Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Holocaust - "ludzie ludziom zgotowali ten los"
 
Czy Holocaust dotyczył tylko ludności Zydowskiej?
Tak [ 18 ]  [15.52%]
Nie [ 98 ]  [84.48%]
Suma głosów: 116
Goście nie mogą głosować 
     
xten
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.854

Tomasz KOmorowski
Zawód: uczen
 
 
post 21/04/2006, 16:25 Quote Post

Witam!
To mój pierwszy post na tym forum. Uzupełniam pracę. Potrzebuje jeszcze opinii ludzi na temat Holocaustu. Proszę o odpowiedz na pytanie i uzasadnienie w kilku (podkreślam w kilku :] ) zdaniach. O to pytanie: "Czy Twoim zdaniem Holocaust dotyczył tylko Żydów?" Zapraszam równiez do sondy.
Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/04/2006, 16:32 Quote Post

w zależności jak sobie zdefiniujemy pojęcie Holocaustu.

Coś o tym pisałem Shoah
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
xten
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.854

Tomasz KOmorowski
Zawód: uczen
 
 
post 21/04/2006, 17:58 Quote Post

Nie chodzi o Shoah. Po prostu Holocaust.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 21/04/2006, 17:58 Quote Post

Jak zwykle zapomina się o Cyganach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 21/04/2006, 18:47 Quote Post

Ciekawy esej na ten temat (ang)

polecam, przedstawia problem bardzo rzeczowo.

Zgadzam się w stu procentach z Anakinem, że wszystko zależy od tego, jak zdefiniujemy słowo Holocaust. Jeżeli rozumieć je w czysto "etymologicznym" sensie to oznacza ono tyle, co "spalony w całości" (od greckiego holocauston). Moznaby się pokusić o prześledzenie funkjonowania tego słowa na przestrzeni wieków...w Biblii jego znaczenie również ogranicza się do "ofiary spalenia", ale w XIX w. zaczęto używać go do określenia wyniszczenia dużej liczby ludności (zarówno na drodze mordu, jak i np. epidemii!). Jeśli natomiast chodzi o Holocaust w kontekście WWII, to okreslenie to było owszem używane przez Anglików juz od początku lat czterdziestych, było wowczas jednak swoistym kolokwializmem i do oficjalnego języka weszło dopiero w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Przedtem powszechnie stosowanym okresleniem było Shoah.

Dlatego też w ankiecie zagłosowałam na nie, tymbardziej, że nawet w ujęciu WWII nazistowskie akcje ludobójcze nie dotyczyły jedynie Żydów.

pzdr smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 22/04/2006, 4:50 Quote Post

QUOTE
Nie chodzi o Shoah. Po prostu Holocaust.

Do autora ankiety: co w jego pojeciu oznacza slowo "holocaust" ? Czy jest zgodne ze znaczeniem przedstawionym przez uzytkownika kumush ? Odnosze wrazenie, ze pytanie ankiety nie jest przejrzyscie zdefiniowane, bo juz w poczatkowych wypowiedziach zaczyna sie debata o co wlasciwie chodzi. Czyli, w pytaniu istnieje jakas dziura ktora autor ankiety powinien szybko i precyzyjnie wypelnic. Czekamy.
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
xten
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.854

Tomasz KOmorowski
Zawód: uczen
 
 
post 22/04/2006, 9:24 Quote Post

Pisząc moja prace odnalazłem pewien artykuł:
Nie-Żydowskie ofiary zagłady

A tu fragment:

" To oczywiste i niepodważalne, że Hitler nienawidził Żydów i spowodował śmierć sześciu milionów. Tragiczne jest jednak, że niewinne ofiary nie-żydowskiego pochodzenia często zapominane są w kontekście uroczystości ku pamięci poległych w czasie Holocaustu."

I tak jak autorka pisze, Żydzi to naród, który za wszelką cenę nie chce uznać innych narodowości, które zginęły w krematoriach, za ofiary Holocaustu. Znam pewnego Żyda, człowiek bardzo mądry, ale gdy pytałem go o to , zasłaniał się faktem, ze śmierć innych narodowości podczas II WŚ powinniśmy określać słowem "Zagłada". Ale dlaczego?

P.S. Różnica, którą wszyscy mi pokazywali: holocaust (zmalej litery) oznacza ofiarę całopalenia, zaś Holocaust (duża litera) to akt przeciwko ludności, ludobójstwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
artur1944
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 15.305

 
 
post 22/04/2006, 11:23 Quote Post

Trzeba pamiętać, że tragedia dotyczy też ludzi którzy mieli np. tylko domieszkę krwi żydowskiej, czy też pochodzenie a tak na prawde uważali się np. Polakami, przeciez wielu takich zginęło. Wdaje mi się dla tego że słowo Holocaust nie powinno być używane tylko i wyłącznie w stosunku do Żydów. Przecież można mieć kożenie niemieckie a być pełnowartościowym Polakiem ( ja jestem tego przykładem ).
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 22/04/2006, 11:35 Quote Post

Wg ustaw norymberskich, Żydem był ten, kto sam, lunb wśród przodków do trzeciego pokolenia miał członka gminy żydowskiej. Wystarczyło więc, ze babcia przeszła na judaizm.
Co to jest niepełnowartościowy Polak? I czym sie rózni od pełnowartościowego? To jakiś termin z dr. Rosenberga?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
artur1944
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 15.305

 
 
post 22/04/2006, 11:41 Quote Post

Nie no nie o to chodziło nie tak miało być to zrozumiane. Chodziło o to, że wcale nie musiałeś czuć się Żydem żeby być za takiego traktowany. Więc skoro czułeś się np....Francuzem a oszołomy stwierdziły że jesteś semitom bo twoja prababka wyznawała judaizm to dla czego Holocaust nie dotyczy ciebie.
Podkreślam, że nie dziele ludzi na lepszych i gorszych, żeby nie było niedomówień. Każy ma prawo być kim chce i życ jak chce.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 23/04/2006, 15:10 Quote Post

Moim zdaniem termin Holocaust winien tyczyc się wszystkich narodów, które dzielily ten sam los co Zydzi. Trzeba jednak sobie uświadmomic, że tylko i wyłącznie Żydów miała dotknąc całkowita ZAGŁADA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
xten
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.854

Tomasz KOmorowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/05/2006, 13:59 Quote Post

Dziekuje wszystkim za pomoc. Niektore z wypowiedzi zostana zaprezentowane przeze mnie. Jeszcze raz dziekuje. I zapraszam do udziału w sondzie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Yakubek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 3.336

Stopień akademicki: Virtuti Militari
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 30/06/2006, 19:20 Quote Post

Ja, holokaust, staram się zawsze kojarzyc z prześladowaniami i zagładą milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/07/2006, 11:45 Quote Post

QUOTE(Bruno @ 23/04/2006, 16:10)
Trzeba jednak sobie uświadmomic, że tylko i wyłącznie Żydów miała dotknąc całkowita ZAGŁADA.
*


A Cyganie?Niemała była liczba Żydów w Usa,natomiast większość Cyganów przebywała w Europie i byli bardziej przez to zagrożeni.Istotne bylo również to że liczba Cyganów była niższa niż Żydów w związku z czym szybciej znależliby się wtedy na granicy wymarcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
cogito20
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 19.523

Zawód: studentka
 
 
post 1/07/2006, 18:37 Quote Post

piszesz prace o Holocauście, super; też planuje w przyszłości sie tym zająć
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej