Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Closed TopicStart new topicStart Poll

> Dywizjon 303

flam

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 37.746

Adam Janowicz
Zawód: uczen

post 22/11/2007, 20:41 Quote Post

chciałbym, aby inni użytkownicy( pewnie wszyscy starsi i lepiej wykształceni ode mnie smile.gif ) wypowiedzieli się na temat Dywizjonu 303. Ja po przeczytaniu książki Fiedlera i szukaniu informacji w internecie uważam, że bez tego dywizjonu i przy lepszej taktyce Niemców Londyn mógłby zostać zajęty, a wtedy nie wiadomo jakby się to wszystko potoczyło... Nie chcę tutaj wypisywać ile samolotów Polacy zestrzelili, bo nie o to chodzi. Myślę, że Urbanowicz, Ferić. Czech Frantisek, Pisarek, Łopaczewski i wielu, wielu innych pokazało, że Niemcy nie są niepokonani, a ich Me-109 nie są niezniszczalne. Nie chodzi tutaj o to, że na Spitefire`ach czy Hurricane`ach każdy by sobie z nimi poradził, bo jak wiadomo we wrześniu`39 nawet na słabych pod względem osiągów P-11c Polacy, jako przykład podam Stanisława Skalskiego podejmowali walkę z przewyższającymi ich pod względem i technicznym, i liczebym samolotami niemieckimi. Zapraszam do dyskusji, ponieważ być może się mylę i przeceniam rolę Polaków w Bitwie o Anglię... smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

Nurglitch

VI ranga
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk

post 22/11/2007, 20:52 Quote Post

Dramatyzujesz. Angielscy piloci w tych samych maszynach poradziliby sobie gorzej, ale jakoś by sobie poradzili. A "Dywizjon 303" to epos rycerski, nie traktuj go w żadnym razie jako źródła historycznego.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Kaśka18

IV ranga
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka

post 22/11/2007, 20:58 Quote Post

Zgadzam się z przedmówcą. Historia Dywizjonu 303 w wielu książkach jest wyolbrzymiona. Prawda jest taka, że działania tej jednostki posłużyły do stworzenia kolejnego polskiego mitu narodowego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Ruderigo

IV ranga
Nr użytkownika: 34.257

post 22/11/2007, 21:18 Quote Post

Hmmm, "Dywizjon 303" to faktycznie propaganda. Ale pod legendy i mity prosiłbym dzielnych lotników z dywizjonu 303 nie zaliczać. Dywizjon 303 wykazał, ze polacy, jak im dać maszyny, to latać umieją. Zresztą pokazały to wszystkie polskie dywizjony myśliwskie RAF.

Polecam lekturę książki "Sprawa Honoru", czy też "Ostatniej walki" Zumbaha. Teraz wyszło kilka naprawdę dobrych pozycji o bitwie o anglię.

Jedyny moim zdaniem prawdziwy mit, to czech Frantisek. Niesubordynowany, tchórzliwy. Zostawiał swoich kolegów w czasie bitwy, i leciał polować nad kanał. Każdy na jego miejscu mógł mieć tyle zwycięstw.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Kaśka18

IV ranga
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka

post 22/11/2007, 21:25 Quote Post

Pozostanę jednak przy mojej tezie. Owszem Polacy świetnie latali, ale bez nich Anglicy też daliby sobie radę. "Dywizjon 303" za bardzo heroizuje historię polskich lotników. Bez polskich lotników Anglia istniałaby nadal. Po prostu Hitler przeliczył się ze swoimi siłami.

A "Sprawę honoru" czytałam. Rzeczywiście dobra książka. Ale najbardziej i tak podobało mi się tam wprowadzenie w akcje czyli opisy lotnikow z czasów II RP. Choć nie powiem bitwa o Anglię też była dobrze zrobiona. Książka podobała mi się przez obiektywizm autorów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Ruderigo

IV ranga
Nr użytkownika: 34.257

post 22/11/2007, 21:48 Quote Post

Pozostanę jednak przy mojej tezie. Owszem Polacy świetnie latali, ale bez nich Anglicy też daliby sobie radę. "Dywizjon 303" za bardzo heroizuje historię polskich lotników. Bez polskich lotników Anglia istniałaby nadal. Po prostu Hitler przeliczył się ze swoimi siłami.

Alez oczywiście, że Anglia by istniała. Ja mówię, o zwycięstwach polskich lotników. O tym, ze dostając do ręki sprzęt potrafili pokazac na co ich stać.

Powyzszy temat jest dokladnie omawiany w poteznym watku pt. "Polacy w Bitwie o Anglie". Zapraszamy.
Watek zostaje zamkniety.
MODERATOR N_S

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/11/2007, 22:13

User is offline  PMMini Profile Post #6

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Closed TopicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej