser @ 5/05/2012, 16:46)
Tak się uznaje, mówi się o niej jako o królu nawet sprawdzałam kilka razy w różnych źródłach.  smile.gif Dlatego problem był z mostem w Poznaniu, który nazwany został - Most Królowej Jadwigi a historycy upierają się aby zmienić jego nazwę na Most Króla Jadwigi.
Co do tronu to mówię, że Polacy nie chcieli unii personalnej. wink.gif
*



Którzy Polacy? wink.gif Było kilka stronnictw w Polsce, proandegaweńskie także.

Akurat Anasurimbor nie popełnił błędu, nazywając Jadwigę królową. Otóż do czasu koronacji Jagiełły, była ona królem KKP. Natomiast po 1386 r. została ona królową - jako że była żoną króla, natomiast nadal była królem. Miała bowiem takież kompetencje i pod pojęciem króla należy rozumieć zakres władzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 26/05/2012, 18:34 Quote Post

QUOTE(Besserwisser @ 5/05/2012, 16:46)
Co do tronu to mówię, że Polacy nie chcieli unii personalnej. wink.gif

No właśnie tylko dlaczego nie chcieli?
W końcu nawet gdyby Jadwiga objęła tron węgierski to i tak w Polsce zostałby Jagiełło więc nie byłoby jak w przypadku Ludwika Węgierskiego który wiecznie przebywał w Budzie a Polską zarządzał jego namiestnik.
Czy może Zygmunt Luksemburski przekupił czymś możnych węgierskich że Ci nie chcieli poprzeć Jadwigi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
gemox
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 78.497

 
 
post 29/08/2012, 12:30 Quote Post

QUOTE
No tak tylko że mnie chodzi o sytuację już po śmierci Marii siostry przecież Jadwigi która prawa do tronu miała i to duże.
Czy możni węgierscy nie chcieli polskiej królowej na tronie?
- Może dlatego, że Jadwiga zachowała politykę propolską mimo pochodzenia andegaweńskiego, włączyła do Polski Ruś Halicko-Włodzimierską w 1387, cały czas walczyło o oddanie z.dobrzyńskiej Polsce zastawionej Krzyżakom przez W.Opolczyka, który dostał tę ziemię od L.Wielkiego. W dodatku przecież chyba podstawowa rzecz - Luksemburgowie mieli u siebie 3 potężne posiadłości: Cesarstwo,Czechy i M.Brandenburską raczej nie daliby się tak łatwo usunąć z Węgier. Dlatego Zygmunt tam pozostał, w dodatku miał poparcie papieża, zorganizował krucjatę, a Węgry były przedmurzem chrześcijaństwa po porażkach Serbii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 29/08/2012, 13:15 Quote Post

QUOTE(gemox @ 29/08/2012, 12:30)
W dodatku przecież chyba podstawowa rzecz - Luksemburgowie mieli u siebie 3 potężne posiadłości: Cesarstwo,Czechy i M.Brandenburską raczej nie daliby się tak łatwo usunąć z Węgier. Dlatego Zygmunt tam pozostał, w dodatku miał poparcie papieża, zorganizował krucjatę, a Węgry były przedmurzem chrześcijaństwa po porażkach Serbii.

Cesarstwo nie było prywatną posiadłością Luksemburgów.
Sam Zygmunt w chwili objęcia tronu węgierskiego był tylko elektorem brandenburskim.
Czy to więcej niż król-królowa Polski Jadwiga?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
gemox
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 78.497

 
 
post 29/08/2012, 14:04 Quote Post

QUOTE
Cesarstwo nie było prywatną posiadłością Luksemburgów
- ta, ale mieli potężny wpływ na nie, powiedz mi kto wydał w 1356 roku Złotą Bullę ? wink.gif W dodatku posiadali najpotężniejsze tereny Rzeszy, mieli bardzo duży wpływ na Cesarstwo.
QUOTE
Sam Zygmunt w chwili objęcia tronu węgierskiego był tylko elektorem brandenburskim.
- to znaczy, że co, jego rodzina nie broniłaby jego interesów ? (Wacław IV)
QUOTE
Czy to więcej niż król-królowa Polski Jadwiga?
- Oczywiście że nie, ale to już nie XII wiek, tylko XIV, gdzie wiesz dobrze, że o dziedziczności tronu nie świadczy tylko pochodzenie, ale też znaczenie elektorów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 20/09/2012, 10:54 Quote Post

QUOTE(gemox @ 29/08/2012, 14:04)
ta, ale mieli potężny wpływ na nie, powiedz mi kto wydał w 1356 roku Złotą Bullę ? wink.gif W dodatku posiadali najpotężniejsze tereny Rzeszy, mieli bardzo duży wpływ na Cesarstwo.

Złota Bulla właśnie osłabiła wpływ cesarza na Rzeszę bo ustalała grono elektorów które miała go wybierać czyniąc jednocześnie z władców państewek tylko formalnie podległymi cesarzowi.
QUOTE
to znaczy, że co, jego rodzina nie broniłaby jego interesów ? (Wacław IV)

Gdyby trzeba było stoczyć o Węgry batalię z Polską to wątpię.
Jadwiga miała większe prawa do tronu węgierskiego niż jej szwagier.

Ten post był edytowany przez Anasurimbor: 20/09/2012, 10:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
gemox
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 78.497

 
 
post 2/10/2012, 20:38 Quote Post

QUOTE
Złota Bulla właśnie osłabiła wpływ cesarza na Rzeszę bo ustalała grono elektorów które miała go wybierać czyniąc jednocześnie z władców państewek tylko formalnie podległymi cesarzowi.
- niech kolega zobaczy kto wchodził w skład elektorów smile.gif I już znasz odpowiedź na pytanie, wydaje mi się ża K.Morawski specjalnie ustalił elektorami tych, którzy byli mu przychylni, przecież nie wybrałby na elektorów osób mu wrogich, jego potomkowie mogliby stracić tron.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 3/10/2012, 20:43 Quote Post

Ciężko przewidzieć na kilkadziesiąt lat w przód kto będzie kolejnym władcą danego państwa i jednocześnie elektorem. Karol w momencie ustalania liczby elektorów oraz kto nim będzie był w posiadaniu jednego głosu dla swego rodu czyli korony Czech. Czy to aż tak dużo?
I czy jego potomkowie długo utrzymali koronę cesarską?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/12/2012, 1:08 Quote Post

QUOTE
To co gdy wyszła za Jagiełłę mieliśmy parę królewską składającą się z dwóch królów?
Anasurimbor

Tak. Coś w stylu Hatszepsut i Totmesa III. Analogia egzotyczna ale moim zdaniem trafna.

Co do przejęcia tronu węgierskiego przez Jadwigę to wydaje się, że panowie małopolscy zdawali sobie sprawę, że za życia Elżbiety Bośniaczki byłoby to zbyt niebezpieczne ze względu na metody stosowania polityki wówczas na Węgrzech, a po jej śmierci nie chciano się narażać władcy, który mógłby wówczas wziąć Królestwo Polski w kleszcze brandenbursko-węgierskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej