Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pruskie/skandynawskie pochodzenie Awdańców
     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 16/03/2016, 1:57 Quote Post

Gerard Labuda uważał Awdańców (Abdank->Abdanek->Abdaniec->Awdancz->Awdaniec) za ród pochodzący od Prusów (od pruskiego imienia Aubdanghe). Wygląda na to, że źródła niemieckie też wywodzą ich od Prusów. Otóż gałąź Awdańców, która osiadała na Śląsku, uległa germanizacji i przyjęła nazwisko Habedank (np. Jan Habedank i jego syn Mikołaj Habedank wzmiankowani w roku 1371) - linki poniżej wywodzą ród Habedank od pruskiego Absdange (podobnie jak Labuda):

O rodzie Habedank na str. 12 z 24: http://archiv.preussische-allgemeine.de/19...81_04_04_14.pdf

Tu też o pruskim pochodzeniu: http://wiki-de.genealogy.net/w/index.php?t..._(Familienname)

Co o tym sądzicie? Czy Awdańcy byli pochodzenia bałtyjskiego (od Prusów), germańskiego, słowiańskiego, czy jeszcze innego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 16/03/2016, 11:22 Quote Post

Ja czytałem, że nie można mówić o pochodzeniu Awdańców jako całości, bo jest ono różne, tzn. główny rdzeń jest pochodzenia skandynawskiego, ale inni członkowie już niekoniecznie. Czyli to była taka drużyna wojowników o różnym pochodzeniu, którzy złączyli się pod wspólnym sztandarem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 26/05/2016, 14:01 Quote Post

Rzeczywiście wygląda na to, że ród Skarbków/Awdańców to w istocie co najmniej 3 różne rody:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1549734
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.074
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 26/05/2016, 19:51 Quote Post

No a ci Awdańcowie pochodzący z Małopolski to niby kto?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Wildgraf
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.982

 
 
post 10/08/2016, 21:31 Quote Post


[QUOTE]Gerard Labuda uważał Awdańców (Abdank->Abdanek->Abdaniec->Awdancz->Awdaniec) za ród pochodzący od Prusów (od pruskiego imienia Aubdanghe).

Czy możesz podać link lub źródło w którym Gerard Labuda tą hipotezę zamieścił?
To interesujący wątek, którego nie znam.
Czytałem "Ród Awdańców..." Semkowicza, artykuły Bieniaka, itd, ale nie wiedziałem że również Gerard Labuda w tym temacie przedstawił swoją hipotezę.
Co do pochodzenia Awdańców, to początkowo hipoteza 'twardo'-skandynawska była dla mnie dość przekonująca, natomiast teraz coraz mniej wydaje mi się prawdopodobna.
Moim zdaniem, warto wziąć pod uwagę pochodzenie Awdańców - przynajmniej w części - od Słowian Połabskich, Obodrytów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej